Jump to content

περι νυκτερινου φωτισμου....


PRINCE

Recommended Posts

Γεια σε όλους τους αφρικανόφιλους!ευχομαι καλο πασχα κ καλες γιορτες σε ολους με υγεια!



Πλησιαζω στο τελος της θυτείας μου κ επιτελους βρηκα χρόνο να ασχοληθώ πάλι με το ενυδρείο μου!Εχω αναφέρει ξανα οτι εχω ενα Ριο 180 Ταγκανικα.Διαβαζα για τις κατασκευες με λεντάκια για νυχτερινο φωτισμο και εφτιαξα χθες κατι προχειρο με δυο λεντ και τα στηριξα στις πισω γωνιες του ενυδρείου μου,στο οποίο διατηρω το εσωτερικο φιλτρο καθως και ενα εξωτερικο που εχω προσθεσει!Εχω φροντισει ωστε και τα δυο φιλτρα να απορέουν με τετοιο τροπο ωστε να εχω ανατάρξη στην επαφανεια του νερου!

Αφου τοποθέτησα χθες τα δύο λεντ στις επάνω πίσω γωνιες παρατήρασα οτι το φως που έμπανε στο ενυδρείο σαν να "τρεμοπαιζε"και αυτο λόγο της αναταραξης της επιφανειας του νερου.

Θα ηθελα να ρωτησω πόσο καλο ειναι αυτο?Μήπως στρεσάρει τους κατοικους του ενυδρείου?Και να το διατηρω αναμενω ολη τη νύχτα?Δε χρείαζονται και τα ψάρια καποιες ωρες χωρίς φωτισμο? :unsure:

Μια επιπλέον αππορια.Ντιμάρονται οι Τ5 του Ριο?Το εχει κανει κανεις?Και οταν λεω ντιμαρονται εννοω αν γινεται με την προσθηκη ενος ντιμερ να ελεγχεται η ενταση του φωτος απο καποιο διακόπτη....θα ηθελα να την μειώσω.....2λαμπες των 45w που εχει μου δημιουργουν λιγο προβλημα με την αλγη...

Link to comment
Share on other sites

Τα led μπορείς να τα ανάβεις για να βλέπεις το ενυδρείο πριν κοιμηθείς αλλά μετά καλύτερα να σβήνουν όλα για να ηρεμούν τα ψάρια.

Όσο για το ντιμάρισμα, όλα γίνονται με τις κατάλληλες γνώσεις και υλικά αλλά αν το θέμα σου είναι η άλγη, ίσως και να μπορείς να την ξεφορτωθείς πιό απλά και αποτελεσματικά.

Μεγάλη σημασία έχουν οι μετρήσεις σου (νιτρικά ή και φωσφορικά αν έχεις τεστ), τα kelvin των λαμπτήρων και το αν έχεις ή όχι φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο.Βαλε καποια φωτο να δουμε για τι αλγη προκειται.....

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας και πάλι...



Ευχαριστώ για τις πρώτες απαντησεις και τους 2 σας......το ενυδρείου τρέχει σχεδον 2 χρόνια....οι συνθηκες του νερού είναι οι καλύτερες που είχα ποτε....φυτα δεν εχω μέσα (αν κ σκεφτομαι για μια βαλισνερια γιγαντεα).Φωσφορικα πλεον δεν εχω...ταιζω λιγο....και σταμάτησα και τη χρήση μπάφερ διοτι περιέχει πολλα και μου εκανε αλγη....τα νιτρικα μου παιζουν απο 10 μεχρι 15 αντε 20 αν εχω καθυστερήσει την αλλαγή νερου καμια φορα...δεν εχω μετρήσει ποτε παραπάνο!Κάνω εβδομαδιαία αλλαγη νερου το 20-30% του πραγματικου όγκου!

Όταν λεω προβλημα με την αλγη μην φανταστειτε κατι το τραγικο....ελαχιστα μου πιανει πρασινη στις μπροστα γωνιες του ενυδρείου και λιγακι παλι στις κορυφες των πετρών που ειναι σε πολύ μικρη αποσταση απο τις λάμπες του ενυδρείου....Θα εβαζα φωτογραφία αλλα αυτη την στιγμη το εχω καθαρισει,δεν εχει.

Γι'αυτό και εκανα την ερώτηση αν ντιμάρονται οι Τ5....φιλε βίσιους αν μπορουσες να γινεις συγκεκριμενος για το πως θα το εκτιμουσα πολυ...θα ηθελα και αισθητικα λιγο χαμηλοτερη ενταση φωτός στο ενυδρειο μου....και παλι σας ευχαριστώ για το χρονο σας....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα πρέπει να περιμένεις κάποιον ειδικότερο επί του θέματος για να σου πει συγκεκριμένα.

Κάνε και μια αναζήτηση στην μηχανή αναζήτησης του φόρουμ για να πάρεις μια ιδέα. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ prince , καταρχήν τί κάνεις ;.Οσον αφορά την ερώτηση αν ντιμάρονται οι Τ5 , έχω την εντύπωση οτι πρέπει να εξαρτάται απο το βάλαστ αν είναι dimable.Τώρα οι λάμπες του juwel έχουν το δικό τους.Θα μας πούν και οι πιο ειδικοί και κοίτα και στο θεματικό του φωτισμού.

Φιλικά Σωκράτης :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Τα Rio φοράνε ηλεκτρονικά ballast αλλά δεν είναι dimmable... Αυτό σημαίνει πως αν θες να χαμηλώσεις την ένταση θα πρέπει να αλλάξεις ballast, πράγμα πολύ δύσκολο σε φωτιστικό Juwel... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την βοήθεια σας.....



Κυριε Σωκράτη όλα καλα,μια χαρά....ελπίζω να είστε κ εσείς...

Αφού μας τα "χαλάει" η juwell με το non dimable ballast :unsure: ...θα βάλω μια Βαλισνέρια γιγαντέα και ελπίζω να μεγαλώσει τοόοσο πολυ και να περιορίσει την ένταση του φωτός....και ίσως αφαιρέσει και την λιγοστή άλγη :unsure: ....

Ευχαριστώ όλους και πάλι και σας εύχομαι καλό Πάσχα.......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λιγο πρασινισμα στις πετρες,αν δεν ειναι υπερβολικο,νομιζω ζωντανευει και ομορφαινει το τοπιο..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...