Jump to content

Αναπαραγωγη Apple Snails


Recommended Posts

Εχω 2 apple snails απο εναν hobbyστα και σκεφτομουν αν μπορουσα να αναπαραγω και εγω αυτου του ειδους τα σαλιγκαρια γιατι πραγματικα ειναι πανεμορφα. Διαβασα λοιπον για αυτα και εχω καποιες αποριες:

  • Θελουν περιοπου 26-28 C για να αναπαραχθουν. Σωστα;

  • Τροφη; Ειδα λαχανικα...πως τα σερβιρω; εχω και ζωοτοκα στο ενυδρειο...

  • Εχουν φυλο τα συγκεκριμένα σαλιγκαρια;Γιατι εχω ακουσει οτι δεν ειναι ερμαφροδιτα; Αν εχουν φυλο πως ξεχωριζω τα αρσενικα απο τα θυληκά;

  • ξερω οτι γενάνε εξω απο το νερο...μπορουν να γενησουν στο τζαμι του ενυδρειου αν εχει χαμηλη σταθμη; ποσα εκατοστα περιπου;στο καπακι ειναι απιθανο να γενησουν;

Αυτες ειναι μερικες αποριες σε πρωτη φαση...

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 apple snails απο εναν hobbyστα και σκεφτομουν αν μπορουσα να αναπαραγω και εγω αυτου του ειδους τα σαλιγκαρια γιατι πραγματικα ειναι πανεμορφα. Διαβασα λοιπον για αυτα και εχω καποιες αποριες:

  • Θελουν περιοπου 26-28 C για να αναπαραχθουν. Σωστα;

  • Τροφη; Ειδα λαχανικα...πως τα σερβιρω; εχω και ζωοτοκα στο ενυδρειο...

  • Εχουν φυλο τα συγκεκριμένα σαλιγκαρια;Γιατι εχω ακουσει οτι δεν ειναι ερμαφροδιτα; Αν εχουν φυλο πως ξεχωριζω τα αρσενικα απο τα θυληκά;

  • ξερω οτι γενάνε εξω απο το νερο...μπορουν να γενησουν στο τζαμι του ενυδρειου αν εχει χαμηλη σταθμη; ποσα εκατοστα περιπου;στο καπακι ειναι απιθανο να γενησουν;

Αυτες ειναι μερικες αποριες σε πρωτη φαση...

φιλε μου δεν γνωριζω πολλα για αυτα τα σαλιγγαρια αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι εχω κανα 4αρι και γενανε συνεχεια ,εγω βεβαια πεταω τα τσαμπια τα οποια τα βρισκω κολημενα στους σωληνες του φιλτρου αλλα προχθες ειδα πολλα μικρα που σημαινει οτι καποιο τσαμπι μου ξεφυγε...παντως εγω δεν εκανα κατι το ιδιαιτερο....

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 apple snails απο εναν hobbyστα και σκεφτομουν αν μπορουσα να αναπαραγω και εγω αυτου του ειδους τα σαλιγκαρια γιατι πραγματικα ειναι πανεμορφα. Διαβασα λοιπον για αυτα και εχω καποιες αποριες:

  • Θελουν περιοπου 26-28 C για να αναπαραχθουν. Σωστα;

  • Τροφη; Ειδα λαχανικα...πως τα σερβιρω; εχω και ζωοτοκα στο ενυδρειο...

  • Εχουν φυλο τα συγκεκριμένα σαλιγκαρια;Γιατι εχω ακουσει οτι δεν ειναι ερμαφροδιτα; Αν εχουν φυλο πως ξεχωριζω τα αρσενικα απο τα θυληκά;

  • ξερω οτι γενάνε εξω απο το νερο...μπορουν να γενησουν στο τζαμι του ενυδρειου αν εχει χαμηλη σταθμη; ποσα εκατοστα περιπου;στο καπακι ειναι απιθανο να γενησουν;

Αυτες ειναι μερικες αποριες σε πρωτη φαση...

1) Περίπου τόσο... δεν είναι κάτι που πρέπει να τηρηθεί και με θρησκευτική ευλάβια.

2) Ταϊζεις τα πάντα και όχι κάτι απαραιτήτως ιδιαίτερο. Φρόντησε να ρίχνεις περισσότερη τροφή ώστε να πέφτει μπόλικη στον βυθό σου, κυρίως όταν θα έχεις μικρά για να τρώνε όλα.

3) Δεν έχουν φύλλο αλλά δεν είναι και ερμαφρόδιτα. Αρκούν 2 σαλιγκάρια. Κάποιο θα κάνει την "γυναίκα" και κάποιο τον "άντρα" :bowdown:

4) Γενάνε πάνω από την στάθμη του νερού σε χώρο που έχει υγρασία. Συνήθως αποθέτουν τα αυγά τους όταν είναι σβηστά τα φώτα. Αυτό σημαίνει πως μπορεί να τα αφήσουν και κοντά σε λάμπες. Σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να τα απομακρύνεις και να τα βάλεις κάπου που θα έχει αρκετή υγρασία, αλλά ΠΟΤΕ μέσα σε νερό.

Γενικά έχω παρατηρήσει πως γενάνε πολύ πιο εύκολα όταν τα Νιτρικά (ΝΟ3) είναι σε επίπεδα μεταξύ 50 και 100. Όχι και ότι καλύτερο για τα ψάρια σου αλλά για 1-2 εβδομάδες μπορείς να το φτάσεις σε αυτό το επίπεδο χωρίς κανέναν απολύτως κίνδυνο!

Link to comment
Share on other sites

1) Περίπου τόσο... δεν είναι κάτι που πρέπει να τηρηθεί και με θρησκευτική ευλάβια.

2) Ταϊζεις τα πάντα και όχι κάτι απαραιτήτως ιδιαίτερο. Φρόντησε να ρίχνεις περισσότερη τροφή ώστε να πέφτει μπόλικη στον βυθό σου, κυρίως όταν θα έχεις μικρά για να τρώνε όλα.

3) Δεν έχουν φύλλο αλλά δεν είναι και ερμαφρόδιτα. Αρκούν 2 σαλιγκάρια. Κάποιο θα κάνει την "γυναίκα" και κάποιο τον "άντρα" :bowdown:

4) Γενάνε πάνω από την στάθμη του νερού σε χώρο που έχει υγρασία. Συνήθως αποθέτουν τα αυγά τους όταν είναι σβηστά τα φώτα. Αυτό σημαίνει πως μπορεί να τα αφήσουν και κοντά σε λάμπες. Σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να τα απομακρύνεις και να τα βάλεις κάπου που θα έχει αρκετή υγρασία, αλλά ΠΟΤΕ μέσα σε νερό.

Γενικά έχω παρατηρήσει πως γενάνε πολύ πιο εύκολα όταν τα Νιτρικά (ΝΟ3) είναι σε επίπεδα μεταξύ 50 και 100. Όχι και ότι καλύτερο για τα ψάρια σου αλλά για 1-2 εβδομάδες μπορείς να το φτάσεις σε αυτό το επίπεδο χωρίς κανέναν απολύτως κίνδυνο!

Nα τον ακους το κ. stormtrooper ή Νικο.. :bowdown::bowdown:

γιατι..εκαστος στο ιδος του και ο stormtrooper στα Σαλιγκαρια... :bowdown::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

2) Ταϊζεις τα πάντα και όχι κάτι απαραιτήτως ιδιαίτερο.

Τα παντα οπως;Μηπως τα παντα θα τα τρωνε τα ψαρια;

4) Γενάνε πάνω από την στάθμη του νερού σε χώρο που έχει υγρασία. Συνήθως αποθέτουν τα αυγά τους όταν είναι σβηστά τα φώτα. Αυτό σημαίνει πως μπορεί να τα αφήσουν και κοντά σε λάμπες. Σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να τα απομακρύνεις και να τα βάλεις κάπου που θα έχει αρκετή υγρασία, αλλά ΠΟΤΕ μέσα σε νερό.

δηλαδη να φανταστω οτι χρειαζεται να εχω χαμηλη σταθμη νερου;

Ερωτηση: Υπαρχει περιπτωση να μην γεννήσουν;

Έγινε επεξεργασία - alkis13
Link to comment
Share on other sites

Tα Apple Snails τρώνε σχεδόν τα πάντα. Από νεκρά ψάρια, τροφές, άλγες μέχρι και φυτά, αν δεν βρούνε τίποτα άλλο. Με άλλα λόγια σου λέω να μην κάνεις κάτι ιδιαίτερο πάνω στο θέμα διατροφής. Απλά ρίχνε λίγο παραπάνω τροφή ώστε να τρώνε καλά και ποιοτικά και όχι μόνο ότι ξεμένει!

Όσον αφορά τη στάθμη του νερού... Προσωπικά ποτέ δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο πάνω σε αυτό. Χαμηλή στάθμη θες σε περίπτωση που έχεις ανοιχτό ενυδρείο και καλό είναι να ρίχνεις τη στάθμη για να μη βρεις τα σαλιγκάρια σου στο πάτωμα! Αλλιώς το έχεις το ενυδρείο και δουλεύει κανονικά και τα σαλιγκάρια θα βρούνε την άκρη.

όπως κάθε ζωντανός οργανισμός, έτσι και τα σαλιγκάρια θα αναπαραχθούν όταν κρίνουν πως έχουν τις κατάλληλες συνθήκες! Όπως σου είπα και πάνω... Προσωπικά παρατήρησα έντονη δραστηριότητα όσον αφορά την αναπαραγωγή όταν είχα υψηλα NO3. Κι επειδή στη παρούσα φάση ξεμένω από Apple Snail, κάνω αλλαγές νερού ανά 15 μέρες, τα ΝΟ3 φτάνουν στο 100 και ήδη έχω τσαμπιά!

Link to comment
Share on other sites

τροφη δεν μενει ουτε για δειγμα....την τρωνε ολη τα ψαρια....εχω βαλει ενα μαρουλοφυλο κρεμασμενο απο το καπακι...ηδη εχουν τσιμπήσει κατι...

Link to comment
Share on other sites

τροφη δεν μενει ουτε για δειγμα....την τρωνε ολη τα ψαρια....εχω βαλει ενα μαρουλοφυλο κρεμασμενο απο το καπακι...ηδη εχουν τσιμπήσει κατι...

Το ότι είναι παμφάγα δεν σημαίνει πως έχουν προτίμηση και στην "πρασινάδα". Τουλάχιστον εγώ έχω παρατηρήσει πως ποιο πρωτεϊνούχες τροφές τα τρελαίνει!!!

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω πολυ!!!!!!! Οι γαριδες amano θελουν υφαλμηρο νερο για να αναπαραχθουν;Σε κοινοβιο ενυδρειο δεν υπαρχει περιπτωση ετσι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδεια τα σαλιγκαρια ακομα τιποτα ;):(:thumbup: εβαλα ενα ζευγαρακι στη γενιστρα ενυδρειο μπας και γινει τιποτα αλλα δεν βλεπω τσαμπι και ανησυχω...

P.S. Ξερει κανενας να μου απαντηση στην ερωτηση στο προηγουμενο ποστ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδεια τα σαλιγκαρια ακομα τιποτα ;):(:thumbup: εβαλα ενα ζευγαρακι στη γενιστρα ενυδρειο μπας και γινει τιποτα αλλα δεν βλεπω τσαμπι και ανησυχω...

P.S. Ξερει κανενας να μου απαντηση στην ερωτηση στο προηγουμενο ποστ;

Η αναπαραγωγή του όποιου ζωντανού οργανισμού δεν είναι κα΄τι που μπορείς να το καθορίζεις. Θέλει το χρόνο του και τα σαλιγκάρια θα γεννήσουν όταν εκείνα κρίνουν ότι πρέπει.

Αν δεν κάνω λάθος, είναι δύσκολη έως αδύνατη η αναπαραγωγή των αμάνο γαριδών σε ενυδρείο καθότι είναι διαφορετικές οι συνθήκες εκκόλαψης των αυγών από αυτές που μεγαλώνουν τα μικρά!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ενα δικιο.... απλως παραξενευομαι...και το θεμα ειναι πως χρειαζομαι σαλιγκαρια και δεν θελω να αγορασω...;)

Link to comment
Share on other sites

Κριμα φιλε μου που είσαι μακρια να σου εδινα η τσαμπια η μικρα.

Εχω γεμισει απο αυγα και μικρα και πλεον τα πεταω τα αυγα απο τα applesnail.

Εχω 3 ενήλικα και γεννανε συνεχεια.

Αυτη τη στιγμή εχω 2 τσαμπακια και θα τα παρει φιλος να τα βαλει στο δικο του.

post-11750-1242972231_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου φαινεται πως τα apple snails μου, ακουσαν τις προσευχές μου.....

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι.....

Περιμενε σε λιγο και θα δεις και τσαμπακια.

Και μετα καθε τοσο θα εχεις τσαμπια.

Θα γεμισει ο τοπος και δεν θα ξερεις τι να τα κανεις.

Και εγω ετσι ξεκίνησα με ενα ζευγαρι και τωρα καθε μηνα βλεπω 2 τσαμπια και τα δινω αμεσως γιατι εχω καπου στα 300 μικρα.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις ποσο καιρο κανουν τα σαλιγκαρια για να γεννησουν τα τζαμπια;

Επισης,πια ειναι η ανωτατη θερμοκρασια που αντεχουν τα apple snails?

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις ποσο καιρο κανουν τα σαλιγκαρια για να γεννησουν τα τζαμπια;

Επισης,πια ειναι η ανωτατη θερμοκρασια που αντεχουν τα apple snails?

Μπορει μετα απο 2-3 μερες να εχεις τσαμπια αλλα μπορει και μετα απο πολυ καιρο.

Οταν εβλεπα τα δικα μου ετσι σε 2 το πολυ 5 μερες εψαχνα και έβρισκα τσαμπι.

θερμοκρασιες ειναι απο 18 μεχρι 28 με την καλύτερη 23-25.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει μετα απο 2-3 μερες να εχεις τσαμπια αλλα μπορει και μετα απο πολυ καιρο.

Οταν εβλεπα τα δικα μου ετσι σε 2 το πολυ 5 μερες εψαχνα και έβρισκα τσαμπι.

θερμοκρασιες ειναι απο 18 μεχρι 28 με την καλύτερη 23-25.

Σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Κατι παραξενο,ακουσα ενα θορυβο σαν να βγαζει το ενυδρειο αερα, σαν να πεφτει νερο στο ενυδρειο, και ανοιξα το φως και ειδα ενα apple snail να πεφτει μεσα στο νερο....λογικα ειχε βγει εξω..... Λετε τωρα να μην ξαναβγει; Αν γενίσει στη λαμπα πανω θα υπαρχει προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Λετε τωρα να μην ξαναβγει; Αν γενίσει στη λαμπα πανω θα υπαρχει προβλημα;

Να μη ξαναβγεί ποιος, που, τί...??? Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Αν γεννήσει πάνω σε λάμπα απλά θα πρέπει να μεταφέρεις τα αυγά κάπου αλλού αν θες να εκκολαφθούν!

ΥΓ: Όταν λες πως άναψες τα φώτα ελπίζω να εννοείς του δωματίου και όχι του ενυδρείου! Τα τρελαίνεις τα ψάρια με το άνοιξε κλείσε των φώτων!

Link to comment
Share on other sites

(αν ξαναβγει το σαλλιγκαρι...) Ακομα τιποτα απο γεννες.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα alkis13 και εγώ το παλεύω με τα apple snails τώρα έχω 6 για να μεγαλώσω τις πιθανότητες αλλά ακόμα τίποτα…

όσο για αυτό που λες με το μαρούλι βαλτούς μισό αγγούρι και κομμένο στη μέση και πιασε το σε μια πέτρα με ένα λαστιχάκι θα κάνουν τρελό attack …

βγαλ το μετά από 8 ώρες γιατί θα σαπίσει όπως λέει και σε ένα ποστ ο φίλος delta

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...