Jump to content

Η λιμνη μου...


Recommended Posts

Παρα το οτι εμεινε το φυτεμα (αρχες Μαϊου περιμενω παπυρο απο Ολλανδια οπως και καποια ειδη νουφαρων απο καποιο φιλο εδω στην Κυπρο) ας παρουσιασω λοιπον και εγω το μικρο μου οικοσυστημα :rasp:

Χωρις πολλα μπλα μπλα ανεβαζω μερικες φωτο και θα γινει (αν θελετε) αργοτερα μια πιο σωστη παρουσιαση.

post-12285-1237724555_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Andros p
Link to comment
Share on other sites

Καταπληστική! :rasp::thumbup: Να την χαίρεσε :rasp::rasp::P

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ πολύ ωραίο το αποτέλεσμα !!!!!! :rasp:

Να σου ζήσουν να τα χαίρεσαι

Link to comment
Share on other sites

τελοια :rasp::rasp::P:rasp::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φοβερη :rasp::rasp: !!!Μπραβο πολυ ομορφη!!!

Link to comment
Share on other sites

Να πω οτι δεν ζηλευω ... ψεμματα θα πω! :rasp:

Super! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Παρα το οτι εμεινε το φυτεμα (αρχες Μαϊου περιμενω παπυρο απο Ολλανδια οπως και καποια ειδη νουφαρων απο καποιο φιλο εδω στην Κυπρο) ας παρουσιασω λοιπον και εγω το μικρο μου οικοσυστημα :rasp:

Χωρις πολλα μπλα μπλα ανεβαζω μερικες φωτο και θα γινει (αν θελετε) αργοτερα μια πιο σωστη παρουσιαση.

Απιστευτοοοοο! :rasp:) μπραβο φιλε χαρα στο κουραγιο σου πολυ ενυτπωσιακη ! :rasp: Νομιζω δεν εχω δει κατι αναλογο! :P

Link to comment
Share on other sites

Παρα το οτι εμεινε το φυτεμα (αρχες Μαϊου περιμενω παπυρο απο Ολλανδια οπως και καποια ειδη νουφαρων απο καποιο φιλο εδω στην Κυπρο) ας παρουσιασω λοιπον και εγω το μικρο μου οικοσυστημα :rasp:

Χωρις πολλα μπλα μπλα ανεβαζω μερικες φωτο και θα γινει (αν θελετε) αργοτερα μια πιο σωστη παρουσιαση.

Να σε ρωτησω ? ..τι σκοπευεις να βαλεις μεσα? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω ? ..τι σκοπευεις να βαλεις μεσα? :rasp:

Αν εννοεις για φυτα τελος Απριλιου με αρχες Μαϊου θα βαλω τον παπυρο που περιμενω απο Ολλανδια και ακομα 2 ή 3 ειδη νουφαρων.

Ηδη αυτη τη στιγμη υπαρχουν στη λιμνη 2 cyperous alternifolius και 2 νουφαρα (nymphaea laydekeri) τα οποια εχω απο περσυ και αυτη τη στιγμη ηδη αρχισαν να βγαζουν παλι φυλλα.

Τελος να σας ευχαριστησω ολους για τα καλα σας λογια.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις για φυτα τελος Απριλιου με αρχες Μαϊου θα βαλω τον παπυρο που περιμενω απο Ολλανδια και ακομα 2 ή 3 ειδη νουφαρων.

Ηδη αυτη τη στιγμη υπαρχουν στη λιμνη 2 cyperous alternifolius και 2 νουφαρα (nymphaea laydekeri) τα οποια εχω απο περσυ και αυτη τη στιγμη ηδη αρχισαν να βγαζουν παλι φυλλα.

Τελος να σας ευχαριστησω ολους για τα καλα σας λογια.

αξιζει ..εδωσες ιδεα μολις αποκτησω πειρα με τα ψαρια θα κανω και εγω καποια στιγμη λιμνη :rasp: ..βασικα αν επιτερπετε τι προυπολογισμο ειχε αυτη η λιμνη ? ποσο σου εχει κοστισει μεχρισ στιγμης αν αφαιρεσεις φυσικα τον απιερο πρωσοπικο χρονο και το μερακι που εχεις διαθεσει? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

τον απιερο πρωσοπικο χρονο και το μερακι που εχεις διαθεσει? :rasp:

Αυτός δεν κοστολογείτε είναι κάτι που το κάνεις για άλλους λόγους εσωτερικούς , και που μπορεί για το κάθε έναν μας να είναι διαφορετικός .

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Άντρο τέλειο το αποτέλεσμα! :rasp:

Εγώ ακόμα δεν κατάφερα το νερό να παραμείνει καθαρό :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αυτός δεν κοστολογείτε είναι κάτι που το κάνεις για άλλους λόγους εσωτερικούς , και που μπορεί για το κάθε έναν μας να είναι διαφορετικός .

Υπομονη Γιαννο....

Link to comment
Share on other sites

Αυτός δεν κοστολογείτε είναι κάτι που το κάνεις για άλλους λόγους εσωτερικούς , και που μπορεί για το κάθε έναν μας να είναι διαφορετικός .

Σωστα τα λες Σταματη....

Ο κοπος η κουραση και τα ευρα που δινεις δεν ειναι τιποτα στο τελος της ημερας μπροστα στην ικανοποιηση που νιωθεις αφου εχεις βαλει καποιο στοχο...

Και στοχος για μενα ηταν να φτιαξω κατι το οποιο τα ζωα που θα βαλω μεσα να ειναι ευχαριστημενα :rasp:

Προσπαθω οσο μπορω βεβαια και με ολα αυτα που εχω διαβασει να κραταω τις ισορροπιες μεσα και εξω απο τη λιμνη αν τα λεω καλα που στο τελος να ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι και εγω αλλα και τα ψαρια :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Άντρο τέλειο το αποτέλεσμα! :P

Εγώ ακόμα δεν κατάφερα το νερό να παραμείνει καθαρό :rasp:

Υπομονη Γιαννο......

Sorry εκανα λαθος πιο πανω και αντι σε σενα απαντησα στο Σταματη :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Πες μου λιγα λογια για τα υλικα που χρησιμοποιησες για τα βραχια!

Τα βραχια αυτα (τεχνητα ειναι φυσικα) τα εχει φτιαξει ενας φιλος μου και συνεργατης στην εταιρια που δουλευω ο οποιος ειναι τεχνιτης του ειδους.

Υπαρχουν καλουπια απο fiber glass τα οποια επενδυουν με πλαστικο δικτυ και αφου ζυμωσουν τσιμεντοπηλο μαζι με ινες το ριχνουν μεσα στα καλουπια.

Αφου στεγνωσει η κατασκευη αφαιρουν τα καλουπια και μενει ο βραχος μετα τα περνούν με ακρυλικη μπογια του νερου με 5 διαφορετικα χρωματα (αναλογα με το τι χρωματα θες εσυ) και ο βραχος ειναι ετοιμος.

Εχω βοηθησει και εγω φυσικα στην τοποθετηση των βραχων αλλα τα λεφτα ολα ηταν ο τροπος που εκαναν το τελικο φινιρισμα της κατασκευης.

Αυτα εν ολιγοις....

post-12285-1237918186_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φοβερή δουλεία με αγάπη και με πολύ μεράκι τα συγχαρητήρια μου και απο εμένα :D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...