Jump to content

λαθρεπιβατης!!!!


Recommended Posts

Geso ....

Χθες την τάισα ένα κομματάκι γαρίδα.... ενδιαφέρθηκε μεν αλά δεν κατάφερα να την κάνω να βγει τελείως έξω από την τρύπα της ....

Κάθε φορά που θα την ταΐζεις θα έρχεστε ποιο κοντά!!!! :rasp:

Παρατήρησα ότι μόλις έφαγε έχει φράξει την τρυπά της με μια πέτρα μόλις την αφαίρεσα την ξανά έφραξε !!!

Σωστά,πάντα δημιουργεί πόρτα στην φωλιά της.

Είναι πολύ ενδιαφέρον ζωντανό (και το έχω συμπαθήσει).

Έχω σκοπό να γεμίσω το ενυδρείακι μου δεν θέλω να στρεσάρει κάποιο άλλο ζωντανό ούτε να την αφαιρέσω βίαια...

στο χέρι σου είναι,όπως μάθει!!!

Αν κατάλαβα καλά προτείνεις να της δώσω μια ευκαιρία στην αρχή....και αν δημιουργηθούν προβλήματα....βλέπουμε....

Thnx Geso που ασχολείσαι με την μικρή μου mantis.... :rasp:

:D

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μεγαλώσει λίγο, θα καθαρίσει το ενυδρείο σου από καβούρια, γαρίδες, ερμίτες.

Κάθε νύχτα θα ακούς ανατριχιαστικούς θορύβους, από την προσπάθειά της να σκάψει το βράχο για να φάει κάποιο πολυχαίτη ή να σπάσει το καβούκι κάποιου δύστυχου ερημίτη.

Όταν θα φτάσει το μέγεθος αυτής στο γνωστό βίντεο, κάθε πρωί θα βλέπεις και καινούργιο "ντεκόρ" στο ενυδρείο σου, ενώ θα μειώνεται σταδιακά και ο πληθυσμός των ψαριών, ιδιαίτερα των βυθόψαρων.

Τα κοράλλια σου δεν πρόκειται να τα πειράξει. Μπορεί όμως να τα "μετακομίζει".

Τέλος αν το πάχος των τζαμιών του ενυδρείου σου είναι κάτω από 8mm, πιθανά κάποια στιγμή να χρειαστείς ανακαίνηση.

Αν συμβιβάζεσαι με τα παραπάνω, τότε θα την χαρείς πολύ.

Link to comment
Share on other sites

OK Νίκο Thnx>>>>> Απέλαση .......

Αλώστε είμαι ειρηνικώς τύπος..

Με παρέσυρε ο Geso για λίγο.... :rasp:

Δεν τον κατηγορώ, το έκανε από την Αγάπη :D του για της Mantis......

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να φτιάξεις ένα ενυδρειάκι, αποκλειστικά για αυτήν, είναι ότι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

:D Νικο,την ίδια εντύπωση είχα και εγώ πριν από κάποια χρόνια,δεν είναι όμως ακριβός έτσι,γύρο από το όνομα τους υπάρχει ένας μύθος.

Καταρχήν υπάρχουν πάνω από 400-500 είδη που έχουν καταγραφή παγκοσμίως,υπάρχουν mantis που δεν ξεπερνούν τα 3 χιλιοστά και άλλες που φτάνουν τα 40 εκατοστά,όπως καταλαβαίνεις δεν μπορούμε να βάλουμε όλα τα είδη στην ίδια μοίρα.

Οι αναφορές που βλέπουμε στο διαδίκτυο 99% μελετούν την Odontodactylus scyllarus ένα δυνατό ζωντανό που μπορεί να σπάσει το τζαμί ενός ενυδρείου,είναι ένας αδίσταχτος κυνηγός και δεν θα δεχτεί ότι οτιδήποτε μέσα στο χώρο της.

Όσο όμως αφορά την οικογένεια Gonodactylus που είναι και η ποιο κινεί στην Ινδονησία,από όπου προέρχεται και ο βράχος μας,και έχοντας παρατηρήσει προσωπικά τρία διαφορετικά είδη, παρακολουθώντας φόρουμ που συζητούν μόνο για mantis και από επικοινωνία που έχω με μερικούς χομπίστες του εξωτερικού, από αυτήν την οικογένεια δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος από τους παραπάνω που αναφέρεις.

Το τζάμι του ενυδρείου δεν έχει κανέναν κίνδυνο,τον βράχο τον χτυπάνε για να μεγαλώσουν την φωλιά τους και όχι για γιατί κυνηγούν,τα ψάρια δεν διατρέχουν κίνδυνο,και αν την ταΐζουμε δεν θα επιτεθεί σε τίποτα άλλο,τα κοράλλια δεν διατρέχουν κίνδυνο,και αλλαγή ντεκόρ μόνο στην Gonodactylus chiragra έχω παρατηρήσει,είναι αυτή στο παραπάνω βίντεο που φτάνει σε τελικό μέγεθος τα 10-11 cm,και είναι από της ποιο επιθετικές της οικογενείας.

Την εντόπισα σε ενυδρείο γνωστού καταστήματος οπού και αφαίρεσα μέσα από 50 κ ζωντανού βράχου,και χωρίς να μου αναφέρει όποιο δίποτε πρόβλημα,εκτός του φόβου που ένιωσε.

Επίσης δυο γνωστή μου χομπίστες έχουν μέσα στο κύριο ενυδρείο τους Gonodactylellus viridis τις οποίες παρακολουθούν,ταΐζουν και ασχολούνται μαζί τους χωρίς να αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα.

Θα ήταν ενδιαφέρον να πάμε και μαζί να τις δούμε και να μου πεις την άποψη σου.

Σίγουρα θα ήταν καλύτερα να φτιάχνουμε ένα ιδικό ενυδρείο για αυτές όποτε να μπορούμε να τις παρατηρούμε και να τις ευχαριστιόμαστε καλύτερα. :rasp:

@stathism πραγματικά αγαπάω τις mantis γιατί είναι ένας ιδιαίτερο είδος με μεγάλο δείκτη νοημοσύνης,και είναι κρίμα να έχουν επιβίωση εκατομμύρια χρόνια μιας και είναι από τους ποιο παλιούς κατοίκους στο πλανήτη,και να καταλήγουν στην λεκάνη του σπιτιού μας. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου αγαπητέ Φίλε geso.

Δεν γνωρίζω τις συνήθειες όλων των ειδών mantis, απλά αναφέρθηκα για πιθανές "περίεργες" μελλοντικές συμπεριφορές και προέρχονται από την προσωπική μου εμπειρία, από την παρατήρηση της mantis του ενυδρείου μου, από το μέγεθος των 5mm έως τα 12cm, όπου "συχωρέθηκε".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...