Jump to content

νεος στον κοσμο της κιχλιδας


Chnarakis

Recommended Posts

καλησπερα σε όλους,

αγορασα ενα ενυδρειο της juwel rio 240 λιτρων. εχει ενα εσωτερικο φιλτρο εχω παρει και μια αντλια για να βγαζει μπουρμπουληθρες. επισης πηρα απο το μαγαζι δυο σιροπια aqutan kai nitrivec της sera. αυτος ειναι ο εξοπλισμος που εχω. sorry ξεχασα να πω το πιο βασικο, λογω του καινουργιου ενυδρειου μου εχουν φερει ολοι οι φιλοι καμποσα ψαρακια για να στρωθει καλυτερα λεει το νερο... τα ψαρακια αυτα ειναι red eye, κατι χηρες, κατι αλλες μινιατουρες που φωσφοριζουν και κατι αλλα που εχουν ουρα που μοιαζει με φτερο πεταλουδας.

τωρα παμε στα δυσκολα... οπως θα καταλαβατε απο την πιο πανω περιγραφη μου ειμαι αρχαριος και δεν μπορω να καταλαβω πως θα στρωσω το νερο του ενυδρειου μου.

τα ψαρια που εχω αποφσισει να βαλω ειναι αφρικανικες κιχλιδες, τι θα πρεπει να κανω πρεπει να αδειασω ολο το νρο και να αρχισω αποτην αρχη το στρωσιμο? πρεπει να παρω εξωτερικο φιλτρο? συγνωμη αν σας ζαλισα με τον τροπο που περιεγραψα ελπιζω συντομα να μπορω να ειμαι πιο σαφης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου.........Chnarakis

τα στρωσιμο του ενυδρειου με ψαρια ειναι

το πιο απανθρωπο και το πιο επωδυνο για τα

ψαρακια σου......

θα σε προτρεψω να διαβασεις δυο αρθρα

Αυτο για το στρωσιμο του ενυδρειου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

και αυτο για το στησιμο του ενυδρειο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=598

Έγινε επεξεργασία - PPAP
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου γεια σου.Αν καταλαβα καλα οι φιλοι σου εφεραν τα ψαρακια αυτα για να στρωσει το νερο στο ενυδρειο.Εσυ, ομως, θελεις να βαλεις αφρικανικες κιχλιδες.Δηλαδη, τα ψαρακια που εβαλες ειναι αναλωσιμα υλικα ας πουμε,οπως το χαλικι, η λαμπα...Και μετα το στρωσιμο, αν επιζησει καποιο τι θα το κανεις?Θα το πεταξεις?Εχω την εντυπωση οτι ειναι λαθος ο τροπος σκεψης σας, αφου εχετε να κανετε με ζωντανα πλασματακια!Θα σου προτεινα και εγω να διαβασεις τα θεματα στο forum που αφορουν το στρωσιμο με ψαρια (μιας και ειναι ο τροπος που διαλεξες) 'η αν θες να μην ταλαιπωρηθουν τα ψαρακια να τα δωσεις καπου μεχρι να στρωσει το φιλτρο σου(το καλυτερο) και μετα βλεπεις τι θα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε όλους,

αγορασα ενα ενυδρειο της juwel rio 240 λιτρων. εχει ενα εσωτερικο φιλτρο εχω παρει και μια αντλια για να βγαζει μπουρμπουληθρες. επισης πηρα απο το μαγαζι δυο σιροπια aqutan kai nitrivec της sera. αυτος ειναι ο εξοπλισμος που εχω. sorry ξεχασα να πω το πιο βασικο, λογω του καινουργιου ενυδρειου μου εχουν φερει ολοι οι φιλοι καμποσα ψαρακια για να στρωθει καλυτερα λεει το νερο... τα ψαρακια αυτα ειναι red eye, κατι χηρες, κατι αλλες μινιατουρες που φωσφοριζουν και κατι αλλα που εχουν ουρα που μοιαζει με φτερο πεταλουδας. 

τωρα παμε στα δυσκολα... οπως θα καταλαβατε απο την πιο πανω περιγραφη μου ειμαι αρχαριος και δεν μπορω να καταλαβω πως θα στρωσω το νερο του ενυδρειου μου.

τα ψαρια που εχω αποφσισει να βαλω ειναι αφρικανικες κιχλιδες, τι θα πρεπει να κανω πρεπει να αδειασω ολο το νρο και να αρχισω αποτην αρχη το στρωσιμο? πρεπει να παρω εξωτερικο φιλτρο? συγνωμη αν σας ζαλισα με τον τροπο που περιεγραψα ελπιζω συντομα να μπορω να ειμαι πιο σαφης.

16894[/snapback]

γεια σου φίλε Chnarakis

με τη μικρή εμπειρία που έχω την εχω αποκτήσει διατηρώντας αφρικανικές κιχλιδες η γνώμη μου είναι να κάνεις τα εξής .

1. πιάσε όλα τα ψαρακια που εχεις αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο σου και επέστρεψέ τα στο petshop. Προσπάθησε να τα ανταλλάξεις με καμιά τροφούλα για αφρικάνες ή κάτι άλλο αναλώσιμο. Αν δε σου τα ανταλλάσουν χάρισέ τα (όχι στο petshop ;) ).

2. Στο ενυδρείο σου νομίζω ότι θα είναι μια χαρά 3 γκρουπάκια των 4 ατόμων από mbuna πχ. Labidochromis caureleus, Iodotropheus sprengerae, Ps Acei.

3. Δεν ξέρω τι υπόστρωμα και τι διακόσμηση έχεις αλλά οι αφρικάνες χρειάζονται άμμο και πέτρες. Άμμο μαζεύεις από κάποια παραλία (καλύτερα λίγο απομακρυσμένη) τώρα όμως πριν αρχίσουν τα μπάνια. Πέτρες ή από παραλία ή από ποτάμι-ρεματιά ή και από το βουνό. Ολα τα καθαρίζεις από ξένα σώματα τα πλένεις καλά (καλύτερα ακόμα βράσιμο) και είσαι οκ. Βάλε στον πυθμένα του ενυδρείου ένα λεπτό φελιζόλ(για να μην ακουμπούν οι πέτρες κατευθείαν στο γιαλί) , άρχισε να τοποθετεις τις πέτρες σου και μετά την άμμο.

4. Κάνεις ακριβώς ότι περιγράφεται στο παραπάνω Link του φίλου PPAP για το στρώσιμο χωρίς ψάρια αλλά με αμμωνία. Εδώ θα βοηθήσει και το nitrivec να επιταχυνθουν κάπως τα πράγματα.

Εννοείται ότι στο νερό που βάζεις στο ενυδρείο προσθέτεις πάντα την σωστή ποσότητα αντιχλώριου (aquatan).

Σε όλη τη διάρκεια του στρωσίματος κάνεις test. Όταν μηδενιστουν όλα κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού και βάζεις τα πρώτα ψαράκια.

5. Φίλτρανση. Οι αφρικάνες είναι ψάρια που τρώνε πολύ και παράγουν πολλά απορρίματα. Κατά τη γνώμη μου έχεις δύο επιλογές . Κρατάς το εσωτερικό και προσθέτεις και ένα ακόμα εξωτερικό μικρό ή αφαιρείς εντελώς το εσωτερικό για να κερδίσεις και λίγα λίτρα και προσθέτεις ένα μεγαλύτερο εξωτερικό. Εφ΄όσον ασχοληθείς με το Hobby ενα καλό εξωτερικό φίλτρο είναι επένδυση.

Συνοπτικά κάπως έτσι ξεκίνησα και έγω με το πρωτο μου ενυδρείο και τα πράγματα πηγαν μια χαρά . Καλη επιτυχία :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα παιδια,

ζητω συγνωμη που εξαφανιστηκα απο το forum αλλα δυστυχως εχω πολυ τρεξιμο με τη δουλεια. πρωτα απ ολα να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας σιγουρα βοηθησαν και θα με βοηθησουν πολυ.

οσο για το φιλτρο εχτες αγορασα το eheim 2217 απ οτι μου ειπαν θεωρειται αρκετα αξιοπιστο και επειδη ειναι κανονικα για περισσοτερα λιτρα απο το δικο μου, δεν θα εχω προβλημα.

υ.γ. το εσωτερικο το εχω κρατησει.

επισης εμαθα εχτες δυστυχως οτι το nitrivec πρεπει να μπαινει για 10 μερες συνεχομενα ενω απο εκει που το ειχα παρει μου ειχαν πει να το βαλω μια φορα και μετα στην αλλαγη του νερου παλι. (δεν διαβασα κι εγω τις οδηγιες χρησης απο την χαρα μου )

τελος, τα mbuna δυστυχως δεν ξερω πως ειναι, μηπως υπαρχει καποιο site που να εχει τις κιχλιδες με τις ονομασιες τους και φωτο για να αρχισω να καταλαβαινω για ποια ψαρια μου μιλανε?

ευχαριστω για την κατανοηση

Link to comment
Share on other sites

φιλε ΖΑΚ,

επειδη μαλλον δεν καταλαβες αυτα που ηθελα να πω οπως τόνισα ειμαι αρχαριος δεν ειπα οτι ειμαι κανενας απανθρωπος, δεν νομιζω οτι ανεφερα στο μηνυμα μου οτι θελω να ταισω τις κιχλιδες με τα ψαρακια που εχω μεσα ουτε οτι θελω να τα χρησιμοποιησω σαν αναλωσιμα. Το οτι το ενυδρειο στρωνεται με ψαρια μεσα αποκαπου το ακουσα και μαλιστα επειδη γγυρναω πολλα petshop τις τελευταιες ημερες οι μισοι μου εχουν πει οτι απαγορευεται να βαλω ψαρια και οι αλλοι μισοι οτι αν δεν μπουν ψαρια δεν θα γινει σωστη αρχη.

δεν ηθελα σε καμια περιπτωση να βασανισω κανενα ψαρι και γι αυτο το λογο ζητησα και συμβουλες, αλλιως θα εκανα του κεφαλιου μου και δεν θα ρωταγα κανεναν, ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Chnarakis πιστεύω ότι στα 240 λίτρα μπορείς να φτιάξεις ένα αξιοπρεπέστατο malawi mbuna tank.

Ρίξε μια ματιά ΕΔΩ και πες μου τη γνώμη σου. Υπάρχουν αρκετές φωτογραφίες για να πάρεις μια καλή ιδέα.

Φυσικά υπάρχει πάρα πολύ μεγάλη ποικιλία ψαριών σ΄αυτή την κατηγορία. Όταν θελήσεις να διαλέξεις ψάρια θα σε βοηθήσουμε φυσικά, γιατί το παν σε αυτά τα ενυδρεία είναι σωστό aquascaping και σωστή επιλογή ψαριών

(από φίλτρο είσαι μια χαρά)

Έγινε επεξεργασία - iliovas
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Chnarakis καλημερα.

Εγω δεν ειπα πουθενα στην απαντηση μου οτι εισαι "κανενας απανθρωπος", οπως λες.Ουτε και προκειται ποτε να σε πω γιατι δεν συνηθιζω να χαρακτηριζω ατομα που δεν τα ξερω...

Αν προσεξες εγραψα "Εχω την εντυπωση οτι ειναι λαθος ο τροπος σκεψης σας, αφου εχετε να κανετε με ζωντανα πλασματακια!".Αυτη ειναι η γνωμη μου, εφοσον τη ζητησες ρωτωντας, και νομιζω οτι δεν σε προσβαλω με το να σου λεω οτι μπορει και να κανεις λαθος...

Και στη συνεχεια εγραψα "Θα σου προτεινα και εγω να διαβασεις τα θεματα στο forum που αφορουν το στρωσιμο με ψαρια (μιας και ειναι ο τροπος που διαλεξες) 'η αν θες να μην ταλαιπωρηθουν τα ψαρακια να τα δωσεις καπου μεχρι να στρωσει το φιλτρο σου(το καλυτερο) και μετα βλεπεις τι θα κανεις." παλι τη γνωμη μου για το τι σου προτεινω να κανεις.Παλι δεν νομιζω να σε προσβαλα...

Αλλωστε οταν ρωτας, το κανεις γιατι δεν εισαι σιγουρος για κατι και περιμενεις απο τους αλλους να σου απαντησουν.Οταν οι απαντησεις δεν ταιριαζουν με τις αποψεις σου δεν σημαινει οτι πρεπει και να θυμωνεις!Κουβεντα κανουμε.Και εγω, αν ειδες αρχαριος ειμαι, που σημαινει οτι πανω κατω τα ιδια λαθη μπορει να κανουμε και οι δυο μας!!!

Τελειωνοντας, θα ηθελα να σου πω οτι σε καμμια περιπτωση δεν ηθελα να σε προσβαλω, και εαν σε εκανα να νιωσεις ασχημα σου ζηταω συγνωμη!

Ελπιζω το θεμα να θεωρειται ληξαν και να συνεχισουμε να τα λεμε φιλικα απο το forum!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε ILIOVAS, ευχαριστω πολυ μου εδωσες πολυ υλικο και πολυ καλο. θα το μελετησω και μετα πολυ φοβαμαι οτι θα σας ξαναπρηξω.

φιλε ΖΑΚ σε καμια περιπτωση δεν θυμωσα απλα ενιωσα οτι υπηρξε ενα τετοιο υφοσ στην απάντηση σου,

φυσικα και το θεμα εχει ληξει μια χαζοπαρεξηγηση ηταν και εκτιμω πολυ το οτι μου απαντησες σε ευχαριστω.

λογικα θα ακουσετε νεα μου συντομα σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...