Jump to content

Πως στηνω ενυδρειο με Ζωοτοκα?


nikoloutso

Recommended Posts

Μπορεις να παιξεις μπαλα με ενα καλο εξωτερικο και να μην εχεις 2 (διπλος θορυβος, ρευμα κτλ).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορεις να παιξεις μπαλα με ενα καλο εξωτερικο και να μην εχεις 2 (διπλος θορυβος, ρευμα κτλ).

Εχεις να προτεινεις κατι??

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει οτι η eheim εχει σκηλια φιτλτρα. το 2216 νομιζω θα ειναι καλη-οικονομικη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ειδα πιο πριν σου εχουν προτεινει ηδη το 2010 της Eheim

Nαι αλλα διαβασα οτι μπουκωνει ευκολα το 2010 της Eheim γιαυτο και ζηταω κι αλλες επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα διαβασα οτι μπουκωνει ευκολα το 2010 της Eheim γιαυτο και ζηταω κι αλλες επιλογες.

Που το διαβασες αυτο..??Το οτι μπουκωνει ευκολα ειναι σχετικο...Σκεψου να εχεις 4 ψαρια και σκεψου να εχεις 50 ψαρια... :):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Που το διαβασες αυτο..??Το οτι μπουκωνει ευκολα ειναι σχετικο...Σκεψου να εχεις 4 ψαρια και σκεψου να εχεις 50 ψαρια... :):rolleyes:

Το διαβασα ψαχνωντας πληροφοριες στο νετ απο καποιους που ηδη το χρησημοποιουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν του βαλεις υλικα παραπανω ναι μπουκωνει, αν οχι τοτε ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν του βαλεις υλικα παραπανω ναι μπουκωνει, αν οχι τοτε ειναι μια χαρα.

Και το αφηνω με τα υλικα που εχει εργοστασιακα ή κανω καποια αντικαταταση?

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω με τα υλικα του εργοστασιου (ενα σφουγγαρι) και οταν το καθαριζω μαζευω μικρα guppy απο μεσα :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω με τα υλικα του εργοστασιου (ενα σφουγγαρι) και οταν το καθαριζω μαζευω μικρα guppy απο μεσα :)

Σε τι τιμή το πηρες και απο που?? (Αν δε θες εδω στειλε prive)

Αν το βαλω να δουλεψει 15 μερες στο ηδη στρωμενο ενυδρειο και μετα κανοντας την αλλαγη νερου βαλω το 1/3 του νερο στο νεο ενυδρειο και το καινουργιο φιλτρο... τοτε θα ειναι ενα στρωμμενο ενυδρειο?? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις καποιο μηχανικο φιλτρο(Η εσωτερικα με καποιο σφουγκαρι η στην εισοδο του νερου καποιο φιλτρακι(εργοστασιακο η DIY με Filterwool) και το γεμιζεις με Siporax η γενικα καποιο καλο βιολογικο υλικο...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εκανε 35€... ειμαι απο Ηρακλειο, οποτε και να σου πω δεν θα βγαλεις ακρη, απο μεγαλο pet shop....

Τωρα αυτο που ειπε ο συνforumιτης ειναι πολυ καλη λυση, διαβασε το forum και θα καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις καποιο μηχανικο φιλτρο(Η εσωτερικα με καποιο σφουγκαρι η στην εισοδο του νερου καποιο φιλτρακι(εργοστασιακο η DIY με Filterwool) και το γεμιζεις με Siporax η γενικα καποιο καλο βιολογικο υλικο...

Φιλε μου με μπερδεψες.... :rolleyes::)

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβα το προφιλτρο και ειναι λογικο!!!

Αν δεις τι μαζευει ο υαλοβαμβακας στο juwel θα καταλαβεις.

Τωρα ομως παμε παλι στα φιλτρα που θα ηθελα να παρω σε λογικες τιμες.

Σας παραθετω το τι σηκωνει η τσεπη μου και μου λετε εσεις:

1. EHEIM EXTERNAL FILTER CLASSIC 2211 WITH FILTER MASS 300 L/H

2. ΕΣΩΤ. ΦΙΛΤΡΟ RESUN MAGI 1000L/H

3. 2 x ΕΣΩΤ. ΦΙΛΤΡΟ RESUN MAGI 380L/H ενα σε καθε πλευρα

4. EHEIM 2010 (δεν το βρισκω πουθενα ομως :) )

Link to comment
Share on other sites

Στο στησιμο του ενυδρειου, αν εμπαινε και ενα ξυλο, θα ηταν καλο κακό ή ουδετερο??

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ουδετερο η καλο,,,,,,κακο αποκλειεται,,,,,,ας πουν και οι πιο εμπειροι,,,,,απλα θα πρεπει να μην ξενερωνεις που στην αρχη θα σου κιτρινιζει το νερο,,,,,,,,υπομονη θελει,,,,,,,και θα ερθει στα ισα του,,,,,εγω που εβαλα 2 ριζες σιγα σιγα αρχιζει και ξεκιτρινιζει,,,,,

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ουδετερο η καλο,,,,,,κακο αποκλειεται,,,,,,ας πουν και οι πιο εμπειροι,,,,,απλα θα πρεπει να μην ξενερωνεις που στην αρχη θα σου κιτρινιζει το νερο,,,,,,,,υπομονη θελει,,,,,,,και θα ερθει στα ισα του,,,,,εγω που εβαλα 2 ριζες σιγα σιγα αρχιζει και ξεκιτρινιζει,,,,,

To φιλτρο τελικα που θα βαλω ειναι το Fluval 205 πολυ μεγαλυτερο για ταλιτρα αυτα, οπότε νομίζω πως η κιτρινιλα που λες δε θα μεινει για πολύ.

Παντως θα ηθελα να μου απαντησουν οι πιο εμπειροι. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα αμα το θες το ξυλο για τα ζωοτοκα θα σου προτεινα να το βρασεις μερικες φορες μεχρι να βγαλει τελειως το κιτρινο χρωμα...(Καθως θα το βραζεις θα διαπιστωσεις πως ειναι πολυ το χρωμα που θα βγαλει....)Οσο για το φιλτρο δεν νομιζω να καθαριζει την κιτρινιλα-καφετιλα....Σου λεω να το βρασεις οχι για το χρωμα αλλα για τις ιδιοητες που εχει το ξυλο να κατεβαζει τις σκληρωτητες του νερου...Μην ξεχνας πως τα ζωοτοκα σου θα θελουν αλκαλικο νερο..:thumbup:

Ελπιζω να βοηθησα....

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα αμα το θες το ξυλο για τα ζωοτοκα θα σου προτεινα να το βρασεις μερικες φορες μεχρι να βγαλει τελειως το κιτρινο χρωμα...(Καθως θα το βραζεις θα διαπιστωσεις πως ειναι πολυ το χρωμα που θα βγαλει....)Οσο για το φιλτρο δεν νομιζω να καθαριζει την κιτρινιλα-καφετιλα....Σου λεω να το βρασεις οχι για το χρωμα αλλα για τις ιδιοητες που εχει το ξυλο να κατεβαζει τις σκληρωτητες του νερου...Μην ξεχνας πως τα ζωοτοκα σου θα θελουν αλκαλικο νερο..:thumbup:

Ελπιζω να βοηθησα....

Σιγα - σιγα θα ξεκινησω να το στηνω.

Και σαφως θα προσπαθησω να το βρασω το ξυλο, αλλα πρεπει να βρω μια μεγάλη κατσαρολα πρωτα!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καυτο νερο απο την ντουζιερα φιλε μου....οσο πιο πολυ μπορεις ριξε του και μετα βαλε το μεσα....εμενα μου κιτρινισε λιγο το νερο αλλα με τον καιρο φευγει μην ανυσηχεις... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ποσο μεγαλο ειναι πια..??Σε 100 λιτρα θα μπει...:S

Ναι, 100λτρ ειναι το ενυδρειο, αλλα επειδη ειναι στενομακρο βρηκα ενα πολυ ωραιο και μακρυ ξυλο να βαλω μεσα!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...