Jump to content

Ημι-ετοιμο..ενυδρειο Malawi


omegka

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απο οτι θυμάμαι πάμε για malawi ,θα μπορούσες να συνεχίσεις με ενα thread για να μην μπλεκόμαστε

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=27681 .Η άμμος είναι υπεραρκετή ,εγώ με 150χ50χ65 έβαλα 50 κιλά εσενα ειναι νομίζω 120χ45χ65 όποτε δεν έχεις πρόβλημα.Να πρόσεξεις 'οπως έχουν πεί και οι συνάδελφοι τη στατικότητα στις πέτρες σου.Κάνε διάφορους συνδυασμούς μέχρι να δεις αυτό που σου αρέσει.

Σου παραθέτω ενα σχέδιο για να δεις τη φιλοσοφία του πράγματος περίπου.Σαλιγκάρια θα μπορούσες να βάλεις λίγα σαν αυτά που αναφέρει ο dias ή zebra snails ( 4-5) http://www.planetinverts.com/zebra_nerite_snail.html

,εγώ εβαλα αλλά είχα το πρόβλημα οτι καθάρισαν μεγάλες ποσότητες άλγης με αποτέλεσμα πολλές πέτρες να είναι γυμνές πράγμα που δεν μου άρεσε ιδιαίτερα.

Και κάτι άλλο ,αγαπητέ Κώστα ( Koing Koing) εδώ μιλάμε όπως έλεχθει για λίγα σαλιγκάρια και οχι βιότοπο ταγκανίκας ( shell dwellers fishes) που χρειάζεται να πέσουν αρκετά ΝΕΚΡΑ κοχύλια ή σαλιγκάρια αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα και δεν αφορά malawi.

Σωκράτης :thumbup:

post-1410-1244842543_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι θυμάμαι πάμε για malawi ,θα μπορούσες να συνεχίσεις με ενα thread για να μην μπλεκόμαστε

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=27681 .Η άμμος είναι υπεραρκετή ,εγώ με 150χ50χ65 έβαλα 50 κιλά εσενα ειναι νομίζω 120χ45χ65 όποτε δεν έχεις πρόβλημα.Να πρόσεξεις 'οπως έχουν πεί και οι συνάδελφοι τη στατικότητα στις πέτρες σου.Κάνε διάφορους συνδυασμούς μέχρι να δεις αυτό που σου αρέσει.

Σου παραθέτω ενα σχέδιο για να δεις τη φιλοσοφία του πράγματος περίπου.Σαλιγκάρια θα μπορούσες να βάλεις λίγα σαν αυτά που αναφέρει ο dias ή zebra snails ( 4-5) http://www.planetinverts.com/zebra_nerite_snail.html

,εγώ εβαλα αλλά είχα το πρόβλημα οτι καθάρισαν μεγάλες ποσότητες άλγης με αποτέλεσμα πολλές πέτρες να είναι γυμνές πράγμα που δεν μου άρεσε ιδιαίτερα.

Και κάτι άλλο ,αγαπητέ Κώστα ( Koing Koing) εδώ μιλάμε όπως έλεχθει για λίγα σαλιγκάρια και οχι βιότοπο ταγκανίκας ( shell dwellers fishes) που χρειάζεται να πέσουν αρκετά ΝΕΚΡΑ κοχύλια ή σαλιγκάρια αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα και δεν αφορά malawi.

Σωκράτης :thumbup:

post-1410-1244842543_thumb.jpg

Ακριβως!!!!

συμφωνω απολυτα με τον MASTER Σωκρατη!! :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι θυμάμαι πάμε για malawi ,θα μπορούσες να συνεχίσεις με ενα thread για να μην μπλεκόμαστε

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=27681 .Η άμμος είναι υπεραρκετή ,εγώ με 150χ50χ65 έβαλα 50 κιλά εσενα ειναι νομίζω 120χ45χ65 όποτε δεν έχεις πρόβλημα.Να πρόσεξεις 'οπως έχουν πεί και οι συνάδελφοι τη στατικότητα στις πέτρες σου.Κάνε διάφορους συνδυασμούς μέχρι να δεις αυτό που σου αρέσει.

Σου παραθέτω ενα σχέδιο για να δεις τη φιλοσοφία του πράγματος περίπου.Σαλιγκάρια θα μπορούσες να βάλεις λίγα σαν αυτά που αναφέρει ο dias ή zebra snails ( 4-5) http://www.planetinverts.com/zebra_nerite_snail.html

,εγώ εβαλα αλλά είχα το πρόβλημα οτι καθάρισαν μεγάλες ποσότητες άλγης με αποτέλεσμα πολλές πέτρες να είναι γυμνές πράγμα που δεν μου άρεσε ιδιαίτερα.

Και κάτι άλλο ,αγαπητέ Κώστα ( Koing Koing) εδώ μιλάμε όπως έλεχθει για λίγα σαλιγκάρια και οχι βιότοπο ταγκανίκας ( shell dwellers fishes) που χρειάζεται να πέσουν αρκετά ΝΕΚΡΑ κοχύλια ή σαλιγκάρια αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα και δεν αφορά malawi.

Σωκράτης :thumbup:

post-1410-1244842543_thumb.jpg

Ευχαριστω Σωκρατη.οκ με το thread.

Σχετικα με τις πετρες σκεφτομαι να αφνω καπως μεγαλα κενα λογω του οτι θα μεγαλωσουν στο μελλον.

Θα κανω μετατροπες αν και ηθελα σημερα να το γεμιζα.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Σωκρατη.οκ με το thread.

Σχετικα με τις πετρες σκεφτομαι να αφνω καπως μεγαλα κενα λογω του οτι θα μεγαλωσουν στο μελλον.

Θα κανω μετατροπες αν και ηθελα σημερα να το γεμιζα.. :thumbup:

Αν οι πετρες ακουμπανε στο τζαμι(με τη προιποθεση να μην πετσικαρουν)υπαρχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Αν οι πετρες ακουμπανε στο τζαμι(με τη προιποθεση να μην πετσικαρουν)υπαρχει προβλημα?

προσεχε να μη γρατζουνισεις το τζαμι σου. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Βασικα κατι που το παρατηρησα τωρα:

Κατω απο τις πετρες τι ειναι αυτο? αφρολεξ? :thumbup:

Αν δεν ειναι φενιζολ θα σου προτεινα να βαλεις! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα κατι που το παρατηρησα τωρα:

Κατω απο τις πετρες τι ειναι αυτο? αφρολεξ? :thumbup:

Αν δεν ειναι φενιζολ θα σου προτεινα να βαλεις! :thumbup:

Οχι,φελιζολ ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι υπο-κατασκευη,οποτε..γνωμες συμβουλες και κραξιματα δεκτα!!

Nεο setup.

Ελπιζω να ναι το τελικο... :thumbup:

Γνωμες....?

post-13488-1245083459_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και οπως σου ειπε ο γιωργος 1 - 2 βαλισνεριες για να σπανε την μονοτονια θα ειναι τελειες..

(και κανενα σαλιγκαρακι.. :thumbup::thumbup::thumbup: )

ξεκινα το γεμισμα αμμου :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,γεμισα με αμμο και νερο το ενυδρειο,τρεχει εδω και 6 μερες και περιμενω...παραθετω και μια φωτο.

Και μια ερωτηση,pseudotropheus demasoni με yellow labidochromis ταιριαζουν?

post-13488-1245598362_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο Aquascape δειχνει αρκετα φυσικο... :P:P

Μια πλατη πρεπει να βαλεις τωρα και θα γινει τελειο...Βαλε μαυρο χαρτονι....Η σκουρο γαλαζοπρασινο|

Υ.Γ ελπιζω να εχεις κολησει τις πετρες που ακουμπανε στο τζαμι γιατι ισως να εχεις και προβλημα!

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο Aquascape δειχνει αρκετα φυσικο... :P:thumbup:

Μια πλατη πρεπει να βαλεις τωρα και θα γινει τελειο...Βαλε μαυρο χαρτονι....Η σκουρο γαλαζοπρασινο

Κ ενα εξωτερικο φιλτρο γιατι το εσωτερικο ειναι για τον.......... :P

Link to comment
Share on other sites

οχ anoumbiA!!!

Και εμενα το καινοθργιο μου ανουμπια ειναι!!!!!

χαχα!καλοριζικα μας!ελπιζω να κρατησουν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...