Jump to content

Recommended Posts

Γεια σας θα ηθελα να σας ενημερωσω λιγο για το σκευασμα αυτο.Προχθες ειχα ΝΟ3>100 μιας κ χρησιμοποιω U/G φιλτρο.Αποφασησα λοιπον να χρησημοποιησω αυτο το σκευασμα το οποιο ειναι μικρες ασπρες μπιλιτσες που τις κανουμε ενα μιξ με το χαλικι του πατου κ τραβαει τα νιτρικα απο τις τροφες κ απο τις βρωμιες.Σαν καλος χομπυστες δεν ακουσα αυτο που ελεγε ο κατασκευαστης κ το εβαλα στο εξωτερικο μου φιλτρο.Ενα εχω να σας πω τα ΝΟ3 επεσαν στα 12,5 κ λιγοτερο απο τοσο.Το τεστ εγινε 3 φορες κ οταν ειχα 100+ κ τωρα που εχω 12,5 κ οχι μονο με ενα τεστ αλλα με 3!!!!Red Sea,Tetra κ Sera.Το υλικο αυτο λεει πως κραταει για 12 μηνες κ κοστιζει 9 ευρω.Κατι παρα πολυ εντυπωσιακο κ παρα πολυ φτηνο.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2 μερες απο το ποστ τα νιτρικα πεσανε στο 0!!!!!!Παλι εγιναν 3 διαφορετικα τεστ επι 2 φορες την μερα μια το βραδυ κ μια το πρωι....Τα νιτρικα παραμενουν στο 0 απο τοτε.Απο δω κ περα θα κανω ενα τεστ την ημερα σχεδον για μια ακομα εβδομαδα κ μετα απο κει κ περα θα δω ποσο θα κρατησει αυτη η σταθεροτητα χωρις να αλλαξω νερο.Ολα μου τα κοραλια δειχνουν καθημερινα καλυτερα κ η αλγη γινεται ολο κ λιγοτερη.Πιστευω πως το συγκεκριμενο υλικο της τετρα ειναι κορυφη αλλα χρησιμοποιειτε λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2 μερες απο το ποστ τα νιτρικα πεσανε στο 0!!!!!!Παλι εγιναν 3 διαφορετικα τεστ επι 2 φορες την μερα μια το βραδυ κ μια το πρωι....Τα νιτρικα παραμενουν στο 0 απο τοτε.Απο δω κ περα θα κανω ενα τεστ την ημερα σχεδον για μια ακομα εβδομαδα κ μετα απο κει κ περα θα δω ποσο θα κρατησει αυτη η σταθεροτητα χωρις να αλλαξω νερο.Ολα μου τα κοραλια δειχνουν καθημερινα καλυτερα κ η αλγη γινεται ολο κ λιγοτερη.Πιστευω πως το συγκεκριμενο υλικο της τετρα ειναι κορυφη αλλα χρησιμοποιειτε λαθος.

κανα νεο αποτελεσμα?

Link to comment
Share on other sites

κανα νεο αποτελεσμα?

Περασαν κ αλλες μερες απο την αρχη του πειραματος κ παλι 0 τα νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα ήταν καλό τώρα που όπως λες μηδενίσανε τα νιτρικά να αφαιρέσεις το υλικό αυτό από το φίλτρο;

Πάντως πολύ καλό ακούγεται… σόρι για τη δυσπιστία μου :D

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα ήταν καλό τώρα που όπως λες μηδενίσανε τα νιτρικά να αφαιρέσεις το υλικό αυτό από το φίλτρο;

Πάντως πολύ καλό ακούγεται… σόρι για τη δυσπιστία μου :D

Θα το εκανα ευχαρηστως αλλα αυτο το υλικο το εχω αναμιξει με γεολιθο που τον εχω πολυ καιρο κ δεν ξερω εαν κανει να τον βγαλω μεχρι να ξανα ανεβουν τε νιτρικα.Επισης χρησιμοποιω κ της caribsea ενα υλικο για τα νιτρικα αλλα αυτο το ειχα αναφερει σε προηγουμενα ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Ωπ Αντρεα με μπερδεψες,ποιο απο τα 3 υλικα τοτε κανει την σωστη δουλεια?ποιο σου μειωσε τα νιτρικα απο τα 3?

εισαι σιγουρος για το tetra?

Link to comment
Share on other sites

Ωπ Αντρεα με μπερδεψες,ποιο απο τα 3 υλικα τοτε κανει την σωστη δουλεια?ποιο σου μειωσε τα νιτρικα απο τα 3?

εισαι σιγουρος για το tetra?

2 υλικα οχι 3...ειχα βαλει στο εξωτερικο πριν 2 μηνες της carib sea NO-NO3 αλλα δεν μου κατεβασε καθολου τα νιτρικα κ μετα απο αυτο εβαλα της τετρα το υλικο κ μεσα σε 3 μερες τα νιτρικα πεσανε στο μηδεν.Μεχρι κ σημερα τα νιτρικα ειναι στο 0.Πιστευω πως την δουλεια την εκανε το τετρα κ οχι της carib sea το υλικο.

Link to comment
Share on other sites

2 υλικα οχι 3...ειχα βαλει στο εξωτερικο πριν 2 μηνες της carib sea NO-NO3 αλλα δεν μου κατεβασε καθολου τα νιτρικα κ μετα απο αυτο εβαλα της τετρα το υλικο κ μεσα σε 3 μερες τα νιτρικα πεσανε στο μηδεν.Μεχρι κ σημερα τα νιτρικα ειναι στο 0.Πιστευω πως την δουλεια την εκανε το τετρα κ οχι της carib sea το υλικο.

φιλε απο που το πηρες αυτο της τετρα ?γιατι ενδιαφερομαι και εγω!

Link to comment
Share on other sites

φιλε απο που το πηρες αυτο της τετρα ?γιατι ενδιαφερομαι και εγω!

Στο κουικο mega pet το βρηκα.Οπως ειπα κ πιο πανω το υλικο αυτο λεει στις οδηγιες πως το αναμοιγνιεις με τα χαλικια στον πατο του ενυδρειου.Εγω το εβαλα στο εξωτερικο φιλτρο που τραβαει νερο απο τον πατο ομως γιατι δεν εχω DSB αλλα U/G.Συντομα θα ανεβασω ποστ στα νανο reef με λεπτομερη αναλυση του συστηματος μου.

Link to comment
Share on other sites

Στο κουικο mega pet το βρηκα.Οπως ειπα κ πιο πανω το υλικο αυτο λεει στις οδηγιες πως το αναμοιγνιεις με τα χαλικια στον πατο του ενυδρειου.Εγω το εβαλα στο εξωτερικο φιλτρο που τραβαει νερο απο τον πατο ομως γιατι δεν εχω DSB αλλα U/G.Συντομα θα ανεβασω ποστ στα νανο reef με λεπτομερη αναλυση του συστηματος μου.

επειδη το κουικο mega pet μου πεφτει λιγο μακρια θα ψαξω στην Αθηνα ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα ανδρεα

ενδιαφερομαι για αυτο το υλικο που μηδενιζει τα νιτρικα

εγς μονο με αλλαγες νερου τα μειωνω.

στην τελευταια μετρηση ειχα 5-10 ενα καλο νουμερο απο 25 που ειχαν φτασει

σε παρακαλω γραψε ακριβως πως λεγεται αυτο το προιον της τετρα να παω να το προμηθευτω

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δει διαφορα ακομα,μηπως σου κανει δουλεια της carib sea?

Link to comment
Share on other sites

γεια και παλι

το τοποθετησα αλλα δεν ειδα καμμια διαφορα ακομα

διανυω την τριτη μερα που το τοποθετησα

μηπως τελικα το υλικο της καριμπ σι κανει την διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα κατα λαθος σε αλμυρα χωραφια, οποτε εκανα διαγραφη.- :wub:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ναι αργησα να απαντησω σε αυτο το ποστ μιας κ εδωσα το υλικο της carib sea κ σε εναν φιλο για να γινει το πειραμα.Αλλα μαλλον της carib sea το υλικο κανει την δουλεια.Χιλια συγνωμη εαν σας εβαλα σε κοπο.Η carib sea επιτελους εβγαλε διαφημηση που λεει ξεκαθαρα πλεον πως το υλικο αυτο που δεν ειναι τιποτα αλλο απο αραγωνιτη με θειο αναμιγμενα μαζι και δουλευει κανονικα κ κατεβαζει τα νιτρικα σε πολυ μεγαλο βαθμο.Εγω ακομα εχω 0 νιτρικα κ ταιζω καθημερινα κ αρκετα μεγαλες ποσοτητες.

Link to comment
Share on other sites

γεια και παλι

το υλικο της καριμπ σι κανει την διαφορα οντως

μηδενισε τα νιτρικα σε ενα ενυδρειο του αμαζονιου που το δοκιμασε εκει

δεν γραφει δοσολογια αλλα κανει φοβερη δουλεια.ειναι αραγωνιτης με καποιο υλικο δεν ξερω τι και κανει φοβερη δουλεια οντως

χτες το τοποθετησα σε σημειο οπως μου ειπε που εχει ροη

αντε να δουμε

παραλληλα και ενας φιλος το δοκιμαζει

θα εχετε νεα μου συντομα

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρωτήσεις τον φίλο σου αν έχει μεταβολές στις σκληρότητες προς τα πάνω και να δώσει και μια μέτρηση tds

Link to comment
Share on other sites

οταν ανεφερα σε ενυδρειο αμαζονιου εννουσα το καταστημα αμαζονιος ειναι θαλασσινο ενυδρειο με κοραλλια και ψαρια απλα του πηρε καποιες μερες να δει αποτελεσμα

οσοιι το εφαρμοσετε μην απογοητευτειτε αμεσως

Link to comment
Share on other sites

Το υλικο νομιζω πως ριχνει λιγο το ph αλλα δεν επηρεαζει καθολου την σκηροτητα.Εγω εχω σταθερα ΚΗ 9 κ ph 7.8 κ ολα μου τα ζωντανα ειναι jet...

Link to comment
Share on other sites

Το υλικο νομιζω πως ριχνει λιγο το ph αλλα δεν επηρεαζει καθολου την σκηροτητα.Εγω εχω σταθερα ΚΗ 9 κ ph 7.8 κ ολα μου τα ζωντανα ειναι jet...

Δεν το εχω δοκιμασει ακομα Αντρεα,αλλα περιεχει αραγωνιτη ετσι δεν ειναι?

πως κατεβαζει το ph?

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο της καριμπ σι ειναι φοβερο μηδεν νιτρικα μεσα σε λιγες μερες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mετα απο τοσο καιρο ειχα ακομη μηδενικα νιτρικα.Αποφασησα να αφαιρεσω το υλικο της τετρα κ τα νιτρικα μου ανεβηκαν κ εχουν παραμεινει σταθερα στα 10...αρα το υλικο της τετρα εκανα δουλεια αλλα λιγη σε σχεση με της carib sea.Σημερα προστεθηκε κ αλλο υλικο της carib sea.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το υλικο carib sea NO-NO3 ειναι πολυ καλο αλλα ριχνει πολυ το ph..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...