Jump to content

Set Up


pariss

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους :rasp: Όγκος: 180 λιτρα

Κατηγορία: τροπικα

Ψάρια / Άλλα είδη:4 apple snai

Διακοσμητικά υλικά: χαλικι μαυρο 20 κιλα υποστρωμα hobby 10 κιλα.4 ξυλα

Φόντο: μπλε χαρτόνι

Φωτισμός: 2*25 watt day light sera

Διάρκεια φωτισμού: 12 ωρες

Φιλτράρισμα: εξωτερικο φιλτρο 1000l/h dolphin c-1000

φυτα ανουμπιες αμερικανες χλοη και δυο αγνωστα

αεραντλια resun 100-800l

υλικα φιλτρου μακαρονι σφουγγαρια υαλοβαμβακας τυρφη σερα

μετρισεις δεν εχω κανει ακομα αποψε κλεινη 24 ωρες λειτουργιας βακτηρια σερα

post-10333-1238519779_thumb.jpg

post-10333-1238519822_thumb.jpg

post-10333-1238519860_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - pariss
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους :rasp: Όγκος: 180 λιτρα

Κατηγορία: τροπικα

Ψάρια / Άλλα είδη:4 apple snai

Διακοσμητικά υλικά: χαλικι μαυρο 20 κιλα υποστρωμα hobby 10 κιλα.4 ξυλα

Φόντο: μπλε χαρτόνι

Φωτισμός: 2*25 watt day light sera

Διάρκεια φωτισμού: 12 ωρες

Φιλτράρισμα: εξωτερικο φιλτρο 1000l/h dolphin c-1000

φυτα ανουμπιες αμερικανες χλοη και δυο αγνωστα

αεραντλια resun 100-800l

υλικα φιλτρου μακαρονι σφουγγαρια υαλοβαμβακας τυρφη σερα

μετρισεις δεν εχω κανει ακομα αποψε κλεινη 24 ωρες λειτουργιας βακτηρια σερα

μπορω να φιλοξενησω ενα ζευγαρι δισκους ημερους ενα ζευγαρι σκαλαρια και ενα κοπαδι ροδοστομους οταν ειναι ετοιμο το νερο?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πως οχι για αρκετους λογους. Οι δισκοι οπως και τα σκαλαρια ειναι ψαρια που ζουν σε ομαδες, αρα πρεπει να βαλεις 6-8 ατομα τους ειδους. Ειδικα οι πρωτοι, ειναι αρκετα απαιτητικοι σε εμπειρια απο πλευρας του χομπυστα και για καθε εναν θα πρεπει να διαθεσεις 50λιτρα (το ελαχιστο κατα την αποψη μου). Σε αυτα τα λιτρα, δεν γινεται να το κανεις. Μονο εξακριβωμενο ζευγαρι θα μπορουσες, αλλα παλι θα ειχες προβλημα, γιατι ουτε αναπαραγωγη δισκων γινεται εκει μεσα. Τους δισκους λοιπον τους ξεχνας. Η καλυτερη λυση, ειναι να βαλεις το κοπαδακι με τους ροδοστομους.-

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πως οχι για αρκετους λογους. Οι δισκοι οπως και τα σκαλαρια ειναι ψαρια που ζουν σε ομαδες, αρα πρεπει να βαλεις 6-8 ατομα τους ειδους. Ειδικα οι πρωτοι, ειναι αρκετα απαιτητικοι σε εμπειρια απο πλευρας του χομπυστα και για καθε εναν θα πρεπει να διαθεσεις 50λιτρα (το ελαχιστο κατα την αποψη μου). Σε αυτα τα λιτρα, δεν γινεται να το κανεις. Μονο εξακριβωμενο ζευγαρι θα μπορουσες, αλλα παλι θα ειχες προβλημα, γιατι ουτε αναπαραγωγη δισκων γινεται εκει μεσα. Τους δισκους λοιπον τους ξεχνας. Η καλυτερη λυση, ειναι να βαλεις το κοπαδακι με τους ροδοστομους.-

χωρις σκαλαρια μονο ροδοστομους?

Link to comment
Share on other sites

χωρις σκαλαρια μονο ροδοστομους?

Τα σκαλάρια και οι δίσκοι είναι το ίδιο πράγμα από θέμα κοπαδιού, μόνο τα σκαλάρια είναι πιο "εύκολα" ως ψάρια για νέο χομπίστα! Βασικά πρέπει να ξεχάσεις αυτά τα 2. Οι ροδόστομοι είναι ok και μπορείς να τους συνδυάσεις και με άλλα ψαράκια παρόμοιων συνθηκών νερού!

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας!ειμαι αναμεσα σε ενα ζευγαρι δισκους η σε ενα ζευγαρι σκαλαρια οτως η αλλως θελω ενα ενυδρειο παου να μην ειναι φωρτομενο με πολλα ψαρια και αυτα που θα εχω να ειναι σε αριστες συνθηκες!εχουμε και λεμε λοιπον εχω βαλει μεσα τους ροδοστομους γιατη ουτως η αλλως επρεπε να ελαφρινει το αλλο μου ενυδρειο.την 3 μερα στρωσιματος οι μετρισεις ειναι οι εξης

NO2-Omg

NO3-0 mg

NH4-NH3=O,5 mg

πρεπει να κανω μια αλλαγη στο νερο περιπου 20% και να προσθεσω νιτριβεκ?

μετρισεις σε ph &kh θα κανω το βραδυ για το λογο οτι εριξα μπαφερ για να πεσει το ph

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας!ειμαι αναμεσα σε ενα ζευγαρι δισκους η σε ενα ζευγαρι σκαλαρια οτως η αλλως θελω ενα ενυδρειο παου να μην ειναι φωρτομενο με πολλα ψαρια και αυτα που θα εχω να ειναι σε αριστες συνθηκες!εχουμε και λεμε λοιπον εχω βαλει μεσα τους ροδοστομους γιατη ουτως η αλλως επρεπε να ελαφρινει το αλλο μου ενυδρειο.την 3 μερα στρωσιματος οι μετρισεις ειναι οι εξης

NO2-Omg

NO3-0 mg

NH4-NH3=O,5 mg

πρεπει να κανω μια αλλαγη στο νερο περιπου 20% και να προσθεσω νιτριβεκ?

μετρισεις σε ph &kh θα κανω το βραδυ για το λογο οτι εριξα μπαφερ για να πεσει το ph

Βρε συ pariss προχθες δεν ξεκινησες το ενυδρειο? (εννοω την μεγαλη καταστροφη βιολογιας) ακομα δεν εγινε ο πρωτος κυκλος αζωτου γιατι εβαλες ψαρακια μεσα? Βγαλτα σε παρακαλω μεχρι να στρωσει και μετα τα βαζεις...

Μη βιαζεσαι... εφοσον βγαλεις τα ψαρακια μην κανεις αλλαγη νερου, ταιζε την βιολογια σου με λιγη τροφη και περιμενε τις τιμες ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 να μηδενισουν... οταν θα αρχισει το ΝΟ3 να ανεβαινει τοτε κανουμε αλλαγη και μιλαμε πλεον για ολοκληρωση του πρωτου κυκλου... οι τιμες που μας εδωσες αυτο μαρτυρανε!

ΥΠΟΜΟΝΗ! :rasp:

με το μπαφερ που εριξες μη περιμενεις και πολλα, αργα η γρηγορα το νερο θα ερθει στις κανονικες του τιμες, οποτε τζαμπα τα λεφτα... οι λυσεις ειναι ή Α/Ο ή τυρφη στο φιλτρακι σου αν θελεις εχεις "μαλακο" νερο!

Τιμες απο PH,KH και GH πριν ριξεις το μπαφερ εχεις να μας δωσεις?

Οσο για τα ψαρια που ρωτας, πιστευω οτι τα παιδια σου απαντησαν πιο πανω! :rasp:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Για οσους δεν ξερουν τι περασες προσφατα μιλαω για αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ pariss προχθες δεν ξεκινησες το ενυδρειο? (εννοω την μεγαλη καταστροφη βιολογιας) ακομα δεν εγινε ο πρωτος κυκλος αζωτου γιατι εβαλες ψαρακια μεσα? Βγαλτα σε παρακαλω μεχρι να στρωσει και μετα τα βαζεις...

Μη βιαζεσαι... εφοσον βγαλεις τα ψαρακια μην κανεις αλλαγη νερου, ταιζε την βιολογια σου με λιγη τροφη και περιμενε τις τιμες ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 να μηδενισουν... οταν θα αρχισει το ΝΟ3 να ανεβαινει τοτε κανουμε αλλαγη και μιλαμε πλεον για ολοκληρωση του πρωτου κυκλου... οι τιμες που μας εδωσες αυτο μαρτυρανε!

ΥΠΟΜΟΝΗ! :rasp:

με το μπαφερ που εριξες μη περιμενεις και πολλα, αργα η γρηγορα το νερο θα ερθει στις κανονικες του τιμες, οποτε τζαμπα τα λεφτα... οι λυσεις ειναι ή Α/Ο ή τυρφη στο φιλτρακι σου αν θελεις εχεις "μαλακο" νερο!

Τιμες απο PH,KH και GH πριν ριξεις το μπαφερ εχεις να μας δωσεις?

Οσο για τα ψαρια που ρωτας, πιστευω οτι τα παιδια σου απαντησαν πιο πανω! :rasp:

τριανταφυλλε γειασ ου αναγκαστηκα τα εβαλα γινεται χαμος στο αλλο ενυδρειο απο ψαρια το ξερω ειναι δικοπο μαχαιρη .ρε παιδια πειτε κατι για την διακοσμηση

Link to comment
Share on other sites

τριανταφυλλε γειασ ου αναγκαστηκα τα εβαλα γινεται χαμος στο αλλο ενυδρειο απο ψαρια το ξερω ειναι δικοπο μαχαιρη .ρε παιδια πειτε κατι για την διακοσμηση

Δεν θα επρεπε να σε ενδιαφερει η διακοσμηση αυτη τη στιγμη.Οταν προκειται για ζωντανα δεν παιρνουμε αποφασεις οπως λες <<δικοπο μαχαιρι>>

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας!ειμαι αναμεσα σε ενα ζευγαρι δισκους η σε ενα ζευγαρι σκαλαρια οτως η αλλως θελω ενα ενυδρειο παου να μην ειναι φωρτομενο με πολλα ψαρια και αυτα που θα εχω να ειναι σε αριστες συνθηκες!εχουμε και λεμε λοιπον εχω βαλει μεσα τους ροδοστομους γιατη ουτως η αλλως επρεπε να ελαφρινει το αλλο μου ενυδρειο.την 3 μερα στρωσιματος οι μετρισεις ειναι οι εξης

NO2-Omg

NO3-0 mg

NH4-NH3=O,5 mg

πρεπει να κανω μια αλλαγη στο νερο περιπου 20% και να προσθεσω νιτριβεκ?

μετρισεις σε ph &kh θα κανω το βραδυ για το λογο οτι εριξα μπαφερ για να πεσει το ph

Η εγω γραφω Γαλλικα και δεν μπορεις να καταλαβεις η εσυ εισαι κατω απο 10 ετων, οποτε σου φαινονται αστροφυσικη.- :D

Link to comment
Share on other sites

Η εγω γραφω Γαλλικα και δεν μπορεις να καταλαβεις η εσυ εισαι κατω απο 10 ετων, οποτε σου φαινονται αστροφυσικη.- :thumbup:

συγνωμη για το πλυθιντικο αλλα ειμαι 9 ετων και πρωφανως σαν επιστημονας που εισαστε αστροφυσικος πρεπει να σας σεβομαι :D:rasp::rasp::rasp:;) αφηνω λοιπον το χομπι σε ολους σε εσας που τα κανετε ολα τελεια!!!!!!!παντως δεν νομιζω να ειναι σωστο να κρινεται με αυτον τον τροπο τους χομπιστες και ειδηκα εσεις ο συγκεκριμενος λιγο ευγενεια δεν βλαπτει σας εχω παρατηρησει και σε αλλους που εχετε απαντη στο φορουμ πρεπει να εισαστε πολυ εξυπνος σε σχεση με ολους εμας!!!!νικο παρε ποπ κορν!!!!!γεια σας και καλη συνεχεια κυριε αλανθαστε :thumbup::D:blush: σας υποκλινομαι :rasp::rasp:

Έγινε επεξεργασία - pariss
Link to comment
Share on other sites

Μη σκυβεις πολυ τεκνον μου, θα παθει η μεση σου και στα γεραματα θα τρεχεις!!!! :rasp::D

Link to comment
Share on other sites

Μη σκυβεις πολυ τεκνον μου, θα παθει η μεση σου και στα γεραματα θα τρεχεις!!!! :rasp::D

:rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να μου πεις ενα λαθος που σου ειπε ο κυριος αλανθαστος

οπως το αποκαλεις :rasp: (και μη του αλλαζεις ονομα τσεκουρατος λεγετε :D )

Αλανθαστος δεν ειναι κανενας .ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ

ΙΔΙΑ ΠΕΙΡΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΟΜΠΙ ΤΩΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΣΟ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΗΝΕΣ :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να μου πεις ενα λαθος που σου ειπε ο κυριος αλανθαστος

οπως το αποκαλεις :rasp: (και μη του αλλαζεις ονομα τσεκουρατος λεγετε :rasp: )

Αλανθαστος δεν ειναι κανενας .ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ

ΙΔΙΑ ΠΕΙΡΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΟΜΠΙ ΤΩΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΣΟ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΗΝΕΣ :rasp:

πρωτον δεν αφισβιτισα κανεναν μεσα στο φορουμ και ενοειται πως δεν συγκρινω τον εαυτο μου με κανεναν εμπειρο χομπιστα για το λογο οτι εχει αφιερωσει πολυ περισσοτερο χρονο κοπο χρημα απο εμενα που ειμαι στο χομπι 4 μηνες το εχω ξαναεπαναλαβει αυτο το φορουμ μου ανοιξε πραγματικα τα ματια!!!!ειρωνικα σχολια ομως και εξυπναδες δεν ειναι ωραιο απο ενα εμπειρο χομπιστα ως προς το νεοτερο αν θελει ο τσεκουρατος και ο καθε τσεκουρατος να απανταει με τετοια σχολια ειναι δικαιωμα του! να τα απαντανε ομως σε ανθρωπους που τα σηκωνουν εγω σεβομαι ολα τα παιδια στ φοπουμ και θελω να με σεβονται και εκεινα!!!!!αν καπου ειμαι λαθος δεχομαι την κριτικη για το λαθος μου στα πλαισια του λαθους οχι ομως για την νοημοσυνη μου!αυτ ειχα να πω για τους αλανθαστους χομπιστες!και κατι αλλο λεω να κανουμε μια ψηφοφορια ποσοι χομπιστες ξεκινησαν με γυαλα και χρυσοψαρο :D πιστευω πως αρκετοι αρα απτα λαθη μας μαθενουμε τους αλλους και οχι τους κριτηκαρουμε σαν ειμαστε παντωγνωστες

Link to comment
Share on other sites

pop-corn-dopo-aver-tolto-il-coperchio-350x350.jpg

Εγώ τα ποπ κορν τα έφτιαξα... αλλά δεν βλέπω προκοπή! Πάλι προς ειρηνική λύση πάει το όλο θέμα :D

Link to comment
Share on other sites

Η εγω γραφω Γαλλικα και δεν μπορεις να καταλαβεις η εσυ εισαι κατω απο 10 ετων, οποτε σου φαινονται αστροφυσικη.- :D

Το χομπι που διαλεξες pariss θελει διαβασμα.Αν δε διαβασεις ολα θα σου μοιαζουν ΓΑΛΛΙΚΑ.

Για να σου δωσει βοηθεια καποιος πρεπει να μιλατε τη ιδια γλωσσα.

Εσυ ομως δειχνεις να μη θες να καταλαβεις κανοντας το δικο σου.

Τελος και παλι σου λεω οτι η εμπειρια σου οπως και η δικια μου δεν ειναι για δισκους.

φιλικα Τασος

Link to comment
Share on other sites

Για να το σοβαρεψουμε λιγο .....

Μπορεις σε παρακαλω συμφορουμιτη pariss να βαλεις σε παραθεση το τμημα της απαντησης μου, που σου φαινεται ειρωνικο (για δευτερη φορα νομιζω); Οταν καποιος δεν εχει την εμπειρια και δεν καταλαβαινει την ουσια της απαντησης, εχει δυστυχως αυτου του τυπου την αντιδραση συνηθως (δεν εισαι ο πρωτος). Το θεμα ειναι να μπορεσεις να βοηθηθεις απο τις απαντησεις μας, αλλα αν δεν εχεις διαθεση να "πιασεις" το νοημα, δεν θα εχεις και αποτελεσμα. Σου εβαλα κοκκινα γραμματα για να τα προσεξεις πιο ευκολα, οχι να τα προσπερασεις. Σου προτεινω επισης να διαβασεις στο τμημα του φορουμ που περιγραφεται το στρωσιμο ενος ενυδρειου. Ξαναδιαβασε λοιπον και αυτο που εγραψα και ισως αυτη τη φορα εντοπισεις αυτο που θελω να σου πω. Αν σε ενοχλει ο τροπος που γραφω (λυπαμαι αλλα αυτον εχω), μπορεις να αδιαφορησεις. Απο μερους μου δεν υπαρχει καμμια αντιπαραθεση, ουτε θα δωσω συνεχεια.-

Link to comment
Share on other sites

Για να το σοβαρεψουμε λιγο .....

Μπορεις σε παρακαλω συμφορουμιτη pariss να βαλεις σε παραθεση το τμημα της απαντησης μου, που σου φαινεται ειρωνικο (για δευτερη φορα νομιζω); Οταν καποιος δεν εχει την εμπειρια και δεν καταλαβαινει την ουσια της απαντησης, εχει δυστυχως αυτου του τυπου την αντιδραση συνηθως (δεν εισαι ο πρωτος). Το θεμα ειναι να μπορεσεις να βοηθηθεις απο τις απαντησεις μας, αλλα αν δεν εχεις διαθεση να "πιασεις" το νοημα, δεν θα εχεις και αποτελεσμα. Σου εβαλα κοκκινα γραμματα για να τα προσεξεις πιο ευκολα, οχι να τα προσπερασεις. Σου προτεινω επισης να διαβασεις στο τμημα του φορουμ που περιγραφεται το στρωσιμο ενος ενυδρειου. Ξαναδιαβασε λοιπον και αυτο που εγραψα και ισως αυτη τη φορα εντοπισεις αυτο που θελω να σου πω. Αν σε ενοχλει ο τροπος που γραφω (λυπαμαι αλλα αυτον εχω), μπορεις να αδιαφορησεις. Απο μερους μου δεν υπαρχει καμμια αντιπαραθεση, ουτε θα δωσω συνεχεια.-

θελω να ξεκαθαρισω ενα πραγμα για τον τσεκουρατο!εγω δεν τον αφισβητησα σε καμια στιγμη και μετα απο ερευνα που εκανα στο διαδικτυο εχει δικιο για τα παραπανω που ειπαμε :D το μονο παντα πρωσοπικη αποψη λαθος του τσεκουρατου ειναι ο τροπος που δινει της απαντησεις!οι απχαριοι οπως και εγω τους φενονται ολα βουνο στην προσπαθεια τους να στησουν ενα ενυδρειο σωστο με ιδανικες συνθηκες για τα ψαρια μας!ας εχουμε ολοι λοιπον παλιοι και καινουργιοι υπομονη και ψυχραιμια και ολα γινονται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...