Jump to content

αποριες


sotirakis

Recommended Posts

Εβαλα το πιο δραστηριο μου μονομαχο σε 30αρι (γεματα λιτρα) .Να σημειωσω οτι εχω μονομαχους σε μικροτερα λιτρα εδω και 5-6 χρονια.

Ο μονομαχος αρχισε να κανει φωλια και θα παω να αγορασω θυληκια για αναπαραγωγη. Εννοειται οτι θα τους προετοιμασω και δε θα την ριξω μεσα απο τη πρωτη στιγμη.

Οι αποριες μου ειναι:

-θα πρεπει να χαμηλωσω τη σταθμη του νερου για να διευκολυνω το εργο του αρσενικου ομως επειδη εχω φυσικα δυτα μεσα δε θα τα επηρεασω?

-για τη τροφη των νεογνων διαβασα για την infusoria(Είναι το σύνολο των μικροοργανισμών που αναπτύσσονται πάνω σε όλα τα αντικείμενα μέσα σε ένα στρωμένο ενυδρείο. Μεγαλύτερη συγκέντρωση παρατηρείται πάνω σε φυτά με πολύ λεπτά φύλλα καθώς και στις άλγες, πράγμα που επιβάλει, σε ένα ενυδρείο αναπαραγωγής να υπάρχουν άλγες. Είναι ιδανική τροφή για τις πρώτες μέρες της ζωής των λαρβών ωοτόκων ψαριών και ιδιαίτερα ειδών που είναι μικρά σε μέγεθος, όπως τα διάφορα είδη τέτρα.)

Γιατι να κανω αναπαραγωγη αφου υπαρχει ηδη μεσα στο ενυδρειο?(τρεχει 2μιση βδομαδες)

ΑΥΤΑ ΠΡΟς ΤΟ ΠΑΡΟΝ :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Για αναπαραγωγη μονομαχων χρειαζεται πολυ καλη εμπειρια και χωρος.

Επισης εισαι σιγουρος οτι ο μονομαχος σου ειναι 5-6 χρονων?

Για αναπαραγωγη μονομαχων, κοιταξε στα αρθρα του φορουμ...

:unsure:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4646

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4647

Link to comment
Share on other sites

τα 5-6 χρονια τα εβαλα σαν εμπειρια κατοχης μονομαχων και οχι οτι εχω μονομαχο 6 χρονων!!Απλα ποτε δεν εχω κανει αναπαραγωγη.

Τα αρθρα τα εχω διαβασει.....

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν τοσο χρονων ο μπετακος θα ηταν μαθουσαλας

Link to comment
Share on other sites

oσον αφορα θηλυκια μονομαχο ....μολις την αγορασα ειχε οριζοντιες γραμμες που φαινονταν ευκολα (προφανος θα στρεσαριστηκε το κοριτσι), υπαρχει πιθανοτητα η καθετες να μην φαινονται επειδη ειναι σκουροχρομη? Το σπυρι ειναι ενδειξη οτι ειναι ετοιμη η θα πρεπει οπωςδηποτε να εμφανιστουν οι καθετες γραμμες??

ολα τα αρθρα που αναφερονται σε αναπαραγωγη τα εχω διαβασει ολα απο 10 φορες!! :unsure::unsure:

(για να μην υπαρξει απαντηση "διαβασε τα παρακατω αρθρα) :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

H θυληκια μου οταν βγαζει καθετες ριγες και την βαζω στο 30αρι(γεματα λιτρα) μπας και γινει τιποτα αμεσως βγαζει οριζοντιες και τρεχει συνεχεια. Εκανα προσπαθεια να αλλαξω τον αρσενικο και εβαλα εναν αλλο και του εφαγε ολη την ουρα του! τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Να την αφησεις ησυχη για λιγες μερες και μετα ξαναδοκιμασε μην την στρεσαρεις

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετη υπομονη και αρκετα δαγκωματα επιτελους εγινε το επιθυμητο !!! Ειμουνα κι εγω μαρτυρας αυτων των μαγικων στιγμων της φυσης :wub::P

Το ζευγαρωμα διαρκησε περιπου μια ωρα . Μολις τελειωσαν και αρχισαν να τρεχει το ενα το αλλο εβγαλα τη θυληκια που τωρα ξεκουραζεται. Ο αρσενικος ειναι αγρυπνος φυλακας τωρα κατω απο τη φωλια.

Η ολη φαση εγινε πανω που αρχιζα να απογοητευομαι πως δε θα τα καταφερω.

Τωρα ο μονομαχος ειναι αγρυπνος φρουρος και η θυληκια ξεκουραζεται.

Τη νυχτα πρεπει να αφησω το φως ανοιχτο ετσι δεν ειναι????

Ευχηθητε μου να τα καταφερω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι να σου πανε ολα ετσι οπως τα θελεις ( δηλαδη να γεννησεις με επιτυχια κ.α ) για το φως δεν ξερω. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομαχος παρατηρω οτι δεν ειναι ολη την ωρα κατω απο τη φωλια αλλα κανει βολτες στο ενυδρειο.

η φωλια ειναι τεραστια ομως δεν μπορω να διακρινω αυγα. Υπαρχει περιπτωση να εχουν φαγωθει?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα καλυτερα και πες μας

Link to comment
Share on other sites

πληρης απογοητευση.....Δε ξερω τι εφταιξε .

η συνθηκες νερου ηταν καλες

NH3/NH4 = 0

NH2= 0

NH3 = 10

PH= 7

ΘΕΡΜΟΚΡ= 28-30

κι ενω ειμουν παρον στο ζευγαρωμα, παρον στο μαζεμα των αυγων( και πανω στη χαρα μου δε θυμαμαι να ειδα αν εγινε τοποθετηση αυγων στη φωλια - αργοτερα μου κινηθηκε η περιεργεια οταν δεν εβλεπα αυγα στη φωλια)

τελικα η γεννα κετεληξε στο πουθενα.

Χωρις να βλεπω αυγα ελεγα οτι μπορει να ειναι κρυμμενα στις χιλιαδες φουσκαλες που ειχε φτιαξει προηγουμενος ( ομολογουμενος ηταν τεραστια η φωλια)

Το βραδυ του ζευγαρωματος και αφου ειχα βγαλει τη θυληκια ο αρσενικος μου φανηκε ιδαιτερα φουσκωμενος (ενα πραγμα οπως στη φωτογραφια οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο ομως) και λεω μπα η ιδεα μου θα ειναι . Ο μονομαχος τη δευτερη μερα δεν εμενε κατω απο τη φωλια και βολταριζε συνεχως, χωρις να δινει προσοχη στη φωλια του . Του ειχα και συνεχεια φως.....

Ισως να εκανα και εγω λαθος γιατι καπου διαβασα οτι ειναι καλυτερα το ενυδρειο να ειναι καλυμμενο απο πανω κι ετσι το σκεπασα με αλλο τζαμι. Ετσι δημιουργηθηκε υγρασια απο την εξατμιση και εσταζε με αποτελεσμα σιγα σιγα η φουσκαλες να εξαφανιζονται σιγα σιγα μεχρι που εμεινε ελαχιστη.

Τωρα φτου κι απ την αρχη......

Τι λετε να εφταιξε? Μηπως επεσα σε λαθος αρσενικο?Νομιζω πως το πιο πιθανο να εφαγε τα αυγα. Να σημειωσω πως τα ψαρια που χρησιμοποιησα δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλα νομιζω τοσο σε ηλικια οσο και σε μεγεθος

swollen4.jpg

Έγινε επεξεργασία - sotirakis
Link to comment
Share on other sites

Υποθετω πως ο μονομαχος της φωτο δεν ειναι δικος σου αν μπορεις βαλε μας μια φωτο του

Τωρα δεν εχει καθολου φωλια κοιταξες αν βλεπεις μεσα στις φουσκιτσες να κρεμονται ουριτσες κοιτα καλα και μην τον ενοχλης ολη την ωρα

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι ο δικος μου. Εμοιαζε ομως σαν αυτον τη νυχτα του ζευγαρωματος. Τωρα ειναι ενταξει γι αυτο υπεθεσα οτι τα αυγα πρεπει να τα εφαγε. Τωρα ολα ξανα απο την αρχη. Και ο ιδιος ξεκινησε και φτιαχνει αλλη φωλια πριν λιγη ωρα. Οι φωτογραφιες που βαζω τις εβγαλα πριν 5 λεπτα.

http://i39.tinypic.com/209lzlk.jpg[/img]]monomaxos

http://i42.tinypic.com/o59kya.jpg[/img]]η φωλια που φτιαχνει τωρα

http://i42.tinypic.com/6ogzgl.jpg[/img]]ακομα μια

Η θηλυκια μου φαινεται πως εχει καθετες ριγες? να την βαλω ξανα σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα? Για να βγαλει σε τοσο συντομο διαστημα σημαινει οτι δεν τους αφησα μηπως να ολοκληρωσουν? Παντως την εβγαλα μολις αρχισαν τα τρεχαματα........

http://i39.tinypic.com/9awxlx.jpg[/img]]θηλυκια

Link to comment
Share on other sites

Κουκλακια ειναι και τα 2 φτου φτου

Εγω θα την αφηνα λιγο να ξεκουραστει για 10-15 μερες τουλαχιστον

δεν χαλασε και ο κοσμος αν ζευγαρωσουν μετα απο καποιες μερες

Link to comment
Share on other sites

ζευγαρωσαν ξανα!!!! Τωρα βλεπω και τα αυγα συη φωλια εν ω την πρωτη φορα δεν τα εβλεπα!!

Η θερμοκρασια ειναι στουσ 28 να την αυξησω ακομη λιγο η ειναι καλα?

εχω και φωτο και βιντεο απο την πραξη!!

Link to comment
Share on other sites

H χαρα μου κρατησε παλι μερικα λεπτα. Θα τον σκοτωσω μου εχει σπασει τα νευρα!! Τα τρωει τα αυγα και τον ειδα με τα ματια μου. Κι ενω τα μαζευε ολα στη φωλια του, και αφου εβγαλα την θηλυκια οταν τελειωσε το "πανηγυρι", γυρισε πισω ο αρσενικος και σιγα σιγα τα εφαγε ολα!!

Αμα βγαλω και τον αρσενικο την ιδια ωρα με την θυληκια θα βγουν ψαρακια? τα αυγα στη φωλια ειναι γονιμοποιημενα ή οχι? Κριμα και ειναι το μοναδικο μου ζευγαρι που καταφερνει και ζευγαρωνει.

Ρε παιδια τι να κανω βοηθηστε με! Τοσα που διαβασα δεν ειδα πουθενα ο αρσενικος να τρωει τα αυγα την ιδια ωρα με την αναπαραγωγη. Μονο για τα ψαρακια που βγαινουν διαβασα οτι μπορει να τα θεωρησει τροφη και πρεπει να βγουν .

Σας παραθετω τις φωτο αν και ειναι πολυ μεγαλες

xct5ro.jpg

Έγινε επεξεργασία - sotirakis
Link to comment
Share on other sites

Αφησε τον μην τον ζευγαρωνεις προσπαθησε με καποιον αλλο αρσενικο

Μου αρεσει η φωτο και το σχολιο σου :bowdown::bowdown: Χτυπα του και την πλατη να ρευτει χιχιχιχιχιχι

Έγινε επεξεργασία - GIN
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...