Jump to content

Redsea Xl Berlin


Lamprosk

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!

Πριν 2 μέρες αγόρασα το παραπάνω σκιμμερ !! θα ήθελα να μου πείτε τι αντλία θα του βάλω για να δουλέψει!!

Το σκιμμερ είναι με τεχνολογία βεντουρι και χρειάζεται και μια αεραντλία εκτός από την αντλία νερού. Μέσα είχε μια νερού τις aqua medic 2500 l/h η όποια είναι αρκετή σύμφωνα με τον κατασκευαστή μιας και χρειάζεται 2200 l/h για την σωστή λειτουργία του!

Βέβαια ο κατασκευαστής λέει για την δική του αντλία (redsea) η οποία είναι αντλία νερού/ αέρα! (όλα αυτά σύμφωνα με το manual )

Τώρα που έχω την αντλία νερού να πάρω μια αεραντλία να κάνω την δουλεία μου η δεν θα κάνω τίποτα? Έχω δει αυτήν και αυτήν ! Να ψάξω για την δική του?

Link to comment
Share on other sites

Το συκεκριμένο skimmer δεν χρειάζεται αντλία αέρα αφού τροφοδοτείται με venturi.

Ο κυκλοφορητής που έχεις είναι μια χαρά.

Για την καλή του απόδοση, να φροντίζεις η είσοδος του αέρα νά είναι πάντα καθαρή, χωρίς να συγκεντρώνει κρυστάλλους.

Link to comment
Share on other sites

Το συκεκριμένο skimmer δεν χρειάζεται αντλία αέρα αφού τροφοδοτείται με venturi.

Ο κυκλοφορητής που έχεις είναι μια χαρά.

Για την καλή του απόδοση, να φροντίζεις η είσοδος του αέρα νά είναι πάντα καθαρή, χωρίς να συγκεντρώνει κρυστάλλους.

Χμμμμμ κάτι δεν μου αρέσει……..!!!! η κάτι δεν κάνω καλά με τις συνδέσεις η μάλλον φταίει το γλυκό νερό που το δοκιμάζω!!( που μάλλον είναι αυτό) :rasp:

Χωρίς αεραντλία η μπουρμπουλήθρες μου βγάζει στον εσωτερικό σωλήνα το σκιμμερ είναι ελάχιστες έως μηδαμινές ενώ με μια αντλία που δοκίμασα πριν λίγο είναι αρκετές.!!

Να δείξω φώτος για αυτό που παρατηρώ η δεν υπάρχει λόγος ?

Link to comment
Share on other sites

Όταν το χρησιμοποιείς σε γλυκό νερό, οι φυσαλίδες είναι λίγες αλλά μεγάλες.

Έλεγξε την είσοδο του αέρα με μια οδοντογλυφίδα, ειδικά αν το skιmmer ήταν χρησιμοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το χρησιμοποιείς σε γλυκό νερό, οι φυσαλίδες είναι λίγες αλλά μεγάλες.

Έλεγξε την είσοδο του αέρα με μια οδοντογλυφίδα, ειδικά αν το skιmmer ήταν χρησιμοποιημένο.

Αχρησιμοποίητο είναι αλλά έτσι και αλλιώς το έλυσα τελείως και το ξαναέφτιαξα από περιέργεια αλλά και για έλεγχο που δεν εβλεπα επιθυμητό αποτελεσμα!!

Παντως στο κυπελακι δεν φτανουν οι φυσαλιδες!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Βάλτο σε θαλασσό νερό για να καταλάβεις τη λειτουργία του.

Link to comment
Share on other sites

:rasp: YES MASTER!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!

ΣΥΝΤΟΜΑ ΦΩΤΟΣ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΠΟΣΤ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΑ + ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ - ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ!!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...