Jump to content

Παρουσιαση ενυδρειου Betta Splendens Veiltail+προβλημα


Recommended Posts

Εδώ και 1 μηνα "τρεχω" ενα ενυδρειο με τα παρακατω χαρακτηριστικα

μεικτος ογκος:20 λιτρα

λιτρα νερου:17

ψαρια:1 μονομαχος, 1 pleco

φυτα:2 ανουμπιες,2 βαλισνεριες

διακοσμηση:1 ξυλο-ριζα(το εβρασα πριν το βαλω) και χαλικι για το βυθο

φιλτρο:ειχε το ενυδρειο δικο του.γραφει καταλληλο για ενυδρεια κατω των 60 λιτρων,με ανθρακα και λιγη τυρφη(για να μαλακωσει το νερο)

θερμοστατης:jager των 25w στους 25 βαθμους

φωτισμος:ειχε το ενυδρειο δικη του λαμπα με 2 διαφορετικες αποχρωσεις

αλλαγες νερου:5 λιτρα ανα εβδομαδα,4 βρυσης(με haloex dechlorinator) 1 απιονισμενο

τροφές:atison's betta food,sera bloodworms,tetra plecomin

ph:7.5

gh:12

ΝΟ3:50

τεστ:υγρα της sera

άλλες ουσιες που χρησιμοποιω:bacterlife friendly bacteria

Παρατηρησεις:Το ενυδρειο ειχε "στρωθει" για 2,5 μηνες μετα απο την απώλεια ενος χρυσοψαρου και ενος pleco μαλλον απο βακτηριακη μολυνση(ασπρα στιγματα σαν βαμβακι)

Εχω παρατηρησει οτι περιοδικα τα πτερυγια και η ουρα του μονομαχου ξεφτιζουν,χωρις ομως να παρατηρω αλλα προβληματα.Λεγοντας περιοδικα εννοω οτι το ξεφτισμα παρατηρηθηκε στο τελος της δευτερης εβδομαδας, στη συνεχεια η κατασταση βελτιωθηκε(θα μπορουσα να πω οτι η ουρα σχηματισε παλι ωραιες μυτες) αλλα τωρα παλι τα ιδια.Εχει πολλη ορεξη και φτιαχνει και φωλιες. Δεν μου αρεσει καθολου η εικονα του και ενω εχω προσπαθησει πολυ για αυτο το ενυδρειο δεν μπορω να το κανω να λειτουργησει σωστα ωστε να μην προκαλει προβληματα στα ψαρια.Επισης και η ουρα του pleco εχει φαγωθει λιγακι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!

Για το ξεφτισμα της ουρας χρησιμοποιησε λιγο melafix:

http://aquariumpharm.com/Products/Product.aspx?ProductID=56

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Για δες κι εδω την συζητηση αυτη:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=24865

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ΜΕΛΑΦΙΞ αλλα πρωτα κανε μια καλη αλλαγη νερου και γενικα θα σου ελεγα να κανεις μεγαλυτερες αλλαγες νερου και οχι μονο 5λτ

ΠΕς μας πως τα παει κ αν μπορεις βαλε και μια φωτο

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά 50 είναι πολύ και τα ψάρια θα εκτιμήσουν μια μείωση κάτω από το 10.

Ο πλέκο τι είδος είναι? Κάποιοι μεγαλώνουν πολύ, άσε που έτσι κι αλλιώς για τα λίτρα σου πολλοί θα διαφωνήσουν για πλέκο...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως με τον πλεκο θα εχεις προβλημα διοτι ειναι ψαρι το οποιο κανει παρα πολλα και μεγαλα περιττωματα

και στα λιτρα σου μπορει να σου ανεβαζει την αμμωνια!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι ο pleco κανει πολλα και μεγαλα περιττωματα και βρωμιζει αρκετα το ενυδρειο.Αλλα τωρα που τον εχω τι να τον κανω?να τον δωσω πισω?Σχετικα με τα νιτρικα η καλη αλλαγη νερου θα τα μειωσει?σε προηγουμενες μετρησεις ηταν στο 10 αλλα με το περασμα του χρονου αυξηθηκαν...Θα ακολουθησουν και φωτογραφιες...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι ο pleco κανει πολλα και μεγαλα περιττωματα και βρωμιζει αρκετα το ενυδρειο.Αλλα τωρα που τον εχω τι να τον κανω?να τον δωσω πισω?Σχετικα με τα νιτρικα η καλη αλλαγη νερου θα τα μειωσει?σε προηγουμενες μετρησεις ηταν στο 10 αλλα με το περασμα του χρονου αυξηθηκαν...Θα ακολουθησουν και φωτογραφιες...

Αν είναι Common Pleco ΠΡΕΠΕΙ να τον δώσεις, καθότι γίνεται αρκετά μεγάλος και σε 20 λίτρα δεν ταιριάζει. Αν θες κάποιο είδος πλέκο για τα λίτρα σου, θα μπορούσα να σου συτήσω κάποιο Ancistrus που δεν μεγαλώνει πολύ, όπως πχ το Ancistrus cf. cirrhosus.

Link to comment
Share on other sites

Με λιγο ψαξιμο συμπερανα οτι το ψαρι που εχω ειναι Hypostomus plecostomus.Που σημαινει οτι η αναπτυξη του θα ειναι συνεχης με αποτελεσμα να μην χωραει πλεον στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Με λιγο ψαξιμο συμπερανα οτι το ψαρι που εχω ειναι Hypostomus plecostomus.Που σημαινει οτι η αναπτυξη του θα ειναι συνεχης με αποτελεσμα να μην χωραει πλεον στο ενυδρειο?

Αν όντως είναι Hypostomus plecostomus, τότε πρέπει να τον δώσεις το συντομότερο!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη να κανω μια ερωτηση?Το spreybar δεν πρεπει να ειναι λιγο εξω απ'το νερο :D ?

Για την τριτη φωτο μιλαω!

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη να κανω μια ερωτηση?Το spreybar δεν πρεπει να ειναι λιγο εξω απ'το νερο :rasp: ?

Για την τριτη φωτο μιλαω!

σορρυ λαθος spraybar ηθελα να γραψω :D:rasp: !!!

Link to comment
Share on other sites

Εξάρταται! Με το spraybar εκτός νερού επιτυγχάνεις καλύτερη οξυγόνωση του νερού, πράγμα άχρηστο για τα Betta αλλά πολύ χρήσιμο για τα πλέκο! Δεν υπάρχει κανόνας σε αυτό! Οι κανόνες διαμορφώνονται βάση συνθηκών :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...