Jump to content

Χρόνος αλλαγής Λάμπες Dennerle T5


christos79

Recommended Posts

Καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω για το πότε πρέπει να αλλάξω λάμπες.

Έχω το Rio 240 και έχω αλλάξει τις λάμπες με τις παρακάτω :

1 Dennerle amazon day T5

1 Dennerle special plant T5

τις λάμπες τις έχω 1 χρόνο.

Έχω διαβάσει διάφορα για την αλλαγή, ότι πρέπει να τις αλλάζω κάθε χρόνο ή ότι πρέπει να τις αλλάζω σύμφωνα με το χρόνο ζωής που ορίζει ο κατασκευαστής.

Ο χρόνος ζωής που αναφέρεται στην συσκευασία είναι 10.000 ώρες φωτισμού. Αυτό σημαίνει ότι εάν ανάβω τις λάμπες για 10 ώρες την ημέρα πρέπει να τις αλλάξω σε 1.000 μέρες δηλαδή περίπου 2.5 χρόνια.

Προφανώς όμως υπάρχουν και άλλοι λόγοι που επηρεάζουν την διάρκεια ζωής, όπως θερμοκρασία, υγρασία ακόμα και το άνοιξε κλείσε.

Οπότε τελικά τι ισχύει?

πρέπει να τις αλλάζω κάθε χρόνο ή κάθε 2.5 χρόνια?

και αν έχω διαβάσει σωστά δεν πρέπει να αλλάξω και τις 2 μαζί σωστά? εάν ναι πόσο χρόνο πρέπει να αφήσω μεταξύ των 2?

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος ζωής που αναφέρει ο κατασκευαστής είναι ο μέσος όρος από έναν αριθμό δειγμάτων που ελέγχθηκαν σε ιδανικές συνθήκες! Όπως σωστά επισημαίνεις αυτός ο χρόνος ζωής έξω από τα εργαστήρια δοκιμών επηρρεάζεται από πολλούς παράγοντες, μερικοί είναι αυτοί που αναφέρεις και υπάρχουν και αρκετοί άλλοι.

Ίσως ο καλύτερος τρόπος είναι ο εμπειρικός, δηλαδή με την διαρκή παρατήρηση. Όταν οι συνθήκες του ενυδρείου σου είναι σταθερές και αρχίζεις να βλέπεις αλλαγές όπως πχ εμφάνιση άλγης ή επιβράδυνση ανάπτυξης των φυτών κτλ, τότε χρειάζεσαι αλλαγή λαμπτήρων γιατί έχει η πέσει η απόδοσή τους. Ακόμα καλύτερα (και αν έχει πάνω από μια το ενυδρείο) δεν αλλάζουμε ταυτόχρονα όλες τις λάμπες, αλλά μια-μια ώστε να δώσουμε χρόνο προσαρμογής στα φυτά. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος ζωής που αναφέρει ο κατασκευαστής είναι ο μέσος όρος από έναν αριθμό δειγμάτων που ελέγχθηκαν σε ιδανικές συνθήκες! Όπως σωστά επισημαίνεις αυτός ο χρόνος ζωής έξω από τα εργαστήρια δοκιμών επηρρεάζεται από πολλούς παράγοντες, μερικοί είναι αυτοί που αναφέρεις και υπάρχουν και αρκετοί άλλοι.

Ίσως ο καλύτερος τρόπος είναι ο εμπειρικός, δηλαδή με την διαρκή παρατήρηση. Όταν οι συνθήκες του ενυδρείου σου είναι σταθερές και αρχίζεις να βλέπεις αλλαγές όπως πχ εμφάνιση άλγης ή επιβράδυνση ανάπτυξης των φυτών κτλ, τότε χρειάζεσαι αλλαγή λαμπτήρων γιατί έχει η πέσει η απόδοσή τους. Ακόμα καλύτερα (και αν έχει πάνω από μια το ενυδρείο) δεν αλλάζουμε ταυτόχρονα όλες τις λάμπες, αλλά μια-μια ώστε να δώσουμε χρόνο προσαρμογής στα φυτά. :unsure:

ok σε ευχαριστώ πολύ !!! μπορείς όμως να μου πεις ο χρόνος που αφήνουμε μεταξύ της αλλαγής των 2 λαμπτήρων ποιος είναι? δηλαδή πόσο χρόνο προσαρμογής θέλουν τα φυτά? και ποια αλλάζουμε πρώτα? την πίσω ή την μπροστά ( εάν παίζει ρόλο) ?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι ο πιο αρμόδιος σε θέματα φυτών, :unsure:

θα ρισκάρω να σου πω ότι χρειάζεται ένα κενό περίπου ενός μηνός, ξεκινώντας από τη λάμπα που είναι πάνω από τα φυτά. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι ο πιο αρμόδιος σε θέματα φυτών, :unsure:

θα ρισκάρω να σου πω ότι χρειάζεται ένα κενό περίπου ενός μηνός, ξεκινώντας από τη λάμπα που είναι πάνω από τα φυτά. :unsure:

σε ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι ο πιο αρμόδιος σε θέματα φυτών, :unsure:

θα ρισκάρω να σου πω ότι χρειάζεται ένα κενό περίπου ενός μηνός, ξεκινώντας από τη λάμπα που είναι πάνω από τα φυτά. :unsure:

Περίπου τόσο παίρνει αυτό θα το καταλάβεις όταν δεις τα φυτά να αναπτύσσονται με φυσιολογικούς ρυθμούς. Αν έχεις εύκολα φυτά που αναπτύσσονται γρήγορα σε μια εβδομάδα θα έχουν προσαρμοστεί, η εχινόδοροι θέλουν 15 μέρες ενώ ή κρυπτοκορίνες θέλουν ένα μήνα. Επειδή συνήθως στο ενυδρείο μας έχουμε διαφορετικά είδη φυτών καλού κακού τα αφήνουμε ένα μήνα για να ήμαστε απόλυτα σίγουρη ότι έχουν προσαρμοστεί όλα.

Link to comment
Share on other sites

συνέχίζω το θέμα με μια νέα αποροία που προέκυψε ψάχνωντας να αγοράσω τις λάμπες για να αντικαταστήσω τις παλιές.

Πριν ένα χρόνο πήρα το rio 240 και επειδή ήθελα να βάλω φυτά άλλαξα τις λάμπες με τις Τ5 dennerle amazon day 54w και special plant 54w.

Ψάχνοντας τώρα τηλ/κα στα καταστήματα να βρω αυτές τισ λάμπες σε ενα από αυτά Ο υπάληλος που με εξυπηρέτησε μου είπε ότι υπάρχουν και κάποιες arcadia T5 που κάνουν στο μήκος αλλά είναι 36w.

Όταν του είπα ότι φοβάμαι να ρίξω τα watt γιατί θα έχω πρόβλημα με τα φυτά μου απάντησε ότι τώρα με τόσα (πολλά) watt δεν έχεις πρόβλημα άλγης?

Η αλήθεια είναι ότι το τελευταίο διάστημα έχω άλγη! όχι κάτι σπουδαίο λίγο στο τζάμι και λίγο στα φύλλα της anubias. Φανταζόμουν ότι οφείλετε στο ότι πρέπει να αλλάξω λάμπες.

Υπάρχει περίπτωση η άλγη να οφείλεται στό ότι έχω 0.5w/λίτρο? και να πρέπει να βάλω μικρότερες λάμπες?

Γενικά αν και διαβάζω, με το φωτισμό και τα φυτά έχω μπερδευτεί!!!

η άλγη οφείλετε σε λίγο φωτισμό ή σε πολύ?

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τη λάμπα 36W για το Rio 240, δεν γνωρίζω τι μπορεί να σου είπε ο υπάλληλος αλλά η 36W απλώς δεν κάνει. :unsure:

Η άλγη -αναλόγως και το είδος- μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες. Οι συχνότεροι είναι υψηλά νιτρικά ή/και φωσφορικά, υψηλή ένταση φωτισμού, περισσεία λιπασμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...