Jump to content

Κοκκοι αλγης στα τζαμια!


Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο 50Λτ και σημερα παρατηρησα οτι υπαρχει προσκολημενη πρασινη αλγη στα τζαμια.Ειναι επικυνδυνο;Πως μπορω να την μειωσω η να την ξεφορτωθω;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! :bowdown:

Αν είναι σαν ανοικτοπράσινοι λεκέδες και όχι τριχίτσες τότε είναι ακίνδυνοι και μπορείς απλά να την καθαρίζεις με τούλι η ενυδρειακό βαμβάκι, μπορείς να βάλεις και κανένα σαλιγκαράκι μαύρο ζέμπρα που κάνουν καλή δουλειά με αυτό το είδος άλγης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.Εχω ενα σαλιγκαρι αλλα ειναι κιτρινο και μεγαλουτσικο.Κανει για αυτη τη δουλεια;

Φιλικα Γιανν :bowdown: ης

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρώνς τη σκληρή άλγη τα κίτρινα αλλά κάτι μπορεί να καθαρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να την μειωσω η να την ξεφορτωθω;

Προσεχοντας τα φωσφορικα να μην φτανουν ποτε στο 0. Η πρασινη σποτ αλγη συνηθως ωφειλεται σε ελλειψη φωσφορικων (ΡΟ4).

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω.Το ενυδρειο το εχω ενα χρονο αλλα δεν εχω ασχοληθει ποτε με τιμες νερου και τετοια.Απο οτι καταλαβα μαλλον θα πρεπει να αγορασω τεστ νερου.Επισης εχω αποφασισει να το φυτεψω με ζωντανα φυτα.Ποια μου συνιστατε και τι πρεπει να κανω πριν τα φυτεψω;

Φιλικα Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Θα αρχίσεις χαλαρά με κάποια εύκολα φυτά, στο ενυδρείο σου δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα απολύτως.

Αν σου αρέσουν τελικά τα φυτά μετά μπορείς σιγά σιγά να κάνεις ένα βήμα παραπάνω.

Για αρχή βάλε ανουμπια νανα, Ιάβα μος και κανένα κομμάτι κερατόφυλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια!Πριν τα φυτεψω τι πρεπει να κανω;Το ενυδρειο για την ακριβεια ειναι 45 Lt .Λεω να βαλω αρκετα φυτα αλλα δεν θελω να το κανω πυκνοφυτεμενο,τι ψαρια να βαλω;

Φιλικα Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Ακομη μια ερωτηση.Πηρα δυο σαλιγκαρια απο τα κιτρινα αλλα η αλγη επειδη ειναι σκληρη δεν την τρωνε.Προσπαθησα με καθαρο πανι να την σκουπισω αλλα δεν φευγει.Τι αλλο μπορω να κανω;

Φιλικα Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Mε τηλεκαρτα ή πιστωτικη βγαινει πιο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Καλοοο :bowdown: δεν τον σκεφτηκα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...