Jump to content

2 αρχη


xatzideca

Recommended Posts

γεια σας και απο μενα παιδια με καποιους ισως μιλησω πρωτη φορα και θα χαρω πολυ διοτι ασχολουμαι πιο πολυ με αλλες κατηγοριες και καποια παιδια σιγουρα δεν εχω μιλησει μαζι τους σχεδον ποτε.

λοιπον θα ηθελα την αποψη σας-εμπειρια σας και βοηθεια σας. ξεκιναω το δευτερο μου ενυδρειο αυτες τις μερες ενα 60 λιτρο jewel δεν εχω πειραξει τιποτα εχει μεσα το φιλτρο του 280λ/ω ειναι καλο για multi η θελουν καλητερη περισσοτερη φιλτρανση?θα μπορουσα να τα εχω με αυτο το εσωτερικο φιλτρο μονο??και μια λαμπα τ5 νομιζω 15 watt.

2)σκευτομαι 1 αρσενικο 3 θυλικα τι λετε?θα μπορουσα 2 αρσενικα 5-6 θυλικα?μπα ε?

3)να προτιμησω να βαλω ασβεστολιθηκη αμμο?για καλητερη σκληροτητα ωστε να μην εχω προβληματα?η αραγωνιτηςς??βασικα τι ειναι ο αραγωνιτης?θα μπορουσα να βαλω θαλασσινη αμμο σιγουρα με βρασιμο και ξεπλυμα εννοω.

4)αν εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε απο εξοπλισμο μεσα στο ενυδρειο εκτος απο σαλιγκαρια αδεια γνμωριζω οτι θελουν για κρυψωνες κατι αλλο οτιδηποτε δεκτο σας ευχαριστω πολυ .

οι τιμες της βρυσης μου ειναι με υγρα τεστ api

ph=7,5

gh=20-22

kh=9-10

πως σας φενεται?ειναι λογικο να εχω 10 βαθμους διαφορα στις σκληροτητες?οι μετρισεις εγιναν σχολαστικα και 100% σωστες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου.Τα ψαρακια αυτα δεν τα αλλαζω κι εγω με τιποτα.Το εσωτερικο φιλτρο θα σε καλυψει πιστευω.Μονο κοιτα να εχεις αναταραξη στην επιφανεια.1 αρσενικο και 3 θηλυκα εισαι οκ.Διασκορπισε πολλα κελυφη σαλιγκαριων,και βαλε και καμια βαλισνερια-ανουμπια.Θα ομορφηνει πολυ.Τωρα αμμο,καταλληλα καθαρισμενη και πλυμενη μπορεις να βαλεις απο καποια παραλια.Θα σου ανεβασει τη σκληροτητα πραγμα που το θελεις.Και μολις παρουν τα :rasp: πανω τους να δεις συμπεριφορες και γεννες...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω διας για την σκληροτητα πως την βλεπεις .που πρεπει να εχω και τις τρεις τιμες μου.?που ειναι πιο καταλληλες.gh?ph?kai kh? που πρεπει να τα φτασω ολα ακριβως?δεν υπαρχει καποιο προβλημα που εχω 10 μοναδες διαφορα αναμεσα στις σκληροτητες ε να μην ανησυχω??

αν δεν βαλω αμμο απο θαλασσα τι αλλο μπορω να βαλω ακριβως?ο βασαλτης και ο αραγωνιτης τι ειναι/??

την αμμο απο την θαλλασσα εννοεις απο που να την μαζεψω? εκει που σκαει το κυμα?απο μεσα?η απο εεξω που περπαταμε?

αντε να δω που θα βρω αυτα τα ψαρακια γιατι εδω στην επαρχια.......

Link to comment
Share on other sites

Οι συνθηκες νερου που θελουν αυτα τα ψαρακια ειναι KH 10-20,pH 7.8-9.0 και θερμοκρασια απο 25,0-26,0 βαθμους.Αμμο απο παραλια καλυτερα απο εκει που σκαει το κυμα.Αραγωνιτη βαζουμε στα θαλασσινα ενυδρεια,και τον πουλανε σφραγισμενο τα καταστηματα,ειτε ζωντανο(με λιγο νερο στη συσκευασια του),ειτε νεκρο,οπως η αμμος.

Link to comment
Share on other sites

αρα δεν χρειαζομαι υπαρχει και βασαλτης μαλλον βασαλτικες πετρες ε αρα και απο αυτες λογικα δεν χρεαζονται σε αυτα τα ψαρακια θα μπορουσα να βαλω μεσα στο 60 αρι καμια πετρα οπως στα mbuna δηλ καμια μικρη απο αυτες που εχουν στον κηπο που εχουν τρυπες κατι κοκκινες γιατι μου αρεσουν πολυ.

την αμμουδια να την περασω απο κοσκινο ελπιζω να φυγουν τα σκουλικια ε αματυχει και εχει κανενα μεσα :rasp: ετσι και αλλιως θα την βρασω καλα.

kh ειπες και ph δεν μου ειπες gh poso???ποσο?

κανενα μικρο ενυδρειακο ξυλαρακι μπα δεν θα μπορουσα να βαλω ε?δεν κολλαει μαλλον στις αφρικανες.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που σε νοιαζει στην ουσια ειναι το Κh.Πετρες δεν χρειαζονται.Μονο πολλα κοχυλια και κανα φυτακι οπως σου ειπα να σπασει τη μονοτονια.Αν θελεις για ξυλο,μπορεις σε ενα μικρο κομματι,να δεσεις επανω μια anubia.

Link to comment
Share on other sites

ευχαΡΙΣΤΩ ΔΙΑς αλλα πες μου ποσο gh νΑ ΕΧΩ Ππεριπου???με την αμμο της παραλιας σιγουρα δεν θα εχω προβληματα??και αν καταλαθως μαζεψω καποιο σκουλικι η καποιον κ@@@ οργανισμο???μονο να την πλενω και να την βρασω τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο???οχι κοσκινο ε??

Link to comment
Share on other sites

κοχυλια που θα τα βρω???φανταζομαι οχι απο θαλλασσα ε??η θα μπορουσα να βαλω κανενα κοχυλαακι οπως καποιο κυδωνι η καποια γυαλιστερη αν γνωριζεις καταλαβες ειναι ωραιο κοχυλακι.

το νερο ομως εδω που σπουδαζω δεν το πινει κανενας σχεδον.υπαρχει λες προβλημα???μπα ε??βαζω μονο το αντιχλωριο και ολα οκ ε???

Link to comment
Share on other sites

Σου εχω γραψει πιο πριν τι τιμες θελεις.Σαλιγκαρακια απο λαικη,φαγωμα,και μετα καλο καθαρισμα και μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαΡΙΣΤΩ ΔΙΑς αλλα πες μου ποσο gh νΑ ΕΧΩ Ππεριπου???με την αμμο της παραλιας σιγουρα δεν θα εχω προβληματα??και αν καταλαθως μαζεψω καποιο σκουλικι η καποιον κ@@@ οργανισμο???μονο να την πλενω και να την βρασω τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο???οχι κοσκινο ε??

κοχυλια που θα τα βρω???φανταζομαι οχι απο θαλλασσα ε??η θα μπορουσα να βαλω κανενα κοχυλαακι οπως καποιο κυδωνι η καποια γυαλιστερη αν γνωριζεις καταλαβες ειναι ωραιο κοχυλακι.

το νερο ομως εδω που σπουδαζω δεν το πινει κανενας σχεδον.υπαρχει λες προβλημα???μπα ε??βαζω μονο το αντιχλωριο και ολα οκ ε???

Σου εχω γραψει πιο πριν τι τιμες θελεις.Σαλιγκαρακια απο λαικη,φαγωμα,και μετα καλο καθαρισμα και μεσα στο ενυδρειο.

συγνωμη αλλα δεν μου απαντας λοκληρωμενα συγνωμη αλλα στα παραπανω δεν πηρα απαντηση.ελπιζω να μην το παρεξηγησεις γιατι γινονται πολλες παρεξηγησεις συχνα στο φορουμ αν θελεις διαβσα πιο προσεχτικα τις ερωτισεις μου και γενικα τα σχολια μου για να με βοηθησεις αν θελεις βεβαια..

Link to comment
Share on other sites

1)Οι συνθηκες νερου που θελουν αυτα τα ψαρακια ειναι KH 10-20,pH 7.8-9.0 και θερμοκρασια απο 25,0-26,0 βαθμους.Αμμο απο παραλια καλυτερα απο εκει που σκαει το κυμα.2)Σαλιγκαρακια απο λαικη,φαγωμα,και μετα καλο καθαρισμα και μεσα στο ενυδρειο.3)Αντιχλωριο οπως ειπες.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου πεις και την gh σε παρακαλω δεν ειναι τοσο δυσκολο γιατι δεν μπορουομε να συνενοηθουμε??μην ανησυχεις εχω διαβασει ολα τα μηνματα σου εγω με προσοχη ρωτησα 5 φορες για την gh poso ??????????????? :rasp::rasp::P

:rasp:

ποσο περιπου κανει αυτο το ψαρακι εεχει διαφορα στην τιμη αρσενικο με θηλυκο?μπα ε? το δυσκολο ειναι πιστευω πως θα τα διαχωρισω αρσενικο και θυληκο ειναι αυκολο για μενα που ειμαι αρχαριος και κυριως ασχετος απο αυτα τα ψαρακια?? γιατι απαντας μοναχα εσυ απλα μου φανηκε περιρεργο για υτο ρωταω αλλα παιδια δεν απαντανε σε αυτο το θεμα???σε αυτη την κατηγορια εννοεω.

Link to comment
Share on other sites

αρα δεν πρεπει να αλλαξω σχεδον τιποτα στο νερο της βρυσης μου ειμαι ετοιμος και μπλουμ.η gh ποσο να την εχω περιπου αν ειναι ευκολο να απαντησετε.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου πεις και την gh σε παρακαλω δεν ειναι τοσο δυσκολο γιατι δεν μπορουομε να συνενοηθουμε??μην ανησυχεις εχω διαβασει ολα τα μηνματα σου εγω με προσοχη ρωτησα 5 φορες για την gh poso ??????????????? :rasp::rasp::P

:rasp:

ποσο περιπου κανει αυτο το ψαρακι εεχει διαφορα στην τιμη αρσενικο με θηλυκο?μπα ε? το δυσκολο ειναι πιστευω πως θα τα διαχωρισω αρσενικο και θυληκο ειναι αυκολο για μενα που ειμαι αρχαριος και κυριως ασχετος απο αυτα τα ψαρακια?? γιατι απαντας μοναχα εσυ απλα μου φανηκε περιρεργο για υτο ρωταω αλλα παιδια δεν απαντανε σε αυτο το θεμα???σε αυτη την κατηγορια εννοεω.

Στο ξαναλεω αυτο που σε νοιαζει στην ουσια ειναι το Κh.Οσο ψηλοτερο τοσο καλυτερα.Οκ;Τα ψαρακια κανουν απο 12-15 ευρω.Αλλα ειναι δυσκολο να ξεχωρησεις φυλο.

Link to comment
Share on other sites

και πως θα εχω ενα χαρεμι 1 αρσενικο 3 θυληκα αρα δεν μπορω να ασχοληθω με αυτα τα ψαρια μαλλον.αντε παλιι εχει πολυ πλακα παντος αντε ξανα κι εγω φιλε δια οκ σε καταλαβα μια ενδεικτηκη τιμη σωστη βεβαια μπορεις να μου δωσεις και για το gh ?einai δυσκολο αυτο που ζηταω ναι ναι το καταλαβα για το kh oti mono αυτο μας νοιαζει μια τιμουλα μπορεις να μου δωσεις gia tην gh???σε ευχαρ :rasp: ιστω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ xatzideca σου τα ειπε ο Διας... ψαξε λιγο στα προφιλ των ψαριων και θα βρεις την GH...

Link to comment
Share on other sites

με GH 10+ μεχρι 20 θα εισαι μια χαρα.. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ xatzideca σου τα ειπε ο Διας... ψαξε λιγο στα προφιλ των ψαριων και θα βρεις την GH...

το να γραψει ενα νουμερο gh = toso ηταν δυσκολο για σενα sarevock?

ευχριστω γιαννης μαλαουι δηλ οπως την kh 10+ -20 na σαι καλα.

το θεμα ειναι που θα τα βρω αυτα ταψαρακια τωρα......οχ.θεσνικη υπαρχουν?

Link to comment
Share on other sites

το να γραψει ενα νουμερο gh = toso ηταν δυσκολο για σενα sarevock?

ευχριστω γιαννης μαλαουι δηλ οπως την kh 10+ -20 na σαι καλα.

το θεμα ειναι που θα τα βρω αυτα ταψαρακια τωρα......οχ.θεσνικη υπαρχουν?

Να'σαι καλα ρε Giannis-malawi!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα ρε Giannis-malawi!!!!!!

:P:rasp::thumbup:

απλα ο φιλος sarevock ηθελε να σε βαλει στη διαδικασια να ψαξεις και λιγο.. :rasp:

μια απλα αναζητηση ειναι ολα.. :rasp:

καλη συνεχεια.. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Giannis-malawi
Link to comment
Share on other sites

απλα βαριομουν οπως ο φιλος sarevock την ειχα κανει παλιοτερα απλα δεν θυμομουν και μετα επειδη ο φιλος διας επεμενε ε ειπα θα το συνεχισω καταλαβες :rasp:

Link to comment
Share on other sites

τι να σου κάνω που χτες έστειλα σε έναν φίλο καμιά 20αριά ψάρια και είχα και έτοιμες θηλυκές

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...