Jump to content

Σαλιγκαρια...


subandsoda

Recommended Posts

Δυστυχώς παρόλο που εδώ και χρόνια το ενυδρείο μου ήταν καθαρό από φυτοφάγα σαλιγκαράκια πλέο δεν είναι :unsure: ...

Εχω ζωοτόκα και τιμές pH 7.6 gH 12 NO3 γύρω στο 15 (ΝΗ3 ΝΟ2 μηδενικά).

Το ενυδρείο τρέχει εδώ και 2 χρόνια και η θερμοκρασία είναι 26 .

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν σαλιγκαροκτόνα ψαράκια συμβατά με τα ψαράκια μου και με τις τιμές του νερού μου (από τη μια δε θέλω να χρησιμοποιήσω χημεία καιαπό την άλλη η απομάκρυνση τους με το χέρι είναι σχεδόν αδύνατη μέσα στη ζούγκλα)...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς παρόλο που εδώ και χρόνια το ενυδρείο μου ήταν καθαρό από φυτοφάγα σαλιγκαράκια πλέο δεν είναι :unsure: ...

Εχω ζωοτόκα και τιμές pH 7.6 gH 12 NO3 γύρω στο 15 (ΝΗ3 ΝΟ2 μηδενικά).

Το ενυδρείο τρέχει εδώ και 2 χρόνια και η θερμοκρασία είναι 26 .

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν σαλιγκαροκτόνα ψαράκια συμβατά με τα ψαράκια μου και με τις τιμές του νερού μου (από τη μια δε θέλω να χρησιμοποιήσω χημεία καιαπό την άλλη η απομάκρυνση τους με το χέρι είναι σχεδόν αδύνατη μέσα στη ζούγκλα)...

Γεια σου και χρονια πολλα . Αν και δεν ξερω τη ψαρια εχης βαλε μεσα στο ενυδρειο σου κλοουν και θα τα φανε ολα τα σαλιγκαρια σου.Και εγω εχω σαλιγκαρια και κιτρινα και απο αυτα που ηταν στα φυτα που αγορασα και δεν εχω κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και χρονια πολλα . Αν και δεν ξερω τη ψαρια εχης βαλε μεσα στο ενυδρειο σου κλοουν και θα τα φανε ολα τα σαλιγκαρια σου.Και εγω εχω σαλιγκαρια και κιτρινα και απο αυτα που ηταν στα φυτα που αγορασα και δεν εχω κανενα προβλημα.

Εχω ξιφοφόρους πλάτυ και γκάπυ...

Το εχω διαβάσει και σε άλλο θέμα για τά clown botia απλά δεν ξέρω αν είναι συμβατά με τα ψαράκια μου.

Από νερό πάντως δεν βλέπω να υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα απότι είδα pH6-8 gH 5-12( πέρα ισως από το οτί προτιμουν ελαφρώς όξινο νερό )...

Αν υπάρχει κάποια λύση για ενυδρείο με ζωοτόκα είμαι όλος αυτιά...

Link to comment
Share on other sites

Για ποσα λιτρα μιλαμε?

Link to comment
Share on other sites

360lt ...

Τα φυτά έχουν αρκετές τρύπες και δαγκώματα...

Από φυτά έχω όλα τα εύκολα που κυκλοφορούν( βαλισνεριες καμπόμπες κρυπτοκορύνες κερατόφυλλο μπολμπιτις ανούμπιες...)

Link to comment
Share on other sites

360lt ...

Τα φυτά έχουν αρκετές τρύπες και δαγκώματα...

Από φυτά έχω όλα τα εύκολα που κυκλοφορούν( βαλισνεριες καμπόμπες κρυπτοκορύνες κερατόφυλλο μπολμπιτις ανούμπιες...)

Kαι εγω εχω σχεδον τα ιδια φυτα και εμενα ειναι ετσι τα φυτα μου .Δοκυμασε να βαλης σιδηρο.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα botia που είναι σαλιγκαροφάγα θέλουν πιο μαλακό νερό από αυτό των ζωοτόκων. Θα σου έλεγα για αρκέτο χρονικό διάστημα να ταΐζεις μόνο με επιπλέουσες τροφές και περιορισμένα, ώστε να μην φτάνει φαγητό στον πάτο του ενυδρείου! Ναι μεν τα σαλιγκάρια τσιμπολογάνε και φυτά, αλλά θεωρώ πως ο λόγος αναπαραγωγής τους είναι ότι βρήσκουν αρκετή τροφή να φάνε από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια κι απο μενα ! Κατ αρχην αναγνωρισε το ειδος των σαλιγκαριων σου για να ξερεις με τι εχεις να κανεις. Θα μαντεψω οτι εχεις ειτε τα Lymnea stagnalis ειτε τα Planorbis corneus :unsure:

Eχω παρατηρησει οτι ακομα και τα παραπανω ειδη που θεωρουνται συχνα επιβλαβη για τα φυτα, προτιμουν να τρεφονται με αλγες η τροφες που ριχνουμε στα ψαρακια μας και δεν καταναλωνονται.

Παρατηρησα οτι τις ελαχιστες φορες που στραφηκαν προς τα φυτα ηταν εποχες που δεν εβρισκαν να φανε και λιμοκτονουσαν. Την λυση σε μενα την εδωσε η προσθεση φακης στην επιφανεια την οποια φαινεται οτι την προτιμουσαν ως πιο καλη λιχουδια απο τα υπολοιπα σκληροφυλλα φυτα. Φυσικα για την φακη δεν δινω δεκαρα μιας και ειναι σκετο ζιζανιο.

Ακομα θα μπορουσες να βαζεις το βραδυ στον πατο και δεμενο απο μια πετονια ενα ζεματισμενο φυλλο μαρουλιου. Το πρωι που θα το αφαιρεσεις θα βγαλεις μαζι του και αρκετα σαλιγκαρια που θα εχουν κολλησει επανω και θα τρεφονται απο αυτο. Αν το επαναλαμβανεις συχνα θα ελεγξεις πολυ γρηγορα τον πληθυσμο τους.

Μια αλλη λυση ειναι αυτο που ανεφερε ο φιλος stormtrooper , με συνετο ταισμα των ψαριων ,τα σαλιγκαρια δεν αναπαραγονται με τους ιδιους ρυθμους.

Η προσθεση σαλιγκαροφαγων ψαριων δεν ειναι λυση, εκτος κι αν σου αρεσουν τα συγκεκριμενα ψαρια, ταιριαζουν με την ψαροσυνθεση σου και τους δωσεις τις καταλληλες συνθηκες που χρειαζονται.

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκαράκια είναι πολύ μικρά σχεδόν διάφανα με κέλυφος που ελαφρά ιριδίζει(ίσως να είναι σε πρώιμο στάδιο δεν ξέρω).

Παρόλο που δεν έχω δει πάρα πολλά οι ζημιές είναι αρκετές, κυρίως τα βλέπω μέσα στο χαλίκι στα πλαινά του ενυδρείου...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις θα δοκιμάσω τα διάφορα που μου είπατε και θα σας ενημερώσω(αυτό με τη φακή δεν κατάλαβα)...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και φαρμακο σαλιγκαροκτονο αλλα καλο ειναι να μην ριχνεις ζουμια μεσα στο ενυδρειο.παντος δεν βλαπτει τα ψαρακια..συμφωνω κι εγω με τα παιδια πιο πανω.

εχω ακουσει κι εγω για τους κλοουν αν θελεις δικιμασετο εχεις αρκετα λιτρα σιγουρα οχι για αυτα τα ψαρια ισως αλλα αν σου αρεσουν εχουν πολυ γελιο ειναι ωραιοι οι ατιμοι.ενας φιλος μου δεν ειδε παντος ιδιαιτερα αποτελεσματα με κλοουν μια χαρα σαλιγκαρακια ειχε και μαλιστα και αναπαραγωγες ο κκλοοουν περνουσε απο διπλα και αδιαφορουσε για τα μικρα σαλιγκαρακια δοκιμασετο αν θελεις ομως θα χαρεις και για λιγο τα παιχνιδια του κλοοουν ειναι ωραια εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Μην βαλεις φαρμακο

μπορεις να κανεις αυτο με το μαρουλι ή να κανεις μια ¨παγιδα¨ που θα βαλεις μεσα μια ταμπλετα και το επομενο πρωι να την βγαλεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...