Jump to content

ΥΠΟΣΤΡΟΜΑ


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Θα ηθελα να ρωτησω αν στο ενυδρειο μου ειναι απαρετιτο το υποστρομα.Εχω 6 ποντους ψιλο χαλικι.

Στο ενυδρειο φιλοξενω 6-7 φυτα τα οποια ανπτισοντε μια χαρα ομως εχω σκοπο να το κανω πυκνοφυτεμενο με τη προσθηκη καμια 10αρια φυτων ακομα.

Λιπανση 1 φορα το μηνα florenette A και flore plus και καθημερινα florena 10ml.

Τι λετε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Αν σκέφτεσαι να το κάνεις πυκνοφυτεμένο τότε το υπόστρωμα θα δώσει μια πολύ καλή ώθηση στα φυτά σου για μερικές εβδομάδες έως 2 3 μήνες.

Και σε συνδυασμό με το Co2 θα έχεις έναν υπέροχο υποβρύχιο κύπο.

Προσωπικά το προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

Το υποστρωμα ειναι η βαση για ενα καλο φυτο .

Εχει θρεπτικες ουσιες και δημιουργουνται δυνατες ριζες για καλο στηριγμα και αναπτυξη των φυτων.

2 εως 3 cm υποστρωμα και μετα 5 cm χαλικι θα ηταν αρκετο για το ενυδρειο σου .

Η καθημερινη λιπανση νομιζω ειναι υπερβολικη. Αλλα φυτα παιρνουν θρεπτικες ουσιες απο τα φυλλα και αλλα απο τις ριζες.

Κοιταξε την δοσολογια του λιπασματος και ρυθμισε την λιπανση αναλογα με τα φυτα σου.

.

ΚAΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ;):thumbup::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - NAVY
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια.Εχω και ενα αλλο προβλημα το χαλικι μου ειναι πρασινο το υποστρομα υπαρχει σε διαφορα χρωματα ?Αν ειναι ασπρο και κανει πως ανακατευτει με το πρασινο που εχω θα ειναι πολυ αντιεσθιτικο

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα έπρεπε να σκέφτεσαι να αλλάξεις και το χαλίκι σου και να βάλεις κάποιο σε φυσικό χρωματάκι;;; ;) (για να μην στρεσσάρονται και τα ψαράκια σου, γιατί όσα πράσινα έχω δει κατα καιρούς σε πετ σοπ είναι αρκετά έντονα)

Ασε που έτσι θα αποκτήσεις και πιο φυσικό αποτέλεσμα στην όψη του ενυδρείου σου!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το υπόστρωμα για τα φυτά αυτό δεν ανακατεύεται.

Το βάζεις κάτω απο το χαλίκι σου και δεν φαίνεται.

Επίσης το πράσινο χαλίκι δεν είναι αισθητικά ότι το καλύτερο.

Αν το αποφάσισεις να προσθέσεις υπόστρωμα για τα φυτά σου προτίμησε ένα πιο φυσικό χρώμα για χαλίκι και άλλαξε το.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα χρηστο.....

Το υποστρωμα θα σου παρεχει θρεπτικες ουσιες

για τα φυτα σου για κανενα εξαμηνο.....και δεν

θα χρειαζεται να χρησιμοποιεις ταμπλετες...βεβαια μετα

το 6αμηνο θα κανεις την ιδια δουλεια που κανεις

και τωρα(θα προσθετεις ταμπλετες)..θα ηθελα να μας πεις

και ποια ειδη φυτων φιλοξενεις στο ενυδρειο σου...γιατι οπως σου

ειπαν και τα παιδια παραπανω αλλα τρεφονται απο τις ριζες τους και αλλα

απο τα φυλλα τους......αλλα εχουν πολλες απαιτησεις και αλλα λιγες...

Το χαλικακι χριζει αμμεσης αντικαταστασης (καθως λες οτι ειναι

πρασινο), με κατι πιο φυσικο....και τα ψαρακια σου θα

αισθανονται πιο ωραια και το οπτικο αποτελεσμα θα σε

αποζημιωσει...

Τελος προσθετεις 10ml λιπασμα καθε μερα..ειναι παρα πολυ...

Το ενυδρειο ειναι 400λ ετσι;στις αλλαγες νερου

αφαιρεις το 1/3 και τις κανεις καθε βδομαδα.το 1/3 του 400 ειναι 133λ

περιπου.Η συνιστωμενη δοσολογια του συγκεκριμενου λιπασματος ειναι

5 μλ για καθε 20λ.οποτε θα προσθετεις εβδομαδιαιος 35ml-40ml.....

θα χορησεις την δοσολογια δυα τρια και θα προσθετεις δηλαδη 13ml

ανα 2 ημερες...Αυτο βεβαια στην περιπτωση που εχεις φυτα χαμηλων

απαιτησεων ετσι και οχι σε πυκνοφυτεμενο ενυδρειο;

Αυτα και πιστευω να βοηθησα.....

Link to comment
Share on other sites

Παδια ο ΧΛΟΡΙΤΗΣ ειναι καλο υποστρομα ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Χτες ηρθε το υποστρωμα και το χαλικι. Σας ρωταγα πιο πανω για το ''χλοριτη''και βεβαια δεν ειχα παρει απαντηση γιατι η διετυποση ηταν λαθος χτες που παρελαβα το υποστρομα εγραφε flurite seachem αυτα εχουν οι τηλεφωνικες παραγγελιες.Ξερει κανενας αυτο το υποστρωμα ειναι καλο?Το μαγαζι μου ειπε να το ανακατεψω με το χαλικι εγω ομως το εβαλα απο κατω γιατι ολες οι συζιτησεις στο σιτ ελεγαν απο κατω.Εκανα καλα?

Να πως μεταμορφοθηκε το ενυδρειο μου.(ειναι αδειο απο φυτα αλλα περιμενω την Αβυσσο να φερει απο βδομαδα για να προσθεσω αλλα 10 φυτακια)

post-870-1144597554_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου μεταμορφωθηκε :thumbup:

Μπραβο πολυ καλες οι αλλαγες.αλλο ενυδρειο εγινε.....

Λιγα φυτακια ακομα και θα γινει super ;)

Υ.Γ. Το υποστρωμα σου ειναι πολυ καλο....Μην ανυσηχεις....

Kαλη Συνεχεια......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Πετρο.

Το υποστρομα πρεπει να ανακατευτει με το χαλικι?

Ποσο περιπου διαρκεια εχει το υποστρομα?(ενοω θρεπτικες ουσιες)Το καταστημα

μου ειπε 5 χρονια!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να μην το ανακατεψεις....Απο κατω το υποστρωμα και

απο πανω το χαλικι....5 χρονια δεν νομιζω να διαρκει...

το πολυ 1-1,5χρονο....

Link to comment
Share on other sites

Σε οτι αφορα το υποστρωμα με καλυψαν παραπανω.τωρα οσον αφορα τα φυτα σου πιστευω οτι ειναι καλυτερο να βγαλεις την αεραντλια και το χαλικι μου φενεται λιγο.Γιατι δεν δοκιμαζεις να βαλεις κανενα ξυλο και μερικες anubias γυρω η και πανω σε αυτο?πιστευω θα δειξει πολυ πιο ωραιο.Καλη συνεχεια!

φιλικα nature83

Link to comment
Share on other sites

To Seachem Flourite είναι ίσως η καλύτερη επιλογή για υπόστρωμα σε φυτεμένο. Είναι συνδυασμός χαλικιού-υποστρώματος και σε ενυδρεία υψηλών απαιτήσεων χρησιμοποιείται μόνο του χωρίς χαλίκι. Η μόνη διαφορά είναι ότι το κόστος του είναι σχετικά μεγάλο καθώς χρειάζονται περίπου τρεις σακούλες (3 Χ 7 kgr) για ένα ενυδρείο 100-120 λίτρα.

Αυτό που κάνουν όσοι δεν θέλουν να δώσουν ένα σκασμό λεφτά μόνο για υπόστρωμα είναι η αγορά μιας σακούλας και ανακάτεμα με χαλίκι.

Περισσότερα εδώ: http://www.seachem.com/products/product_pages/Flourite.html

Link to comment
Share on other sites

Σωστός Μιχάλη ;)

Είναι όντως αν όχι το καλύτερο ένα απο τα καλύτερα υποστρώματα.

Μπορείς να δείς και εδώ πληροφορίες

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=produ...y_view&iden=166

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=produ...y_view&iden=167

Link to comment
Share on other sites

Σε οτι αφορα το υποστρωμα με καλυψαν παραπανω.τωρα οσον αφορα τα φυτα σου πιστευω οτι ειναι καλυτερο να βγαλεις την αεραντλια και το χαλικι μου φενεται λιγο.Γιατι δεν δοκιμαζεις να βαλεις κανενα ξυλο και μερικες anubias γυρω η και πανω σε αυτο?πιστευω θα δειξει πολυ πιο ωραιο.Καλη συνεχεια!

φιλικα nature83

18162[/snapback]

Καλησπερα φιλε nature83.Με τις anubias δε ξερω τη κολλημα εχω αλλα δεν τις θελω καθολου (παρολαυτα εχω 2 στο ενυδρειο μου αυτη τη στιγμη η 1 φενεται στη φωτο)ισως γιατι μεγαλονουν αργα.Για ριζες το εχω στα υποψην.Για το οξυγονο θα το σταματησω σε καμια βδομαδα μολις παραλαβω και τα αλλα φυτα.Εχω δοκιμασει να το κλεισω και ειδα μερικα ψαρια να ειναι συνεχεια στην επιφανεια οποτε καταλαβα οτι ακομα τα φυτα μου ειναι λιγα και οξυγονονουν αρκετα το νερο.

Το υποστρομα και το χαλικι ειναι 5 εκ

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη να κανω μια ερωτηση σχετικι αν δεν εχεισ υποστρωμα η πχ περασει αυτοσ ο χρονοσ η πρεπει να αλλαξεις το χαλικι λογω χρωματοσ οπωσ λετε κατα ποσο μπορει να γινει με ασγαλεια( ελπιζα να μην ειναι πολυ ασχετο

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη να κανω μια ερωτηση σχετικι αν δεν εχεισ υποστρωμα η πχ περασει αυτοσ ο χρονοσ η πρεπει να αλλαξεις το χαλικι λογω χρωματοσ οπωσ λετε κατα ποσο μπορει να γινει με ασγαλεια( ελπιζα να μην ειναι πολυ ασχετο

18362[/snapback]

Καλησπέρα blue ;)

1.Αν δεν έχεις υπόστρωμα..Κάνεις λίπανση με ταμπλέτες...

2.Αν έχει περάσει ο χρόνος του..Κάνεις λίπανση με ταμπλέτες...

3.Αν θες να αλλάξεις το χαλίκι,πρέπει να βγούν τα ψάρια,να ξεστηθεί το ενυδρείο (φυτά,διακοσμητικά κ.τ.λ.),να αποθηκεύσεις το νερό σε κουβάδες και πάλι στήσιμο..

Το υπόστρωμα βοηθά τα φυτά στην ανάπτηξη τους (ειδικά αυτά που τρέφονται απο τις ρίζες τους) και μας βγάζει για αρκετό χρονικό διάστημα από τον κόπο της λίπανσης με ταμπλέτες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα PPAP

αν βγαλεισ χαλικι η υποστρωμα ομωw τοτε δεν θα χαλασει η ισοροπια αφου αποικιεσ βακτηριδιων τερμα? το νερο και οτι εχει το φιλτρο ειναι αρκετο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...