Jump to content

Α/Ο .... ?


sarevock

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάτι...

Έχω αφρικάνικο ενυδρείο (δηλαδή σκληρό νερό) και θα ήθελα ένα σύστημα Α/Ο για να κάνω αναπληρώσεις νερού τώρα το καλοκαίρι λόγω εξάτμισης...

Δεν ενδιαφέρομαι για πολλά λίτρα την ημέρα, χρειάζομαι 5-10 λίτρα την ημέρα περίπου.

(ιδανικό θα ήταν κάτι του στυλ σύνδεση με βρύση της κουζίνας μιας και δουλεύει περισσότερο στο σπίτι και συλλογή νερού από Α/Ο τα λίτρα που με ενδιαφέρουν στο τέλος της ημέρας)

Τι θα μου προτείνατε?

Ευχαριστω! :)

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιεφερε και εμενα μαι τετοια Α/Ο....Για οικιακη χρηση το "καθαρο" και για ενυδριακη το "βρομικο"....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάτι...

Έχω αφρικάνικο ενυδρείο (δηλαδή σκληρό νερό) και θα ήθελα ένα σύστημα Α/Ο για να κάνω αναπληρώσεις νερού τώρα το καλοκαίρι λόγω εξάτμισης...

Δεν ενδιαφέρομαι για πολλά λίτρα την ημέρα, χρειάζομαι 5-10 λίτρα την ημέρα περίπου.

(ιδανικό θα ήταν κάτι του στυλ σύνδεση με βρύση της κουζίνας μιας και δουλεύει περισσότερο στο σπίτι και συλλογή νερού από Α/Ο τα λίτρα που με ενδιαφέρουν στο τέλος της ημέρας)

Τι θα μου προτείνατε?

Ευχαριστω! :)

Τι να την κανεις την Α/Ο στο αφρικάνικο????

Link to comment
Share on other sites

Τι να την κανεις την Α/Ο στο αφρικάνικο????

Γιατι απλα δεν θελω απο ενα σημειο και μετα να ανεβασω και αλλο γενικη σκληροτητα...αναπληρωνοντας απο την βρυση...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι απλα δεν θελω απο ενα σημειο και μετα να ανεβασω και αλλο γενικη σκληροτητα...αναπληρωνοντας απο την βρυση...

στα 750 λιτρα δν νομιζω να εχεις προβλημα με 5 - 10 λιτρα που θα αναπληρώνεις... :):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

στα 750 λιτρα δν νομιζω να εχεις προβλημα με 5 - 10 λιτρα που θα αναπληρώνεις... :rolleyes::hysterical:

Σταθη...

οταν εξατμιζεται το νερο αφηνει μεταλλα πισω του τα οποια και ανεβαζουν εστω μακροπροθεσμα την GH αυτη τη στιγμη ηδη εχω ανεβει... και δεν θελω στο μελλον να κατεβαζω σκληροτητες... απλο!

...το "δεν νομιζω" το λες βαση εμπειριας σου?

Ανοιξε αλλο θεμα αν θες να το συζητησουμε, εδω αφορα το καταστημα!

Ευχαριστω! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάτι...

Έχω αφρικάνικο ενυδρείο (δηλαδή σκληρό νερό) και θα ήθελα ένα σύστημα Α/Ο για να κάνω αναπληρώσεις νερού τώρα το καλοκαίρι λόγω εξάτμισης...

Δεν ενδιαφέρομαι για πολλά λίτρα την ημέρα, χρειάζομαι 5-10 λίτρα την ημέρα περίπου.

(ιδανικό θα ήταν κάτι του στυλ σύνδεση με βρύση της κουζίνας μιας και δουλεύει περισσότερο στο σπίτι και συλλογή νερού από Α/Ο τα λίτρα που με ενδιαφέρουν στο τέλος της ημέρας)

Τι θα μου προτείνατε?

Ευχαριστω! :)

Αγαπητε φιλε ,

Μια μικρη οσμωση με inline προφιλτρα και μεμβρανη 190 λιτρα / ημερα , θα ηταν μια χαρα για σενα . Ο συνδεσμος μπορει να ειναι της κουζινας (ή οποιος αλλος θελεις) . Μικροτερες μεμβρανες δεν φερνουμε αφου ειναι αντι-οικονομικες και ξεπερασμενες πλεον.

Για αναπληρωση νερου ομως , θα προτειναμε να παρεις και ενα βαρελακι 60 λιτρων (ωστε να καλυπτεσαι για μια βδομαδα) και οχι να παιρνεις 15 λιτρα καθε βραδυ το οποιο ειναι ''κουραστικο'' και επικινδυνο για πλημμυρες (ειναι σχεδον βεβαιο πως καποιο βραδυ θα ξεχασεις να κλεισεις την Α/Ο). Μπορεις να παρεις ενα δοχειο για ελιες (τα πορτοκαλι) το οποιο θα το γεμιζεις μια -δυο φορες τη βδομαδα και θα εχεις διαθεσιμο νερο αμεσα.

ΜΦΧ

WW

Link to comment
Share on other sites

Ακουγεται ενδιαφερον...

υπαρχει καπου αυτο το προιον, σε καποιο καταλογο/site να το κοιταξω θελω να πω?

Για τι κοστος μιλαμε και το σετακι ερχεται ... plug 'n' play (ετοιμο για χρηση) ?

Ευχαριστω! :)

Link to comment
Share on other sites

Τη τιμή από το βαρελάκι ούτε να τη σκέφτεσαι.. 20 ευρώ έχει και θα σε γλυτώσει από πολύ κόπο.

Το βαρελάκι το βρίσκεις εκεί που πουλάνε αγροτικά προϊόντα, πλαστικά είδη και τέτοια…

Και για καλύτερα αποτελέσματα, αν έπαιρνες και ένα σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης θα ήσουν οκ !!!

Link to comment
Share on other sites

Ακουγεται ενδιαφερον...

υπαρχει καπου αυτο το προιον, σε καποιο καταλογο/site να το κοιταξω θελω να πω?

Για τι κοστος μιλαμε και το σετακι ερχεται ... plug 'n' play (ετοιμο για χρηση) ?

Ευχαριστω! :)

Αγαπητε φιλε ,

Αν θες , στειλε μας σε ενα mail ή ενα πμ το email σου και θα σου αποστειλλουμε αμεσα τις πληροφοριες που ζητας (φωτογραφιες , μανουαλ , τιμες κλπ)

ΜΦΧ

WW

info@waterwaves.gr

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κατασκευάσω στην ταράτσα του σπιτιού μου το παρακάτω εξοπλισμό. Θα ήθελα μια Α/Ο 5 σταδίων(άσχετα αν έγραψα 3 στάδια στην Φώτο δεν ήξερα πώς να βάλω τα αλλά 2 στάδια) αλλά να είναι ξεχωριστό το κάθε διαμέρισμα και να ενώνονται μεταξύ τους σε χαλκοσωληνα. Θα ήθελα αν είναι εύκολο η απάντηση να δοθεί εδώ και όχι σε pm γιατί μπορεί να βοηθήσει και άλλα μέλη. Ευχαριστώ πολύ

post-5701-1244044555_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η χαλκοσωληνα δεν μπορει ν επειρεασει το νερο..?

Σωστα :)

Νερο οσμωσης ΔΕΝ πρεπει να περναει απο χαλκοσωληνες ... ειναι ''διαβρωτικα'' καθαρο.

Υπο αυτη τη συνθηκη φιλε Νικο , μπορεις να μας πεις αν γινεται η δουλεια σου ?

Φιλικα

WW

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θελεις τα σταδια να ειναι ξεχωριστα ?

Σε τι αποσταση μεταξυ τους θελεις να ειναι ?

Γενικα , δεν ειναι κατι δυσκολο αυτο που ζητας ...3 προφιλτρα , μια μεμβρανη , ενα δοχειο 200 λιτρων και ενα auto shut off kit χρειαζεσαι (μολις σηκωνεται το φλοτερ στο βαρελι , θα κλεινει η οσμωση)

Link to comment
Share on other sites

δεν με νοιαζει η αποσταση.4-8 ποντους.μπορω να εχω μια τιμουλα?η πρεπει να πω και αλλες λεπτομερειες

Link to comment
Share on other sites

Τιμες για συστηματα Α/Ο εχουμε αναρτησει εδω :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=27430

Θα χρειαστεις μερικα fittings ακομα (3-5 ευρω) , ατομικες βασεις για τα προφιλτρα (+7,5 ευρω) εκτος και αν τα αφησεις απλα ορθια και οσα μετρα σωληνα χρειαζεσαι (περα απο τα 3 χ 2 μετρα που περιλαμβανει η οσμωση).

Για το δοχειο μπορουμε να σου πουμε τιμη μεσα στη βδομαδα απο το μαγαζι που συνεργαζομαστε .Εναλλακτικα μπορεις να κοιταξεις σε καποιο μαγαζι με υδραυλικα ωστε να προμηθευθεις ενα δοχειο καταλληλο για ποσιμο νερο . Το auto shut off kit που θα κλεινει την οσμωση οταν γεμιζει το βαρελι , κοστιζει 16 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

ενα τηλ σε pm για να τα πουμε αυριο ειναι ευκολο???ευχαριστω πολυ και για τις αμεσες απαντησεις και την αναλυτικη περιγραφη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...