Jump to content

6000 Lt το ονειρο μου


liano24

Recommended Posts

Γεια χαρα παιδια εδω κυριακος.Καταρχιν δεν θα ηθελα να αναφερθουμε στο θεμα που προεκυψε καθολου.Εδω μεσα μπαινουμε για να ανταλασουμε αποψεις και να περναμε τον χρονο μας ευχαριστα οποτε σας ευχαριστω προκαταβολικα.Το θεμα που ανοιγω θελω να σας πω πως ειναι κατι το οποιο ειναι στοχος μου μελλοντικος οπως εχω προαναφερει και σε καποιο αλλο θεμα μου.Αυτο που θελω ειναι να με βοηθησετε με τις γνωσεις σας ωστε να ειμαι ετοιμος και προειτοιμασμενος οικονομικα και πανω απο ολα να εχω τις σωστες γνωσεις.Ειναι ενα θεμα ωραιο πιστευω ωστε να εφαρμοσουμε τις γνωσεις μας στο αγαπημενο μας χομπυ ας ειναι και υποθετικο εφοσον ειναι ενα ονειρο που θελω παρα πολυ να το πραγματοποιησω.Τα λιτρα που εχω δωσει ειναι κατι το οποιο ειναι φανταστικο επισης αλλα κοντα εκει σκοπευω να κινηθω.Θα ηθελα να απαντησουν οσο το δυνατον περισσοτεροι απο εσας.Αυτα με την εισαγωγη σας ευχαριστω για την υπομονη σας.Ας θεσω τα ερωτηματα ενα-ενα και με τον ιδιο τροπο θα επιθυμουσα να απαντησετε η αν θελετε να προσθετε κατι το οποιο παραλειψα.

1.Καταρχιν ας ξεκινησουμε με την κατασκευη,οπου αφορα το εδαφος και δεν εννοω ενα τραπεζακι αλλα το εδαφος δηλαδη κατω απο το πλακακι.Πως θα πρεπει να ειναι προετοιμασμενο ωστε να δεχτει 6 τονους περιπου;Θα πρεπει να εχει ας πουμε καποια μεταλλικη κατασκευη απο κατω;Να μην εχει πλακακι και να ειναι μονο τσιμεντο ενισχυμενο;Περιμενω τις απαντησεις σας.

2.Ενα επισης πολυ σημαντικο θεμα ειναι τα τζαμια.Τι παχος πρεπει να εχουν;Τι ποιοτητα πρεπει να εχουν;Με τι τροπο πρεπει να κολληθουν και που να μπουν νευρα ωστε να μην καταναλωνουν χωρο στο οπτικο πεδιο κατα το δυνατον και ωστε να αντεχουν τις τεραστιες δυναμεις ακομη και σε περιπτωση σεισμου γιατι πανω απολα σημασια εχει η ασφαλεια ετσι;

3.Σε τι κατασκευη θα επρεπε να μπει το ενυδρειο;Σε καποια μεταλλικη ελαφρως υπεριψωμενη η απλα στο εδαφος;

4.Ας προχωρησουμε στην λειτουργεια του ενυδρειου και αφορα:τον τροπο φιλτρανσης και κυκλοφοριας-τον τροπο ψυξης και θερμανσης-το οξυγονο(αν χρεαζετε να παρεχεται σε αφρικανες)-και οποιοδηποτε αλλο συστημα ωστε να εξασφαλιζει την σωστη ποιοτητα του νερου και την αριστη διαβιωση των ψαριων που θα φιλοξενει.

5.Υπαρχει καποιος τροπος ωστε να δημιουργηθει ενας υδροβιοκοσμος που να μην χρειαζετε ιδιαιτερη συντηρηση;Αυτο το λεω για να μην παρεξηγηθω οχι απο τεμπελια αλλα ωστε να ειναι πιο κοντινο προς την φυση και για να υπαρχουν οργανισμοι και τροφες καταλληλες ωστε να δημιουργουν εναν αυτονομο υδροβιοκοσμο που θα ειναι ζωντανος οπως ειναι στην φυση.

6.Τι υποστρωμα και τι διακοσμος πρεπει να υπαρχει ωστε να συντηρει κιχλιδες αφρικης;Προτεινετε μεγαλες πετρες και μεγαλες εννοω περιπου 60-1.00μ. ογκου εφοσον θα υπαρχει αφθονος χωρος,ωστε να ειναι οσο το δυνατον κοντυτερα στην πραγματικοτητα.

7.Ενα επισης που θελω ειναι να δημιουργησω την ψευδαισθηση του βυθου με βαθυ μπλε φοντο ας πουμε αλλα θα ηθελα να ειναι κατι τοσο καλο ωστε να δειχνει οτι σβεινει απο την αποσταση και χανεται στο απειρο,δεν γνωριζω κανεναν τροπο για να γινει κατι τετιο παρα μονο με χαρτονια σε μπλε χρωμα που δεν με ικανοποιουσε καθολου,αφηστε δε οπου ξεκολουσε καθε τρεις και λιγο.

8.Σε αυτα τα λιτρα μπορουν να συμβιωσουν κιχλιδες mbuna και non mbuna και taganyica με malawi ολα αυτα μαζι και αν ναι πως θα πρεπει να τα ξεχωρισω ανα αρσενικα και θυληκα και ανα συνολικο αριθμο ολων των ψαριων.

Νομιζω πως αυτα ειναι τα βασικα θεματα που αφορουν ενα ενυδρειο 6000 λιτρων αν εχει καποιος να προσθεσει κατι θα το δεχτω με ιδιαιτερη ευχαριστηση :D Παρακατω ειναι και μια φωτο δικη μου για να εχετε και εικονα σε ποιον μιλατε.

post-3354-1239309573_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε,

καλο ειναι ολο αυτο το ονειρο,μου αρεσει οπως το διαβαζω,αλλα ειναι πρακτικο????

μπορεις να αλλαζεισ καθε 10 μερεσ το 20%-30% του νερου,δηλαδη 1500-2000 λιτρα??? και ποσο θα στοιχιζει ολο αυτο? θα πρεπει να ριχνεις ενα κουτακι τροφη την ημερα,θα χρειαστεις μια νταλικα πετρες και αμμο,καμια 40αρια λαμπες κλπ...

συγουρα υπαρχουν τεραστια ενυδρεια ανα τον κοσμο αλλα μπορει να γινει αυτο σε ενα σπιτι??

Link to comment
Share on other sites

Το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να γινει στατικη μελετη απο την αρχη απο μηχανικο.

Δεν ειμαι ειδικος, αλλα πιστευω οτι σε υπαρχον κτιριο ειναι δυσκολο να γινει κατι τετοιο.

Απο εκει και περα αν γινει ενα τετοιο ενυδρειο, τα δεδομενα για αλλαγες νερου κλπ αλλαζουν μιας και 6000 λιτρα μπαινουν ουσιαστικα στην κατηγορια της μικρης λιμνης οπου και η φυση εχει περισσοτερα περιθωρια να δειξει τις (θετικες) δυναμεις της.

Και περιτο να πω οτι σε 6000 λιτρα μπορεις να κανεις ενα φανταστικο βιοτοπο...

Τωρα για το κατασκευαστικο, δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Στα 6000 λίτρα δεν κάνουμε κλασικές αλλαγές νερού, άντε για να το φρεσκάρουμε λίγο να κάνουμε μια φορά τον χρόνο μια αλλαγή νερού.

Αλλά για το σπίτι χλωμό το κόβω αν και δεν είμαι μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και λίγο εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=24764

Σωκράτης Γεωργίου

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις πολλα λεφτα, και εννοω παρα πολλα λεφτα, σκεψου καπου 35χιλιαδες και βαλε το φτιανχεις,

Με τα λεφτα τα παντα κανεις, γινεσαι μεχρι και πολιτικος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι μηχανικός, αλλά είμαι κοντά στις στατικές μελέτες και το μόνο που μπορώ να πω με σχετική βεβαιώτητα είναι πως ένα τέτοιο ενυδρείο ΔΕΝ μπορεί να στηθεί σε όροφο ήδη υπάρχοντος κτιρίου. Η συγκεκριμένη κατασκευή θέλει ισόγειο ή υπόγειο ή καινούρια οικοδομή όπου θα γίνουν οι κατάλληλες στατικές μελέτες.

Ας θεωρήσουμε ότι έχουμε τα παραπάνω ως δεδομένα και μπορούμε αν ξεκινήσουμε την κατασκευή. Το επόμενο βήμα είναι να σκεφτούμε αν θα γίνει ένα ενυδρείο εξ'ολοκλήρου ή με χτιστό. Και οι 2 περιπτώσεις θέλουν ειδική μελέτη λόγο υψηλότατων δυνάμεων που θα ασκούνται, αλλά η περίπτωση του χτιστού (που γενικώς μοιάζει πιο ασφαλής) είναι και πολύ πιο δύσκολη καθότι έχουμε να κάνουμε με "πάντρεμα" διαφορετικών υλικών, οπότε μόνο μελέτη ειδικού μπορεί να δώσει λύση!

Από θέμα φιλτραρίσματος, το sump είναι μονόδρομος, το οποίο το υπολογίζω περίπου στο 20-30% του καθαρού όγκου νερού του ενυδρείου. Λεπτομέρειες που αφορούν τα κυκλοφορία, οξυγόνωση κλπ δεν γνωρίζω, καθότι είμαι άσχετος από Αφρικάνικες κιχλίδες. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως είναι κρίμα να φτιάξεις τόσα λίτρα και να μπλέξεις τα θεωρητικά αταίριαστα ψάρια μεταξύ τους, διαφορετικών αναγκών και διαφορετικών λιμνών.

Κάτι επίσης πολύ σημαντικό που πρέπει να υπολογιστεί είναι το τελικό βάρος της κατασκευής. Γιατί τα 6000L όγκος νερού δεν λένε κάτι, αφού στο συνολικό βάρος συνυπολογίζονται τα τζάμια, το sump, η άμμος, οι πέτρες.... Όλα αυτά μπορούν εύκολα να ξεπεράσουν τα 10.000kgr, οπότε και η όποια μελέτη πρέπει να γίνει βάση αυτού!

Εύχομαι να πραγματοποιήσεις το όνειρο του καθένα από εμάς!!!

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα που λες ειναι θεωρητικά.

Για να γινουν ολα στην πραξη και να πραγματοποιήσεις το όνειρο σου πρωτα απ ολα θες φραγκα.

Αν εχεις φραγκα ολα γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λογω του οτι εχω ψαχτει και εγω μια τετοια κατασκευη στην αρχη ελεγα για 5000 λιτρα αλλα μετα κατεληξα στα 3000 για πολλους λογους και βεβαια 1ος και σοβαροτερος το οικονομικο...επειδη σε λιγο θα ξεκινησω τη κατασκευη του σπιτιου μου μιλησα με μηχανικο και εφοσον ειναι στον 1ο οροφο-δεν ξερω για πιο πανω τι θελει -χρειαζεται επιπλεον κολωνα κατω απο το ενυδρειο,τα τζαμια απο 25mm securit triplex θα ζυγιζουν κοντα στο τονο(μου ειπε ο κατασκευαστης) επομενως το συνολικο βαρος ισως φτασει και τους 5,5 τονους....μιλαμε για πολυ βαρος...τωρα για φιλτρα οπως καλα ειπε ο stromtrooper το sump ειναι μονοδρομος και εννοειτε πανω απο 1000λιτρα,επισεις προκειτε να γινει αυτοματο συστημα αναπληρωσης νερου επομενως θελει υδραυλικη εγκατασταση απο πριν...αυτα εν ολιγης στη πορεια σιγουρα θα βγουν πολλα πραγματα που τωρα ουτε που μου περνανε απο το μυαλο και εννοειτε οτι τα ψαρια που θα φιλοξενηθουν θα ειναι της οικογενειας pygocentrous ( nattereri,cariba ,piraya,ternetzi) γενικα απο αυτα τα ειδη οτι βρω στις εισαγωγες... :D

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και λίγο εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=24764

Σωκράτης Γεωργίου

Σωκρατη ξερεις ποσα λιτρα ειναι αυτο το ενυδρειο που μας παρεπεμψες? :D ..απιστευτοοο

Link to comment
Share on other sites

Σωκρατη ξερεις ποσα λιτρα ειναι αυτο το ενυδρειο που μας παρεπεμψες? :D ..απιστευτοοο

Τι απιστευτο.......ακομα στον υπνο μου το βλεπω :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Σωκρατη ξερεις ποσα λιτρα ειναι αυτο το ενυδρειο που μας παρεπεμψες? :D ..απιστευτοοο

25.000 λιτρα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

25.000 λιτρα :rasp:

...αυτα ειναι! :D))) αρχιζω να κολαω περισσοτερο με το θεμα! :rasp:)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και λίγο εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=24764

Σωκράτης Γεωργίου

Θεωρητικα παντα ..εδω θα μποσουσε να μπει καρχαριακι?

Link to comment
Share on other sites

το μονο στραβο ειναι οτι του βγηκε το υπαστηλωμα μεσα στην μεση

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και λίγο εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=24764

Σωκράτης Γεωργίου

εχω παεθι πλακα με το συγκεκριμενο ενυδριο ολο το κοιτα ζω και το ξανακοιταζω ..μεχρι τωρα ονειρευομουν λιμνη τωρα σκευτομαι αυτο! :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η κατασκευή είναι προσομοίωση όπως όλοι είδαμε λίμνης Ταγκανίκα ( 25 τόνοι) .Οσον αφορά τη λίμνη και μάλιστα λίμνη με αφρικάνικα αν θυμάμαι καλά κατί μου έχει πει ο Dias και τον παρακαλώ να μας το αναφέρει γιατί έχει ενδιαφέρον.Αν υπάρχουν και links ακόμα καλύτερα.

Σωκράτης :D

Link to comment
Share on other sites

εαν σε χαλαει η κολωνα στην μεση εχουμε την λυση για εσενα φιλε ghalepas

θα πας να μονασεις, με τον καιρο θα ανεβεις στην ιεραρχια και θα κανεις μπιζνες με το δημοσιο, ειμαι σιγουρος οτι ολο και καποια λιμνη θα εχει περισεψει για να στησεις και εσυ το (σεμνο και ταπεινο) ενυδρειακι σου :D:rasp: :rasp:

και ο αρσενιος εδω μελος ηταν που εγκατελειψε το χομπυ γιαυτο εδωσε την λιμνη :rasp:

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

εαν σε χαλαει η κολωνα στην μεση εχουμε την λυση για εσενα φιλε ghalepas

θα πας να μονασεις, με τον καιρο θα ανεβεις στην ιεραρχια και θα κανεις μπιζνες με το δημοσιο, ειμαι σιγουρος οτι ολο και καποια λιμνη θα εχει περισεψει για να στησεις και εσυ το (σεμνο και ταπεινο) ενυδρειακι σου :D:rasp: :rasp:

και ο αρσενιος εδω μελος ηταν που εγκατελειψε το χομπυ γιαυτο εδωσε την λιμνη :rasp:

...δεν ειναι μονο το προβλημα που φαινεται ..αυτο το ενυδριο ''ακουμπα'' σε ενα υποστηλωμα ..το υποστυλωμα ως γνωστο ειναι φερον οργανισμος ...δεν ειναι καλο να επιφορτιζεις την κατασκευη του σπιτιου με επιπροσθετα φορτια

Link to comment
Share on other sites

Νομιζεις οτι ολα αυτα δεν τα λαβανε υποψη τους?

Link to comment
Share on other sites

...δεν ειναι μονο το προβλημα που φαινεται ..αυτο το ενυδριο ''ακουμπα'' σε ενα υποστηλωμα ..το υποστυλωμα ως γνωστο ειναι φερον οργανισμος ...δεν ειναι καλο να επιφορτιζεις την κατασκευη του σπιτιου με επιπροσθετα φορτια

Δηλαδη απο αυτη την ομορφια,εσυ το υποστηλωμα εχεις να σχολιασεις;

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρια σου πανω στα ενυδεια ποια ειναι? Ενας βιοτοπος malawi μπορει και με το παραπανω να γινει σε ενα ενυδρειο με διαστασεις 2,00x0,50x0,60 600λιτρα μικτα που μπορει να το δεχθει απροβληματιστα σχεδον οποιοδηποτε σπιτι. Τωρα αν εχεις ενα καλο budget και θελεις να το ριξεις εκει (χιλιοτσεκαρε οτι δεν θα σου λειψει απο πουθενα αλλου..) βρες εναν κατασκευαστη που αναλαμβανει τετοιες δουλειες και αναθεσε του το εργο, γιατι ξεφευγει πολυ απο οποιοδηποτε DIY εγχειρημα, εκτος κι αν οι γνωσεις σου ειναι εφαμιλλες με αυτες ενος καλου team μηχανικων οποτε μπορεις να συνεχισεις μονος σου.

Οποια κι αν ειναι η συνεχεια αναμενουμε με αγωνια νεα!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη απο αυτη την ομορφια,εσυ το υποστηλωμα εχεις να σχολιασεις;

οχι απλα λεω αν ελειπε αυτο θα ηταν θεικη κατασκευη

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη απο αυτη την ομορφια,εσυ το υποστηλωμα εχεις να σχολιασεις;

επισης σε πληροφορω μια τετοια κατασκευη απαιτει επιπλεον ειδικη μελετη και εγκριση απο πολεοδομια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...