Jump to content

Recommended Posts

ΡΗ 8 για το οσκαρ; Τον πλεκο; Θα ξεχασω και αυτα που ξερω; Λιγοτερο απο 2 εβδομαδες ενυδρειο ειναι αστρωτο (κατα τη γνωμη μου) και εχεις μεσα ψαρια; Με ποια μεθοδο το εστρωσες;

Αυτο τι ειναι; :rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οταν καποιο ψαρι ζει σε ΡΗ 6-8, δεν σημαινει οτι πρεπει οπωσδηποτε να παμε στα ακρα. Εκτος αυτου το νερο δεν εχει μονο οξυτητα η αλκαλικοτητα, αλλα και σκληροτητα. Πρεπει λοιπον να μαθαινουμε και αυτες τις παραμετρους για να πλησιαζουμε το ιδανικο. Βαζω τα προφιλ των ψαριων σου και ψαξε λιγο μονος σου και για περισσοτερα στοιχεια.

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=570

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...iew&iden=43

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=649

Link to comment
Share on other sites

Ωρε ειδες οτι δεν σταθηκα στο προβλημα; :rasp: Εεεεεεεεεε; Προβληματικε!!!!! :rasp::P

Είσαι ο τρίτος που με χαρακτηρίζει έτσι μέσα σε 2 μέρες.... Οι άλλες δύο περιπτώσεις ήταν βέβαια από γυναίκες.... Σύμπτωση??? :rasp:

Ρε 'σεις.... Δεν είπα τίποτα κακό. Απλά δεν έχει νόημα να ασχολούμαστε με το χτες, το οποίο βέβαια επηρέασε το παρόν.

Περιμένουμε τις απαντήσεις σου Στάθη. Όπως βλέπεις ΟΛΟΙ μας είμαστε διατεθημένοι να βοηθήσουμε εσένα και τα ψάρια σου!

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη νερου οσο γίνετε και αντέχουν τα ψαρια σου μεγαλύτερη , ανεβασμα τις θερμοκρασιας στους 29 βαθμους , δεν ταΐζεις καθόλου , οξυγόνο άφθονο , τσεκάρισε το γλείφτη που λες αν σου ενοχλεί το αρρωστο ψαρι , και φωτογραφία για να δούμε αν θα μπορέσουμε να κάνουμε διάγνωση .

Και τεστ αμμωνίας και ΝΟ2 .

Ποιο φάρμακο έβαλες ;

Εγω έχω μείνει εδώ και περιμένω τις απαντήσεις .

Μην ξεχνάς και αυτό http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=141872

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα σπίτι με τα τεστ που μου είπατε αλλά δύστυχος με ενημέρωσε ο πατέρας μου ότι το galaher ήταν ανάποδα και νεκρό.

και επίσης παρατήρησα τα μάτια του οσκαρ τα οποία είχαν άσπρες κηλίδες όπως ακριβός ήταν του galaher.

όποτε λογικά κόλλησε και αυτό.

ο πατέρας μου μ είπε ότι έριξε αλάτι στο νερό (σωστή δοσολογία) και ένα φάρμακο που του έδωσε το pet shop

αντιπαρασιτοκτωνο (του οποίου το χρώμα έμοιαζε με ιώδιο).

αυτά προς το παρόν. :rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

και ένα φάρμακο που του έδωσε το pet shop

αντιπαρασιτοκτωνο (του οποίου το χρώμα έμοιαζε με ιώδιο).

παρασιτοκτωνο* :rasp:

Link to comment
Share on other sites

:rasp::rasp::P

Βαλε φωτο να σε πουν οι πιο εμπειροι τι να κανεις για να σωσεις

τα αλλα ψαρια.

:rasp: Αν εχεις ανθρακα στο φιλτρο να το βγαλεις.

Έγινε επεξεργασία - watchmaker
Link to comment
Share on other sites

:rasp::rasp::P

Βαλε φωτο να σε πουν οι πιο εμπειροι τι να κανεις για να σωσεις

τα αλλα ψαρια.

:thumbup: Αν εχεις ανθρακα στο φιλτρο να το βγαλεις.

δεν μπορώ δυστυχώς γιατί ο πατέρας μου το πέταξε.. :rasp::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:rasp: Αν εχεις ανθρακα στο φιλτρο να το βγαλεις.

το φίλτρο αποτελείτε από ένα διχτάκι με κατι σαν καφέ πετριτσες. και το βαμβάκι. πως είναι ο άνθρακας??? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

τι πέταξε όλα τα ψάρια?σου λέει το παιδί για βγάλε μια φωτο απο τα άλλα ψάρια μπας και προλάβεις και τα σώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρακας ειναι σαν μικρες πετρες μαυρου χρωματος :rasp:

για καφε δε ξερω ας μας πει καποιος πιο σχετικος

Έγινε επεξεργασία - watchmaker
Link to comment
Share on other sites

Μάθε οπωσδήποτε τί φάρμακο ήταν (πως λέγεται και τί δοσολογία έβαλε ο πατέρας σου). Επίσης... Τί αλάτι έριξε και ποια ήταν η "σωστή" δοσολογία.

Επίσης... προσπάθησε να βρεις το πεθαμένο ψάρι και φωτογράφησέ το. Πίστεψέ με, αν δεν έχει αλοιωθεί στα σκουπίδια, θα βοηθήσει πολύ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ φωτογραφία του Όσκαρ.

Μην κάνεις ούτε εσύ, ούτε ο πατέρας σου απελπισμένες κινήσεις. Λίγη υπομονή για να σώσουμε τα υπόλοιπα.

Ο άνθρακας μοιάζει με τριμένο καρβουνάκι. Υπάρχει πιθανότητα να μην έχεις μέσα στο φίλτρο. Σίγουρα όμως θα χρειαστεί να πάρεις στην πορεία... Θα σου πούμε πως θα τον χρησιμοποιήσεις!

Οι καφέ πετρίτσες μοιάζουν με ΑΥΤΟ???

Τί φίλτρο έχεις και με τί όγκο?

Τεστ για τις υπόλοιπες μετρήσεις πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω? :rasp:

κριμα τα ζωντανα... ΚΡΙΜΑ! :rasp:

Ελπιζω να μην επαναλαβεις τα ιδια λαθη ... :P

ΚΡΙΜΑ!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστώ όλους αλλά τα έχω παιξει..δν ξέρω τι θα κάνω.

μάλλον θα βάλω το oscar και τον γλυφτη σε ενυδρείο καραντίνας και θα αδειάσω όλο το ενυδρείο για 3 - 4 μέρες.

ελπίζω να ψοφήσει το ich τι στο καλό είναι και μετά πάμε πάλι από την αρχή. στόλισμα γεμισμα..κτλ...

καλό κουράγιο.. :rasp::rasp::P

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστώ όλους αλλά τα έχω παιξει..δν ξέρω τι θα κάνω.

μάλλον θα βάλω το oscar και τον γλυφτη σε ενυδρείο καραντίνας και θα αδειάσω όλο το ενυδρείο για 3 - 4 μέρες.

ελπίζω να ψοφήσει το ich τι στο καλό είναι και μετά πάμε πάλι από την αρχή. στόλισμα γεμισμα..κτλ...

καλό κουράγιο.. :rasp::rasp::P

Κριμα για ολα αυτα!

οταν το αδειασεις,πλυνε το ενυδρειο με ζεστο νερο,ξυδι και μετα ξεπλυμα.Τωρα η συνεχεια σου ευχομαι να ειναι καλυτερη απο πριν αφου εχεις ενα ενυδρειο με πολλες δυνατοτητες,πχ.αμμος,φυτεμενο με κοπαδια,βιοτοπικα αμαζονιου και ασιας κ.α!

Link to comment
Share on other sites

και το Oscar σε πολυ ασχημη κατάσταση. εχει καθήσει στον πάτο και δεν κινήτε. μερικές φορες πλαγιάζει.

:rasp::rasp::P:rasp:

Ρε συ Στάθη....

Δεν έκανες τίποτα απ'όσα σου είπαμε!

Ούτε τιμές μας είπες, ούτε αλλαγές έκανες, ούτε φωτογραφίες έβαλες, ούτε τα φαρμακα που ρίξατε μας είπες....

Κάνε κάτι για τα ψάρια σου... Δώσε μας στοιχεία να σε βοηθήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ωρε Νικολαε τι να τις κανεις τις φωτογραφιες; Το ενυδρειο ειναι αστρωτο λεμεεεεεεεεεεεεεεεε!!!! Εσυ ακομα ψαχνεις τα αιτια; Αν δεν καταλαβει τι διαβαζει, (πραγμα που ως τωρα δεν το ειδα) ολα τα ψαρια θα πανε χαμενα. :rasp: Τι στο καλο τοσο δυσκολα/περιεργα τα γραφουμε; :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σταθη με τετοιο ιατρικο team που εχεις ειναι κριμα να κανεις του κεφαλιου σου

:rasp:

Ακου και μια φορα τι σου προτεινουν.

Το οσκαρ ζει?????

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ΠΑΙΔΕΣ ΤΟ ΟΣΚΑΡ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΗΜΕΡΑ...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :rasp::rasp::P:rasp::thumbup:

ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΗΤΑΝ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ DANOS (ΜΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΛΕΕΙ) 3 ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΑΝΤΙ ICH ΚΑΙ ΕΝΑ

ANTI PARASITE. ΕΠΙΣΗΣ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ (ΜΙΚΡΗ) ΑΠΟ ΑΛΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ

PETSHOP.

ΑΚΟΥΣΤΕ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 50 ΛΙΤΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑΣ.

ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΑΔΙΑΣΩ ΟΛΟ ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ, ΘΑ ΠΕΤΑΞΩ ΤΟ ΧΑΛΙΚΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ ΚΑΙ

ΘΑ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΩ ( ΜΕ ΤΙ ΛΕΤΕ???ΙΩΔΙΟ??ΞΥΔΙ??? ΧΛΩΡΙΝΗ?? ).

ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΠΕΤΑΞΩ ΤΟΝ ΑΝΘΡΑΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΜΒΑΚΙ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ... ΛΕΤΕ ΝΑ ΠΑΝΕ

ΟΛΑ ΚΑΛΑ???? :thumbup::excl::excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΣΚΑΡ :rasp: ΑΛΛΑΑΑΑΑΑΑ........

Για πες μας τι αλατι ειναι αυτο(1κουταλακι του γλυκου για 550 λιτρα???)

Μη κανεις βιαστικες κινησεις το να βγαλεις τον ανθρακα ας πουμε(ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΕ ΣΥΓΟΥΡΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΑΚΑΣ Η ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΥΛΙΚΟ)

Παρακολουθησε τα ψαρια δεν ειναι συγουρο οτι ειναι τελειος καλα :rasp:

Η καραντινα νομιζω ειναι μικρη για δυο τετοια ψαρια(ελπιζω να μην εχεις τα ιδια προβληματα.)

φιλικα Τασος

Έγινε επεξεργασία - watchmaker
Link to comment
Share on other sites

Δε καθεσαι ρε Σταθη να διαβασεις λιγο... :rasp:

Μας στεναχωρεις....

Link to comment
Share on other sites

Στου κουφου την βροντα οσο θελεις πορτα μου φαινεται :rasp: !!!Ελπιζω να κανω λαθος αλλα μεχρι στιγμης μονο αυτο φαινεται!!!Ο ανθρακας σε οτι μορφη κι αν ειναι (καρβουνακι η σφουγγαρι ειναι καταΜΑΥΡΟΣ)!!!Καλο ειναι πριν κανεις κατι να συμβουλευεσαι ολα τα παιδια εδω γιατι εχουν ολες τις γνωσεις ωστε να σωθουν τα ψαρακια σου!!!Εμενα τουλαχιστον με εχουν βοηθησει πολυ!!!Συνεχισε συμφωνα με αυτο που λενε τα παιδια για το καλο των ψαριων σου!!!Θα τους ευγνωμονεις :rasp: !!!

Link to comment
Share on other sites

Sta8hs000 το καταλαβαίνεις οτι δεν μας έχεις βοηθήσει καθόλου ;

Εγω αδυνατώ πλέον και να σε παρακολουθήσω και να σε συμβουλέψω .

Υ.Γ. Το πρόβλημα ολο ειναι σε αυτο που λεει ο diskus fan .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...