Jump to content

προβλημα με Kripensis


tselios

Recommended Posts

εχω 2 kripensis 1 clown κ 2 tiger barb σε ενα 60ενυδρειο. τα kripensis τα αγορασα πριν μια εβδομαδα και ειναι ενα αρσενικο και ενα θηλικο. προσαρμοστικαν κανονικα (το ενυδρειο ειναι στρομενο) αλλα απο χτες το θηλικο kripensis εχει καθισει στο βυθο και αναπνεει πολυ γρηγορα. εχω την εντιποση οτι το αγορασα εγκυο γιατι η κοιλια του ειναι διογκομενη και το αρσενικο δεν αφινει τα αλλα ψαρια να πλισιασουν κοντα.εχω αρχισει να ανισιχω που αναπνεει ετσι. τι να κανω???

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι θέμα υγείας του ψαριού αλλα έχεις μέσα κανένα πιθάρι ή κάτι άλλο (σαν σπηλιά π.χ. καρύδα) για να κάνει τη φωλιά της? Αν όχι βάλε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.εχω μεσα δυο πιλινα μπενει μεσα αλλα μετα απο λιγο ξαναβγενει, μαλλον δεν βλεπω να τη βγαζει κ η μετρισεις ειναι φυσιολογικες στο ενυδρειο.δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.εχω μεσα δυο πιλινα μπενει μεσα αλλα μετα απο λιγο ξαναβγενει, μαλλον δεν βλεπω να τη βγαζει κ η μετρισεις ειναι φυσιολογικες στο ενυδρειο.δεν ξερω...

Τι έχεις στον βυθό. Χαλίκι ή άμμο? Συνήθως αυτήν τη συμπεριφορά την έχουν τα kribs λόγο στρες. Άπο ότι έχω παρατηρήσει τα kribs στρεσάροντε σχετικά εύκολα όταν είναι σε κατάσταση αναπαραγωγής. Τουλάχιστων αυτο συμβαίνει στα δικά μου ενυδρεία. Αν όμως δέσουν σαν ζευγάρι απο εκεί και πέρα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Υπάρχουν και 1-2 πραγματάκια τα οποία πρέπει να προσέξεις για να κάνεις την θυληκιά να νιώσει πιο ασφάλεια.

Διώξε τον κλόουν (έτσι κι αλλιώς δεν κάνει για τα λίτρα σου.)

τι υπόστωμα έχεις. Προτιμούν κάτι το οποίο μπορούν να βάζουν στο στώμα τους.

Πρόσεξε μήπως έχεις ήδη μικρα. Ίσως η θυληκιά να έβαλε κάποιο στο στόμα της και ο αρσενικός να την κυνηγάει.

Πρόσεξε αν όντως την κυνηγάει ο αρσενικός πρωτα.

Κοίταξε το PH. αν ειναι ψηλά ρίχτω. Θα νιώσουν πιο άνετα.

Κοίτα αυτα προσ το παρόν και ενημέρωσε μας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εβγαλα τον κλοουν κ στο βυθο εχω αμμο και οι μετρισεις ειναι οι εξης ph 7.5 no3 15 gh 8 θερμοκρασια 26 βαθμοι.ο αρσενικος δεν το πιραζει αντιθετα το πρωστατευει (υπερβολικα).δεν εχω δει καποιο αβγο μεχρι στιγμης σινεχιζει να μενει στο βυθο κ να ανασενει απιστευτα γρηγορα κ δεν εφαγε καθολου σημερα.

καμια συμβουλη? ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

* ΛΙΤΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:60

* ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:3 μηνες

* ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):2 kripensis 1 clown κ 2 tiger barb

* ΑΛΛΑΖΩ ΝΕΡΟ ΚΑΘΕ(ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΛΙΤΡΑ):1/4 καθε 4 μερες

* ΤΑΪΣΜΑ (ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ - ΟΝΟΜΑ ΤΡΟΦΗΣ):1 φορα τη μερα φιλαρακι η bloodworms

* ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):26

* ΦΙΛΤΡΑΝΣΗ (ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ‘Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ):εσωτερικο eheim

* ΕΓΙΝΕ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΕ (ΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ-ΜΠΟΛΙ-ΔΕΝ ΞΕΡΩ):μπολι

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

* PH:7.5

* KH:

* GH:8

* ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

* ΝΟ2 (νιτρώδη):0

* ΝΟ3 (νιτρικά):15

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

* ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ :ναι

* STRIPS:

* ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ:

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

* ΑΡΡΩΣΤO ΨΑΡΙ(Α):kribensis

* ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:μηδενικη

* ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):

* ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):υπερβολικα αυξημενη(θυμιζει pangasious σε κριση)

* ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :οχι

* ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ:3 με 4 μερες

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειο 60 λιτρων ειναι μικρο για ζευγαρι κριμπενσις. Αλλαγες καθε 4 μερες 1/4 του νερου; Δεν ειναι και κακο να μπαινει φρεσκο νερο, αλλα το προετοιμαζεις;

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και θερμοκρασια και αντιχλωριο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...