Jump to content

Oranda με "λιωμενη" ουρα


Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο 100 λ με ph γυρω παντα στο 7, με 8 χρυσοψαρα και 1 πλατυστομο.

Την τελευταια βδομαδα ομως το ενα oranda (ειναι λευκο με πορτοκαλι καπελακι οχι όμως φουσκωτο) καθεται στον βυθο του ενυδρειου και η ουρα του φαινεται μαδημενη. Οταν τους ριχνω φαγητο ανεβαινει στην επιφανεια με μεγαλη προσπαθεια και μετα ξανακαθεται κατω, παντα στο ιδιο σημειο.

Ακολούθησα μια θεραπεια που μου εδωσαν στο pet shop που πηγαινω, myxazin fin rot & ulcers, για 5 ημερες 7ml. Αφαιρεσα και τον ανθρακα απο το φιλτρο, τα ταϊζα μονο 1 φορα την ημερα και κρατησα το ενυδρειο διχως φωτισμο. Ομως δεν εχω δει καλυτερευση του ψαριου. Ολα τα υπολοιπα δεν εχουν αρρωστει βεβαια αλλα και αυτο δεν εχει δειξει βελτιωση.

Μηπως θα επρεπε να κανω κατι αλλο?

ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολλα ψαρια και ασυμβατα στα 100 λιτρα.Θα πρεπει να κρατησει 3 ¨η τεσσερα χρυσοψαρα,

τα υπολοιπα μαζι με το πλεκοστομο πρεπει να φυγουν.Το φιλτρο σου ειναι στρωμενο;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο το εχω με αυτα τα ψαρακια 3 χρονια και πρωτη φορα παρουσιαστηκε κατι τετοιο. Δεν εχει αρρωστησει ποτε κανενα. Οσο για το φιλτρο ειναι στρωμενο, ναι.

Μηπως να απομακρυνα το αρρωστο ψαρακι σε αλλο χωρο μονο του ή θα του δημιουργουσα stress?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...