Jump to content

ΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ???


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!παρατηρισα στο fish only ενυδρειο μου πως κατα της νχτερινες ωρες τα ψαρακια μου βγαζουν μικρες τελειες σαν ICK ΑΛΛΑ DEN EINAI ασπρες καπως σαν γκρι!!αλλα τιν ημερα φευγουν!!! :wub: !!!τα ψαρια μου τρωνε κηνουνται σαν να μιν εγινε απολητος τιποτα!!!και αυτο δεν γινετε συνεχεια θα το βγαλουν μια φορα της 15 20 ημερες και το πρωι ειναι μια χαρα πεντακαθαρα!!!!τι συμβενει??μηπως ξερει κανεις :P:ninja::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

θέλεις να πεις ότι η σκόνη του βράχου κάθεται στο δέρμα των ψαριών ? :wub:

καλά κατάλαβα ?

εντυπωσιακό !

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΑΥΤΟ!ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ ΠΕΖΕΙ ΡΟΛΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΕΝΑΝ ΑΣΤΑΚΟ!!ΕΝΝΟΩ ΠΩΣ ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΤΙΣ ΔΑΓΚΑΝΕΣ ΤΟΥ ΤΑ ΤΣΙΜΠΑΕΙ ΚΑΙ ΒΓΑΖΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΗΜΑΔΑΚΙΑ?Η ΤΑ ΣΤΡΕΣΑΡΗ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ ΕΤΣΙ?? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!! :wub: !!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια πριν σβήσουν τα φώτα, συνηθίζουν να μπαινοβγαίνουν στην τρύπα τους και με τυνάγματα του σώματος και της ουράς, καθαρίζουν καλά την περιοχή από τα ιζήματα.

Η σκόνη που ανασηκώνεται κολάει στο δέρμα τους ανάμεσα στα λέπια. Έτσι πολλές φορές, εμφανίζεται πλασματικά το ψάρι γεμάτο με παράσιτα.

Την άλλη μέρα που θα κυκλοφορήσουν και πάλι, τα στίγματα αυτά έχουν εξαφανιστεί.

Αναφέρω αυτό σαν μια πιθανότητα.

Link to comment
Share on other sites

Κ ΝΙΚΟ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!ΤΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΣ ΦΩΛΙΕΣ ΤΟΥΣ!!ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΗ Η ΑΠΟΨΗ ΤΗΣ ΣΚΟΝΗΣ!!ΓΙΙΑΤΙ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ!ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΗ ΟΤΙ ΤΟ ΝΑ ΤΑΙΖΟ ΣΚΟΡΔΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ!ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΡΟΛΙΠΤΗΚΑ ΤΑΙΖΩ ΜΕ ΤΙΣ ΣΙΝΙΘΗΣΜΕΝΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ ΤΑΙΖΩ!!ΣΑΣ ΕΘΧΑΡΗΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ νικο!!!τα ψαρακια κ μου τωρα ειναι πιο εντονα με αυτες της τελειες!!!οχι ομως ολα μονο 2!!!αλλα τονε κανονικα ολα ειναι πολι ζωηρα κ γεματο ζωη!!μπορειτε να μου προτεινετε κατι προλιπτικο για θεραπια ick περα απο σκορδο που ταιζω!!για να ειμαι πιο σιγουρος!!μια εχουν το βραδι μια δεν εχουν!!αλλες φορες ολα αλλες φορες κανα 2!!!!ΧΡΙΣΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!! :bowdown: !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ νικο!!!τα ψαρακια κ μου τωρα ειναι πιο εντονα με αυτες της τελειες!!!οχι ομως ολα μονο 2!!!αλλα τονε κανονικα ολα ειναι πολι ζωηρα κ γεματο ζωη!!μπορειτε να μου προτεινετε κατι προλιπτικο για θεραπια ick περα απο σκορδο που ταιζω!!για να ειμαι πιο σιγουρος!!μια εχουν το βραδι μια δεν εχουν!!αλλες φορες ολα αλλες φορες κανα 2!!!!ΧΡΙΣΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!! :bowdown: !!!!!!!!!!!!

φιλε καλησπερα

ειχα παρομοιο προβλημα στο fish only ενυδρειο μου περισωτερο στα tang και γενικα στα μεγαλυτερα ψαρια

απλα σου λεω οτι δεν εχασα κανενα και δεν εβαλα τιποτα απο φαρμακα μονο τροφη με σκορδο και εφυγε ουσιαστικα μονο τοθ μετα απο 3 4 μηνες

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ!!!με ανακουφισες!!ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο!!!

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!!ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ICK :D ΓΙΑΤΙ ΣΙΝΗΘΩΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΦΟΥΝΤΟΝΟΥΝ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ!!!ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΤΗΝ ΑΛΑΤΟΤΗΤΑ ΣΤΟΥΣ 1.012 ΑΝΕΒΑΣΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟΥΣ 29!!ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΤΡΩΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΟΛΙΜΠΑΝΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ Κ ΠΑΡΑ ΠΟΛΙ ΣΠΑΝΙΑ ΞΥΝΟΝΤΑΙ!!ΤΟΥΣ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΣΚΟΡΔΟ!!ΤΙ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑΤΑ ΒΟΗΘΕΙΣΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΕΙ ΜΟΥ :thumbup: !! ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ....ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ??ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ HELP ME!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Αν μιλαμε για βακτηρια η αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας και η εντονη παρουσια του ενυδρειου σου σε ακτινοβολια θα καταφερει να καταστρεψει αυτου του ειδους τους μικροοργανισμους καθως,δεν θα προλαβουν αν μετατραπουν σε ενδοσπορια,βακτηρια,αφυδατωμενα με χαμηλους με ταβολικους ρυθμους και ενθεκτικο περιβλημα ικανα να ζουν σε ασχημες συνθηκες εως οτου αυτες καλυτερευσουν.....Αυτη ηταν μια καθαρα βιολογικη απαντηση.Εχε το παντως υποψιν σου........

ΚΕΕP GOING! :excl:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ συμφωνω με τα παραπανω!!!αλλα εαν κανουμαι ολα αυτα θα χασουμαι κ τα ψαρια κοραλλια κ λ.αλλα αυτη ειναι η μαγεια η γνωση που για να την εχεις πρεπει να πεδευτης!!

THIS MARINE REEF AQUARIUM..... :excl:

ευχαριστω.... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,οσο αφορα την ασθενεια ξεκαθαριζω πως αυτα που λεω ισχυουν μονο αν οντως ειναι ενα ειδος βακτηριου....Τα βακτηρια δυσρυχως ειναι μικροοργανισμοι οι οποιοι εχουν την ιδιαιτεροτητα να μπορουν να παραμεινουν ζωντανα σταματοντας το χρονο που τους φθειρει!Πιο συγκεκριμενα,ως προς τη δομη τους Δεν εμφανίζει πυρήνα που περιβάλλεται από πυρηνική μεμβράνη,

-Το γενετικό υλικό των πυρηνικών περιοχών αποτελείται από ένα κυκλικό μόριο

DNA αλλά συχνά διαθέτουν μικρότερα επιπλέον μόρια γενετικού υλικού, τα

πλασμίδια,

-Δεν διαθέτει οργανίδια που να περιβάλλονται από στοιχειώδη μεμβράνες , όπως

μιτοχόνδρια κτλ.,

-Δεν εμφανίζουν στο κυτταρόπλασμα ενδοπλασματικό δίκτυο και σύστημα Golgi,

-Τα ριβοσώματα του είναι μικρότερα και λόγω έλλειψης ενδοπλασματικού

δικτύου κυκλοφορούν ελεύθερα στο κυτταρόπλασμα ή βρίσκονται

προσκολλημένα στις εσωτερικές πτυχές της κυτταρικής μεμβράνης,

-Ορισμένα διαθέτουν ένα επιπλέον περίβλημα την κάψα που αποτελούνται από

πολυσακχαρίτες ή πολυπεπτίδια και είναι βλεννώδες ή ακανθώδες ώστε το

βακτήριο να προσκολλάτε σε άλλα κύτταρα.

Αυτα τα κυτταρα εχουν την ικανοτητα να μπορουν μεσα σε 20 λεπτα ακομα και στις πιο δυσμενεις συνθηκες να μετατραπουν σε αυτο που εχω προαναφερει τα ενδοσπορια(αφυδατωμενα κυτταρα,με χαμηλους μεταβολικους ρυθμους και ανθεκτικο περιβλημα)τα οποια στη μορφη που βρισκονται πλεον υπολειτουργουν για οσο χρονικο διαστημα χρειαστει για να αποροφησουν νερο απο το περιβαλλον και να 'ανθισουν' παλι!

Θα μου πεις τωρα βεβαια αν οντως συμβαινει αυτο τοτε ειναι αθανατα!κι ομως αν προσεξεις γραφω πως χρειαζονται περιπου 20 λεπτα μεταβατικα απ'τη καλη κατασταση στη δυσμενη για να μετατραπουν....αν ωστοσο εκτεθουν σε υπεριωδεις π.χ. ακτινοβολια ή αυξησεις ή χαμηλωσεις αποτομα τη θερμοκρασια ή χορηγησεις χημικες ουσιες που μετατρεψουν το ενυδριο ουσιαστικα νεκρο,ΑΠΟΤΟΜΑ!(σε λιγοτερο απο 20 λεπτα δηλαδη)τοτε αυτα θα πεθανουν...αν ωστοσο κανεις μικρο πειραματα σχετικα με αυτο χορηγοντας μικρες ποσοτητες ή αφηνοντας μεγαλυτερο χρονικο διαστημα θα θανατωθουν ολα τα αδυναμα βακτηρια με αποτελεσμα να παραμεινουν μονο ανωτερα στελεχοι βακτηριων τα οποια πλεον θα αναπαραγονται(μονογονικα με απλα διχοτομιση)σε εξισου ανθεκτικα βακτηρια τα οποια θα ειναι υπερβοιλικα δυσκολο να θανατωσεις!

Σε περιπτωση ομως που τα κανεις ολα αυτα μου επισημαινεις πως θα εχει καταστραφει ουσιαστικα ολος ο ζωντανος οργανισμος που βρισκεται μεσα στο ενυδριο.....Οντως!Η μονη λυση που μου ερχεται στο μυαλο ειναι η αλλαγη ενυδριου οσο τραγικο και να φαινεται ,γιατι τα βακτηρια παρασσιτουν κυριως εξωκυτταρικα και καμια φορα μολυνουν τον ζωντανο οργανισμο αλλα και αν τον μολυνουν τα περισσοτερα βρισκονται στο φυσικο περιβαλλον!απομακρυνε λοιπον τα αρρωστα ψαρια χρησιμοποιησε χημικες ουσιες μη βλαβερες για τα ψαρια που θανατωνουν τα βακτηρια...και απολυμανε το ενυδριο με υψηλες 'η χααμηλες θερμοκρασιες....στη συνεχεια βαλε νεο νερο και οτι υγειες οργανισμος υπαρχει...μετα απο μια παραμονη των αρρωστων οργανισμων εξωτερικα του κυριως ενυδριου παρακολουθα την υγεια τους και αν θα ξανα βγαλουν τα εκζεματα....αν τα βγαλουν λυπαμε αλλα ευχησου να μην ειναι βλαβερα!ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΗΤΙΚΑ ΠΑΘΟΓΟΝΑ!!!!(Βοηθουν και δεν καταστρεφουν τον οργανισμο)αλλιως η μονη λυση ειναι η απομακρυνση τους η οριστικη απο το ενυδριο...αλλα και αν τα ξανα προσθεσεις να ξερεις πως μπορει να ξεπερασουν την ασθενεια γιατι ενα υγειες περιβαλλον δημιουργει και εναν υγιη εωτερικο κοσμο!

:excl: ελπιζω να σε βοηθησα! :excl:

υ.γ:δυστυχως ή ευτυχως η βιολογια ειναι μια αντικειμενικη επιστημη δεν κρυβει υποκειμενισμο και οσο τραγικα να φαινονται καποια πραγματα...πρεπει να τα δεχτουμε ως de facto!!!!

post-16388-1258752639_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

To προβλημα συνεχιζει και υπαρχει ή εχει ξαναεμφανιστει(καποιο απο τα δυο)?

Ρωταω για τι εχει καιρο που ανοιχτηκε το θεμα.

Αν ναι,μια φωτογραφια θα βοηθουσε.

Link to comment
Share on other sites

To προβλημα συνεχιζει και υπαρχει ή εχει ξαναεμφανιστει(καποιο απο τα δυο)?

Ρωταω για τι εχει καιρο που ανοιχτηκε το θεμα.

Αν ναι,μια φωτογραφια θα βοηθουσε.

+1 :hysterical: αναμένουμε την εξέλιξη για να μάθουμε τελικά αν είναι ick ή κάποια άλλη βακτηριακή μόλυνση!

Και ευτυχώς που η βιολογία είναι μια επιστήμη που έχει σαν αρχή ότι πάντα η ζωή θα βρίσκει τον δρόμο της με όσες παρεμβάσεις και να κάνει ο άνθρωπος :ooh2:

Link to comment
Share on other sites

φιλε ακη καλησπερα... :ooh2: εγς παρατηρισα στο ενδρειο μου κ ιδιαιτερα στο blue tank μου οτι βγαζει οταν στρεσαρεται αλλα μετα απο μια μερα ειναι πεντακαθαρος κηνιτηκος με πολι ορεξη!!!κ λες μηπως εχεις τιποτα που τα στρεσαρη??? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...