Jump to content

Σωστος τροπος φυτεματος


zak

Recommended Posts

Καλησπερα.Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει προβλημα στο να φυτευω τα φυτα μαζι με τις πλαστικες γλαστρες τους και το υλικο που εχει στις ριζες.Οπως δηλαδη τα πουλανε στα μαγαζια.Το ρωταω γιατι μεχρι να ριζωσουν τα φυτα στο χαλικι του ενυδρειου μου βγαινουν συνεχεια (ξεριζονονται).Επισης, αν δενω τα φυτα αντι με κλωστη, με λαστιχακια, ειναι λαθος?

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να τα βάλεις χωρίς τις γλάστρες τους.Για να τα δέσεις μην βάλεις κλωστή.Σιγα σιγα θα χαλάσει.Προτιμότερο θα ήταν να βάλεις ψιλή πετονιά.

Link to comment
Share on other sites

Guest theokyr

Θα πρέπει να βγάλεις τα γλαστράκια, πρώτον γιατί μετά από κάποια στιγμή το φυτό δεν θα μπορεί να αναπτυχθεί και δεύτερον γιατί νομίζω ότι το υλικό που χρησιμοποιούν επιβαρύνει το νερό με νιτρικά.

Εγώ χρησιμοποιώ κλωστή και δένω τα φυτά μαζί. Μέχρι να χαλάσει η κλωστή, τα φυτά έχουν βγάλει ρίζες και συγκρατούνται μόνα τους.

Θεόφιλος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια φορά φύτεψα ένα φυτό με το γλαστράκι του και μετα απο ένα μήνα η ρίζα του σάπισε ενώ τα άλλα που είχα βάλει χωρής το γλαστράκι δεν πάθανε τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ κλωστή και δένω τα φυτά μαζί. Μέχρι να χαλάσει η κλωστή, τα φυτά έχουν βγάλει ρίζες και συγκρατούνται μόνα τους.

Θεόφιλος

15604[/snapback]

:rockon::welcome::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδες! :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...