Jump to content

Μικρό γκάπυ


andria

Recommended Posts

Τελικά από τα τρία γκάπυ μωρά που γεννήθηκαν ένα μόνο μεγαλώνει.Όλα μια χαρά.Σήμερα είδα ότι είναι θηλυκό αλλά στην ουρίτσα του έχει ένα μικρό κοψιματάκι σαν να λείπει λίγο.Να είναι που το κυνηγούσανε τα μεγάλ πλάτυ και γκάπυ ή απλά ακόμα διαμορφώνεται?Και να ρωτήσω και κάτι άλλο, τι μπορώ να βάλω στο φίλτρο ώστε αν είναι μωρά να μην τα μαζέψει?Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά από τα τρία γκάπυ μωρά που γεννήθηκαν ένα μόνο μεγαλώνει.Όλα μια χαρά.Σήμερα είδα ότι είναι θηλυκό αλλά στην ουρίτσα του έχει ένα μικρό κοψιματάκι σαν να λείπει λίγο.Να είναι που το κυνηγούσανε τα μεγάλ πλάτυ και γκάπυ ή απλά ακόμα διαμορφώνεται?Και να ρωτήσω και κάτι άλλο, τι μπορώ να βάλω στο φίλτρο ώστε αν είναι μωρά να μην τα μαζέψει?Ευχαριστώ!

Μπορεις να βαλεις ενα κοματι τουλι γυρω απο την υποδοχη ωστε να μην εχεις απολιες

Link to comment
Share on other sites

Αρτέμια πόσες μέρες να του ρίχνω και διάβασα χρειάζονται τα γκάπυ αλάτι και αν ναι τι ακριβώς?Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αρτέμια πόσες μέρες να του ρίχνω και διάβασα χρειάζονται τα γκάπυ αλάτι και αν ναι τι ακριβώς?Ευχαριστώ!

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θες να ταιζεις αρτεμια.

Παρε μια τροφή για μικρα ζωοτοκα π.χ εγω ταΐζω με Sera mikropan και τα βλεπω μεγαλώνουν μια χαρα.

Τωρα αλατι εγω εδω και 8 μηνες που εχω γκαπυ ριχνω καθαρό θαλασσινο και το δέχονται.

Πόσον ημερων ειναι τα μικρα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θες να ταιζεις αρτεμια.

Παρε μια τροφή για μικρα ζωοτοκα π.χ εγω ταΐζω με Sera mikropan και τα βλεπω μεγαλώνουν μια χαρα.

Τωρα αλατι εγω εδω και 8 μηνες που εχω γκαπυ ριχνω καθαρό θαλασσινο και το δέχονται.

Πόσον ημερων ειναι τα μικρα?

Ένα μικρό είναι μόνο και είναι 21 ημερών. Του ρίχνω JBL Novotom από την τρίτη μέρα, τις 2 πρώτες δεν το τάισα. Πότε όμως να σταματήσω να του ρίχνω από αυτή γιατί παρατήρησα ότι τρώει και από τα flakes των ενηλίκων?Αλάτι δηλαδή είναι απαραίτητο, πρέπει να πάρω?

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό είναι μόνο και είναι 21 ημερών. Του ρίχνω JBL Novotom από την τρίτη μέρα, τις 2 πρώτες δεν το τάισα. Πότε όμως να σταματήσω να του ρίχνω από αυτή γιατί παρατήρησα ότι τρώει και από τα flakes των ενηλίκων?Αλάτι δηλαδή είναι απαραίτητο, πρέπει να πάρω?

Αν τρωει τα flakes εισαι ok . Μπορεις να του δινεις και τροφες που εχεις σπασει σε μικρα κομματια.

(τροφες ψαριων ) :wub:

Το αλατι ειναι της seachem το live bearer salt.(δεν ειναι απαραιτητο αλλα κανει καλο). :P

Link to comment
Share on other sites

Τώρα παρατήρησα ότι στο θηλυκό το γκάπυ έχει κοπεί οριζόντια η ουρά του στα δύ, τι να κάνω και με αυτό?Να ρίξω λίγο εκτοζόν, μελαφίξ τι πρέπει?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα παρατήρησα ότι στο θηλυκό το γκάπυ έχει κοπεί οριζόντια η ουρά του στα δύ, τι να κάνω και με αυτό?Να ρίξω λίγο εκτοζόν, μελαφίξ τι πρέπει?

Βάλε κάποια φωτογραφία! Μη ρίξεις κάτι χωρίς να γίνει σωστή διάγνωση! Αν και το Melafix κακό δεν θα κάνει, αλλά καλό είναι να το δούμε πριν κάνεις κάτι! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος να μου πει τι να κάνω και με το γκάπυ και με το αλάτι!Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Η ουρα απο οτι δειχνει δεν ειναι τιποτα και με το καιρο θα επανερθει.

Τωρα για το αλατι εγω βαζω μια κουταλια της σουπας σε 60 λιτρα σε καθε αλλαγή.Δηλαδη μια φορα την βδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Απ τη στιγμη που εχουν γεννηθει σε νερο χωρις αλατι μην τους βαλεις

Link to comment
Share on other sites

Απ τη στιγμη που εχουν γεννηθει σε νερο χωρις αλατι μην τους βαλεις

Πες λιγο για αυτο ?? Πιστευεις οτι θα επιρεασει αρνητικα τη συμπεριφορα τους?? :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...