Jump to content

καινουργιο ξεκινιμα!!!!


Recommended Posts

Μπι κερφουλ παιδια ΟΦΦΦ ΤΟΠΙΙΙΙΙΙΚ

Εμενα Αλεξ γιατι δεν μ'αρεσε ποτε η ιδεα να ριξω ετοιμη αμμωνια στο ενυδρειο για στρωσιμο?

Πολυ αποστειρωμενο χειρουργειο μου θυμιζει και το ενυδρειο θελει "βρωμα" για να στρωσει ΙΜΟ.

Μηπως λοιπουν πολλα ακομα συστατικα για να στρωσει σωστα το φιλτρο και το ενυδρειο (βυθος κλπ) ?

Φυσικα συμφωνω στη απουσια ψαριου.

Πιστευω οτι αν παρω λιγο substrat απο το φιλτρο οπου εχω τωρα και το βαλω στο αλλο φιλτρακι οπου θα παρω με το ενυδρειο μπορει να μου στρωσει σε μικροτερο χρονικο διαστημα . ε? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άντε με το καλό να το αγοράσεις...το tropica θα το πάρω εγώ, ε? :bowdown:

:P;):ninja: Αυτο βρε εξυπνε θα το παρει μανα μου να το κανει κυροπηγιο ωστε να παρω το αλλο ενυδρειο:thumbup::thumbup: αντε γιατι μας εχει τρελανει. :thumbup::bowdown::bowdown::bowdown::excl::excl::thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δυστυχος δεν θα παρω γαριδες αλλα το ενυδρειο θα το κανω εναν ωραιο κηπο.Θα ηθελα να μου πειτε τη φυτακια ειναι αυτα?

post-9558-1245409778_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

cuba λεγετε...

πληροφοριακα ειναι απο τα πολυ δυσκολα φυτα... δεν θα στο προτηνα..

Σε ευχαριστο .Τι χρειαζετα ενας ομορφος κηπος ?

Link to comment
Share on other sites

Αν και εμενα αλλα μου ειχαν πει οταν ειχα ρωτησει για την κουβα (γιαυτο σ ειπα ειναι δυσκολο), να μερικες πληροφοριες...

Το Hemianthus callitrichoides δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικό σε φωτισμό, αλλά όσο περισσότερο φώς παρέχεται, τόσο πιο πυκνό θα γίνεται όσο αναπτύσσεται. Κάτω από περιορισμένο φωτισμό, το φυτό ψηλώνει λίγο παραπάνω ( έως 20 εκατοστά). Το Hemianthus callitrichoides είναι γρήγορης ανάπτυξης και γι' αυτό χρειάζεται λίπασμα ( τυπικά μετά από 3 έως 4 βδομάδες), εκτός εάν έχετε πολλά ψάρια στο ενυδρείο. Η έλλειψη σιδήρου είναι κοινή και αναγνωρίζεται από το κιτρίνισμα των νέων φύλλων. Κατά την έντονη ανάπτυξη μπορεί να χρειαστεί κλάδεμα που είναι καλό να γίνεται όπως αν κλαδεύατε γρασίδι. Όπως και στις περισσότερες άλλες περιπτώσεις, πολύ πιο έντονη ανάπτυξη μπορεί να επιτευχθεί με την προσθήκη CO2, αλλά οι όμορφες φυσαλίδες του οξυγόνου συχνά μπορεί να αναπτυχθούν και χωρίς την χρήση CO2. Η βέλτιστη θερμοκρασία για το Hemianthus callitrichoides είναι γύρω σους 25 οC, αλλά μπορεί να ευδοκιμήσει εξίσου από τους 20 έως τους 28 οC

http://www.waterinn.eu/index.php?option=co...6&Itemid=67

Link to comment
Share on other sites

Μια αλλη ευκολη λυση ειναι να σπασεις ενα πηλινο σκευος και πανω στα κομματια να δεσεις καποιο ειδος Μoss. Το εχω κανει στο παρελθον με Triangle moss και το αποτελεσμα ηταν πολυ ομορφο ...

post-6932-1245415495_thumb.jpg

Για το cuba δεν θα ελεγα οτι ειναι δυσκολο, απλως θελει τροπο ομως με την λιπανση ,το υποστρωμα και το CO2. Οταν πιασει ομως μετα δεν εχει προβλημα.

Γιωργο Guppy@ αν μπορεις να πεταχτεις μεχρι το Περιστερι την Δευτερα το απογευμα που θα κλαδεψω , θα παρεις αρκετα καταλληλα φυτα για το ενυδρειακι σου.

Link to comment
Share on other sites

Μια αλλη ευκολη λυση ειναι να σπασεις ενα πηλινο σκευος και πανω στα κομματια να δεσεις καποιο ειδος Μoss. Το εχω κανει στο παρελθον με Triangle moss και το αποτελεσμα ηταν πολυ ομορφο ...

post-6932-1245415495_thumb.jpg

Για το cuba δεν θα ελεγα οτι ειναι δυσκολο, απλως θελει τροπο ομως με την λιπανση ,το υποστρωμα και το CO2. Οταν πιασει ομως μετα δεν εχει προβλημα.

Γιωργο Guppy@ αν μπορεις να πεταχτεις μεχρι το Περιστερι την Δευτερα το απογευμα που θα κλαδεψω , θα παρεις αρκετα καταλληλα φυτα για το ενυδρειακι σου.

Θα προσπαθησω σιγουρα. :P:P

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζετε φιλτρο η οχι?

Αν δεν εχει ζωντανα οχι, ενας μικρος κυκλοφορητης ομως ειναι καλο να υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει ζωντανα οχι, ενας μικρος κυκλοφορητης ομως ειναι καλο να υπαρχει.

oK.Τι πατεντα θα μπορουσα να κανω για CO2?Η κατι φτηνω να αγορασω.

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

oK.Τι πατεντα θα μπορουσα να κανω για CO2?Η κατι φτηνω να αγορασω.

Κανε αναζητηση για DIY CO2

Υλικα για μικρο ενυδρειο

ενα μισολιτρο μπουκαλι κοκακολας

μια ανεπιστροφη βαλβιδα

μια σκαλα της hagen (με αυτο κανεις διαχυση και μετρηση φυσαλιδων, εχει και το σωληνακι του)

Ζαχαρη μαγια

Τρυπας το καπακι της κοκας μια τρυπα πιο μικρης διαμετρου απο το σωληνακι (για να σφηνωσει) και περνας την ακρη του σωληνα που την εχεις κοψει λοξα για να περναει πιο ευκολα, πιανοντας την ακρη με πενσακι η μυτοτσιμπιδο.

Τη δοσολογια και τη διαδικασια τη γραφουν πολλα αρθρακια, κανε αναζητηση.

Κανε πειραματισμο με τη δοσολογια (δοκιμασε και περισσοτερο δυνατο μειγμα) αφου δεν θα εχεις και ζωντανα.

Link to comment
Share on other sites

Κανε αναζητηση για DIY CO2

Υλικα για μικρο ενυδρειο

ενα μισολιτρο μπουκαλι κοκακολας

μια ανεπιστροφη βαλβιδα

μια σκαλα της hagen (με αυτο κανεις διαχυση και μετρηση φυσαλιδων, εχει και το σωληνακι του)

Ζαχαρη μαγια

Τρυπας το καπακι της κοκας μια τρυπα πιο μικρης διαμετρου απο το σωληνακι (για να σφηνωσει) και περνας την ακρη του σωληνα που την εχεις κοψει λοξα για να περναει πιο ευκολα, πιανοντας την ακρη με πενσακι η μυτοτσιμπιδο.

Τη δοσολογια και τη διαδικασια τη γραφουν πολλα αρθρακια, κανε αναζητηση.

Κανε πειραματισμο με τη δοσολογια (δοκιμασε και περισσοτερο δυνατο μειγμα) αφου δεν θα εχεις και ζωντανα.

Eγω διαφωνω..Νομιζω το μπουκαλι κοκακολα ειναι ακαταληλο...Pepsi η Sprite κανουν καλυτερη δουλεια :P:thumbup::thumbup::lmao:

(Πλακα κανω..:P)

Link to comment
Share on other sites

Κανε αναζητηση για DIY CO2

Υλικα για μικρο ενυδρειο

ενα μισολιτρο μπουκαλι κοκακολας

μια ανεπιστροφη βαλβιδα

μια σκαλα της hagen (με αυτο κανεις διαχυση και μετρηση φυσαλιδων, εχει και το σωληνακι του)

Ζαχαρη μαγια

Τρυπας το καπακι της κοκας μια τρυπα πιο μικρης διαμετρου απο το σωληνακι (για να σφηνωσει) και περνας την ακρη του σωληνα που την εχεις κοψει λοξα για να περναει πιο ευκολα, πιανοντας την ακρη με πενσακι η μυτοτσιμπιδο.

Τη δοσολογια και τη διαδικασια τη γραφουν πολλα αρθρακια, κανε αναζητηση.

Κανε πειραματισμο με τη δοσολογια (δοκιμασε και περισσοτερο δυνατο μειγμα) αφου δεν θα εχεις και ζωντανα.

Γεια σου Σπυρο με τις κατασκευες σου!!!

οριστε τι μαθαινουμε στο ΑΖ... εξυπνες πατεντες με μικρο κοστος!!Μπραβο παιδια!! :P

Link to comment
Share on other sites

Α ξεχασα σε μικρο ενυδρειο ειναι καλα για διαχυση και κατι τετοια που ειναι πιο μικρα απο τη σκαλα,

αυτο το βλεπω στις 6λιρες με μεταφορικα (εχει μετρητη φυσαλιδων, ανεπιστροφη και διαχυτηρα, μονο σωληνακι θα χρειαστεις και μπουκαλι)

http://cgi.ebay.co.uk/GX-CO2-Bubble-Counte...93%3A1|294%3A50

εδω εχει διαφορα http://stores.shop.ebay.co.uk/AquaticMagic...634Q2ec0Q2em322

Link to comment
Share on other sites

Α ξεχασα σε μικρο ενυδρειο ειναι καλα για διαχυση και κατι τετοια που ειναι πιο μικρα απο τη σκαλα,

αυτο το βλεπω στις 6λιρες με μεταφορικα (εχει μετρητη φυσαλιδων, ανεπιστροφη και διαχυτηρα, μονο σωληνακι θα χρειαστεις και μπουκαλι)

http://cgi.ebay.co.uk/GX-CO2-Bubble-Counte...93%3A1|294%3A50

εδω εχει διαφορα http://stores.shop.ebay.co.uk/AquaticMagic...634Q2ec0Q2em322

Ωραια κατι απο αυτα θα παρω.Τωρα χρειαζετε και χαλικακι( εγω λεω να βαλω)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια κατι απο αυτα θα παρω.Τωρα χρειαζετε και χαλικακι( εγω λεω να βαλω)

Απο θεμα ντεκορ τι μπορω να βαλω για χαλικι μαυρο σκεφτομαι?δεκτες ολες οι αποψεις.

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να σας ρωτησω ποσες μερες κρατουντε τα φυτα μονο σε νερο χωρις να τα φυτεψω για λογο ντεκορ να φτιαξω υποστρομα χαλικι καμια καρυδα .

Link to comment
Share on other sites

αν έχουν καλό φως και ανανεώνεις νεράκι από το ενυδρείο σου μπορούν να αντέξουν πολύ καιρό!

Link to comment
Share on other sites

αν έχουν καλό φως και ανανεώνεις νεράκι από το ενυδρείο σου μπορούν να αντέξουν πολύ καιρό!

\

Ευχαριστο!!!!!

:P:P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για co2 κοιταχτε τη βρηκα δεν ξερω πως δουλευει γιατι το πηρα με το ενυδρειο πριν μια βδομαδα.Παρτε φοτο μηπως βρουμε η ξερει κανεις πως δουλευει.Ειναι της εταιριας ΕΗΕΙΜ.

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

Για co2 κοιταχτε τη βρηκα δεν ξερω πως δουλευει γιατι το πηρα με το ενυδρειο πριν μια βδομαδα.Παρτε φοτο μηπως βρουμε η ξερει κανεις πως δουλευει.Ειναι της εταιριας ΕΗΕΙΜ.

καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...