Jump to content

Προτεινετε μου ενα Skimmer


ΑΚΗΣ

Recommended Posts

Θελω ενα skimmer για τουλαχιστον 600 λιτρα ενυδρειο (και για 1000 καλα ειναι)το οποιο θα ειναι:

1)Εξωτερικο τοποθετημενο στο πατωμα 30 εκαταστα μακρυα απο το sump.Θα πρεπει λοιπον να τραβαει με μια αντλια νερο απο το sump,να το στελνει με ενα σωλινα στο skimmer και επειτα με αλλο σωλινα να επιτρεφει στο sump.Θα πρεπει για αυτο το λογο να ειναι τουλαχιστον 47cm το υψος οπου βγαζει την επιστροφη,αφου αυτο ειναι το υψος της επιφανειας του νερου στο sump.

ή

2)κρεμαστο του οποιου η επιστροφη να μην καλυπτει μεγαλο μερος της επιφανειας του ενυδρειου (πχ της deltec) γιατι δεν υπαρχει χωρος.

Καμια ιδεα?

Το v2 μπαινει μονο εσωτερικο στο sump.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το deltec apf600 στα 600 λιτρα και ημουν απολυτα ικανοποιημενος :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το deltec apf600 στα 600 λιτρα και ημουν απολυτα ικανοποιημενος :bowdown:

Λειτουργει ως εξωτερικο ή κρεμαστο?

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργει ως εξωτερικο ή κρεμαστο?

stand by ή in sump όχι όμως κρεμαστό .......

Link to comment
Share on other sites

H&S A-110-F2000,αυτο εχω ηδη στα χερια μου το οποιο δουλευει στο 80λιτρο μου !!!! προς το παρων μεχρι να μεταφερθει συντομως στο νεο του σπιτι.... :bowdown::bowdown:

δεν το συζηταω οτι σκιζει εε...??

Link to comment
Share on other sites

Filrou ειναι κοματακι ακριβα αυτα αλλα πολυ καλα(θελουν και εξτρα αντλια)

Klaz η εξοδος του νερου σε ποσο υψος απο τη βαση του skimmer ειναι?Στειλε μου με πμ αν θελεις μια τιμουλα για το 150-f2001 που ειναι για 1000 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Filrou ειναι κοματακι ακριβα αυτα αλλα πολυ καλα(θελουν και εξτρα αντλια)

Klaz η εξοδος του νερου σε ποσο υψος απο τη βαση του skimmer ειναι?Στειλε μου με πμ αν θελεις μια τιμουλα για το 150-f2001 που ειναι για 1000 λιτρα.

για τιμουλα,δεν ξερω ακομη να σου πω...

οσο για το υψος που ρωτας ,ειναι...φτου δεν βρισκω το μετρο....περιπου 2 παλαμες ειναι ακη μου.

Link to comment
Share on other sites

2 παλαμες ακριβως? :bowdown:

Οκ θα περιμενω ενημερωση

Link to comment
Share on other sites

Filrou ειναι κοματακι ακριβα αυτα αλλα πολυ καλα(θελουν και εξτρα αντλια)

Klaz η εξοδος του νερου σε ποσο υψος απο τη βαση του skimmer ειναι?Στειλε μου με πμ αν θελεις μια τιμουλα για το 150-f2001 που ειναι για 1000 λιτρα.

Δικο μου λαθος το 150 ειναι για 1000 λιτρα το 110 ειναι για 500. Νομιζω παντος πως οτι μαρκα και να αποφασισεις καλυτερα ειναι να παρεις ενα πολυ καλο σκιμμερ αλλιως θα δωσεις αργοτερα τα διπλα λεφτα οπως εκανα εγω :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δικο μου λαθος το 150 ειναι για 1000 λιτρα το 110 ειναι για 500. Νομιζω παντος πως οτι μαρκα και να αποφασισεις καλυτερα ειναι να παρεις ενα πολυ καλο σκιμμερ αλλιως θα δωσεις αργοτερα τα διπλα λεφτα οπως εκανα εγω :bowdown:

Ναι,το ξερω.Την πατησα και εγω σε καποια μηχανηματα ετσι.Οσο μπορω το ψαχνω τωρα.

Το V2 1000 πως σας φαινεται για κρεμαστο?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.Κατεληξα λογω χωρου και κοστους στο v2 1000 το οποιο θα μπει κρεμαστο.

Εχω διαβασει καποια προβληματα που αντιμετωπισαν ορισμενοι με την σταθμη του νερου και το κουμπακι που τη ρυθμιζει.

Αν εχει καποιος εμπειρια με αυτο το skimmer ας μου πει τι του αρεσε και κυριως τι δεν του αρεσε στη λειτουργεια του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...