Jump to content

Αριθμος σαλιγκαριων/cm η λιτρα


Recommended Posts

Να ρωτησω οποιον ξερει αν υπαρχει αναλογια στον αριθμο σαλιγκαριων που φιλοξενουνται σε ενα ενυδρειο? Συμβαινει κατι αναλογο οπως με τα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω οποιον ξερει αν υπαρχει αναλογια στον αριθμο σαλιγκαριων που φιλοξενουνται σε ενα ενυδρειο? Συμβαινει κατι αναλογο οπως με τα ψαρια?

Θες να ρίξεις τις σκληρότητές σου πάση θυσία, ε? :wub:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω οποιον ξερει αν υπαρχει αναλογια στον αριθμο σαλιγκαριων που φιλοξενουνται σε ενα ενυδρειο? Συμβαινει κατι αναλογο οπως με τα ψαρια?

Μπααααα…. απλός να έχεις υπόψη σου ότι κάθε ζωντανός οργανισμός επιβαρύνει το νερό με της απέκκρισης του. Ένας μεγάλος αριθμός σαλιγκαριών μπορεί κάλλιστα να συγκριθεί με ένα κοπαδάκι τετρα.

Link to comment
Share on other sites

Θες να ρίξεις τις σκληρότητές σου πάση θυσία, ε? :P

NAIIIIIIIIII :wub:

Link to comment
Share on other sites

Θες να ρίξεις τις σκληρότητές σου πάση θυσία, ε? :wub:

Αρρωστησα που ειδα το ποστ σου stormtrooper!!! Με νερο βρυσης και εχεις ph6????????? ΑRE YOU SURE??? xa xa xa

Link to comment
Share on other sites

Αρρωστησα που ειδα το ποστ σου stormtrooper!!! Με νερο βρυσης και εχεις ph6????????? ΑRE YOU SURE??? xa xa xa

6 με ηλεκτρονικό pH-μετρο και 6,2 με υγρό τεστάκι της Tropic Marine!

Διάλεξε και πάρε :wub:

Θεωρώ πως είναι αισθητικό το θέμα. Εγώ όπως έγραψα έχω 200 με 300 apple snails σε 75L μεικτά. Πριν ρίξω το κλάδεμα, πολλές φορές το ενυδρείο έμοιαζε με χριστουγενιάτικο δέντρο... Τα φυτά ήταν τα δέντρα και τα σαλιγκάρια... οι μπάλες!

Τώρα εσύ λες πως έχεις δίσκους... Αυτό σημαίνει ενυδρείο πολλών λίτρων... Με άλλα λόγια θα πρέπει να προμηθευτείς πιθανόν 1000 σαλιγκάρια (ίσως να λέω και λίγα) για να τηρήσεις τις αναλογίες που έχω εγώ. 1000 σαλιγκάρια έχω να σου δώσω, αλλά είσαι σίγουρος πως θα τα θες??? :P

Αντιπρόταση:

Βάλε λιγότερα σαλιγκάρια στο βαρέλι προετοιμασίας του νερού :ninja:

ΥΓ: Στο τέλος θα βάζουμε σαλιγκάρια μέσα στα φίλτρα μας σαν υλικό :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

6 με ηλεκτρονικό pH-μετρο και 6,2 με υγρό τεστάκι της Tropic Marine!

Διάλεξε και πάρε :wub:

Θεωρώ πως είναι αισθητικό το θέμα. Εγώ όπως έγραψα έχω 200 με 300 apple snails σε 75L μεικτά. Πριν ρίξω το κλάδεμα, πολλές φορές το ενυδρείο έμοιαζε με χριστουγενιάτικο δέντρο... Τα φυτά ήταν τα δέντρα και τα σαλιγκάρια... οι μπάλες!

Τώρα εσύ λες πως έχεις δίσκους... Αυτό σημαίνει ενυδρείο πολλών λίτρων... Με άλλα λόγια θα πρέπει να προμηθευτείς πιθανόν 1000 σαλιγκάρια (ίσως να λέω και λίγα) για να τηρήσεις τις αναλογίες που έχω εγώ. 1000 σαλιγκάρια έχω να σου δώσω, αλλά είσαι σίγουρος πως θα τα θες??? :P

Αντιπρόταση:

Βάλε λιγότερα σαλιγκάρια στο βαρέλι προετοιμασίας του νερού :ninja:

ΥΓ: Στο τέλος θα βάζουμε σαλιγκάρια μέσα στα φίλτρα μας σαν υλικό :thumbup:

1000 ?????? Μονοο??? Δηλαδη σε 350 μεικτα εχουμε και λεμε 350*+-= 1500 Τωρα κατι κανουμε...... :thumbup: Αυτο που λες το ειχα πετυχει σε ενα πετ σοπ στην αναζητηση μου για αγορα δισκων σε 2 τανκ απο τα 10 πρεπει να ειχε και 2000 στο καθενα απο τα μικρα!!! Οταν τον ρωτησα βεβαια για τον αριθμο τους μεσα η απαντηση ηταν περι ανεμων και υδατων.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...