Jump to content

φωτοφοβια????


Recommended Posts

γεια σας και παλι,

εχω ενα ενυδρειο 70 λιτρα με 2 χρυσοψαρα το ενα ειναι περιπου 5 ποντους και το αλλο το μικρο 3.

στην υγεια τους ειναι μαι χαρα, παιζουν, κολυμπανε, τρωνε ολα καλα.

το μονο προβλημα που εχω τωρα πια ειναι με το μικρουλι που οταν αναβω την λαμπα του ενυδρειου τρομαζει παρα πολυ. λες και το χτυπα ηλεκτρικο ρευμα τιναζεται κανει κατι σπασμους και τρεχει να κρυφτει πισω απο το φυτο και καθεται εκει μεχρι να την σβησω εντελως ακουνητο.

και εχω αλλαξει και την "μαμισια" που ηταν λευκη και πολυ δυνατη ,εβγαζε πιο πολυ φως και την τηλεοραση

και εβαλα μια 15W απαλο ροζ. αυτη μου ειπε ο πετσοπας εχει πιο φυσικο φως και βοηθα και τα φυτα.

βεβαια εδω και 2 βραδια κανω οτι εκανα και στα σκυλια μου που εκπαιδευα δινω το ερεθισμα, αφηνω για λιγο ,απομακρυνω και παλι μετα απο λιγο μεχρι να το συνηθισει.

δηλαδη αναψα τη λαμπα,φυσικα τρομαξε ο μικρος και κρυφτηκε το αφησα ομως για 2-3 λεπτα και μετα το εσβησα.

μετα απο 10 λεπτα που την αναψα κρυφτηκε αλλα δεν τρομαξε τοσο, την ξαναεσβησα και την τριτη φορα δεν τρομαξε καθολου και συνεχισε τις τραρκες στο ενυδρειο σαν μην τρεχει τιποτα.

να συνεχισω ετσι μεχρι να συνηθισει τελειως ή δεν ειναι καλη η μεθοδος και του κανω κακο αθελα μου???

να αλλαξω λαμπα??? αν και αυτη που εχω τωρα εχει πολυ απαλο φωτισμο

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο και πόσο καιρό έχεις τα ψάρια μέσα! Μην αναβοσβήνεις τα φώτα. Τα τρελαίνεις. Είναι σαν να σου κάνουν εσένα το ίδιο με τον ήλιο!

Link to comment
Share on other sites

μια εβδομαδα το εχω το ενυδρειο, και την τριτη μερα αλλαξα την λαμπα......

Link to comment
Share on other sites

μια εβδομαδα το εχω το ενυδρειο, και την τριτη μερα αλλαξα την λαμπα......

Το ενυδρείο σου είναι άστρωτο. Αυτό σημαίνει πως αυτή τη στιγμή δεν προσφέρεις το ιδανικό περιβάλλον για τα ψάρια σου και το πιο πιθανό είναι να είναι και επικίνδυνο γι'αυτά. Αυτό σημαίνει πως είναι στρεσαρισμένα και λογικό είναι να αντιδρούν περίεργα. Διάβασε περί στρωσίματος του ενυδρείου και για τις συνθήκες νερού που θέλουν τα ψαράκια σου (τιμές νερού και λίτρα).

Επίσης πάρε υγρά τεστ για να κάνεις όλες τις απαραίτητες μετρήσεις και να παρακολουθείς το στρώσιμο.

Όποια απορία έχεις επί του θέματος, εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα χρονοδιακοπτη και ρυθμισε τον να αναβουν και να σβυνουν τα φωτα συγκεκριμενες ωρες,

ετσι θα συνηθισουν τα ψαρια σου και δεν θα τρομαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας μετρησεις και μην τα πολυ ταϊζεις αυτη την περιοδο που το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο

Ποσο καιρο εχεις τα ψαρια;

Α και παρε και χρονοδιακοπτη οπως ειπαν και τα παιδια

Link to comment
Share on other sites

απαραίτητος ο χρονοδιακόπτης.

όταν διορθώσεις τις συνθήκες θα ηρεμήσει το ψαράκι. Μέχρι τότε πολύ προσοχή και όπως είπε η Gin με μέτρο η τροφή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...