Jump to content

background από φελιζόλ σε θαλασσινό?


Recommended Posts

1 Μπορώ να βάλω background από φελιζόλ σε θαλασσινό?

2 ΕΑΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙς ΛΑΜΠΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΖΑΜΙ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑ ΤΑ ΦΩΤΑ?

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο θα σου απαντήσουν άτομα που το έχουν δοκιμάσει και ξέρουν... απλά η λογική μου λέει ότι εφόσον υπάρχουν ψάρια που χτυπάνε τα κοράλια και τους βράχους, τι θα τους εμποδίσει να χτυπήσουν και το φελιζόλ? με ό,τι κίνδυνο μπορεί να έχει αυτό!

Όσο για το δεύτερο, κι επειδή εγώ χρησιμοποιώ αυτή τη λύση που αναφέρεις, δηλ. τζάμι κάτω από τις λάμπες, θα σου πω ότι εγώ το βρίσκω πολύ καλύτερη λύση απ' ότι χωρίς τζάμι. Αυτό γιατί με το τζάμι δεν πιάνουν άλατα/αλάτια οι λάμπες, οι ενώσεις και το καπάκι σου. Ειδικά αν είναι από φορμάικα δεν φοβάσαι μην σκευρώσει. Βέβαια αυτός ο τρόπος εμπνέει και τον εξής κίνδυνο.... Να επαναπαφθείς, να μην καθαρίσεις τα τζάμια κάτω από τις λάμπες, να πιάσουν άλατα και να αλλοιώσουν το φάσμα των λαμπών. Ειδικά φαντάζομαι στο θαλασσινό όπου η εξάτμιση δεν είναι μόνο άλατα αλλά και αλάτι! χρειάζεται συχνό καθαρισμό.

Βεβαίως αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη από τα δύο ενυδρεία που έχω με αυτόν τον τρόπο.

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

1 Μπορώ να βάλω background από φελιζόλ σε θαλασσινό?

2 ΕΑΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙς ΛΑΜΠΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΖΑΜΙ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑ ΤΑ ΦΩΤΑ?

17218[/snapback]

1. Το φελιζολ δεν ειναι δεν ειναι ομορφο, ειτε μεσα ειε εξω απο το νερο στο πισω μερος. Καθολου ομορφο και καλο ειναι να το αποφυγεις.

2. Εαν εχεις μονο ψαρια δεν σε νοιζει, εαν ομως βαλεις κοραλια τοτε με το που ποιανει αλατι το τζαμι, δηλαδη απο την 2 με 3 ημερα τοτε αλλαζει και η ενταση αλλα και το φασμα και πιστεψε με εχεις πολλες απωλεις και δν ειναι οτι καλυτερο να τα καθαριζεις συνεχεια.

Πιστευω να ημουν χρησιμος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...