Jump to content

ενυδρειο μαλαουι


kostas1908

Recommended Posts

ΘΕΛΩ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ (1.10-43-60)ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΜΑΛΑΟΥΙ Mbouma.EXΩ ΜΑΖΕΨΕΙ ΠΕΤΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ 15 ΚΙΛΑ ΛΕΠΤΟΚΟΚΟ ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΚΟΡΑΛΙ.ΠΟΣΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΔΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ.ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΕΙ ΤΟ ΦΥΛΟ.ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΤΑΠ.ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΘΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΕΣ ΤΟΥ ΠΛΕΥΡΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κωστα.Για τα ειδη καλο θα ειναι να μην μπερδεψεις τις λιμνες(malawi-tanganika),αποφασισε ποια θα προτιμησεις κ βαλε μονο απο αυτη την λιμνη.Τωρα για το φυλλο στα περισσοτερα μπορεις να καταλαβεις το φυλλο,γενικα αυτα που εχουν εντονα χρωμματα ή στην ραχη τους κ στα πτερυγια μαυρη γραμμη ειναι αρσενικα,οσο για το set up να βαλεις τις πετρες σου ετσι ωστε να σχηματισεις αρκετες κρυψωνες.

Καλη αρχη!

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ (1.10-43-60)ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΜΑΛΑΟΥΙ Mbouma.EXΩ ΜΑΖΕΨΕΙ ΠΕΤΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ 15 ΚΙΛΑ ΛΕΠΤΟΚΟΚΟ ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΚΟΡΑΛΙ.ΠΟΣΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΔΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ.ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΕΙ ΤΟ ΦΥΛΟ.ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΤΑΠ.ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΘΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΕΣ ΤΟΥ ΠΛΕΥΡΕΣ.

Καλησπέρα και καλη επιτυχία.Καταρχήν θα χρειαστείς πολλές πέτρες κατα προτίμηση ασβεστολιθικές.Φαντάζομαι το σπασμένο κοράλλι εφόσον το λές λεπτόκκο είναι σαν άμμος γιατί οι αφρικάνοι θέλουν τέτοια κοκκομετρία.Θα χρειαστείς και άλλη άμμο γιατί πιστεύω οτι είναι λίγη η ποσότητα των 15 κιλών.

Το φύλο των ψαριών όπως αναφέρεις και εσύ όταν είναι μικρά δεν μπορεί να αναγνωριστεί.Δίνω ένα παράδειγμα : Η Labidochromis electric yeiiow ( η κίτρινη) όταν είνα μικρές δεν ξεχωρίζει το φύλο , όταν φτάσουν σε ενα μέγεθος πιθανόν 4-5 cm τότε ο αρσενικός έχει μαύρη γραμμή ΚΑΙ στο κοιλιακό πτερύγιο ενω το θηλυκό ψάρι έχει μαύρη γραμμή μόνο στό ραχιαίο πτερύγιο.Οι mbuna μπαίνουν σε συνδυασμό χαρεμιών δηλ. 1αρσ. / 2-3 θηλ..Αν βρείς ενα λογικό μέγεθος ώστε να διακρίνεται το φύλο δεν υπάρχει πρόβλημα.Αν όμως οχι , κάποια στιγμή μπορείς να αφαιρεσεις και να δώσεις τους παραπανήσιους αρσενικούς.

Εγώ θα πρότεινα 2 ομάδες mbuna απο 4 άτομα.Κοίταξε και διάβασε στο θεματικό των αφρικάνων τα θέματα που υπάρχουν και θα βρείς πολλές πληροφορίες που θα σε βοηθήσουν και οτι απορία υπάρχει εδώ ήμαστε.

Φιλικά Σωκράτης Γεωργίου :wub:

Υ.Γ. Σε παρακαλώ γράφε με μικρά γράμματα.

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κωστα.Για τα ειδη καλο θα ειναι να μην μπερδεψεις τις λιμνες(malawi-tanganika),αποφασισε ποια θα προτιμησεις κ βαλε μονο απο αυτη την λιμνη.Τωρα για το φυλλο στα περισσοτερα μπορεις να καταλαβεις το φυλλο,γενικα αυτα που εχουν εντονα χρωμματα ή στην ραχη τους κ στα πτερυγια μαυρη γραμμη ειναι αρσενικα,οσο για το set up να βαλεις τις πετρες σου ετσι ωστε να σχηματισεις αρκετες κρυψωνες.

Καλη αρχη!

H αναγνωριση μπορει να γινει μονο σε ψαρια που εχουν βγαλει τα χρωματα τους(και παλι σε μερικες περιπτωσεις με δυσκολια),και οχι σε νεαρη ηλικια.

Link to comment
Share on other sites

μου εχουν πει απο τα pet shop να μη βαλω αμμο οχι μονο απο θαλασσα αλλα και απο μαγαζι γιατι λαιρωνει πολυ ευκολα επειδη κρατα τα παντα πανω της.το σπασμενο κοραλι που πηρα ειναι περιπου 2με3 χιλιοστα.φωλιες σκαβουν μονο τα αρσενικα η και τα θηλυκα και πως κινουνται στο ενυδρειο?ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

μου εχουν πει απο τα pet shop να μη βαλω αμμο οχι μονο απο θαλασσα αλλα και απο μαγαζι γιατι λαιρωνει πολυ ευκολα επειδη κρατα τα παντα πανω της.το σπασμενο κοραλι που πηρα ειναι περιπου 2με3 χιλιοστα.φωλιες σκαβουν μονο τα αρσενικα η και τα θηλυκα και πως κινουνται στο ενυδρειο?ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Οι αφρικανικες κιχλιδες δεν σκαβουν για να κανουν φωλια.Φιλτραρουν την αμμο,και κατακρατουν σαν τροφη μικροοργανισμους που αναπτυσονται και δεν ειναι ορατοι απο εμας,απορριπτοντας την υπολοιπη απο τα βραγχια τους.Οσο πιο λεπτοκοκκη τοσο το καλυτερο.

Έγινε επεξεργασία - Dias
Link to comment
Share on other sites

Οι αφρικανικες κιχλιδες δεν σκαβουν για να κανου φωλια.Φιλτραρουν την αμμο,και κατακρατουν σαν τροφη μικροοργανισμους που αναπτυσονται και δεν ειναι ορατοι απο εμας,απορριπτοντας την υπολοιπη απο τα βραγχια τους.

δηλαδη ειναι ζωτικης σημασιας η αμμος?να μη βαλω τον αραγωνιτη

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ειναι ζωτικης σημασιας η αμμος?να μη βαλω τον αραγωνιτη

Ετσι κι αλλιως η ποσοτητα που πηρες δεν αρκει.Ανακατεψε τον με ψιλη αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι αλλιως η ποσοτητα που πηρες δεν αρκει.Ανακατεψε τον με ψιλη αμμο.

θα ειναι καλο αισθητικα?με το καθαρισμα τη γινεται. η σκουπα δε θα τραβαει και την αμμο?

Link to comment
Share on other sites

θα ειναι καλο αισθητικα?με το καθαρισμα τη γινεται. η σκουπα δε θα τραβαει και την αμμο?

Ριξε μια ματια στις παρουσιασεις αφρικανικων ενυδρειων.Λες ολοι αυτοι να κανουν λαθος;

Αν καθαριζεις υπομονετικα,η ποσοτητα αμμου που θα τραβας θα ειναι αμελητεα.

Έγινε επεξεργασία - Dias
Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια στις παρουσιασεις αφρικανικων ενυδρειων.Λες ολοι αυτοι να κανουν λαθος;

Αν καθαριζεις υπομονετικα,η ποσοτητα αμμου που θα τραβας θα ειναι αμελητεα.

σκεφτομαι να βαλω 2 χαρεμακια απο 4 ψαρια.labidochromis caeruleus kai melanochromis cyaneorhabdos.τη γνωμη εχεται?

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να βαλω 2 χαρεμακια απο 4 ψαρια.labidochromis caeruleus kai melanochromis cyaneorhabdos.τη γνωμη εχεται?

Καλος συνδυασμος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλος συνδυασμος

Υπαρχουν ομως και καλυτεροι................. :thumbup:

Για ψαξου λιγο........

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ομως και καλυτεροι................. :thumbup:

Για ψαξου λιγο........

τωρα ειναι αργα τα εχω βαλει ηδη.ομορφα ψαρια και τα δυο ειδη δεν το εχω μετανοιωσει.μπορεις να τα δεις εχω κανει την παρουσιαση σε αλλη διμοσιευση.για ποια αλλα ειδη αναφερεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ομως και καλυτεροι................. ;)

Για ψαξου λιγο........

Ευστράτιε έχεις κάνει vertigo απο την αυπνία :bowdown::bowdown::P .Μας έχει παρουσιάσει το ενυδρείο ο Κώστας http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=27095&st=0

τα χάπια σου γρήγορα :thumbup::thumbup::bowdown:

Ωραία νύχτα :bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...