Jump to content

Γαριδα μεσα στα Sps


Recommended Posts

Eχω 2 μερες τωρα που βλεπω μια γαριδουλα 1cm εντλως διαφανη να καθεται πανω στα sps μου.Το οτι καθεται πανω στα κοραλια δεν σημαινει οτι καθεται μονο εκει αλλα τουλαχιστον εκει κανει την απαραιτητη αντιθεση ωστε να μπορω να την δω.Στις φωτο δεν φαινεται καθολου λογω του οτι ειναι διαφανη.Στο ενυδρειο εχω ενα ζευγαρι Lysmata amboinensis και ενα ζευγαρι Lysmata wurdemannι που μου γεννουν καθε μηνα περιπου.Το θεωρω απιθανο καποιο απο τα μωρα να επεζησε και μαλιστα να μεγαλωσε περα του πλαγκτονικου σταδιου και της μεταμορφωσης.Οποτε θα ήθελα καποιο link με φωτο για το τι μπορει να ειναι.Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

ψάξε στο

http://images.google.gr/imghp?hl=el

για

caprellid amphipod – skeleton shrimp τρέφεται και με πολύποδες κοραλλιών

periclimenes holthuisi- purple spotted commensal shrimp συμβιοτικη με κοραλλια και ανεμωνες

periclimenes venustus – venustus commensal shrimp

Link to comment
Share on other sites

:unsure::unsure::wacko: Ειναι η periclimenes holthuisi.Ευχαριστω πολυ. :wacko::wacko::glare:

post-1129-1239726788_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι

σε λίγο θα μου φιλήσεις και το χέρι .. :unsure:

πάρε καν’ ά βιβλίο καλύτερα :unsure:

RONALD L. SHIMEK Ph.D

MARINE INVERTEBRATES

Link to comment
Share on other sites

οι πληροφορίες που μας δίνει είναι σχετικές με το χόμπι μας και όχι ακαδημαϊκού τύπου

λέει λοιπόν για τη γαρίδα σου ότι σε γενικές γραμμές είναι ακίνδυνη , μερικές φορές μπορεί όμως να προκαλέσει πρόβλημα στο ξενιστή του ( μη ψαρώνεις , ΙΜΟ αξίζει το ρίσκο )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...