Jump to content

απιστευτο


Recommended Posts

Οχι δεν λεω αυτο....Αφου δεν εχει ουτε πρασινο ουτε κοκκινο:S

Λεω αυτο.....(Θα ανεβασω πιο μετα φωτογραφια γιατι τωρα δεν μου ανεβαζει η παλιο Μακακια..... :):rolleyes::hysterical::thumbup: )

Παντως η φωτογραφια που θα σας δειξω ειναι τραβηγμενη απο τον πατερα μου οταν ειχε παει στην ερυθρα...

Εχω σε φωτογραφια παραπολα ψαρια της περιοχης και ειναι και αυτα εξισου πανεμορφ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πολυ ωραια φοτο αυτη δεν πιστευω να την τραβηξες μονος σου? :thumbup::bowdown:

Συγκικριμενα την τραβηξε ο πατερας μου σε ενα ταξιδι στην ερυθρα...Μην νομιζεται..Δεν εχει ασχολειθει ποτε με μηχανες..Εβαλε το υποβρυχειο mode και τραβαγε αβερτα..Με καμερα 7 MegaPixels... :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

http://www.scubadreamslanzarote.eu/images/...verwrasse03.jpg

Aυτη ειναι η κατσουλα.

Το ψαρι που λες δεν το εχω δει σε ελληνικες θαλασσες. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - watchmaker
Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι που λεω υπαρχει στις ελληνικες θαλασσες αλλα με αλλα χρωματα...Και αλλους σχηματισμους..Ομως το "καλουπι" του ψαριου ειναι ιδιο...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εδω..

Και δες στο δευτερο τοπικ το Thalassoma pavo (Turkish wrasse) ..Μετα πατα στο λινκ να δεις και φωτογραφια..:thumbup:

Y.Γ για να μην ψαχνεις ειναι με αλφαβητικη..:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για τριτο ποστ στην σειρα αλλα τα εβρισκα ενα ενα... :thumbup::thumbup:

http://www.turklider.org/TR/EditModule.asp...amp;ItemIndex=0

Υπαρχει ακομα καποιος που πιστευει πως ενα Reef εχει πιο ωραια χρωματα απο την μεσογειο..??

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδια καλησπερα σημερα πηγα για μια βουτιτσα και ψαρεματακι και ενω αλλος ψαρευε εγω ανακαλυψα μια κατακοκκινη ανεμωνη που δυστυχως δεν ξερω τιποτα για αυτην μια λευκη και κατι ψαρια με απιστευτα χρωματα που δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο τα "εξωτικα" νησια!!!!αν μπορει καποιος να βοηθηση στην αναγνωρηση καθως και θερμοκρασιες που πρεπει να διατηρουντε οι οργανισμοι αυτοι καθως και φωτησμος.υ.γ οι φωτο ειναι λιγο χαλια!!!!!!!!!!!

Στην 1η και στην 3η φωτογραφία, τα χρωματιστά που βλέπεις είναι οι λεγόμενες Λαπίνες ή Χειλούδες όπως τις λένε οι ψαράδες, λόγω των σχετικά μεγάλων χειλιών τους.

Είναι πεντανόστιμες και κάνουν ωραία σούπα. :D

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Τώρα είδα ότι είναι παλιό το θέμα... :D:P:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Τώρα είδα ότι είναι παλιό το θέμα... :D:P:wootwoot:

Ποτε δεν ειναι αργα να παρει καποιος απαντησεις!!!

Αλλωστε γι'αυτο τα θεματα μενουν παντα ανοιχτα.............. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν ειναι αργα να παρει καποιος απαντησεις!!!

Αλλωστε γι'αυτο τα θεματα μενουν παντα ανοιχτα.............. :P

:wootwoot::wootwoot::wootwoot: σωστα αλλωστε ο καθενας μας μπορει να εχει να προσθεσει και κατι :D

Link to comment
Share on other sites

Κοινγκ το δικο"" μας θαλασσωμα (Thalassoma) ειναι οι γυλοι.- :(

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Τέτοιες κόκκινες ανεμώνες είχα συναντήσει φέτος που πήγα διακοπές στην Ερέτρια! :( Και τα βράχια ήταν γεμάτα από αυτές και δεν ήξερα τι ήταν!!! :(

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα δει δει στη Σύρο και αυτά τα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Η Ελληνικη θαλασσα εχει αρχισει να περιεχει ψαρια που δεν υπηρχαν στο οικοσυστημα της μεσογειου και τα οποια εχουν μπει απο τη διωρυγα του Σουεζ. Ενα κλασσικο παραδειγμα ειναι οι "Γερμανοι" που εχουν καταλαβει πλεον ολες τις ακτες. Προσφατα τους ειδα στο Σαρωνικο. Πριν απο αρκετα χρονια στην περιοχη της Βουλας μαζευοντας πετρες για ενα ενυδρειο ο γιος μου βρηκε ενα ασπονδυλο που δεν πιστευαμε στα ματια μας. :( Δυστυχως δεν εχω φωτογραφια.- :(

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος εάν ξέρει, τι είναι κάτι κίτρινα σωληνάκια σαν σφουγγάρια πιασμένα επάνω στα βράχια? είναι στα ρηχά στο 1 μέτρο!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος εάν ξέρει, τι είναι κάτι κίτρινα σωληνάκια σαν σφουγγάρια πιασμένα επάνω στα βράχια? είναι στα ρηχά στο 1 μέτρο!!

Όπως το είπες...σφουγγάρια (σπόγγοι)

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι υπάρχει κανείς κίνδυνος απο τους σπόγγους που υπάρχουν-δημιουργούνται στο βράχο, ίσα-ίσα φιλτράρουν κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι σε ενα fish only καλο ειναι να μην προσθετουμε ζωα που δεν μπορουμε να συντηρησουμε.Ποσο μαλλον σφουγγαρια τα οποια θελουν ειδικες συνθηκες που δεν υπαρχουν σε τετοιο ενυδρειο.Ασε που ο θανατος τους συνοδευεται με απελευθερωση δηλητηριοδων ουσιων(σε πολλα ειδη).Οποτε οσο πιο μεγαλο το σφουγγαρι,τοσο πιο επικινδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες Γερμανοι..??

Καποια φωτο υπαρχει... :)

Διαβαζεις στο φορουμ η να .......... :D

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=72

http://www.fishbase.org/images/species/Silur_u5.jpg

http://www.fishbase.org/images/species/Silur_u0.jpg

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...