Jump to content

Ενυδρείο 75l


Recommended Posts

Update:

Για την ώρα έχουν πεταχτεί 4 λουλουδάκια! Όλα είχαν διάρκεια ζωής περίπου στις 12 ώρες. Αυτή τη στιγμή η κορυφή του κορμού έχει αρχίσει και πετάει κάτι σαν φυλλαράκια :thumbup:

Δεν τολμάω να ξαναρωτήσω για το πιο θα είναι η εξέλιξη... Αλλά αν κάποιος ξέρει ας πει ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο Vader το τραβαει!

Ειναι σχεδιο!!!

Ninja Welcome To the Dark Side Mouaxaxaxaxa!!!!

Link to comment
Share on other sites

IMG_1937_resize.jpg

IMG_1936_resize.jpg

IMG_1935_resize.jpg

Link to comment
Share on other sites

IMG_1937_resize.jpg

IMG_1936_resize.jpg

IMG_1935_resize.jpg

;) Good...!!! Αυτή είναι η ανταμειβή του φυτεμένου...!!! :D

Μετά δε γίνεται τίποτα. Το φυτό ανθίζει και μετά ξεραίνεται το κλωναράκι. Βέβαια, απ' ότι ξέρω, την κορυφούλα με τα φυλλαράκια μπορείς να τη φυτέψεις και πιάνει. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Νίκο το επόμενο στάδιο είναι να γυρίσεις το κοτσάνι με τα άνθη μέσα στο νερό και στο σημείο που είναι τα φύλα θα πετάξουν ρίζες και θα αποκτήσεις έτσι νέα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο το επόμενο στάδιο είναι να γυρίσεις το κοτσάνι με τα άνθη μέσα στο νερό και στο σημείο που είναι τα φύλα θα πετάξουν ρίζες και θα αποκτήσεις έτσι νέα φυτά.

Αυτή τη στιγμή έχω μπουμπουκάκια τα οποία δεν έχουν σκάσει ακόμα άνθη. Να περιμένω να σκάσουν όλα και μετά να βάλω το κοτσάνι μέσα?

Επίσης... Είναι λογικό που η διάρκεια ζωής των λουλουδιών είναι μόλις 12 ώρες ή μήπως φταίει κάτι άλλο?

Πάντως είναι καταπληκτικό να το βλέπω το κοτσάνι έξω από το ενυδρείο με τα λουλουδάκια του! Μακάρι να μπορούσα να τα διατηρήσω!

Link to comment
Share on other sites

Νίκο το επόμενο στάδιο είναι να γυρίσεις το κοτσάνι με τα άνθη μέσα στο νερό και στο σημείο που είναι τα φύλα θα πετάξουν ρίζες και θα αποκτήσεις έτσι νέα φυτά.

[οφτοπικ]αν κοψουμε τη ριζα του εχινοδωρου (τεραστια σε παχος) στη μεση μπορει να γινουν δυο φυτα?[/οφτοπικ]

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

[οφτοπικ]αν κοψουμε τη ριζα του εχινοδωρου (τεραστια σε παχος) στη μεση μπορει να γινουν δυο φυτα?[/οφτοπικ]

Όταν αγόρασα τον δικό μου, αυτό έκανα! Και οι 2 ρίζες είναι εντάξει (την μία την βλέπεις κι όλας ;) ).

Link to comment
Share on other sites

Όταν αγόρασα τον δικό μου, αυτό έκανα! Και οι 2 ρίζες είναι εντάξει (την μία την βλέπεις κι όλας ;) ).

Ουφ (το εκανα ηδη προχτες) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα άνθη του εχηνοδορου τόσο αντέχουν όταν ξεραθούν τα λουλούδια τότε βούτα εκείνο το σημείο στην επιφάνεια του νερού και μετά θα πετάξει νέα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα άνθη του εχηνοδορου τόσο αντέχουν όταν ξεραθούν τα λουλούδια τότε βούτα εκείνο το σημείο στην επιφάνεια του νερού και μετά θα πετάξει νέα φυτά.

Το ματσούκι (κλωνάρι) είναι μιάμιση φορά σχεδόν το μήκος του ενυδρείου, οπότε δεν ξέρω πως θα το καταφέρω. Επίσης το μειονέκτημα είναι πως το ενυδρείο είναι με καπάκι!

Anyway, θα την βρω την άκρη! Ευχαριστώ πολύ!

ΥΓ: Αν έριχνα και λιπάσματα, τί θα γινότανε??? ;)

Link to comment
Share on other sites

Να πω στην πρωτη φωτο το κρανιο που εχεις στα ραφια ειναι κλεμενο απο το χημειο του σχολειου σου(οταν πηγαινες....)????

Τώρα το είδα αυτό :thumbup:

Είναι από το σχολείο, αλλά όχι κλεμμένο! Σε κάποια τάξη του γυμνασίου μας είχανε προμηθεύσει πηλό και μας είπανε να φτιάξουμε ότι θέλουμε. Άλλοι έφτιαχναν ποδήλατα, άλλοι λουλουδάκια, άλλοι σπιτάκια... Εγώ έχοντας κρυφά walkman στη τσάντα μου και τα ακουστικά περασμένα στο μανίκι, άκουγα την πρόσφατα, τότε, αγορασμένη κασέτα Dehumanizer των Black Sabbath και μου ήρθε η έμπνευση ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ματσούκι (κλωνάρι) είναι μιάμιση φορά σχεδόν το μήκος του ενυδρείου, οπότε δεν ξέρω πως θα το καταφέρω. Επίσης το μειονέκτημα είναι πως το ενυδρείο είναι με καπάκι!

Δε θα φυτέψεις όλο το κλωνάρι βρε... Μόνο εκέι που έχει φύλλα. Αν έχει φύλλα σε "τούφες" σε διάφορα σημεία του κοτσανιού, τότε μπορείς να κόψεις την κάθε μία τούφα ξεχωριστά και να τη φυτέψεις και το γυμνό κοτσάνι πέταμα...

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Good...!!! Αυτή είναι η ανταμειβή του φυτεμένου...!!! :rasp:

Μετά δε γίνεται τίποτα. Το φυτό ανθίζει και μετά ξεραίνεται το κλωναράκι. Βέβαια, απ' ότι ξέρω, την κορυφούλα με τα φυλλαράκια μπορείς να τη φυτέψεις και πιάνει. :thumbup:

Μπορεις να μου πεις κατι πως λεγονται τα νουφαρα οπου επιπλεουν στο πανεμορφο ενυδρειο σου? :thumbup::rasp:;):thumbup::D:D:D:thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα αυτό :D

Είναι από το σχολείο, αλλά όχι κλεμμένο! Σε κάποια τάξη του γυμνασίου μας είχανε προμηθεύσει πηλό και μας είπανε να φτιάξουμε ότι θέλουμε. Άλλοι έφτιαχναν ποδήλατα, άλλοι λουλουδάκια, άλλοι σπιτάκια... Εγώ έχοντας κρυφά walkman στη τσάντα μου και τα ακουστικά περασμένα στο μανίκι, άκουγα την πρόσφατα, τότε, αγορασμένη κασέτα Dehumanizer των Black Sabbath και μου ήρθε η έμπνευση ;)

Απλα τυχαινει το χημειο του σχολειου μου να ειχε πολλα παρομοια με αυτο..Τα οποια τωρα τα βλεπω σε διαφορα σπιτια...:thumbup: Eγω δυστιχως δεν προλαβα ουτε ενα κριμας...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις κατι πως λεγονται τα νουφαρα οπου επιπλεουν στο πανεμορφο ενυδρειο σου? :thumbup::thumbup:;):thumbup::D:D:D:thumbup::thumbup::thumbup:

Δεν έχω νούφαρα :thumbup: Εξήγησέ μου τί βλέπεις και σου αρέσει για να σου πω τί είναι!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση...Με τι ρυθμους αναπαραγεται..?Και απο οτι διαβασα στο λινκ ειναι Worldwide εκτος απο Ασια και Αυστραλια...Σε Tanganyika μπαινει..?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση...Με τι ρυθμους αναπαραγεται..?Και απο οτι διαβασα στο λινκ ειναι Worldwide εκτος απο Ασια και Αυστραλια...Σε Tanganyika μπαινει..?

Αν ρωτάς για τη lemna minor, αναπαράγεται με τρελούυυυυυυυυυς ρυθμούς... Βέβαια αν στο ενυδρείο υπάρχει έντονη ανατάραξη πιθανόν να μην πιάσει ή να μην πολλαπλασιάζεται πολύ γρήγορα. Πάντως αν βρει λίγο στάσιμο νερό είτε κάποιο σημείο του ενυδρείου χωρίς πολλή ροή, θα φτιάξει γρήγορα ένα χαλί που θα καλύψει γρήγορα την επιφάνεια... Όσο για το αν μπορεί να μπει σε τανγκανίκα, από άποψη συνθηκών πιστεύω ναι διότι είναι αρκετά σκληραγωγημένο φυτό και εύκολο... Δεν ξέρω βέβαια μήπως τα ψάρια σου τη φάνε...

Link to comment
Share on other sites

Oκ ευχαριστω απλα διαβασα αυτο στο λινκ και μου φανηκε περιεργο...:) Αυτη την στιγμη εχω στο ενυδριο μου(Και ναι μπορω να πω πως σε 1 μηνα εχει τριπλασιαστει)Απλα πειδη θα κανω Tanganyika και μου αρεσει ρωτησα αν θα μπορουσα να το βαλω (ειμαστε λιγο οφτοπικ) Στειλτε μου πμ αν θελεται...........

Ευχαριστω.........

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

πανεμορφο ενυδρειο!!!

πιστευω οτι ηταν πιο ωραιο πριν την κηπουρικη... οχι οτι μετα δεν ειναι εκπληκτικο...

να σε ρωτισω κατι εχεις δει καπια επιθετικη συμπεριφορα με τον μονομαχο και τα ancistrus???

γιατι μου ειπαν οτι αν τα βαλω μαζι θα τσακονοντε συνεχια!

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο ενυδρειο!!!

πιστευω οτι ηταν πιο ωραιο πριν την κηπουρικη... οχι οτι μετα δεν ειναι εκπληκτικο...

να σε ρωτισω κατι εχεις δει καπια επιθετικη συμπεριφορα με τον μονομαχο και τα ancistrus???

γιατι μου ειπαν οτι αν τα βαλω μαζι θα τσακονοντε συνεχια!

Είναι θέμα λίτρων και χαρακτήρα ψαριών. Ο μεγάλος μου Ancistrus κυνηγάει οτιδήποτε κινείται εν ώρα φαγητού. Φυσικά ο μονομάχος δεν είναι σε θέση να τον πειράξει και ο Ancistrus από την άλλη μόνο να τον στρεσάρει μπορεί χωρίς να του κάνει κάτι κακό!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολυ απολαυστικο θεμα μπραβο παιδια! :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...