Jump to content

Piranha Video


piranxobios

Recommended Posts

Καταπληκτικο το τερατακι!

Μια απορια εχω!Πως ζει αυτο το πειρανχας με τοσα μικρα ψαρακια και δεν τα τρωει? :)

Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

τσαμπουκας ο rhom...

ειναι πιο μεγαλος απο την μικρη! :thumbup:

μπραβο πολυ ωραιος ειναι και ο rhom και το ενυδρειο σου. :):rolleyes::hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικο το τερατακι!

Μια απορια εχω!Πως ζει αυτο το πειρανχας με τοσα μικρα ψαρακια και δεν τα τρωει? :)

απλα ουτε καν τους δινει σημασια...και οπως ειδες στο τελευταιο βιντεο το ψαρι βλεπει μονο το κεφαλι της μικρης

και επιτιθεται οπως κανει και σε καθε μικρο παιδι, οταν παει ενας ενηλικας που ειναι πιο ψηλος απο ενα παιδι τοτε δεν κανει κινηση...επομενως για να επιτεθει σε ψαρι πιστευω οτι πρεπει να εχει καποιο μεγεθος μεγαλυτερο απο αυτα τα ψαρακια που ζουν μαζι του οπως μια κιχλιδα, ενα παπαγαλοψαρο κ.α. ψαρια παρομοιου μεγεθους!

Έγινε επεξεργασία - piranxobios
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ερώτηση/παρατήρηση?

Μήπως ψιλοταλαιπωρείται ο ψάρκαλας εκεί μέσα? Λίγο στριμωγμένο τον βλέπω. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, αλλά για το μέγεθός του νομίζω πως σαν να στενεύεται!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ερώτηση/παρατήρηση?

Μήπως ψιλοταλαιπωρείται ο ψάρκαλας εκεί μέσα? Λίγο στριμωγμένο τον βλέπω. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, αλλά για το μέγεθός του νομίζω πως σαν να στενεύεται!

λες τα 700 λιτρα (2χ0.60χ0,60)να του πεφτουν λιγα???

Link to comment
Share on other sites

λες τα 700 λιτρα (2χ0.60χ0,60)να του πεφτουν λιγα???

Τα 700 λίτρα δεν μου λένε κάτι. Για κάποια ψάρια είναι μεγάλο, για άλλα είναι μικρό και για άλλα ιδανικό. Απλά αυτό που βλέπω στα βιντεάκια μου φαίνεται κάπως στριμωγμένο. Ξαναλέω πως δεν έχω συνολική εικόνα του ενυδρείου και της συμπεριφοράς του ψαριού μέσα σε αυτό, όπως επίσης δηλώνω και πλήρη άγνοια για τις απαιτήσεις του συγκεκριμένου ψαριού.

Απλά παρατήρηση έκανα στην οποία μάλλον έκανα λάθος εκτίμηση :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα 700 λίτρα δεν μου λένε κάτι. Για κάποια ψάρια είναι μεγάλο, για άλλα είναι μικρό και για άλλα ιδανικό. Απλά αυτό που βλέπω στα βιντεάκια μου φαίνεται κάπως στριμωγμένο. Ξαναλέω πως δεν έχω συνολική εικόνα του ενυδρείου και της συμπεριφοράς του ψαριού μέσα σε αυτό, όπως επίσης δηλώνω και πλήρη άγνοια για τις απαιτήσεις του συγκεκριμένου ψαριού.

Απλά παρατήρηση έκανα στην οποία μάλλον έκανα λάθος εκτίμηση :thumbup:

Στο συγκεκριμενο ειδος και μεγεθος ψαριου τα 400-500 λιτρα << λενε>> οτι συνηθως ειναι καλα απο εκει και περα οτι μεγαλυτερο σε λιτρα τοσο καλυτερα...αλλωστε τα ψαρια αυτα δεν φημιζονται και για τη κινητικοτητα τους...σπανια θα το δεις να μετακινειτε εκτος της ωρας του φαγητου!

Link to comment
Share on other sites

αλλωστε τα ψαρια αυτα δεν φημιζονται και για τη κινητικοτητα τους...σπανια θα το δεις να μετακινειτε εκτος της ωρας του φαγητου!

Αυτό ακριβώς είδα και μου φάνηκε περίεργο. Θέλω να πω πως το είδα ακίνητο σαν τον πυρήνα ηλιακού συστήματος με πολλούς πλανήτες γύρω του :thumbup: Όπως είπα και πιο πάνω δεν ξέρω τα χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου ψαριού... Απλά είχα την εικόνα των πιράνχα ως πιο κινητικά...

Thanx για τις πλΕροφορίες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

να δουμε τι αλλο θα δουμε...ζευγαρι rhombeus δειτε το εδω

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβός σκεφτόμουν και εγώ...είναι εφικτό?

Όλα είναι πιθανά.... :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβός σκεφτόμουν και εγώ...είναι εφικτό?

αυτο που με παραξενευει ειναι η συνεχη κηνιση των ψαριων που δεν ειναι κατι συνηθισμενο για τα συγκεκριμενα ψαρια ,συνηθως αυτη τη συμπεριφορα την εχουν λιγη ωρα αφου μπουν σε ενα καινουργιο ενυδρειο,καθως επισεις οτι τα χρυσοψαρα ειναι ακομα ζωντανα,ισως ειναι μολις τα εχει βαλει στο ενυδρειο και δεν εχουν προλαβει να πεσουν οι πρωτες δαγκωνιες...και οι οποιες πρεπει να ειναι ποιλυ ασχημες!~!!!

Link to comment
Share on other sites

1. τα χρυσοψαρα ειναι πολυ ηρεμα, σαν να μην ξερουν (ακομα) που βρισκονται.

2. τα rhom κανουν βολτες (μαλλον αναγνωριστηκες) στο ενυδρειο.

το συμπερασμα μου:

τα rhom ειναι μολις λιγες ωρες στο ενυδρειο, οπως κ τα χρυσοψαρα για να τους αποσπανε την προσοχη κ να εκτονωθουν σε αυτα κ οχι σε μεταξυ τους καυγαδες...

ετσι τα rhom ακομα ειναι στρεσαρισμενα κ δεν εχει τεθει θεμα κυριαρχιας αναμεσα τους, δεν εχουμε καυγαδες αλλα ουτε κ επιθεση στα χρυσοψαρα.

αν ηταν εστω μερικες μερες μεσα τα rhom κ ακομα κ αν δεν ηταν πεινασμενα θα ειχαν κυνηγησει τα χρυσοψαρα με το που θα τα εβλεπαν κ αυτα θα ηταν πανικοβλημενα.

Link to comment
Share on other sites

έχω διαβάσει σε πολλά άρθρα ότι παίζει ρόλο η ψυχολογία στα ψάρια.

Αν κάποιο ψάρι νιώθει φοβισμένο και αντιδρά έτσι γίνεται από μόνο του στόχος για τους εχθρούς του, ενώ κάποιο του ίδιου είδους στο ίδιο ενυδρείο με τους ίδιους συγκατοίκους μπορεί να γλυτώσει (έως κάποιο σημείο) αν δεν χαμπαριάζει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...