Jump to content

Ενυδρείο με αφρικάνες


johnny6580

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη της παρέας. Όπως αναφέρω και στον τίτλο έχω ένα ενυδρείο με κιχλίδες αφρικής. Αυτό σημαίνει υψηλό ph (κάτι λιγότερο απο 8,5) και για υπόστρωμα θαλασσινή άμμος. ΄Θα ήθελα να βάλω ένα φυτό στο σωλήνα του φίλτρου μου για να τον καλύψω. Αλλα δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με φυτά. Κάτι σε βαλσινερια ίσως (δεν ξερω ουτε αν το ειπα σωστά!). Κάτι εύκολο κ ψιλοανθεκτικό στα χέρια ενός άσχετου με το θέμα αλλά και στις ορέξεις των ψαριών μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς άνετα να βάλεις βαλισνέρια γιγαντέα, αμερικάνα, σπιράλις και άλλα είδη τα οποία πηγαίνουν πολύ καλά με το ασβέστιο του σκληρού νερού και δεν έχουν ιδιέταιρες απαιτήσεις σε λιπάσματα και φως.

Link to comment
Share on other sites

Θα μας πεις τι αφρικανακια εχεις;Γιατι δεν κανεις μια παρουσιαση να ανεβασεις και καμια φωτο να δουμε;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς άνετα να βάλεις βαλισνέρια γιγαντέα, αμερικάνα, σπιράλις και άλλα είδη τα οποία πηγαίνουν πολύ καλά με το ασβέστιο του σκληρού νερού και δεν έχουν ιδιέταιρες απαιτήσεις σε λιπάσματα και φως.

Δυσκολο ομως να ξερεις αν θα αντεξουν με τα ψαρια Γιωργο

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή έχω 5 ψαράκια απο το είδος Pseudotropheus saulosi αλλά τα απόκτησα τη δευτέρα οπότε είναι αρκετα νωρίς.μόλις σήμερα μου επέτρεψαν να πλησιάσω το ενυδρείο χωρίς να τρέξουν να κρυφτούν. Το ενυδρείο βέβαια έτρεχε χωρίς ψάρια για περίπου ένα μήνα. Όλα τα υλικά τα (άμμος κ πέτρες) τα μάζεψα απο παραλίες της θάσου απ'όπου και κατάγομαι και μόλις ωριμάσει λίγο το σύστημα θα το παρουσιάσω.

Όσον αφορά το φυτό που μου προτείνετε πρέπει να βάλω και κάποια ταμπλέτα κάτω από τη ρίζα του η έτσι απλά σκάβω λίγο με το χέρι και το θάβω???

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο ομως να ξερεις αν θα αντεξουν με τα ψαρια Γιωργο

Έχεις δίκιο, ξεχάστηκα, :D όποιος μπορεί ας πει στον φίλο μας αν κινδυνεύουν τα φυτά από αυτό το είδος...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, ξεχάστηκα, :D όποιος μπορεί ας πει στον φίλο μας αν κινδυνεύουν τα φυτά από αυτό το είδος...

Αν είναι να βάλεις φυτά, τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή (κανονικά καλύτερα να τα είχες ήδη βάλει πριν τα ψάρια) ώστε επειδή είναι ακόμη μικρά τα ψάρια σου να μην την πέσουν στα φυτά θεωρώντας τα μεζέ.

Κατά τα άλλα οποιοδήποτε είδος valisneria κάνει.

Απο κει και πέρα, το αν τελικά θα ευδοκιμήσoυν τα φυτά σου μακροπρόθεσμα μαζί με τις αφρικάνες,

είναι και λίγο λαχείο. Έχω όμως παρατηρήσει, ότι σε ενυδρεία στα οποία τα φυτά μπαίνουν νωρίς όσο τα ψάρια είναι μικρά ή πριν ακόμη μπουν τα ψάρια, δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα.

Τέλος, καλό είναι όταν θα τις φυτέψεις στην άμμο να βάλεις και καμία ταμπλέτα σε κάθε συστάδα ή ρίζα.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να βάλεις φυτά, τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή (κανονικά καλύτερα να τα είχες ήδη βάλει πριν τα ψάρια) ώστε επειδή είναι ακόμη μικρά τα ψάρια σου να μην την πέσουν στα φυτά θεωρώντας τα μεζέ.

Κατά τα άλλα οποιοδήποτε είδος valisneria κάνει.

Απο κει και πέρα, το αν τελικά θα ευδοκιμήσoυν τα φυτά σου μακροπρόθεσμα μαζί με τις αφρικάνες,

είναι και λίγο λαχείο. Έχω όμως παρατηρήσει, ότι σε ενυδρεία στα οποία τα φυτά μπαίνουν νωρίς όσο τα ψάρια είναι μικρά ή πριν ακόμη μπουν τα ψάρια, δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα.

Τέλος, καλό είναι όταν θα τις φυτέψεις στην άμμο να βάλεις και καμία ταμπλέτα σε κάθε συστάδα ή ρίζα.

Εγώ έχω στις αφρικάνες μου 2 ρίζες valisneria απο κλάδεμα και έχουν πιάσει μια χαρά. Έχω και saulosi στο ενυδρείο. που και που βέβαια μπορεί να δεις κανά φύλο να επιπλέει απο καμια δαγκωνιά αλλα δεν μασάει το φυτό. Συνεχίζει ακάθεκτο και πετάει και καινούρια φυλλαράκια.

Επίσης δεν έχω βάλει ποτέ λίπασμα αν αυτο λέει κάτι

Αυτά.

Έγινε επεξεργασία - Emp
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να βάλεις φυτά, τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή (κανονικά καλύτερα να τα είχες ήδη βάλει πριν τα ψάρια) ώστε επειδή είναι ακόμη μικρά τα ψάρια σου να μην την πέσουν στα φυτά θεωρώντας τα μεζέ.

Κατά τα άλλα οποιοδήποτε είδος valisneria κάνει.

Απο κει και πέρα, το αν τελικά θα ευδοκιμήσoυν τα φυτά σου μακροπρόθεσμα μαζί με τις αφρικάνες,

είναι και λίγο λαχείο. Έχω όμως παρατηρήσει, ότι σε ενυδρεία στα οποία τα φυτά μπαίνουν νωρίς όσο τα ψάρια είναι μικρά ή πριν ακόμη μπουν τα ψάρια, δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα.

:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...