Jump to content

Zebra Snails Αναπαραγωγη


Recommended Posts

Θελω να ρωτησω, πως γινεται να αναπαραγω τα συγκεκριμενα σαλιγκαρια....

Εχω 4 στο 12λτ, αρκετα μεγαλα, αρα ειναι και ενηλικα...

Θελουν υφαλμυρο νερο?

Τι χρειαζεται?

Καποια βασικα πραγματα να μου πειτε για να αρχισω τα πειραματα...

Ευχαριστω!

[οποιος βοηθησει και καταφερω να κανω κατι θα σας χαρισω σαλιγκαρακια :thumbup: ]

Link to comment
Share on other sites

εμενα πανο δεν ειναι μεγαλα αλλα μου γεμισαν το διακοσμητικο κορμο με αυγα αμα ειναι...δεν ξερω καθολου περιμενω και εγω απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω, πως γινεται να αναπαραγω τα συγκεκριμενα σαλιγκαρια....

Εχω 4 στο 12λτ, αρκετα μεγαλα, αρα ειναι και ενηλικα...

Θελουν υφαλμυρο νερο?

Τι χρειαζεται?

Καποια βασικα πραγματα να μου πειτε για να αρχισω τα πειραματα...

Ευχαριστω!

[οποιος βοηθησει και καταφερω να κανω κατι θα σας χαρισω σαλιγκαρακια :thumbup: ]

Αν καταφέρεις αναπαραγωγή μάλλον θα είσαι ο πρώτος! Όπου κι αν έψαξα στο νετ, δεν βρήκα καμία επιτυχημένη και αποδεδειγμένη αναφορά!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είμαστε εμείς, πρωτοπορούμε :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν καταφέρεις αναπαραγωγή μάλλον θα είσαι ο πρώτος! Όπου κι αν έψαξα στο νετ, δεν βρήκα καμία επιτυχημένη και αποδεδειγμένη αναφορά!

Ολο και καποιος εκτροφεας θα το εχει καταφερει, για να υπαρχουν στην αγορα...

Το ιδιο ισχυει και με τους οτοκυκλους, υπαρχουν γεννες, σπανια αλλα υπαρχουν...

Το λεω αυτο γιατι κατι διαβαζα οτι ειναι θαλασσινου νερου αλλα αντεχουν και στο γλυκο....

Link to comment
Share on other sites

...ειναι γλυκου αλλα οταν ειναι να αναπαραχθουν χρειαζονται "υφαλμυρες καταστασεις" γι'αυτο και μετακομιζουν σε νερα που ευννοουν την αναπαραγωγη τους.

Link to comment
Share on other sites

Οι ανεπίσημες προσπάθειες αλλά και κάποια υποτιθέμενα επίσημα δεδομένα που βρήκα αναφέρουν οτι αφού γεννηθούν αυγά πάνω σε κάποιο αντικείμενο (πέτρες-ξύλα...) τότε μεταφέρεις το αντικείμενο μαζί με τα αυγά σε υφάλμυρο ενυδρείο όπου και εκκολάπτονται.

Το "κακό" είναι οτι (όπως αναφέρουν κάποιοι που το προσπάθησσν) υπάρχει μεγάλο ποσοστό θνησιμότητας κατά την προσαρμογή των μικρών σε γλυκό νερό.

Υποψιάζομαι οτι απλά πρέπει να μεγαλώσουν αρκετά πρίν μεταφερθούν και αυτό να γίνει με σταδιακή μείωση της αλατότητας.

Προσωπικά θα το δοκίμαζα με ταυτόχρονη αναπαραγωγή γαριδών άμανο αφού το έξτρα ενυδρείο φαίνεται οτι θα λειτουργεί ως υφάλμυρο για κάμποσους μήνες. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...