Jump to content

Updated: Γέννα δίσκων...


istellas

Recommended Posts

Όπως λέει και κάποιος φίλος εδώ στο Aquazone κοντεύουμε να γεννήσουμε κι εμείς οι ίδιοι :thumbup:

Έτσι κι εμένα μου χτύπησε την πόρτα ο πελαργός σήμερα κάποια στιγμή (δεν γνωρίζω ακριβής ώρα, γιατί έλειπα στη δουλειά)... Ευτυχώς μπήκε από την καμινάδα και άφησε καμιά 150-180 αυγά στο ενυδρείο με τους δίσκους μου ;):thumbup::thumbup:

Βέβαια επειδή είναι η πρώτη τους γέννα δεν πιστεύω ούτε κατά διάνοια ότι θα δω και μικρά, αλλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία :thumbup: Μέχρι στιγμής έχουν μείνει καμιά 50αριά και ελπίζω να μείνουν τόσα... τουλάχιστον για να διαπιστώσω ότι πρόκειται για ζευγάρι και όχι για δύο θηλυκά :wootwoot:

Να παραθέσω και τις ανάλογες φωτό για του λόγου του αληθές...

Και μην ξεχάσω, οι κακές οι γλώσσες και το μάτι δεν πιάνουν γιατί έχω ματάκι στο ενυδρείο, οπότε χαζέψτε τις όσο θέλετε :thumbup:

post-190-1144102587_thumb.jpg

post-190-1144102664_thumb.jpg

post-190-1144102691_thumb.jpg

post-190-1144102714_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Γιανναρε!!!

Μονο ενα πραγμα με ανησυχει και ευχομαι να μην το διευκρινιζει η φωτογραφια.Τα αυγα μου φαινονται αρκετα λευκα και αρα μη γονιμοποιημενα.Μακαρι να με ξεγελαει η φωτογραφια.Θα δειξει αυριο-μεθαυριο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Γιανναρε!!!

Μονο ενα πραγμα με ανησυχει και ευχομαι να μην το διευκρινιζει η φωτογραφια.Τα αυγα μου φαινονται αρκετα λευκα και αρα μη γονιμοποιημενα.Μακαρι να με ξεγελαει η φωτογραφια.Θα δειξει αυριο-μεθαυριο! :thumbup:

17228[/snapback]

Έχω δώσει λίγο παραπάνω brightness & contrast στις φωτό για να φανούν τα αυγά καθαρά :thumbup:

Εννοείται ότι το ίδιο ελπίζω κι εγώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Σου το εύχομαι και εγώ Γιάννη!

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια Γιάννη, Συγχαρητήρια σε σένα και στους δίσκους σου.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Αλλά μην απογοητευτείς έχει πολύ ενδιαφέρον να ασχοληθείς με την αναπαραγωγή των δίσκων.

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Γιαννη. ;)

Ευχομαι να πανε ολα καλα και να δεις καποια στιγμη μικρα δισκακια.

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ Γιαννη.Αντε και καλος μπαμπας.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε συ Γιάννη,

πάντως αν όλα πάνε καλά (που εννοείται ότι το εύχομαι και το ελπίζω) δεν θα γίνεις καλός μπαμπας γιατί θα τους τρως τις μπανάνες τους ;):thumbup::thumbup: , ξέρεις εσύ :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε συ Γιάννη,

πάντως αν όλα πάνε καλά (που εννοείται ότι το εύχομαι και το ελπίζω) δεν θα γίνεις καλός μπαμπας γιατί θα τους τρως τις μπανάνες τους ;)  :thumbup:  :thumbup: , ξέρεις εσύ :thumbup:  :thumbup:  :thumbup:

17354[/snapback]

:wootwoot::wootwoot::band::band:

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη συγχαρητήρια και από εμένα. ;)

Σού εύχομαι να δείς τα αυγά από τους δίσκους σου να γίνονται έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι ευχομαστε να πανε ολα καλα!!!!!!!!

Περιμενουμε να μας ενημερωσεις για την

συνεχεια.........

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη

Ολόψυχα σου εύχομαι να πάνε καλά όλα και να γίνεις σύντομα μπαμπάς ;)

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΝΟΥΝ ΜΕΓΑΛΑ

ΚΑΙ ΝΑ ΧΟΥΝ ΧΑΡΕΣ ΔΙΑΛΕΧΤΕΣ, ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ Τ' ΑΛΛΑ.

ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ, ΕΝΑ ΣΩΣΤΟ ΑΙΩΝΑ

Κ' ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ, ΚΑΙ ΘΕΡΟΣ ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑ.

ΓΙΑΝΝΗ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑ, ΝΑ ΠΙΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥΣ

ΝΑ ΜΑΣ ΑΞΙΩΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ, ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ.

;):thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... έχουμε και λέμε...

χθες το απόγευμα χαζεύοντας τα αυγά, διαπιστώσαμε ότι ήταν γονιμοποιημένα :thumbup: Αυτό είναι το πρώτο καλό σημάδι ότι υπάρχει όντως ζευγάρι... :thumbup::thumbup:

Κατά το βραδάκι είχαν αρχίσει τα αυγά (δυστυχώς τα λίγα που απέμειναν) να βγάζουν πολύ μικρές ουρίτσες, ενώ σήμερα το πρωί είχαν βγάλει κανονικά ουρές που φαινόντουσαν πλέον ευδιάκριτα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι οι γονείς μεταφέραν τα αυγά σε σημείο πιο κάτω στο ξύλο και τα φυλάνε κυριολεκτικά 24 ώρες το 24ωρο ;)

Μέχρι στιγμής έχουν μείνει μόνο 7-8 :thumbup: Ελπίζω να πάνε καλά και να δω έστω κι ένα να βγαίνει και να κολλάει στους γονείς...

Πάρτε και τις ανάλογες φωτό:

post-190-1144226212_thumb.jpg

post-190-1144226224_thumb.jpg

post-190-1144226238_thumb.jpg

post-190-1144226249_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ Γιάννη ;)

ή ... Μπαμπά Γιάννη άντε και σε λίγο καιρό σε βλέπω να ασχολείσε σε εξαγωγές :thumbup: :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και πάλι Γιάννη

Το ότι έφτασες με τη μία στο στάδιο των νυμφών, όσες και αν απέμειναν, σημαίνει ότι το ενυδρείο σου και το νερό σου, έχουν τις απαιτούμενες προδιαγραφές για αναπαραγωγή δίσκων.

Η ανάπτυξη των νυμφών, όμως, είναι κάτι αρκετά επίπονο και θέλει να αφιερώσεις χρόνο και διάθεση. Αξίζει να ασχοληθείς.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Νίκο η απόφαση πάρθηκε και ήταν σχεδόν ακαριαία...

Ξαναγεμίζεται αρχικά πάλι το 160άρι με νερό από το μεγάλο και μεταφέρεται εκεί το ζευγάρι. Bare bottom μόνο με το κομμάτι ξύλου που γεννήσανε και άντε και κάνα κώνο, φίλτρο και τίποτε άλλο...

Έτσι ώστε στην επόμενη αναπαραγωγή να την έχω σε ελεγχόμενο περιβάλλον ώστε να μην χάσω τόσα αυγά.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω... Στο 160αρι, που θα το δουλέψω χωρίς διοξείδιο, πως κρατάω το pH χαμηλό? Μόνο με buffer? Χρησιμοποιείς κάτι διαφορετικό?

Tη βλέπω τη δουλειά, θα σας τρελλάνω στις ερωτήσεις :thumbup:

Ευχαριστώ όλους σας ;)

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σε ρωτήσω... Στο 160αρι, που θα το δουλέψω χωρίς διοξείδιο, πως κρατάω το pH χαμηλό? Μόνο με buffer? Χρησιμοποιείς κάτι διαφορετικό?

17546[/snapback]

Χαίρομαι ιδιαίτερα για την απόφασή σου. Θα ανακαλύψεις ένα νέο και πολύ ενδιαφέρον κεφάλαιο στο χόμπι μας.

Στη γεννήστρα δεν θα υπάρχει υπόστρωμα. Μπορείς να βάλεις μέσα ένα μικρό γλαστράκι με κάποιο φυτό. Το καλύτερο για μένα είναι το πολύσπερμα.

Στο εξωτερικό φίλτρο σου θα βάλεις δύο τρείς κουταλιές της σούπας τύρφη. Προτείνω της Sera τα μπαλάκια. Το ΡΗ σου θα κατεβαίνει συνέχεια και η προσπάθειά σου θα είναι να το ανεβάζεις.

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Θα ανακαλύψεις ένα νέο και πολύ ενδιαφέρον κεφάλαιο στο χόμπι μας.

17558[/snapback]

;)

Νίκο έχεις 100% δίκιο......

υστ.είναι και ένα καλό θέμα για συζήτηση....

Link to comment
Share on other sites

.... και για άρθρο ;)

Link to comment
Share on other sites

Εκτος και αν ρυθμισεις το ph με τυρφη την πρωτη φορα που θα το γεμισεις και μετα ρυθμιζεις παλι το ph στο μπετονι που θα συλλεγεις νερο για τις αλλαγες.Ετσι θα ειναι και πιο ελενχομενο. ;)

Link to comment
Share on other sites

;)

Νίκο έχεις 100% δίκιο......

υστ.είναι και ένα καλό θέμα για συζήτηση....

17563[/snapback]

Παρ' όλα αυτά οι ερωτήσεις που σου έχω θέσει προσωπικά σε άλλη συζήτηση, έμειναν αναπάντητες.

Link to comment
Share on other sites

Παρ' όλα αυτά οι ερωτήσεις που σου έχω θέσει προσωπικά σε άλλη συζήτηση, έμειναν αναπάντητες.

17599[/snapback]

Νίκο το είχα ’χασει’ τελείος το θέμα...νομίζω ότι τώρα απάντησα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...