Jump to content

Αγορά Dslr


Recommended Posts

Έχω στο πρόγραμμα μόλις αρχίσω να ξαλαφρώνω από τα χοντρά έξοδα του ενυδρείου, να πάρω μια dSLR.

Να πω ότι με τη φωτογραφία γενικά είμαι πολύ αρχάριος, αλλά έχω διαβάσει αρκετά πράγματα και γενικά μ' αρέσει να "ψάχνομαι".

Η χρήση που τη θέλω θα είναι περισσότερο για φωτογράφηση του ενυδρείου και των ζωντανών βέβαια και πολύ λιγότερο για πορτραίτα, τοπία κλπ, καθόσον δεν είμαι από τους τύπους που κουβαλάνε μηχανή μαζί τους.

Κοιτώντας με τα λίγα που ξέρω, προσανατολίζομαι περισσότερο προς τη Nikon D60 ή Canon EOS 450D που έχει και Live View.

Με βάση τα παραπάνω και με δεδομένο να μην ξεπεράσω τα 1000 ευρώ σύνολο (σώμα + φακό), ποιος φακός θα με καλύψει καλύτερα? Μ' ενδιαφέρει αρκετά το macro, αλλά φαντάζομαι θα με ικανοποιήσει και κάποιος άλλος φακός που δεν είναι αποκλειστικά γι' αυτό το σκοπό.

Διάβασα επίσης ότι χρειάζονται φίλτρα πόλωσης. Υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα?

Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση, όσον αφορά το σώμα της μηχανής, ευχαρίστως να την ακούσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

'Ολες οι μηχανες λίγο πολύ ειναι ίδιες. Εγω θα σου έλεγα να κοιταξεις ο φακός να είναι φωτεινός (δηλ. f:2, f:2.8) και να πάρεις τριπόδι. 'Οσο για το πολωτικό, αν το δωμάτιο ειναι σκοτεινό μπορει και να μην το χρειαστεις. (Μιλαμε παντα για να φωτογραφησεις ενυδρείο)

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Το θέμα το είχα βάλει πριν από 2 μήνες και τελικά αγόρασα μια Canon EOS 500D με το φακό του κιτ EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS

Πήρα επίσης τρίποδο και remote control και άρχισα να πειραματίζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλά σαν καινούριος δεν πρόσεξα ότι έχει και ημερομηνία δημοσίευσης από πάνω. Κάλιο αργά παρά ποτέ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...