Jump to content

Ξεκινημα Boyu Tl-550 128 Lt Reef


konchrist

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους.

Απο την Μ Πεμπτη ξεκινησα το πρωτο μου θαλασσινο.

Λοιπον σας δινω χαρακτηριστικα και στην συνεχεια θα ακολουθησουν ερωτησεις και φυσικα παρατηρησεις απο εσας.

Ενυδρειο: Boyu TL-550 128 lt. (Απο αγγελια)

Skimmer: TMC V2 nano

Κυκλοφορητης: Tunze Nano 6025 και προσεχως ενας Koralia 1 ή 2.

Ανθρακας:

Αγοραστηκε Ανθρακας της Seachem Carbon Matrix και τοποθετηθηκαν στο ενυδρειο περι τα 200 ml.

Αντιφωσφορος:

Αγοραστηκε αντιφωσφορος της AquaLight και θα τοποθετηθουν (μαλλον σημερα) ενυδρειο περι τα 35 ml.

Αλατι: Aqua Light συσκευασια 8 kg.

Ζωντανος βραχος:

Εχει αγοραστει απο αγγελια περι περι τα 23 κιλα. Τοποθετηθηκε και θα ακολουθησουν φωτο. Περισσεψαν δυο κομματια.

Αραγωνιτης:

Εχει αγοραστει ζωντανος απο αγγελια περι περι τα 20 κιλα. Τοποθετηθηκε στο ενυδρειο.

Επισης αγοραστηκε Α/Ο απο Water Waves 3 σταδιων.

Η αλατοτητα μετρηθηκε στο 1023 με ραφρακτομετρο.

Εχω αυτη τη στιγμη τεστ της Salifert ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3 και PH της Tetra.

Επισης θα γινει παραγγελια αυτοματης αναπληρωσης και elliwell εντος του μηνα.

Τωρα στα δια ταυτα:

1) Ο κυκλοφορητης κανει αρκετο θορυβο. Δοκιμαστηκε και σε ενα ενυδρειο 60 lt της Tetra και παλι τα ιδια. Τι να φταει?

2) Η ποσοτητα 35 ml antiphos ειναι καλα ή λιγα?

3) Το skimmer λειτουργει περι της τρεις ημερες και εχει τοποθετηθει μεσα στον κυριως χωρο του ενυδρειου. Το κυπελακι ομως γεμιζει με νερο. Ειναι σωστο? Εχω κανει κατι λαθος? Εννοειται οτι η σταθμη ειναι λιγο ποιο κατω απο εκει που ξεκιναει το κυπελο.

4) Ποιον αλλο δευτερο κυκλοφορητη να αποκτησω? Δινω πολυ μεγαλη σημασια και στον θορυβο!!!!

5) Ποτε θα εμφανιστει αλγη ή οι οργανισμοι που θα αναπτυχθουν?

6) Πως το βλεπετε το στησιμο του βραχου? Εχει αρκετα περασματα για τα ψαρια και επισης αρκετα σημεια τοποθετησης κοραλιων. Περιμενω παρατηρησεις για να αρχισω να κολαω με την πλαστελινη.

7) Ποτε πρεπει να γινουν οι πρωτες μετρησεις?

Τι αλλο πρεπει να προσεξω?

Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας.

post-6963-1240378802_thumb.jpg post-6963-1240378813_thumb.jpg post-6963-1240378826_thumb.jpg post-6963-1240378835_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλώς ήρθες στην παρέα μας και καλή αρχή στο Θαλασσινό ενυδρείο σου. :unsure:

1)Δεν είναι φυσιολογικό κανονικά δεν θα έπρεπε να κάνει θόρυβο.Ειναι καινούργιος?

2)Ανάλογα την εταιρία που επιλέγουμε διαβάζουμε τις οδηγίες για την συνιστώμενη δόση σε σχέση με τα λίτρα μας.

3)Ανέβασε λίγο το ύψος του skimmer σου δεν θα πρέπει να πλημμυρίζει με νερό.

4)Θα σου πρωτεινα την Hydor koralia 1 για τα λίτρα σου και με γνώμονα οτι έχεις και την 6025..

5)Ανάλογα την ποιότητα του βράχου και αν αυτός είναι κουραρισμένος.Προσπάθησε τον πρώτο μήνα να μην ανοίξεις τα φώτα έτσι ώστε να περιοριστούν οι πιθανότητες έξαρσης της άλγης

6)Θα προτιμούσα περισσότερες κρυψώνες. Προσπάθησε να φτιάξεις ένα σύμπλεγμα υφαλου με βάθος και στο κέντρο του καινό για κρυψώνες.Ισως να χρειαστείς 2-3 κιλά ακόμα για να το πετύχεις σωστά.

7)Ξεκίνα άμεσα και σχεδόν καθημερινά να μετράς... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

1)Δεν είναι φυσιολογικό κανονικά δεν θα έπρεπε να κάνει θόρυβο.Ειναι καινούργιος?

Κανει θορυβο η Tunze Nano 6025. Την εχω βγαλει και θα την επιστρεψω στο μαγαζι να την δοκιμασουμε.

2)Ανάλογα την εταιρία που επιλέγουμε διαβάζουμε τις οδηγίες για την συνιστώμενη δόση σε σχέση με τα λίτρα μας.

Εχω τον Aqua Light τον καφετι σε χρωμα. Το κουτι γραφει "500 ml Aqua Phos fur 2000 Liter (Seewasser) und ca. 4000 Liter (Subwasser) "

5)Ανάλογα την ποιότητα του βράχου και αν αυτός είναι κουραρισμένος.Προσπάθησε τον πρώτο μήνα να μην ανοίξεις τα φώτα έτσι ώστε να περιοριστούν οι πιθανότητες έξαρσης της άλγης

Ηδη τα φωτα ειναι σβηστα και θα κρατησουν κανενα μηνα σιγουρα. Ο βραχος ηταν σε ενυδρειο που λειτουργουσε κανονικα.

6)Θα προτιμούσα περισσότερες κρυψώνες. Προσπάθησε να φτιάξεις ένα σύμπλεγμα υφαλου με βάθος και στο κέντρο του καινό για κρυψώνες.Ισως να χρειαστείς 2-3 κιλά ακόμα για να το πετύχεις σωστά.

Και για αυτο το στησιμο εκανα 3 ωρες!!! :unsure: Αντε παλι απο την αρχη :unsure:

Σας ευχαριστω πολυ για τις παρατηρησεις. Αυριο μαλλον θα αλλαξω το aquascaping.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι σε ολους....

Δεν μπορω με τιποτα να ρυθμισω το skimmer

Υπαρχει καποιος που να εχει αντιστοιχο ωστε να βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι σε ολους....

Δεν μπορω με τιποτα να ρυθμισω το skimmer

Υπαρχει καποιος που να εχει αντιστοιχο ωστε να βοηθησει?

Εχω εγω ακριβως το ιδιο τι προβλημα εχεις ???

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγω ακριβως το ιδιο τι προβλημα εχεις ???

Καταρχας εχω δοκιμασει και οταν κλεινει το καπακι για να χωρεσει το σκιμμερ πρεπει να κατεβει αρκετα κατω.Αποτελεσμα ειναι να καλυφθει η οπη που εχει με νερο και να μην λειτουργει σωστα. :unsure:

Επισης μου βγαζει στο καπακι νερο αντι για αφρο. Ειναι λογικο? Η σταθμη ειναι οπως αναγραφεται στις οδηγιες.

Link to comment
Share on other sites

Επισης το προβλημα με την Tunze λυθηκε. Μαλλον εφταιγε του οτι ηταν καινουργια. Τωρα εστρωσε και ειναι εντελως αθορυβη!!!!

Απο Δευτερα αγοραζω και μια Koralia 1. Μετραω NH4, NO2 NO3 και ειναι μεχρι τωρα ολα μηδεν!!! :unsure:

Τι κανω τωρα? Περιμενω? Υπενθυμιζω οτι ο βραχος βρισκοταν σε ενυδρειο που λειτουργουσε κανονικα.

Ααααα.... Ευχαριστω πολυ και τον φιλο jasonation για την αψογη συνναλαγη και τα υλικα που εστειλε!!!! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας εχω δοκιμασει και οταν κλεινει το καπακι για να χωρεσει το σκιμμερ πρεπει να κατεβει αρκετα κατω.Αποτελεσμα ειναι να καλυφθει η οπη που εχει με νερο και να μην λειτουργει σωστα. :wub:

Επισης μου βγαζει στο καπακι νερο αντι για αφρο. Ειναι λογικο? Η σταθμη ειναι οπως αναγραφεται στις οδηγιες.

Λοιπον εμενα με τιποτα δεν δουλευε με κλειστο καπακι, βεβαια τωρα εβγαλα το καπακι κ εχω αλλο φωτιστικο οποτε

ολα καλα, για να δουλεψει με κλειστο καπακι θα πρεπει η τρυπουλα που εχει στα αριστερα που ειναι για τον αερα

να μην παιρνει νερο, εγω ειχα κολλησει ενα σωληνακι απο ορο το οποιο κατεληγε εξω απο το νερο κ δουλευε καλα.

Στην αρχη κ εμενα εβγαζε μονο ασπρο καθαρο αφρο γιατι απλα το σκιμμερ δεν ειχε στρωσει κ δεν ειχε κ τιποτα απο

βρωμια να μαζεψει μιας κ το ενυδρειο ηταν καινουργιο κ δεν υπηρχε μεγαλο φορτιο, αν δεις τι βγαζει τωρα θα παθεις

πλακα.

Δεν ειναι αναγκη να βλεπεις τον αφρο ψηλα κ συνεχεια βρωμια να παιφτει στο κυπελο, εσυ να κρατας την σταθμη

του αφρου χαμηλα κ με τον καιρο θα δουλεψει μαι χαρα μην το φοβασαι, αυτα απο μενα και καλη συνεχεια :P

Link to comment
Share on other sites

Εχω τρελαθει με το στησιμο του βραχου!!! :P

Ενω τον ειχα στησει ωραια και μου αρεσε πολυ διαπιστωθηκε οτι δεν χωρουσαν να περασουν τα μαγνητακια καθαρισμου!!!!!! :wub:

Οποτε κανοντας καποιες αλλαγες κατεληξα σε χειροτερο αποτελεσμα και δεν μπορω να το στησω με τιποτα οπως ηταν πριν!!!!

Δωστε καμια συμβουλη για το στησιμο αλλα και κουραγιο.

Αρχιζει να εξαντλειται!!!! :ninja:

Εχω κουραστει και δεν βλεπω αποτελεσμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κανενας εκτος απο εσενα δεν ξερει τα κομματια βραχου που εχεις, κατσε ηρεμα μπροστα στο ενυδρειο κοιταξε τα κομματια φαντασου πως θα ηταν καλυτερα, να εχει κρυψωνες για τα ψαρια κ θεσεις για κοραλια και μετα ξεκινα με το στησιμο :wub:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... συνεχιζοντας την περιπετεια εχουμε τα εξης:

Ο βραχος στηθηκε οσο το δυνατον καλυτερα. Θα βαλω φωτο μαλλον αυριο.

Με το skimmer.....

Αφου η σταθμη του νερου ειναι μεχρι την 1η υπερχηληση (λιγο πιο κατω απο την μεση) και συνδεσα στην παροχη του αερα (μια μικρη τρυπουλα ειναι ειναι) ενα λαστιχο απο αεραντλια, εβαλα το skimmer στο πρωτο διαμερισμα.

1) Αρκετα θορυβωδες... Ειναι λογικο? :P

2) Η σταθμη ειναι αρκετα ψηλα!!!

3) Η εξοδος του νερου βγαινει προς την υπερχηληση. Ειναι λαθος? :wub:

Φιλε banik πως το βλεπεις σε σχεση με το δικο σου?

post-6963-1240667699_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1. O θορυβος ειναι υποκειμενικος στην αρχη με ενοχλουσε τωρα τον συνηθισα.

2. Κρατα την σταθμη καπου στην μεση.

3. Δεν νομιζω πως υπαρχει προβλημα εκει που το εχεις.

Ριξε μια ματια πως ηταν το δικο μου τον πρωτο καιρο κ τι βγαζει τωρα, μην αγχωνεσαι θα στρωσει :wub:

post-6772-1240685270_thumb.jpg post-6772-1240685290_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις σημερινες:

Αλατοτητα= 1025 (Refractometer)

NH4=0 (Salifert)

NO2=0 (Salifert)

NO3=25 (Salifert)

KH=7 (Sera) (Εννοειται οτι θα αλλαξει)

Πως τα βλεπετε? Το NO3 πως να το μειωσω? Σκεφτομαι για πατεντα με chaeto :wub:

Το θεμα φιλε banik ειναι οτι σε εμενα η σταθμη του νερου ειναι ηδη μεσα στο κυπελακι!!! Αποτελεσμα ειναι ο αφρος να ανεβαινει γρηγορα στην εξοδο και να γεμιζει ευκολα το κυπελο.

Κατι δεν παει καλα μου φαινεται :ninja:

Μια λυση ειναι να μειωσω το υψος του νερου :P

Έγινε επεξεργασία - konchrist
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι μια καλή αλλαγή νερού.

Νικο, μπορεις σε παρακαλω να μου πεις σε τι ποσοστο? 30% ειναι καλα?

Με το σκιμμερ ποια η αποψη σου? Πως το βλεπεις?

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλει και αυτοματη αναπληρωση και θα εχει ερθει σε 10 ημερες περιπου. Οποτε ενα ακομη αγχος με την εξατμηση και την αυξηση αλατοτητας θα φυγει.

Επισης ο elliwell εχει ηδη φτασει ωστε να αντιμετωπισουμε τις ζεστες ημερες του καλοκαιριου!!! Ευτυχως ειναι λιγες εδω πανω!!! :wub:

Λετε να κανω καμια πατεντα με εξωτερικο σκιμμερ? Ποια η γνωμη σας και τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βρεις τροπο ωστε να μην σου βυθιζετε το σκιμερ.Στο σωληνακι εαν δεν εχεις,βαλε μια βαλβιδα αερα ωστε να κανεις το αναλογο 'παιχνιδι' με τον αερα για να βρεις την καταλληλη ρυθμιση του και λειτουργια! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Νικο, μπορεις σε παρακαλω να μου πεις σε τι ποσοστο? 30% ειναι καλα?

Με το σκιμμερ ποια η αποψη σου? Πως το βλεπεις?

Ευχαριστω...

Όσο μεγαλύτερη μπορείς, τόσο το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... εχω νεοτερα!!!

Οσον αφορα το σκιμμερ, μειωσα την σταθμη του νερου, και εβαλα σωληνακι με ρυθμιστη αερα (οπως τις αεραντλιες). Η σταθμη ειναι οπως λενε οι οδηγιες. Φαινεται να λειτουργει σωστα. Μειωθηκε και ο θορυβος που ακουγοταν απο τις φυσαλιδες :wub:

Τωρα, βαζω νεες φωτο με το aquaspace του ενυδρειου που εγινε το Σαββατο που περασε. Δεν ειμαστε ξανα για πειραματα!!!! :P

Πιστευω να ειναι καλυτερο αφου εχει αρκετες σπηλιες, ροη νερου υπαρχει προς ολα τα σημεια, και υπαρχουν αρκετα σημειο τοποθετησης κοραλιων.

Θα ηθελα ομως να ακουσω τις γνωμες σας. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... εχω νεοτερα!!!

Οσον αφορα το σκιμμερ, μειωσα την σταθμη του νερου, και εβαλα σωληνακι με ρυθμιστη αερα (οπως τις αεραντλιες). Η σταθμη ειναι οπως λενε οι οδηγιες. Φαινεται να λειτουργει σωστα. Μειωθηκε και ο θορυβος που ακουγοταν απο τις φυσαλιδες :wub:

Τωρα, βαζω νεες φωτο με το aquaspace του ενυδρειου που εγινε το Σαββατο που περασε. Δεν ειμαστε ξανα για πειραματα!!!! :P

Πιστευω να ειναι καλυτερο αφου εχει αρκετες σπηλιες, ροη νερου υπαρχει προς ολα τα σημεια, και υπαρχουν αρκετα σημειο τοποθετησης κοραλιων.

Θα ηθελα ομως να ακουσω τις γνωμες σας. :ninja:

post-6963-1240914508_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Iσως χρειαστεις κι αλλη κυκλοφορια,πιθανων καποια koralia nano.Ωραιο το στησιμο του βραχου! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Iσως χρειαστεις κι αλλη κυκλοφορια,πιθανων καποια koralia nano.Ωραιο το στησιμο του βραχου! :P

Φωτη εχω ηδη παραγγειλει την koralia 1 :wub:

Οποτε σαν κυκλοφορια θα εχουμε:

Tunze 6025 -- 2500 lt/h

Koralia 1 -- 1500 lt/h

Boyu Αντλια στο spaybar -- 720 lt/h

Υπενθυμιζω οτι οσον αφορα τα κοραλια δεν θα παω δυσκολα πραγματα.

Απ οσο εχω διαβασει και τα μ****α δεν χρειαζονται και πολυ μεγαλη κυκλοφορια Αληθευει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...