Jump to content

Ολα πανε καλα


Tricky

Recommended Posts

Γεια χαρα παιδια ,

το fish only μου εδω και κανα 2 εβδομαδες εχει ξεκινησει.Το ενυδρειο μου ειναι fish only 130 λιτρων.Εξοπλισμος:εξωτ. φιλτρο SERAFIL 900λ/ω,σκιμερ DELTEC MCE600,κυκλοφορια 1300 λ/ω,αραγωνιτης 50/50,ψοφιος βραχος.Για χημικο , εχω προσωρινα ενα εσωτ. φιλτρακι.

Ολα στηθηκαν με προσοχη.Η μεγαλυτερη επιτυχια (τουλαχιστον ετσι φαινεται τωρα) ηταν το στρωσιμο του ενυδρειου και αυτο θελω να επισημανω σε οσους θελουν να στησουν ενα παρομοιο συστημα: Το σιποραξ του βιολογικου μου στρωθηκε επι δυο μηνες σε ωριμο sump ενος φιλου.Δηλαδη οσο καιρο μαζευα εξοπλισμο κλπ , αυτο στρωνοταν :thumbup: .Ετσι απο τη στιγμη που το εβαλα , 3 μερες μετα μπηκε ψαρι !!

Τωρα 2 εβδομαδες μετα εχω ενα occelaris και ενα Pseudochromis paccagnellae.Μετρησεις ειναι αμμωνια/nitrites μηδεν και nitrates καμμια 10 ppm οποτε συνεχιζω στοκαρισμα κανονικα.Βοηθαει φυσικα και το σκιμερ που ειναι θηριο!Επισης , η αλγη ακομα (η καφε που συνηθως εμφανιζεται στα νεα συστηματα) ειναι αγνωστη λεξη για μενα.

Προβληματα που αντιμετωπισα :

1)Το ph δεν ανεβαινε με τιποτα στο 8-8,2 .Λυση : Seachem Marine buffer.Τωρα φαινεται καλα

2)Ο κλοουν δεν τρωει Flakes .Λυση : του ριχνω κατεψυγμενες !!

Επομενα βηματα :

Προσθηκη ετερου εξωτ. φιλτρου που θα γινει χημικο/μηχανικο και θα αποτελεσει προφιλτρο για το φιλτρο αμμου 700λ δυναμικοτητας που θα βαλω.Αυτο μπαινει τωρα ωστε να ετοιμαζεται για το επομενο ενυδρειου μου 450 λιτρων που θα στεγασει το πολυποθητο trigger .Ακους ΤΑΝ ;):thumbup: !!!

Αυτα προς το παρον.Συντομα φωτογραφιες

Link to comment
Share on other sites

Ολα στηθηκαν με προσοχη.Η μεγαλυτερη επιτυχια (τουλαχιστον ετσι φαινεται τωρα) ηταν το στρωσιμο του ενυδρειου και αυτο θελω να επισημανω σε οσους θελουν να στησουν ενα παρομοιο συστημα: Το σιποραξ του βιολογικου μου στρωθηκε επι δυο μηνες σε ωριμο sump ενος φιλου.Δηλαδη οσο καιρο μαζευα εξοπλισμο κλπ , αυτο στρωνοταν ;) .Ετσι απο τη στιγμη που το εβαλα , 3 μερες μετα μπηκε ψαρι !!

Προβληματα που αντιμετωπισα :

1)Το ph δεν ανεβαινε με τιποτα στο 8-8,2 .Λυση : Seachem Marine buffer.Τωρα φαινεται καλα

16783[/snapback]

Αυτό είναι το καλύτερο στρώσιμο. Για' αυτό υπάρχουν οι Φίλοι.

Θα πρότεινα μια χαμηλότερη τιμή ΡΗ αλλά περισσότερο σταθερή, παρά μια συνεχής και μόνιμη προσπάθεια ανόδου της.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο το ph ηταν ενα απο τα προβληματα που αντιμετωπισα . Με ph βρυσης 7,8 (κεντρο Αθηνων) , εβαλα αλατι red sea για τρεις μερες , μετα αραγωνιτη 50/50 και τελος βραχο και κοραλλια ψοφια απο aquaristic και αφου ξαναμετρησα ειχα ph μικροτερο απο το αρχικο (7,7) !! δηλαδη λες και το αλατι/αμμος/βραχος αντι να ανεβασουν το ph του νερου, το κατεβασαν !! γιαυτο κατεφυγα στο buffer το οποιο εδειξε οτι κατι κανει ...

οι μετρησεις που αναφερω εγιναν με phμετρο οποτε τις θεωρω αξιοπιστες ..

Βασιλης

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο το ph ηταν ενα απο τα προβληματα που αντιμετωπισα . Με ph βρυσης 7,8 (κεντρο Αθηνων) , εβαλα αλατι red sea για τρεις μερες , μετα αραγωνιτη 50/50 και τελος βραχο και κοραλλια ψοφια απο aquaristic και αφου ξαναμετρησα ειχα ph μικροτερο απο το αρχικο (7,7) !! δηλαδη λες και το αλατι/αμμος/βραχος αντι να ανεβασουν το ph του νερου, το κατεβασαν !! γιαυτο κατεφυγα στο buffer το οποιο εδειξε οτι κατι κανει ...

οι μετρησεις που αναφερω εγιναν με phμετρο οποτε τις θεωρω αξιοπιστες ..

Βασιλης

16834[/snapback]

To skimmer βοηθαει καλυτερα στην επιτευξη ενως καλυτερου PH. Ο Νικος τα λεει πολυ καλα. Καλυτερα ενα ΡΗ λιγο ποιο χαμηλο αλλα σωστο παρα να παιζει μια πανω και μια κατω.

Ειχες το σκιμμερ τοτε? Οταν το εβαλες δεν ειδες διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...