Jump to content

Recommended Posts

Είχα μία κουβέντα σήμερα και πραγματικά ξαφνιάστηκα με το πόσες διαφορετικές απόψεις άκουσα επί του θέματος.

Τρόπος ζωής, τρόπος έκφρασης, "κόσμημα"/διακοσμητικό στοιχείο, αλητεία, χόμπυ φυλακισμένων, ψευτομαγκιά ψυχολογικά πιεσμένων ανθρώπων.....

Πολλά και διάφορα αντικρουόμενα επιχειρήματα που με προβλημάτισαν!

Ποια η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο καθένας το κάνει για διαφορετικό τρόπο έκφρασης!Ηδασκάλα κιθάρας της αδερφής μου έχει κάνει ένα tattoo στο αρριστερο χερί και πιστεψεμε το έκανε επειδή της άρεσε!

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτόμουν παλιότερα με τη λογική του στυλ "και αν το μετανιώσω μετά? αμμοβολή?!!!"

αλλά τώρα το σκέφτομαι ως "έλα μωρέ μια μετενσάρκωση είναι μόνο ας την ευχαριστηθώ όσο μπορώ και αυτό το σώμα μια μέρα θα σαπίσει!" :rasp:

Τώρα ο λόγος που το κάνει κανείς είναι πολύ προσωπικός αφού μπορεί να είναι από όνομα μέχρι ο γκάνταλφ στα πλευρά. :D

Πιστεύω οτι από τη στιγμή που σου έρθει μια ιδέα για τατού που προσθέτει αισθητικά στο σώμα αλλά και έχει ένα προσωπικό νόημα που σε ανεβάζει-εκφράζει και ψυχικά, γιατί όχι... ωχ ρε Νίκο με μπρίζωσες τώρα, πάω να γραφτώ γυμναστήριο όμως πρώτα... :rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω κανει το αγαπημενο μου ζωο,τον καρχαρια και η αγαπη γενικα για την θαλασσα...

νομιζω οτι ειναι εκφραση...

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι ειναι τροπος εκφρασης και προσωπικων δεδομενων!!!

Link to comment
Share on other sites

ωχ ρε Νίκο με μπρίζωσες τώρα, πάω να γραφτώ γυμναστήριο όμως πρώτα... :D:rasp:

Κι εγώ είχα γραφτεί κάποτε, αλλά δεν κάνει δουλειά. Απ'όσο μου είπανε βέβαια αργότερα, έπρεπε να πηγαίνω κι όλας! Απατεώνες!!!

Κι εγώ έχω ένα... όχι ιδιαίτερα μικρό και διακρητικό αλλά με χαρακτηρίζει αρκετά. Τουλάχιστον με το που το σκέφτηκα, κατευθείαν είπα πως αυτό είμαι εγώ! Ή τουλάχιστον θέλω να είμαι!

Προσωπικά λατρεύω τα tattoo! Από τους Μαορί μέχρι τους Γιακούζα... Και όχι μόνο με το θέμα του tattoo, αλλά γενικώς με ότι έχει σχέση με το body modification (διαφωνώ πλήρως με την έκφραση, αλλά δεν υπάρχει άλλη).

Αλλά απεχθάνομαι τελείως την "μόδα tattoo". Δηλαδή όλα αυτά τα δελφινάκια, τα λουλουδάκια και τις πεταλουδίτσες που "κυκλοφορούν" στις "γραμμές των μπικίνι" κ.ο.κ..

Θεωρώ το tattoo ως "κόσμημα", τρόπο έκφρασης, τρόπο ζωής ταυτόχρονα! Αλλά θεωρώ πως πρέπει να έχει νόημα πάνω στον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το δικο μου.το εκανα οταν ημουν σε πολυ καλη ψυχολογικη κατασταση.τωρα ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει.η γνωμη μου ειναι οτι οποιος κανει tattoo το κανει για δικο του λογο.Πχ σκεφτομουν να κανω την γιαγια μου καποτε οτι ειχε πεθανει.αλλη φορα σκεφτομουν να κανω το αγαπημενο μου ροτβαιλερ οταν μου πεθανε.αλλα εκανα αυτο που η λεξη του με εκφραζει στην καθε μερα της ζωης μου.τωρα τι σημαινει η λεξη δεν μπορω να το πω.αν το βρει καποιος ας το κρατησει για εκεινον παρακαλω.

post-5701-1239045967_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα κάποια με αρέσουν κάποια όχι και δεν με αρέσουν καθόλου στο πρόσωπο και αυτά που καλύπτουν όλο το σώμα.

Πάντως εγώ δεν θα έκαμνα διότι καθώς περνανε τα χρόνια μεταβάλλεται και η αντίληψη μου για κάποια πράγματα, οπότε το ενδεχόμενων να μου αρέσει και μετά όχι είναι μεγάλο οπότε το αφήνω.

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου είναι ότι το σχέδιο είναι ένα βασικό συστατικό της ζωής μας

ακόμα και εμείσ οι ίδιοι είμαστε ένα σχέδιο εγώ είμαι υπέρ κάθε μορφής έκφρασης της τέχνης

το τατοο είναι μιά τέτοια μορφή έκφρασης είναι μια μυσταγωγία

άλλωστε στην αρχαιότητα τατοο και μακριά μαλλιά ήταν κατι συνιθισμένο στον κόσμο

σαν καλλιτέχνης και σπουδαγμένος σχεδιαστής το βρίσκω πολύ συναρπαστικό

Link to comment
Share on other sites

Αλλά απεχθάνομαι τελείως την "μόδα tattoo". Δηλαδή όλα αυτά τα δελφινάκια, τα λουλουδάκια και τις πεταλουδίτσες που "κυκλοφορούν" στις "γραμμές των μπικίνι" κ.ο.κ..

τι λες ρε Νικο?αυτα ειναι τα ωραια :D

Link to comment
Share on other sites

τι λες ρε Νικο?αυτα ειναι τα ωραια :D

Μου το γυρίζεις στο πονηρό.... και θα τσιμπήσω ΑΜΕΣΩΣ :rasp:

Λοιπόν άκου,

Για μένα έχει τεράστια διαφορά ΑΥΤΟ το tattoo, από ΑΥΤΟ ή από ΑΥΤΟ ή από ΑΥΤΟ. Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα, αλλά όλα αυτά είναι θέμα γούστου! Εγώ δεν είμαι των ημίμετρων.

Με τρελαίνει το tattoo σε μία γυναίκα, αρκεί να είναι.. ιδιαίτερο... και το tattoo και η γυναίκα!

Εγώ δεν μπορώ να βρω το δικό μου... :rasp:

Αν και λίαν συντόμως θα υπάρξει και αναβάθμιση!

Link to comment
Share on other sites

Γουσταρω το δευτερο, γουσταρω το δευτερο, γουσταρω το δευτερο, γουσταρω το δευτερο, γουσταρω το δευτερο, γουσταρω το δευτερο, γουσταρω το δευτερο, γουσταρω το δευτερο, γουσταρω το δευτερο, γουσταρω το δευτερο, γουσταρω το δευτερο, γουσταρω το δευτερο, γουσταρω το δευτερο!!!!!!

:D:rasp::rasp::rasp:;):thumbup::D:blush:

Οκ, ειπαμε να κανεις τατου οχι και αλλαγη φυλου μαζι :thumbup:

Υ.Σ. Παιζει κανενα τηλ ;;; :rasp:

Υ.Σ. Απο την κοπελια οχι απο τα σουβλακια της γειτονιας :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Το tattoo πέρα από τα άλλα θεωρώ οτι έχει βαθύτερα ναρκισσιστικό χαρακτήρα, θέλουμε να κάνουμε το σώμα μας περισσότερο αρεστό, οι άντρες συνήθως εκφράζουν περισσότερο την επιθετικότητα, το μυστήριο και τον αποκρυφισμό που τραβάει το ενδιαφέρον του θηλυκού, από την άλλη οι γυναίκες το εκφράζουν με σχέδια πιό χαριτωμένα, ευάλωτα και αισθησιακά όπως και η φύση τους, με λίγα λόγια ο Φρόυντ θα έκανε πάρτι αν συμμετείχε σε αυτή την κουβέντα. :D

Και εδώ φαίνεται κανείς αν χρειάζεται την επιβεβαίωση των άλλων για να νιώσει καλά με τον εαυτό του όταν συνήθως κάνει κάτι ρηχό ως θέμα tattoο ή αν είναι πιό κατασταλαγμένος όταν κάνει tattoο τόσο προσωπικό που μόνο αυτός μπορεί να το καταλάβει απόλυτα.

Βέβαια αυτά είναι δικές μου σκέψεις και δεν είμαι κανένας ειδικός ψυχολόγος. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Γουσταρω το δευτερο, γουσταρω το δευτερο, γουσταρω το δευτερο, γουσταρω το δευτερο, γουσταρω το δευτερο, γουσταρω το δευτερο, γουσταρω το δευτερο, γουσταρω το δευτερο, γουσταρω το δευτερο, γουσταρω το δευτερο, γουσταρω το δευτερο, γουσταρω το δευτερο, γουσταρω το δευτερο!!!!!!

:D:rasp::rasp::rasp:;):thumbup::D:blush:

Οκ, ειπαμε να κανεις τατου οχι και αλλαγη φυλου μαζι :rasp:

Υ.Σ. Παιζει κανενα τηλ ;;; :rasp:

Υ.Σ. Απο την κοπελια οχι απο τα σουβλακια της γειτονιας :angry2:

Ειλικρινά τώρα... Τί σε κάνει να πιστεύεις πως αν είχα το τηλέφωνό της (που το έχω δηλαδή) θα στο έδινα???

Περεπιπτόντως... πρέπει να στείλω και ένα ΠΜ σε κάποια μετά από αυτό το ποστ σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά τώρα... Τί σε κάνει να πιστεύεις πως αν είχα το τηλέφωνό της (που το έχω δηλαδή) θα στο έδινα???

Περεπιπτόντως... πρέπει να στείλω και ένα ΠΜ σε κάποια μετά από αυτό το ποστ σου :D

Με κουκουλα η χωρις; :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Με κουκουλα η χωρις; :rasp:

Ιδεολογικά πρέπει να φορέσω κουκούλα. Παρ'όλα αυτά δεν είναι του χαρακτήρα μου! Συν του ότι η κουκούλα μου δημιουργεί πυτιρίδα!

Βρήκα και το δικό μου :rasp:

Είναι στις φωτογραφίες τη σελίδας μου στο myspace :D

http://viewmorepics.myspace.com/index.cfm?...imageID=4382954

Link to comment
Share on other sites

....αλλα εκανα αυτο που η λεξη του με εκφραζει στην καθε μερα της ζωης μου.τωρα τι σημαινει η λεξη δεν μπορω να το πω.αν το βρει καποιος ας το κρατησει για εκεινον παρακαλω.

:D:rasp: πως γινεται να εκφραζει μια λεξη καποιον χωρις να ξερει τι σημαινει? :rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

:rasp::rasp: πως γινεται να εκφραζει μια λεξη καποιον χωρις να ξερει τι σημαινει? :rasp:;)

Πιες καφέ και ξαναδιάβασέ το :D

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και το δικό μου :rasp:

Είναι στις φωτογραφίες τη σελίδας μου στο myspace :D

http://viewmorepics.myspace.com/index.cfm?...imageID=4382954

Κύριε Νίκο ακριβός το ίδιο έκανε και ο γιος μου το καλοκαίρι το βρήκε μέσα σε κάτι τσίχλες :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Η ανακάλυψη του tattoo έγινε από ανθρώπους που το "δέσανε" με τον τρόπο ζωής τους. Η κακοφημία που έχει το tattoo οφείλεται κυρίως στις ομάδες ανθρώπων που τα χρησιμοποίησαν. Ξεκινόντας από τους κάποτε ανθρωποφάγους Μαορί, στην συνέχεια η μαφία της Γιακούζα, τα σύμβολα των συμμοριών του υποκόσμου κ.ο.κ.. Βέβαια, κι ενώ όλα αυτά είναι πραγματικότητα, είναι η μισή μόνο αλήθεια! Καθότι τα tattoo είχαν χρησιμοποιηθεί και ως σύμβολα ειρήνης, γονιμότητας, φιλίας...

Προσωπικά θεωρώ πως άπαξ και μπει αυτό το μελάνι μέσα στο δέρμα σου δένεσαι...! Και δεν είναι καθόλου λίγα τα παραδείγματα των ανθρώπων που ξεκίνησαν με ένα απλό tattoo "για την πλάκα", αλλά στην πορεία αυτό εξελήχθηκε ως "χόμπυ" πάνω τους! Με όλο αυτό θέλω να πω πως ΝΑΙ είναι τρόπος ζωής! Αρκεί να ξέρεις τί κάνεις και γιατί το κάνεις! Τα tattoo δεν είναι ούτε μαγκιά, ούτε αλητεία, ούτε αδιάφορα!

Τα tattoo είναι μία ιδέα η οποία συνεχώς αναπτύσσεται και βρίσκει όλο και περισσότερους "οπαδούς"!

*edit* Ώπα... κάτσε... Τώρα το συνειδητοποίησα! Δηλαδή ο Husky βρήκε ενδιαφέρον το θέμα μου? Δηλαδή δεν θα μου το κλειδώσει? Δηλαδή... Δηλαδή έχω αρχίσει να χάνω τις ικανότητές μου?????????

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Κύριε Νίκο ακριβός το ίδιο έκανε και ο γιος μου το καλοκαίρι το βρήκε μέσα σε κάτι τσίχλες :D

:rasp::rasp::rasp:;) ακομη γελαω

Παρτα Νικο τι σου ηρθε να το βρεις :thumbup::D:blush:

Εμενα μου αρεσουν αρκη να μην ειναι κραυγαλεα οπως το ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ :thumbup::rasp:

κι εγω εχω εναν πιγασο τον οποιο δεν μπορω να δω αλλα ολοι οι αλλοι τον βλεπουν και δεν μπορω να βαλω τιραντε μπλουζες στη δουλεια :rasp:

Έγινε επεξεργασία - GIN
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κι εγω εχω εναν πιγασο τον οποιο δεν μπορω να δω αλλα ολοι οι αλλοι τον βλεπουν και δεν μπορω να βαλω τιραντε μπλουζες στη δουλεια ;)

Αυτα μονο στην χωρα του "πολιτισμού", "της δημοκρατίας" και των "ελευθερων ιδεων" γινονται... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Είχα μία κουβέντα σήμερα και πραγματικά ξαφνιάστηκα με το πόσες διαφορετικές απόψεις άκουσα επί του θέματος.

Τρόπος ζωής, τρόπος έκφρασης, "κόσμημα"/διακοσμητικό στοιχείο, αλητεία, χόμπυ φυλακισμένων, ψευτομαγκιά ψυχολογικά πιεσμένων ανθρώπων.....

Πολλά και διάφορα αντικρουόμενα επιχειρήματα που με προβλημάτισαν!

Ποια η γνώμη σας?

δεν εχω κανει ...ενα μικρο μπορει να εκανα ;):thumbup::D

Υ.Γ. ωραιο θεματακι και καλοκαρινο! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. ωραιο θεματακι και καλοκαρινο! ;):D

:thumbup: ελα ? :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...