Jump to content

ποσα γκαπυς?


leventis

Recommended Posts

εχω ενα 120η ενυδρειο με γκαπυς εχει φυτα μεσα πετρες και 2 πηλινα 1) ποσα ενηλικα χωρανε μεσα ? 2) με τα νεογνα που ερχονται μετα απο ποσες μερες μπορω να τα βγαλω απο την γενηστρα χωρις να γινουν κολατσιο των μεγαλον και κανιβαλλον συγγενων τους? και 3) αν μπορει καποιος ασ μου πει τις τιμες του ph kai gh και ολων των αλλων μοναδων για ενα υγειες βιοτοπο ?

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquahobby.com/gallery/e_Fancy_G..._reticulata.php

Αφου εχεις φυτα μη τα βαζεις καθολου στη γεννηστρα :unsure:

Κρατα το ενηλικα σε αναλογια 1α 3 θ .

Και καλες γεννες. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

βασικα εχω το ενυδρειο περιπου 9 μηνες και σημερα εκανα τεστ και θελω τα φωτα σας.Σημερα εκανα για πρωτη φορα αλλαγη νερου εβγαλα το 1/4 και προσθεσα νεο φρεσκο απο βρυση

εχω γκαπυς μεσα και μολλυ ενηλικα και νεογνα πεστε μου παρακαλω αν ειναι σωστα η τιμες και αν οχι τι πρεπει να κανω για να ερθουν σε σωστες τιμες.

ph------>6.8

kh------>3 με 6

gh------>21

No2---->0

No3---->500 αυτο με προβληματισε.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 9 μηνες εκανεσ την πρωτη αλλαγη?????omg :unsure:

ante kalh xronia, :unsure:

να τα εκατοστησεις.

xatzideca μάλλον έχεις μπερδευτεί !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

δεν είμαστε εδώ για να την λέμε στους άλλους!!

είμαστε εδώ για να βοηθάμε όσο μπορούμε ο ένας το άλλον!!!!!!!!!

δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς κάνεις? τον έξυπνο?

φίλε leventis

κάνε αλλαγή νερού 50%

και μετά κάθε εβδομάδα 30% του νερού

το νερό πρέπει να έχει την ίδια θερμοκρασία και πάντα χρήση αντιχλώριου.

μπορείς να χρησιμποποιήσεις φυτά όπως κερατόφυλο που ''τρώνε'' πολλά νιτρικά.

ξαναμέτρα ph kh και gh. Με τι test μετράς? υγρά?

Έγινε επεξεργασία - christos79
Link to comment
Share on other sites

το τεστ ειναι με καρτες και ειναι της esha aqua quick test και τα 500 που ειπα σε no3 το μετραει σε mg/l απλα στο μετριτη το χρωμα που βγαινει παραπεμπει στο 500

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 9 μηνες εκανεσ την πρωτη αλλαγη?????omg :unsure:

ante kalh xronia, :unsure:

να τα εκατοστησεις.

ευχαριστω για την ευχη σου και καλη ανασταση να εχεις......

Link to comment
Share on other sites

το τεστ ειναι με καρτες και ειναι της esha aqua quick test και τα 500 που ειπα σε no3 το μετραει σε mg/l απλα στο μετριτη το χρωμα που βγαινει παραπεμπει στο 500

Θα σου πρότεινα να πάρεις υγρά τεστ είναι πολύ πιο ακριβή και αξιόπιστα τα αποτελέσματα τους!

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα 120η ενυδρειο με γκαπυς εχει φυτα μεσα πετρες και 2 πηλινα 1) ποσα ενηλικα χωρανε μεσα ? 2) με τα νεογνα που ερχονται μετα απο ποσες μερες μπορω να τα βγαλω απο την γενηστρα χωρις να γινουν κολατσιο των μεγαλον και κανιβαλλον συγγενων τους? και 3) αν μπορει καποιος ασ μου πει τις τιμες του ph kai gh και ολων των αλλων μοναδων για ενα υγειες βιοτοπο ?

Καλησπερα.το ph και για να τα 2 ειναι ,6,5 μεχρι 7 για τα γκαμπυ, και για τα μολυ 7 - 7,5 .Μολις παρη χρωμα η ουρα τους βαλτα μεσα.Εχω και εγω τα ιδια ψαρια και εχω βγαλη ψαρια .Αν δεν εχη αμωνια το ενυδρειο σου και εχεις αρκετα φυτα τοτε δεν εχεις προβλημα .Εχεις κιχλιδες jouel;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.το ph και για να τα 2 ειναι ,6,5 μεχρι 7 για τα γκαμπυ, και για τα μολυ 7 - 7,5 .Μολις παρη χρωμα η ουρα τους βαλτα μεσα.Εχω και εγω τα ιδια ψαρια και εχω βγαλη ψαρια .Αν δεν εχη αμωνια το ενυδρειο σου και εχεις αρκετα φυτα τοτε δεν εχεις προβλημα .Εχεις κιχλιδες jouel;

κάτι λάθος ξέρεις!!! τα guppy θέλουν ph 7-8!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

δες εδώ για πληροφοριες http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=577

Link to comment
Share on other sites

βασικα εχω το ενυδρειο περιπου 9 μηνες και σημερα εκανα τεστ και θελω τα φωτα σας.Σημερα εκανα για πρωτη φορα αλλαγη νερου εβγαλα το 1/4 και προσθεσα νεο φρεσκο απο βρυση

εχω γκαπυς μεσα και μολλυ ενηλικα και νεογνα πεστε μου παρακαλω αν ειναι σωστα η τιμες και αν οχι τι πρεπει να κανω για να ερθουν σε σωστες τιμες.

ph------>6.8

kh------>3 με 6

gh------>21

No2---->0

No3---->500 αυτο με προβληματισε.

Με 9 μηνες χωρις αλλαγη νερου σε ενα ενυδρειο χωρις την καταλληλη υποδομη για κατι τετοιο, δεν επρεπε να σε εκπλησει καθολου.

Και λιγα εχεις και απορω πως ζουν ακομα ψαρια εκει μεσα.

Εκτος κι αν κανεις "ανανεωση" συχνα του πληθυσμου.

Αληθεια εριχνες κατι μεσα απο ιχνοστοιχεια ή λιπασματα ή καποιο υγρο αλλο?

Οπως σου ειπε ο χρηστος πιο πανω, κανε ρουτινα την αλλαγη νερου καθε τοσο χρονικο διαστημα ωστε να μη ξεπερνουν τα ΝΟ3 τα 15-20 ppm.

Και λιγο παραπανω να ειναι δεν θα ψοφησουν τα ψαρια αλλα θα υπαρχουν προβληματα με αλγες κλπ αφου τρεφονται με οτι περισσευει απο ΝΟ3 κλπ.

Οσο για τις "περιεργες" τιμες "ph------>6.8, kh------>3 με 6, gh------>21" φταιει το καθεστως της μη ανανεωσης του νερου.

Με τι σωστες ρουτινες θα γινουν ομαλες οι τιμες ή μαλλον "σκληρες" οπως συνηθιζεται το νερο της Θεσ/νικης, που ειναι καταλληλο για γκαπις.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

κάτι λάθος ξέρεις!!! τα guppy θέλουν ph 7-8!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

δες εδώ για πληροφοριες http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=577

ενταξη εκανα λαθος ,θελουν μεσαιες συνθηκες νερου ph 7 μεχρι 7,5 θερμοκρασσια 24 , 27 ζωοτοκα του αρεσουν τα φυτα και τα βραχια. το ιδιο ισχυει και για τα μολλυ.

Link to comment
Share on other sites

Με 9 μηνες χωρις αλλαγη νερου σε ενα ενυδρειο χωρις την καταλληλη υποδομη για κατι τετοιο, δεν επρεπε να σε εκπλησει καθολου.

Και λιγα εχεις και απορω πως ζουν ακομα ψαρια εκει μεσα.

Εκτος κι αν κανεις "ανανεωση" συχνα του πληθυσμου.

Αληθεια εριχνες κατι μεσα απο ιχνοστοιχεια ή λιπασματα ή καποιο υγρο αλλο?

Οπως σου ειπε ο χρηστος πιο πανω, κανε ρουτινα την αλλαγη νερου καθε τοσο χρονικο διαστημα ωστε να μη ξεπερνουν τα ΝΟ3 τα 15-20 ppm.

Και λιγο παραπανω να ειναι δεν θα ψοφησουν τα ψαρια αλλα θα υπαρχουν προβληματα με αλγες κλπ αφου τρεφονται με οτι περισσευει απο ΝΟ3 κλπ.

Οσο για τις "περιεργες" τιμες "ph------>6.8, kh------>3 με 6, gh------>21" φταιει το καθεστως της μη ανανεωσης του νερου.

Με τι σωστες ρουτινες θα γινουν ομαλες οι τιμες ή μαλλον "σκληρες" οπως συνηθιζεται το νερο της Θεσ/νικης, που ειναι καταλληλο για γκαπις.

εχω ξεκινησει ειδη τις αλλαγες νερου και οσων αφορα τους θανατους των ψαριων πριν ειχα μαυρες χηρες και γκαπυς μαζι και δεν πεθανε κανενα απο αυτα μονο 3 απο τα γκαπυς σε διαστημα 8 μηνων και δευτερον δεν μου ειπε ο petshopas τι πρεπει να κανω ευτυχως βρικα εδω την ιστοσελιδα αυτη και περνω καμια σωστη πληροφορια.το μονο που εκανα ειναι συχνα ηταν να καθαριζω το φιλτρο ισως για αυτο και δεν ανησυχησα νωριτερα.

ΑΑ και για την αμμονια επεσε και θα πεσει κιαλλο ευχαριστο και παλι....

Link to comment
Share on other sites

....το μονο που εκανα ειναι συχνα ηταν να καθαριζω το φιλτρο ισως για αυτο και δεν ανησυχησα νωριτερα....

μπορεις να πεις πως το καθαριζεις?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να πεις πως το καθαριζεις?

μεσα στο φιλτρο εχει απο πανω προς τα κατω

υαλοβαμβακας

σγουγγαρια 2

ενα ειδος ενεργου ανθρακα αν το λεω σωστα σε σχημα ομοειδες με τα σφουγγαρια απλα ποιο λεπτο

και ποιο κατω αλλα 2 σφουγγαρια

και επισης εχω κατι ασπρα που μου εδωσε ο τυπος στο μαγαζι (μακαρονι ειπε) τα οποια τα εχω πανω απο ολα αυτα

!!βγαζω τα σφουγγαρια τα ξεπλενω τον ανθρακα τον αλλαζω και τον υαλοβαμβακα επισης τον αλλαζω σε διαστημα 2 μηνων ενω τον ανθρακα που ειναι σε σχημα ενος σφουγγαριου αλλα ποιο λεπτο καθε 3 μηνες,

και συμπληρωνα νερο οταν ειχα ελλυμα λογω εξατμισεις αλλα μηδαμινο,περιπου 3 μπουκαλια νερου 3 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

τι υγρα να παρω για τα τεστ και τι τιμες εχουν ειναι ακριβα? ειναι ποιο αξιοπιστα απο τα καρτελακια?

αυτο που εχω (καρτελακια ) δεν εχουν ελληνικο s.p.c (οδηγειες) ειναι γερμανικα...

Link to comment
Share on other sites

τα υγρά τεστ είναι τα καλύτερα, πιο αξιόπιστα. Εγώ χρησιμοποιώ της API.

Όταν ξεπλένεις τα υλικά του φίλτρου σου να μην χρησιμοποιείς ποτέ νερό βρύσης, γιατί τα ιόντα που περιέχει καταστρέφουν τα χρήσιμα βακτήρια που έχουν αναπτυχθεί στα υλικά (σφουγγάρια, βιολογικό υλικό κλπ). Αντίθετα, να χρησιμοποιείς νερό από το ενυδρείο σου.

Αφού όμως λες ότι δεν έχεις κάνει αλλαγές για 9 μήνες και παράλληλα καθάριζες το φίλτρο συνειδητοποιώ ότι χρησιμοποιούσες νερό βρύσης. :unsure:

Η γνώμη μου είναι να βγάλεις τον άνθρακα, αφού έχει μικρό διάστημα ζωής και όταν απορροφήσει όσα μπορεί χάνει την απορροφητικότητά του και επιστρέφει στο νερό ότι έχει κατακρατήσει. Στα ενυδρεία γλυκού νερού τον χρησιμοποιούμε μετά από χορήγηση κάποιων φαρμάκων σε περιπτώσεις ασθενειών (που σου απεύχομαι!).

Γενικά ρίξε μπόλικο διάβασμα στο forum, οι λεπτομέριες (όπως το νερό ενυδρείου και όχι της βρύσης για ξέπλυμα) κάνουν τη διαφορά και κρατάνε τα ψάρια μας υγιεί. Και ρώτα οτιδήποτε απορία έχεις, όσο απλή και να 'ναι. Το πολύ πολύ αν έχει ήδη απαντηθει κάπου αλλού να σου δώσουμε ένα σωστό link.

Καλή συνέχεια! Και εμείς εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ αυτο κανω και θα κανω στην συνεχεια, ομολογω οτι το φορουμ ειναι πλεον μεγαλη βοηθεια...

για νεους και ασχετους χομπιστες σαν και μενα ευχαριστο και παλι ,

νεοτερα στην επομενη αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με τον φιλο Ακορντεον για οτι εγραψε επισης τα τεστακια πχ της API που ειναι απο τα κορυφαια εινια λιγο ακριβα, για να τα παρεις ολα θα σου βγουν γυρω στα 100 €+ σιγουρα ολα μαζι.βεβαια εξαρταται και με τον πετσοπα αν του κανεις κανενα παζαρι :unsure: .παντος μην βιαστεις ψαξε να παρεις υγρα εγω σου προτεινω της απι.

μπορει να σου φανουν ακριβα αλλα σε σχεση με τις μετρισεις που θα σου βγαλουν ειναι πιο οικονομικα.

Να σε ρωτησω κατι η ροη του φιλτρου σου πως ειναι.?δηλαδη απο που παιρνει νερο και το πεταει απο πανω προς τα κατω η απο κατω προς τα πανω.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κατεβάσω την αμμωνία υπάρχει κανένας τρόπος εκτός τις αλλαγές του νερού και το φρεσκάρισμα? Τα φυτά θα επηρεαστούν με αυτόν τον τρόπο?

Ελπίζω να μην είναι χαζή η ερώτηση

Link to comment
Share on other sites

Μαζι με τα γκαπυς τα νεον τετρα τεριαζουν? δηλαδη δεν ειναι καποιο απο τα δυο ειδη επιθετικο ? και τελος θελουν διαφορετικες συνθηκες νερου ?

Link to comment
Share on other sites

Μαζι με τα γκαπυς τα νεον τετρα τεριαζουν? δηλαδη δεν ειναι καποιο απο τα δυο ειδη επιθετικο ? και τελος θελουν διαφορετικες συνθηκες νερου ?

Δεν ταιριαζουν.

Τα νεον θελουν μαλακο νερο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μετα απο συχνες αλλαγες νερου και αγορα υγρων τεστ (FRESHWATER MASTER TEST KIT) εχω τα παρακατω αποτελεσματα

ph 7.6

high range ph 8.0

ammonia 0

nitrite 0

nitrate 5

για gupys νομιζω και για τα φυτα που εχω μεσα (VALLISNERIA,EGERIA,ANUBIA,CRYPTOCORYNE,HYDROPHILA,&MARSILEA )

πρεπει να ειναι οκ ετσι?

:bowdown: :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...