Jump to content

Προβλημα..


malawimbuna

Recommended Posts

Λοιπον ακουστε πως εχει..σημερα καταλαβα πως βαζοντας κατσαβιδι(ηλεκτρικο), μεσα στο μερο αναβει..καποια διαροη υπαρχει.Τωρα σημερα συνδεσα και μια επιπλεον λαμπα Τ5 στις ηδη 2 υπαρχουσες Τ8 για καλυτερο φωτισμο.To θεμα ειναι το εξης..το μηχανημακι που εχω για να μετραω θερμοκρασια και για λειτουργουν οι αναμιστηρες μετα απο λιγες ωρες τρελαθηκε..εδειχνε οτι θερμοκρασια ναναι..Μια 25 αμεσως μετα 19..χαμος.Μολις το εβγαζα απο το νερο λειτουργουσε και παλι μια χαρα και το ιδιο αν το εβαζα και σε αλλο δοχειο με νερο..Θα φτιαζω μια γειωση μιας και δεν εχω..λετε να φταιει αυτο?Μηπως η λαμπα που εβαλα?Δε μπορω να καταλαβω τι γινεται??

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως οποια συσκευη και να βαλω παρατηρω φωτακι στο κατσαβιδι..Λες να πεταξψ ολο τον εξοπλισμο?? :D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα ενυδρεία που δεν διαθέτουν γείωση στο νερό, ανάβει το φωτάκι του δοκιμαστικού. Αυτό οφείλεται στο στατικό ηλεκτρισμό, ίσως όμως και σε μικροδιαρροή. Σε "μεγαλοδιαρροή" θα το είχες αντιληφθεί....αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

ακόμα και χωρίς να υπάρχει διαρροή , οι σωληνωτές λάμπες που συνήθως είναι πολύ κοντά στη επιφάνεια του νερού , μπορούν να δημιουργήσουν αυτό το φαινόμενο

Link to comment
Share on other sites

ακόμα και χωρίς να υπάρχει διαρροή , οι σωληνωτές λάμπες που συνήθως είναι πολύ κοντά στη επιφάνεια του νερού , μπορούν να δημιουργήσουν αυτό το φαινόμενο

Δε ξερω τι συμαινει με το ρευμα..Ειμαι στο τσακ να το ξεστησω το ενυδρειο ..μου εχουν σπασει τα νευρα.. :unsure::unsure:

Λοιπον..καερναω καφε μπυρα οτι θελετε για λιγο απο το χρονο σας..Μενω Αλιμο αν περνατε και ειναι ο δρομο σας και εχετε λιγο χρονο ευχαριστα να προσπαθησουμε να το λυσουμε στην τελικη αν δεν γινει κατι μας μενει η ο καφες η η μπυρα..

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να μην αγχώνεσαι για το ρεύμα που ανιχνεύεις στο ενυδρείο σου.

Κάνε μια βόλτα σε φίλους ή σε ενυδρειακά καταστήματα, με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι και κάνε μια έρευνα.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ. Ίσως βοηθήσει.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...ic=1641&hl=

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...