Jump to content

Δωστε μου τα φωτα σας!


veteran

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους τους φιλους . Λογω περιορισμενου χρονου δεν καταφερνω

να βρισκομαι συχνα στο φορουμ .

Ηθελα να κανω την εξης ερωτηση γιατι με τα προηγουμενα που ρωτησα εχασα την μπαλα.

Το ενυδρειο μου ειναι 100 λιτρα . Εχω βαλει 1 Αrcadia original tropical (plant growth) , 1 osram

με καθαρο μπλε χρωμα ( εννοω μπλε φως φυσικα ) και μια sylvania grow lux .

Yπαρχει δυνατοτητα να μπουν και αλλες 2 λαμπες .

Τι να προσθεσω και τι να αφαιρεσω??? Θελω γρηγορη αναπτυξη . Υπ'οψιν υπαρχει

ηδη προβλημα με μακρυτριχη μαυρη αλγη.

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Η γρήγορη ανάπτυξη που επιθυμείς απαιτεί (ανάλογα και με τις απαιτήσεις των φυτών σου) περισσότερη ποσότητα σε φως αλλά και σε διοξείδιο και λιπάσματα πάντα σε ισσοροπία. Τι φυτά έχεις στο ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

Μπλε λαμπα θαλασσινου = Αλγες

οχι θαλασσινου , μπλε απλη λαμπα φθορισμου.

τα βατ ειναι 5 λαμπες απο 18 βατ η καθε μια .. νομιζω ειναι αρκετα

Έγινε επεξεργασία - veteran
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που θέλεις γρήγορη ανάπτυξη σίγουρα την μπλε λάμπα πρέπει να την βγάλεις... :D

Για 100 λίτρα πάντως 5 λάμπες των 18W είναι πάάάρα πολύ φως... Τι φυτά έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιώργο :D , απ' ότι κατάλαβα ο φίλος έχει προς στιγμήν 3 λαμπτήρες σε λειτουργία και υπάρχει δυνατότητα για ακόμα 2 (ας με διορθώσει αν κάνω λάθος) αν ξέρεις να του προτείνεις κάποιον λαμπτήρα που θα "σπάσει" την κοκκινίλα των άλλων 2 ώστε να αντικαταστήσει τον μπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιώργο :D , απ' ότι κατάλαβα ο φίλος έχει προς στιγμήν 3 λαμπτήρες σε λειτουργία και υπάρχει δυνατότητα για ακόμα 2 (ας με διορθώσει αν κάνω λάθος) αν ξέρεις να του προτείνεις κάποιον λαμπτήρα που θα "σπάσει" την κοκκινίλα των άλλων 2 ώστε να αντικαταστήσει τον μπλέ.

Καλημέρα ρε Γιώργαρε!!! :rasp:

Αφού ξέρεις και'συ γιατί δε βοηθάς λιγουλάκι...? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαντάω πλήρως γιατί ξέρεις καλύτερα τα μοντέλα που κυκλοφορούν, :D η πρότασή μου για αντικατάσταση της μπλέ είναι οποιαδήποτε λάμπα με 4000-9000 κέλβιν που θα συμπληρώνει τα κέλβιν που λείπουν από τις άλλες και θα είναι σχετικά λευκό-κίτρινο το φως της για να αναδεικνύονται και άλλα χρώματα στο ενυδρείο πέρα του κόκκινου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιώργο :D , απ' ότι κατάλαβα ο φίλος έχει προς στιγμήν 3 λαμπτήρες σε λειτουργία και υπάρχει δυνατότητα για ακόμα 2 (ας με διορθώσει αν κάνω λάθος) αν ξέρεις να του προτείνεις κάποιον λαμπτήρα που θα "σπάσει" την κοκκινίλα των άλλων 2 ώστε να αντικαταστήσει τον μπλέ.

Εχω και τις πεντε λαμπες και δουλευουν ταυτοχρονα ολες μαζι .

Τα φυτα μου ειναι polsperma και valisneria αλλα συντομα θα μπουν anubias και 2 - 3 αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι στο 1Watt/Lt πράγμα που σημαίνει οτι μπορείς να βάλεις ακόμα και απαιτητικά γρασίδια όπως cuba αλλά θα χρειαστείς και διοξείδιο.

Πόσον καιρό τρέχει με όλες τις λάμπες?

Από τη στιγμή που δεν υπάρχουν πολλά φυτά γρήγορης ανάπτυξης υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να πνιγείς ξαφνικά στην άλγη.

Το πας για πολύ υψηλών απαιτήσεων ή θες να κινηθείς στα φυτά που αναφέρεις?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι στο 1Watt/Lt πράγμα που σημαίνει οτι μπορείς να βάλεις ακόμα και απαιτητικά γρασίδια όπως cuba αλλά θα χρειαστείς και διοξείδιο.

Πόσον καιρό τρέχει με όλες τις λάμπες?

Από τη στιγμή που δεν υπάρχουν πολλά φυτά γρήγορης ανάπτυξης υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να πνιγείς ξαφνικά στην άλγη.

Το πας για πολύ υψηλών απαιτήσεων ή θες να κινηθείς στα φυτά που αναφέρεις?

:D:rasp::rasp:
Link to comment
Share on other sites

Είσαι στο 1Watt/Lt πράγμα που σημαίνει οτι μπορείς να βάλεις ακόμα και απαιτητικά γρασίδια όπως cuba αλλά θα χρειαστείς και διοξείδιο.

Πόσον καιρό τρέχει με όλες τις λάμπες?

Από τη στιγμή που δεν υπάρχουν πολλά φυτά γρήγορης ανάπτυξης υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να πνιγείς ξαφνικά στην άλγη.

Το πας για πολύ υψηλών απαιτήσεων ή θες να κινηθείς στα φυτά που αναφέρεις?

Διοξειδιο υπαρχει ηδη , θελω οπωσδηποτε να βαλω γρασιδι και ακομα παραπερα!! Με τις λαμπες αυτες ειναι περιπου 2,5 εβδομαδες . Για την ωρα τα πραγματα πανε καλα. Απο λιπανση ειμαι ενταξει . Το ph ειναι στο 6.8.

Η μακρυτριχη αλγη σταματησε να αναπτυσσεται. Μαλλον ειμαι σε καλο δρομο. Τα φυτα βγαζουν φυσσαλιδες φουλ. Νομιζεις οτι χιονιζει αναποδα!

Τι προτεινετε για κοντο γρασιδι???

Έγινε επεξεργασία - veteran
Link to comment
Share on other sites

Άν χιονίζει ανάποδα είσαι ωραίος! :D

Προχώρα με τη λογική οτι το φως είναι ο παράγοντας που τραβάει μαζί τις απαιτήσεις σε διοξείδιο και λιπάσματα αφού ξυπνάει τον μεταβολισμό των φυτών (όσο περισσότερο γκάζι πατάς τόσο περισσότερο καίγεται η βενζίνη και το λάδι, αν οι ρυθμοί δεν είναι ίδιοι σε όλα... θα' χεις άλγες! :rasp: )

Ο πιό ασφαλής τρόπος για να δεις αν έχεις αρκετό διοξείδιο είναι το μαγικό κομπιουτεράκι του AZ, μέτρα pH, kH και δες που βρίσκεσαι.

Όσο για το πόσο λίπασμα θες, καλύτερα να τηρείς αυτό που προτείνει η εταιρία ως δοσολογία και αν χρειαστείς μεγαλύτερη ποσότητα, είτε στο γενικό λίπασμα είτε στα έξτρα (σίδηρος, κάλιο) θα σου το πουν τα φυτά μόνα τους, δες εδώ: ασθένειες φυτών

Περιμένουμε και θεματάκι με παρουσίαση έτσι? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...