Jump to content

Retro Nano Reef


Andreas kika

Recommended Posts

Μετα απο 1 μηνα σταθεροτητας περιπου θα ηθελα αφοβα χωρις πλεον να γινω ρεζιλι να σας παρουσιασω το νανο reef μου...Ο τιτλος του ποστ μου αφορα καθαρα τον τροπο φιλτρανσης του ενυδρειου κ τιποτα αλλο.

Το ενυδρειο ειναι το mp teen νομιζω που ειναι στα 87 λιτρα κ εχει 1 τ8 18w.

Πιστευω πως ο φωτισμος ειναι το κυριοτερο σε ενα θαλλασινο συστημα οποτε ξεκιναω απο αυτο.

Στο καπακι εγινε πατεντα ετσι ωστε να εχει 4 λαμπες απο τις οποιες 2 τ5 μια ακτινικη κ μια λευκη 2 τ8 μια ακτινικη κ μια λευκη συνολο ολες μαζι 82 watt.Επισης υπαρχουν 4 led μπλε που φωτιζουν το κεντρο του ενυδρειου το βραδυ μεχρι το πρωι που ξεκιναει η νεα φωτοπεριοδος.Τα φωτα ανοιγουν σταδιακα με 4

χρονοδιακοπτες για περιπου 8 ωρες.

Φιλτρανση

Παλι εγινε πατεντα στο καπακι κ μπηκε σκιμερ το maxiskim της sander,εχω 2 εξωτερικα φιλτρα που περνουν νερο κατω απο το σπασμενο κοραλι του U/G κ το περνανε μεσα απο μια uv της aqua medic των 5w.Τα εξωτερικα φιλτρα ειναι 2 eheim 2213 κ το καθε ενα εχει διαφορετικα υλικα μεσα.Τα υλικα που χρησιμοποιω ειναι ανθρακας,αντιφωσφωρος,γεολιθος ανακατεμενος με ενα υλικο της τετρα που αφερει τα νιτρικα κ τελος σπασμενος αραγωνητης με sulphur(carib sea NO-NO3)κ τελος μερικα σφουγγαρια.Το στρωμα απο το σπασμενο κοραλι ειναι πολυ ψιλο ετσι ωστε να μη βουλωσει ποτε.

Εξτρα φιλτρανση

Eχω φτιαξει ενα diy refugium απο ενα εξωτερικο φιλτρο resun που ειχε χαλασμενη κεφαλη που εχει μεσα chaeto η οποια μεγαλωνει αρκετα γρηγορα τωρα πλεον που ειναι μεσα στο χωρο που χρειαζεται κ οχι στον main tank.Το refugium περνει νερο απο ενα εσωτερικο φιλτρο boyu 400 l/h που μεσα στον κουβα μοιραζεται ομοιομορφα με ενα στομιο διασπορας απο ενα αλλο εξωτερικο φιλτρο.Επισης εχει γινει πατεντα με μια λαμπα οικονομικη που παραγει λευκο φως με ανακλαστηρα στα 24w(νομιζω).Το φως του refugium λειτουργει στην αναποδη φωτοπεριοδο του ενυδρειου.

Κυκλοφορια

Τα εξωτερικα φιλτρα μαζι με 2 pico κυκλοφορητες που ειναι στον πατο κ το refugium παραγουν σε συνολο

1480 l/h.

Ζωντανα

Προς το παρον εχω μονο 2 clown κ 2 γαριδες cleaner κ απο κοραλια εχω 1 umbrella toadstool coral κ 1 branched frogspawn coral,zoantids,star polyps,feather dusters κ μανιταρακια επισης εχω 5 κιλα ζωντανο βραχο κ 5 ψωφιο οπως επισης εχω ενα ειδος caulepra κ την chaeto.

Oι τιμες του ενυδρειου τον τελευταιο μηνα ειναι:

Salanity:1026

Ph:7.8

No2:0

No3:0

Nh:0

Mg:1350

Ca:450

Po4:0

To συστημα τρεχεις ακριβως οπως ειναι εδω κ 3 μηνες κ εχει γινει μονο μια αλλαγη νερου.Ο σκοπος μου ειναι να δω ποσο θα αντεξει η σταθεροτητα των τιμων στο συστημα χωρις αλλαγες νερου.Τα τεστ που χρησιμοποιω ειναι τις salifert,redsea,tetra,sera.

Link to comment
Share on other sites

Μερικες ακομα φοτο

Link to comment
Share on other sites

καλη προσπάθεια,φαινετε εχεις χρονο !!!!!!!!!!!!!!το μονο που δεν συμφωνώ ειναι με την αλλαγή νερου που αργεις,οσο ώριμο σύστημα και να εχουμε δεν κανει να αργουμε της αλλαγες ειδικά σε αυτα τα λιτρα που εχουμε εκτος και αν εισαι καθε λεπτο απο πανω που δεν γινετε...μην ξεχνας ειναι ενα "κλειστο" συστημα και ανανέωση χρειαζετε.....καλη συνεχεια :D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

καλη προσπάθεια,φαινετε εχεις χρονο !!!!!!!!!!!!!!το μονο που δεν συμφωνώ ειναι με την αλλαγή νερου που αργεις,οσο ώριμο σύστημα και να εχουμε δεν κανει να αργουμε της αλλαγες ειδικά σε αυτα τα λιτρα που εχουμε εκτος και αν εισαι καθε λεπτο απο πανω που δεν γινετε...μην ξεχνας ειναι ενα "κλειστο" συστημα και ανανέωση χρειαζετε.....καλη συνεχεια :D:rasp:

Ναι το ξερω πως χρειαζεται αλλαγες αλλα μεχρι ποτε μπορει να αντεξει ειναι το θεμα....?Παντως το μονο σιγουρο ειναι πως το u/g κανει καταπληκτικη δουλεια μιας κ το νερο απο τοτε που το εβαλα εγινε κρυσταλο κ ας ειχε υψηλα νιτρικα.Το μονο προβλημα που εχω ειναι το Ph κ ομολογουμενος δεν μπορω να το διορθωσω.Χρησιμοποιω buffer της seachem αλλα δεν ανεβαινει...ειναι κολλημενο στο 7,8-8.

Θα ηθελα να σας ρωτησω εαν μπορω να βαλω καποιο ψαρακι που θα μου κουναει λιγο το σπασμενο κοραλι στον πατο για να μη πιανει καθολου αλγη.Καποιο blenny ισως??

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω πως χρειαζεται αλλαγες αλλα μεχρι ποτε μπορει να αντεξει ειναι το θεμα....?Παντως το μονο σιγουρο ειναι πως το u/g κανει καταπληκτικη δουλεια μιας κ το νερο απο τοτε που το εβαλα εγινε κρυσταλο κ ας ειχε υψηλα νιτρικα.Το μονο προβλημα που εχω ειναι το Ph κ ομολογουμενος δεν μπορω να το διορθωσω.Χρησιμοποιω buffer της seachem αλλα δεν ανεβαινει...ειναι κολλημενο στο 7,8-8.

Θα ηθελα να σας ρωτησω εαν μπορω να βαλω καποιο ψαρακι που θα μου κουναει λιγο το σπασμενο κοραλι στον πατο για να μη πιανει καθολου αλγη.Καποιο blenny ισως??

Τα νιτρικα με τι τεστ τα μετρας Αντρεα?Σε ρωταω γιατι λες οτι ειναι μηδεν,δεν κανεις αλλαγη,δεν εχεις αμμο αλλα σπασμενο κοραλι και εχεις και u/g φιλτρο που επιβαρυνει παρα-παρα πολυ την κατασταση.Αν οντως ειναι 0 μπραβο.Θες αν καταφερουμε :D να παμε για εκεινο τον καφε που λεγαμε να μου φερεις λιγο απο το νερο σου να το κανω μια μετρηση για να εισαι και σιγουρος?

Οι τ8 λαμπες ποσα watt ειναι?Εχω καποιες περισσιες (δεν θυμαμαι ποσα watt) και λευκες και ακτινικες.Αμα σε βολευουν να στις δωσω.

Η πατεντα με το φιλτρο και την chaeto πολυ ενδιαφερουσα :rasp: .Εχεις αναπτυξη?

ΚΗ ποσο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ακη φιλε μου τα τεστ που προανεφερα ειναι ολα red sea κ salifert απλα τα εχω κ σε sera κ tetra.Οταν καναμε την σηζητηση για τα νιτρικα κ τα τεστ στον καφε που πιναμε την αλλη μερα η την επομενη δε θυμαμαι καλα πηγα κ πηρα της Red sea το κιτ για τα νιτρικα κ εδειχνε ακριβως τα ιδια νουμερα με την sera κ tetra απλα η ποιοτητα των τεστ δεν ειχαν καμια σχεση.Απο τοτε που εκανα την αλλαγη δεν πειραξα τιποτα εκτος απο τις αλλαγες νερου κ αλλαξα κ τα υλικα στα εξωτερικα φιλτρα λιγο.Οι τιμες μου ομολογω πως ανεβηκαν για περιπου 2 μηνες στο 25-50 κ μετα εκαναν μια εκρηξη στα 100+.Η chaeto εχει διπλασιαστει μεσα σε 2 εβδομαδες(ειχα χασει αρκετη απο κεινη που μου εδωσες).Τ8 λαμπες δε χρειαζομαι αλλα ουτως η αλλος ειναι μικρες οι δικες μου.Ακη αντε να παμε για κανα καφε επιτελους κανονησε εχω να σου πω πολλα νεα να σου δωσω κ νερο απο το ενυδρειο η ακομα καλυτερα εαν θες ερχεσαι κ το βλεπεις κ απο κοντα κ μετα παμε κ για καφε.

Link to comment
Share on other sites

Την τιμή του ΡΗ θα πρέπει να την αξιολογήσεις σε σχέση με τις τιμές ΚΗ και ασβεστίου.

Δεν αναφέρεις όμως το ΚΗ.

Το ενυδρείο σου δείχνει όμορφα. Οι επιλογές σου θα δοκιμαστούν στο χρόνο....

Link to comment
Share on other sites

Το ΚΗ μου ειναι στα 8 κ ναι αυτο περιμενω κ γω να δοκιμαστει το ολο project στον χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα πας το ενυδρειο σου ειναι στον σωστο δρομο. :D

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα πας το ενυδρειο σου ειναι στον σωστο δρομο. :D

Καλα τα παω αλλα γιατι δε μπορω να ανεβασω το ph μου???Κ πειτε μου καποιο ζωακι για να κεινει τον πατο...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ακη φιλε μου τα τεστ που προανεφερα ειναι ολα red sea κ salifert απλα τα εχω κ σε sera κ tetra.Οταν καναμε την σηζητηση για τα νιτρικα κ τα τεστ στον καφε που πιναμε την αλλη μερα η την επομενη δε θυμαμαι καλα πηγα κ πηρα της Red sea το κιτ για τα νιτρικα κ εδειχνε ακριβως τα ιδια νουμερα με την sera κ tetra απλα η ποιοτητα των τεστ δεν ειχαν καμια σχεση.Απο τοτε που εκανα την αλλαγη δεν πειραξα τιποτα εκτος απο τις αλλαγες νερου κ αλλαξα κ τα υλικα στα εξωτερικα φιλτρα λιγο.Οι τιμες μου ομολογω πως ανεβηκαν για περιπου 2 μηνες στο 25-50 κ μετα εκαναν μια εκρηξη στα 100+.Η chaeto εχει διπλασιαστει μεσα σε 2 εβδομαδες(ειχα χασει αρκετη απο κεινη που μου εδωσες).Τ8 λαμπες δε χρειαζομαι αλλα ουτως η αλλος ειναι μικρες οι δικες μου.Ακη αντε να παμε για κανα καφε επιτελους κανονησε εχω να σου πω πολλα νεα να σου δωσω κ νερο απο το ενυδρειο η ακομα καλυτερα εαν θες ερχεσαι κ το βλεπεις κ απο κοντα κ μετα παμε κ για καφε.

Ναι,ναι.Εχω και πολλες ερωτησεις να σου κανω για το project σου.Tο επομενο ΣΚ θα κειταξω να τα πουμε.Στειλε μου αν θες το τηλ σου με ΠΜ.Για ψαρακια δες τα goby.

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικότερο είναι να σταθεροποιήσεις το KH του ενυδρείου σε καλα επίπεδα έτσι ώστε να μπορέσεις να φτιάξεις και το ph σου. Φρόντισε για καλή ανατάραξη της επιφάνειας του ενυδρείο καθώς έτσι θα βοηθήσει επίσης στο ανέβασμα του ph...

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικότερο είναι να σταθεροποιήσεις το KH του ενυδρείου σε καλα επίπεδα έτσι ώστε να μπορέσεις να φτιάξεις και το ph σου. Φρόντισε για καλή ανατάραξη της επιφάνειας του ενυδρείο καθώς έτσι θα βοηθήσει επίσης στο ανέβασμα του ph...

Σημερα καταφερα να σταθεροποιησω το ph στα 8 κ το ΚΗ ειναι εδω κ καιρο κολλημενο στο 8.Επισης μπηκε ενας αρσενικος μανταρινος παρα πολυ ομορφος κ ενα shrimp goby.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εβαλα 4 φορες purple up κ το ασβεστιο μου ανεβηκε στο 550...μηπως πρεπει να χρησιμοποιω λιγοτερο απο αυτο που λεει το μπουκαλι???Τα νιτρικα μου παραμενουν μηδενικα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να ακολουθείς κατά γράμμα τη δοσολογία.

Link to comment
Share on other sites

Το purple up δουλεύει ως καταλύτης για την ανάπτυξη της κοραλινικης αλγης,σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να κάνουμε χρήση του ως βάση για να ανεβάσουμε το ασβέστιο στο ενυδρείο μας.Το γράφει και στις οδηγίες χρήσης του....

Link to comment
Share on other sites

Το purple up δουλεύει ως καταλύτης για την ανάπτυξη της κοραλινικης αλγης,σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να κάνουμε χρήση του ως βάση για να ανεβάσουμε το ασβέστιο στο ενυδρείο μας.Το γράφει και στις οδηγίες χρήσης του....

Το ξερω αυτο αλλα δεν ξερω κατα ποσο ανεβαζει η καθε δοση το ασβεστιο...Ειχα ουτως η αλλος πολυ καλα επιπεδα ασβεστιου κ μαγνησιου αλλα δεν ξερω ποσο το ανεβαζει η καθε δοση purple up που ριχνω.Σε περιπτωση που το ασβεστιο ξεφυγει απο τα 450 τι συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Nα κανω μια ερωτηση...Εχω ενα shrimp goby το οποιο εξαφανηστικε μεσα απο το ενυδρειο κ ακουω ακομα αυτο το κλικ...Χθες εφαγε κανονικα(βγηκε απο το θαλαμι του κ εφαγε)κ φαινοταν υγιεστατο.Λεω να μη κουνησω τα βραχια μηπως χαλασω την σπηλια του αλλα εχω αρχισει κ ανυσηχω.Υπαρχει περιπτωση να το εφαγε καποια μαντις??

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το κλικ που ακους δεν ειναι απαραιτητο να ειναι mantis.Μπορει να ειναι pistol shrimp,η ακομα και σαλιγκαρι.Τα goby πολλες φορες συνηθιζουν να κρυβονται,και ξαφνικα να τα βλεπεις μπροστα σου.Γνωμη μου να μην κανεις τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το κλικ που ακους δεν ειναι απαραιτητο να ειναι mantis.Μπορει να ειναι pistol shrimp,η ακομα και σαλιγκαρι.Τα goby πολλες φορες συνηθιζουν να κρυβονται,και ξαφνικα να τα βλεπεις μπροστα σου.Γνωμη μου να μην κανεις τιποτα.

Nα σε καλα δια που με ηρεμισες σ'ευχαριστω πολυ.Να ρωτησω κατι ακομα πηρα ενα κομματι βραχου κ εχει μια μικρη bubble tip ανεμονη πανω.Την εχω βαλει στο κεντρο απο το ενυδρειο 10 ποντους μακρια απο καθε κοραλι κ ακριβως κατω απο τα φωτα σχετικα ψηλα στο ενυδρειο.Τωρα θα ηθελα να ρωτησω καθε ποτε την ταιζω,τι κ ποση ροη νερου χρειαζεται.Το νερο περνει κινηση απο 2 εξωτερικα 3 pico κυκλοφορητες κ ενα refugium....

Link to comment
Share on other sites

Για την ανεμωνη,για να μη σου πω κατι λαθος,μιας και δεν εχω ασχοληθει και πολυ γιατι δεν προκειται να βαλω,καλυτερα να περιμενεις να σου πουν οι αρχαιωτεροι απο μενα στο αθλημα. :D

Link to comment
Share on other sites

2-3 φορες τη εβδομάδα ειναι καλα να την ταιζεις...

αν σεν τις αρεσουν οι συνθήκες που της προσφέρεις πολύ πιθανό να αρχίσει τις βολτες

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ξεστήσεις το βράχο για να βρεις το gobby... έστω και αν "συχωρέθηκε".

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ξεστήσεις το βράχο για να βρεις το gobby... έστω και αν "συχωρέθηκε".

Δικιος εχεις Νικο κ δεν τον ξεστησα.Τελικα εμφανιστηκε κ μετα παλι καπου χωθηκε...Η ανεμονη δεν κουνηθηκε καθολου απο τον βραχο ανοιξε κανονικα με παρα πολυ ομορφα χρωματα κ εφαγε κ 2 μικρες gamarus απο κατεψηγμενη τροφη.Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι πως τις εφαγε πολυ γρηγορα κ αναρωτιεμαι μηπως πειναει ακομα???Κ κατι ακομα ποσο μεγαλη θα γινει?Επισης εβαλα κ ενα φυτο που μου το εκαναν δωρο απο κει που πηρα κ το κομματι του βραχου.Μερικες φωτο απο τα καινουργια μου ζωντανα... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...