Jump to content

το ενυδρειο μου


gupito

Recommended Posts

γεια σας

ειμαι καινουργιος στον κοσμο των ενυδρειων και αυτο απο σποντα, η κορη μου πηρε ενα ενυδρειο απο το πρακτικερ στις 23/2/09 και τωρα το προσεχουμε και περιποιουμαστε και οι δυο.

Τα χαρακτηριστικα του: εξαγωνο με πλευρα 23εκ. και υψος 42εκ. , ογκος 57 λιτρα, θερμοστατης αγνωστου πατρος 50 watt, κυκλοφορητης αγνωστου πατρος επισης, φιλτρο εξωτερικο με βιομπαλλες, ακρυλικη βατα και

ενεργο ανθρακα και μια λαμπα philips 18 watt και 1200 lumen.

περιεχομενο: 2 σκαλαρι, 2 πλατυ (1 θυλ. + 1 αρσ.), 2 γατοψαρα, 1γλειφτη, 4 θυλ. γκαπυ, 2 αρσ. γκαπυ, 2 κολιζα και τωρα το καλυτερο 8 νεογεννητα γκαπυ στις 18/3 και 5 πλατυ στις 20/3 σε ειδικο διχτυ.

Στον βυθο εχει 4 εκ χαλικακι πολυ ψιλο και 4 φυτα.

P3250004.jpg

P3250005.jpg

P3250008.jpg

P3250010.jpg

P3250009.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου :rasp:

sorry αλλα πρεπει να αλλαξεις καποια πραγματα :rasp:

Τα σκαλαρια δε εχουν τις ιδιες απαιτησεις με τα αλλα ψαρια που εχεις.

Τα γατοψαρα (corydoras bronze αν βλεπω καλα :thumbup: )ειναι κοπαδοψαρα 6+ πραγμα που ειναι προβλημα για τα λιτρα σου.

Οι πετρες που εχεις βαλει ανεβαζουν τη σκληροτητα του νερου.(δε κανει για τα ψαρια σου)

πιστευω να μη σε :rasp: τα λεω για να φτιαξεις κατι που θα σου αρεσει για πολυ καιρο.

φιλικα Τασος

πιστευω να εχει δινει στρωσιμο στο ενυδρειο :P

Έγινε επεξεργασία - watchmaker
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου φίλε όμορφο το ενυδρειάκι και με προοπτικές. Το έχω δει στο Prakiker.

Στη θέση σου θα άφηνα μόνο guppies ή platies μέσα που για τα λίτρα σου είναι καλά.

Εναλλακτικά μόνο τα colisa lalia (αν κατάλαβα καλά)

Δυστυχώς όλα όσα έχεις είναι πάρα πολλά ψαράκια και πιθανότατα να έχεις προβλήματα σε λίγο καιρό.

Επίσης τα σκαλαράκια, όπως προαναφέρθηκε, δεν ταιριάζουν με τα υπόλοιπα αλλά και να τα άφηνες μόνο αυτά πάλι το ενυδρείο αυτό δεν επαρκεί για αγγελόψαρα.

Χωρίς πανικό λοιπόν σκέψου λιγάκι προς τα που θα ήθελες να παραμείνεις και κράτησε μόνο ένα πλήθος επαρκές για τα λίτρα αλλά και για τις συνθήκες του νερού.

Πιστεύω ότι μία ομάδα guppies ή platies με όσα μωρά γεννάνε χωρίς γεννήστρα και με ένα δύο πυκνά φυτάκια ακόμη, θα είσαι πολύ ωραία.

Φιλικά Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια νομιζω ειχα το ιδιο απο πρακτικερ και εγω αλλα ειναι 20 λιτρα.. Με τις διαστασεις που δινει ο φιλος βγαινουν 50?? Μηπως εχω μικροτερο μεγεθος?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια νομιζω ειχα το ιδιο απο πρακτικερ και εγω αλλα ειναι 20 λιτρα.. Με τις διαστασεις που δινει ο φιλος βγαινουν 50?? Μηπως εχω μικροτερο μεγεθος?

υπαρχει ακριβως το ιδιο και σε 20λιτρα

ευχαριστω τους υπολοιπους για τις συμβουλες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...