Jump to content

καφε αλγη!!


thanosp

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.Εχω ενα rio juwel 400 lt με κιχλιδες malawi.Το ενυδρειο τρεχει περιπου 1 1/2 μηνα,υποστρωμα λευκη αμμος διακοσμιση μονο με πετρες απο θαλασσα που τις μαζεψα εγω κ με την καταλληλη διαδιακσια τις τοποθετησα στο ενυδρειο.Απο φιλτραρισμα εχω το εσωτερικο της juwel κ ενα εξωτερικο της eheim 2075(1250l/h).Αυτη την στιγμη εχω 11 κιχλιδες(haps k m buna) οι τιμες μου ειναι: αμμωνια 0 , gh 14 , kh 13 , ph 8,5 κ ηθερμοκρασια μου παιζει 24,5-26.Πριν απο περιπου 10 μερες εκλεισε το φως το βραδυ κ το μεσημερι οταν αναψε διαπιστωσα οτι ειχε εξαπλωθει αποτομα καφε αλγη σε ολο το ενυδρειο στις πετρες κ τα τζαμια.Εσβησα το φως κ μειωσα την φωτοπεριοδο απο 10 ωρες(μαλλον υπερβολικο ηταν) στις 5 πιστευωντας οτι θα ειναι αποτελεσματικο.Τελικα μετα απο 10 μερες ξαναεμφανιστηκε η αλγη παλι αποτομα με τον ιδιο τροπο.Τι μπορει να φταιει?Μηπως οι λαμπες του ενυδρειου ειναι πολυ δυνατες? ή πρεπει να μειωσω και αλλο την φωτοπεριοδο?

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις γνωμες σας κ τις προτασεις σας. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι εχεις καποια εμπειρια λογω του μεγεθους του ενυδρειου που εχεις αλλα θα σου πω και τα δικα μου.

Η γνωμη μου ειναι οτι για ενα καινουριο ενυδρειο και ειδικα χωρις φυτα εχεις πολλα ψαρια μεσα και δεν προλαβαινουν να κανουν δουλεια τα βακτηρια σου και ετσι υπαρχουν περισευμα νιτρικων παρολο το μεγαλο μεγεθος του ενυδρειου. Ετσι αναπτυσεται η αλγη. Το οτι οι τιμες σου ειναι 0 στην αμμωνια δεν σημαινει οτι δεν εχεις ΝΟ2 και ΝΟ3. Πολυ πιθανο να συμβαινει το αντιθετο. Ή βγαλε μερικα ψαρακια ή βαλε κανενα φυτο να βοηθησει. Κανε μετρησεις σε ΝΟ2 και ΝΟ3. Επισης μην μειωνεις κι αλλο τη φωτοπεριοδο γιατι η αλγη αυτη τη στιγμη σωζει τη κατασταση κανοντας τη δουλεια των φυτων αν και νομιζω οτι η καφε ειναι απο ελειψη φωτισμου. Πιστευω οτι θα ισιωσει το συστημα σου αλλα το θεμα ειναι να μην εχεις απωλειες.

Να επιβεβαιωσει καποιος εμπειροτερος αν μιλαω σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι συχνο φαινομενο να κανει την εμφανιση της σε καινουρια ενυδρεια.Θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει.

Link to comment
Share on other sites

Δυό-τρεις ερωτησούλες για να βοηθήσω, να σε βοηθήσουν εμπειρότεροι:

1. Γιατί "παίζει" η θερμοκρασία 24,5-26;

2. Αλλαγές νερού κάνεις; Κάθε πόσο και πόσα λίτρα;

3. Η φωτοπερίοδος είναι σταθερή, δηλαδή έχεις χρονοδιακόπτη να αναβοσβήνει τα φώτα τις ίδιες ώρες κάθε ημέρα;

4. Χρειάζεται να μετρήσεις και ΝΟ2, ΝΟ3 κατά προτίμηση με υγρά τεστ...

Link to comment
Share on other sites

Όπως ήδη αναφέρθηκε η καφέ άλγη εμφανίζεται σχεδόν πάντα σε νεοστημένα ενυδρεία, κάνει τον κύκλο της και αν οι συνθήκες είναι σωστές, εξαφανίζεται.

Οι κυριότερες αιτίες δημιουργίας καφέ άλγης είναι ο ελλειπής-χαμηλός φωτισμός, η χαμηλή κυκλοφορία του νερου και το υπερβολικό τάισμα που συνεπάγεται μεταξύ άλλων και αυξημένο PO4 και επομένως κακή ποιότητα νερού.

Σαν γενικότερη συμβουλή για να απαλλαγείς από την καφέ άλγη θα σου πρότεινα: λιγότερο τάισμα ώστε να μην περισεύει τροφή, πιο συχνές αλλαγές νερού μέχρι να εξαφανιστεί η άλγη, σταθερή φωτοπερίοδο όχι μικρότερη από 8 ώρες και πάνω από όλα υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Δυό-τρεις ερωτησούλες για να βοηθήσω, να σε βοηθήσουν εμπειρότεροι:

1. Γιατί "παίζει" η θερμοκρασία 24,5-26;

2. Αλλαγές νερού κάνεις; Κάθε πόσο και πόσα λίτρα;

3. Η φωτοπερίοδος είναι σταθερή, δηλαδή έχεις χρονοδιακόπτη να αναβοσβήνει τα φώτα τις ίδιες ώρες κάθε ημέρα;

4. Χρειάζεται να μετρήσεις και ΝΟ2, ΝΟ3 κατά προτίμηση με υγρά τεστ...

Η θερμοκρασια ξεκιναει απο 24,5 κ φτανει περιπου 26 μετα απο 4-5 ωρες λειτουργειας των λαμπων,αλλαγη νερου εχω κανει μια φορα περιπου 50 λιτρα,η φωτοπεριοδος ειναι σταθερη με χρονοδιακοπτη.

Link to comment
Share on other sites

Η ενταση του φωτος πιστευω ειναι η αιτια. (σε σχεση με την ελλειψη διοξειδιου, λογικα ως αφρικανικο ενυδρειο)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1,5 μηνα και εκανες μονο μια αλλαγη?????? :unsure: φυτα φανταζομαι δεν εχεις μεσα αρα δεν ρριχνεις λιπασματα.

οι λαμπες τι ειναι τ5?ποσα βατ και ποσες?ποση ωρα τα εχεις αναμενα τα φωτα?το ενυδρειο μηπως το χτυπαει ο ηλιος?

μην ανησυχεις παντος θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει.

Link to comment
Share on other sites

1,5 μηνα και εκανες μονο μια αλλαγη?????? :unsure: φυτα φανταζομαι δεν εχεις μεσα αρα δεν ρριχνεις λιπασματα.

οι λαμπες τι ειναι τ5?ποσα βατ και ποσες?ποση ωρα τα εχεις αναμενα τα φωτα?το ενυδρειο μηπως το χτυπαει ο ηλιος?

μην ανησυχεις παντος θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει.

Φίλε Δραμινέ (και εγώ από εκει κοντά κατάγομαι), ΑΝ κάποιοι από τους παράγοντες που αναφέρθηκαν είναι λάθος, η καφέ αλγη δεν προκυται να φύγει αν δεν διορθωθούν. Για να φύγει μόνη της θα πρέπει το σύστημα να βρει την ισορροπία του όμως ΑΝ έχει το ενυδρείο π.χ. πολύ χαμηλό φωτισμό ή κακή κυκλοφορία δεν πρόκρειται να ισσοροπήσει αν δεν επέμβουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Na rwthsw kati akyro paidia... Oi glyftes trwne otidhpote xrwma algh? k kafe k prasinh k otidhpote allo xrwma einai h mono thn prasinh?

Ποιο ψαρι ονομαζεις γλυφτη? (γιατι λενε διαφορα ετσι)

Και δεν τρωνε οι "γλυφτες" μονο αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...