Jump to content

Recommended Posts

Γυρίζοντας ο κακομοίρης από την έξοδό μου, ανοίγω τον υπολογιστή, περισσότερο από συνήθεια, παρά επειδή ήθελα κάτι συγκεκριμένο. Για πολλοστή φορά το PC ανοίγει με προβλήματα, καθυστερήσεις, κοκ.

Τι anti-virus, τι registry cleaners, τι Norton Ghost... ΤΙΠΟΤΑ!!! Για άλλη μία φορά το μηχάνημα θέλει format και φτου κι απ'την αρχή!

ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΑ WINDOWS!!! ΜΟΥ ΕΧΕΤΕ ΦΑΕΙ ΤΗ ΖΩΗ!!!

Οπότε μπήκα στο "τρυπάκι" να ψάξω για καινούριο PC. Ξαφνικά μου μπαίνει η ιδέα να δω τα Apple iMac... Ok, εμφανίσιμα είναι, αλλά δεν τα έχω δουλέψει ποτέ. Έχω ακούσει πολλά πράγματα και σχεδόν όλα από αυτά είναι θετικά. Γρήγορα, αξιόπιστα, λειτουργικά, χωρίς φόβο ιών και πολλά άλλα! Είναι όμως τόσο λειτουργικά για έναν χρόνιο χρήστη Windows??? Ok, ξέρω... Όλα μαθαίνονται με τον χρόνο, όμως δεν μπορώ να πω πως είμαι σε φάση να ψάξω και να μάθω πολλά πράγματα, είτε λόγο χρόνου, είτε σημαντικότερων πραγμάτων.

Κατ'αρχήν, αυτό που με χαλάει, είναι ότι ΔΕΝ μπορείς να βάλεις "χέρι". Όλα είναι κλειστά μέσα στην οθόνη. Από αναβάθμιση??? Και δεν μιλάω για σπουδαία πράγματα... Έναν σκληρό να θες να βάλεις τί κάνεις? Εξωτερικό USB? Τα ζα μου αργά! Να αλλάξεις σκληρό και από 7.200rpm να τον κάνεις 10.000rpm... Τί κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση?

Επίσης... Πληκτρολόγιο είναι αυτό??? Σαν λευκή σοκολάτα είναι που θέλω να την δαγκώσω! Μία σταλίτσα πραγματάκι και μάλιστα με καλώδιο. Σημειώνω πως είμαι συνηθισμένος στα "σπαστά" πληκτρολόγια ΑΥΤΟΥ του τύπου.

Ποντίκι... Μα καλά, δεξί κλικ δεν έχει??? Και πως μπορείτε οι χρήστες και ζείτε με αυτό το πρόβλημα? Μία φορά έπεσε ένα MacBook στα χέρια μου και έξαχνα να βρω το δεξί κλικ...

Προγράμματα... Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με επεξεργασίες εικόνας, βίντεο και ήχου! Επαγγελματικά χρησιμοποιώ το σχεδιαστικό πρόγραμμα AutoCAD. Τί γίνεται στις παραπάνω περιπτώσεις? Υπάρχουν προγράμματα να μου καλύψουν τις ανάγκες μου? Κι αν ναι... σε τί κόστος?

Επικοινωνία με Windows PCs... Μεταξύ δύο Windows PCs υπάρχουν χιλιάδες τρόποι επικοινωνίας (Skype, msn, yahoo! messenger κλπ κλπ)! Τί γίνεται όμως όταν έχουμε Mac και θέλουμε να επικοινωνήσουμε με Windows? Συγκεκριμένα μιλάω με εξωτερικό μέσω msn... Τί θα κάνω τώρα αν επιλέξω Mac???

Συμβατότητα με Windows mobile σε PocetPC... Τί κάνουμε εδώ από θέμα συνδεσιμότητας και back up?

Δίκτυο σπιτιού... Έχω ένα laptop-άκι και το έχω σε δίκτυο μέσω hub με το PC. Σε περίπτωση που έχω Mac τί κάνω? Εννοώ από θέμα ανταλλαγής αρχείων κυρίως αλλά και από συμβατότητα!

Λογικά θα μου έρθουν και άλλα ερωτήματα, αλλά αυτά μάλλον για την ώρα είναι τα πιο βασικά.

Σημειωτέο πως δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα παιχνίδια. Με ενδιαφέρουν όμως οι υψηλές και σταθερές επιδόσεις!

Μία λύση σε όλα τα παραπάνω προβλήματα είναι πως από τη στιγμή που έχω laptop με Windows, μπορώ να κάνω τη δουλειά μου είτε στο ένα είτε στο άλλο! Αλλά αν είναι να συμβεί κάτι τέτοιο, θέλω να το ξέρω πριν πάω να σκάσω 2 και 3 χιλιάρικα!

Αυτά...

Θα εκτιμούσα εμπεριστατωμένες απαντήσεις και κυρίως από ανθρώπους που έχουν δουλέψει και τα 2 συστήματα.

Ευχαριστώ για την υπομονή σας :P

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

1. Επειδή το computer ανοίγει με προβλήματα, καθυστερήσεις, κ.ο.κ. δεν σημαίνει σε καμμία περίπτωση ότι θέλει format.

2. Γνωρίζεις ότι μπορείς να εγκαταστήσεις το λειτουργικό σύστημα Mac OS X Leopard στον μηχάνημά σου αν πληρεί ορισμένες προυποθέσεις;

3. Βάλε linux :P

Έγινε επεξεργασία - lion_
Link to comment
Share on other sites

Mac Rules!!!!Δεν ειναι τυχαιο που ολοι οι επαγκελματιες δουλευουν σε mac.Οτι αναφερεις παραπανω εχει διορθωθει και ηταν προβληματα του παρελθοντος ακομα και αναβαθμησεις γινονται!!Σκληροι και μνημες αλλαζουν ποιο ευκολα απο'τι σε ενα απλο pc.Πλεον εχεις και την επιλογη duak boot δηλ μπορεις να εχεις και windows αλλα δε το σθνηστω γιατι θα εχεις τα προβληματα που εχεις τωρα!!!Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα......

Το θεμα ειναι να μπορεις και να εχεις ορεξη να μαθεις κατι καινουριο.

Π.χ εγω δεν θα τα εβαζα γιατι δεν μπορω και δεν εχω τον χρονο να ασχοληθω και να μαθω κατι καινουριο λογο του οτι ειμαι και σε καποια ηλικία(πανω απο 35) και επαγγελματικα εχω οτι θελω και οτι χρειάζομαι σε Win.

Εμ.... το αλλο ειναι οτι ειμαι σε Win πανω απο 15 χρονια και τα εχω συνηθίσει.Δεν μπορω να παω σε κατι ξένο που να μου σπαει τα νευρα ος οτου μαθω πως δουλευει.

Εβαλα Linux πριν απο 2 χρονια και ειμαι σε φαση αρχαριου αλλα εχω καταλαβει οτι αν προσπαθήσω λιγο παραπανω εχουν να με προσφέρουν πολλα.

Για Mac δεν το συζητω εχω κολησει στα linux και πιστεψε με εχω παθει πλακα αλλα η παλια αγαπη(Windows) δεν ξεχνιέται.

Τωρα οσον αναφορα το format που ειπες.

Εχω να κανω 4 χρονια και ειλικρινά ξεχασα και πως γίνετε.

Πρεπει να παρεις προληπτικά μετρα ωστε να το αποφύγεις.

Βαζεις λοιπον ενα Acronis η ενα Ghost μεσα και με συνεχείς ανανεωσεις των images εχεις παντα σε λιγα λεπτα το νεο σου σύστημα χωρις format κ.λ.π

+1 σε linux αν θες κατι καινουριο.

Link to comment
Share on other sites

το οτι οι περισσοτεροι επαγγελματιες δουλευουν με mac δεν ισχυει, μαλιστα εχουν χασει ποσοστα σε σχεση με παλια, αλλα εχουν αυξησει τα ποσοστα τους στον απλο (trendy) κοσμο που θελει ενα ΟΜΟΡΦΟ πανω απο ολα υπολογιστη

το μονο που εχω να πω ειναι οτι καποια πραγματα που λεγονται οπως οτι τα Mac δεν κολανε, απλα δεν στεκουν

η μεγαλη διαφορα ειναι οτι δεν θα βρισκεις τα απειρα προγραμματα απο τριτους κατασκευαστες να εγκαταστεις στον υπολογιστη σου με αποτελεσμα να γινεται το χαος μετα απο καιρο, εκει εχεις την μαμα apple που θα σου δινει οτι θελει αυτη με τον δικο της ιδιότροπο τροπο (σαν κομουνισμος ειναι)

Link to comment
Share on other sites

Tα λεφτα μην ξεχνας.....

Αν ειναι να δωσεις 2χιλιαρικα για καλο μηχανημα Mac, ξανασκεψου το, και δες τι μπορεις να παρεις σε Windows

:P

Link to comment
Share on other sites

Γυρίζοντας ο κακομοίρης από την έξοδό μου, ανοίγω τον υπολογιστή, περισσότερο από συνήθεια, παρά επειδή ήθελα κάτι συγκεκριμένο. Για πολλοστή φορά το PC ανοίγει με προβλήματα, καθυστερήσεις, κοκ.

Τι anti-virus, τι registry cleaners, τι Norton Ghost... ΤΙΠΟΤΑ!!! Για άλλη μία φορά το μηχάνημα θέλει format και φτου κι απ'την αρχή!

ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΑ WINDOWS!!! ΜΟΥ ΕΧΕΤΕ ΦΑΕΙ ΤΗ ΖΩΗ!!!

Οπότε μπήκα στο "τρυπάκι" να ψάξω για καινούριο PC. Ξαφνικά μου μπαίνει η ιδέα να δω τα Apple iMac... Ok, εμφανίσιμα είναι, αλλά δεν τα έχω δουλέψει ποτέ. Έχω ακούσει πολλά πράγματα και σχεδόν όλα από αυτά είναι θετικά. Γρήγορα, αξιόπιστα, λειτουργικά, χωρίς φόβο ιών και πολλά άλλα! Είναι όμως τόσο λειτουργικά για έναν χρόνιο χρήστη Windows??? Ok, ξέρω... Όλα μαθαίνονται με τον χρόνο, όμως δεν μπορώ να πω πως είμαι σε φάση να ψάξω και να μάθω πολλά πράγματα, είτε λόγο χρόνου, είτε σημαντικότερων πραγμάτων.

Κατ'αρχήν, αυτό που με χαλάει, είναι ότι ΔΕΝ μπορείς να βάλεις "χέρι". Όλα είναι κλειστά μέσα στην οθόνη. Από αναβάθμιση??? Και δεν μιλάω για σπουδαία πράγματα... Έναν σκληρό να θες να βάλεις τί κάνεις? Εξωτερικό USB? Τα ζα μου αργά! Να αλλάξεις σκληρό και από 7.200rpm να τον κάνεις 10.000rpm... Τί κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση?

Επίσης... Πληκτρολόγιο είναι αυτό??? Σαν λευκή σοκολάτα είναι που θέλω να την δαγκώσω! Μία σταλίτσα πραγματάκι και μάλιστα με καλώδιο. Σημειώνω πως είμαι συνηθισμένος στα "σπαστά" πληκτρολόγια ΑΥΤΟΥ του τύπου.

Ποντίκι... Μα καλά, δεξί κλικ δεν έχει??? Και πως μπορείτε οι χρήστες και ζείτε με αυτό το πρόβλημα? Μία φορά έπεσε ένα MacBook στα χέρια μου και έξαχνα να βρω το δεξί κλικ...

Προγράμματα... Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με επεξεργασίες εικόνας, βίντεο και ήχου! Επαγγελματικά χρησιμοποιώ το σχεδιαστικό πρόγραμμα AutoCAD. Τί γίνεται στις παραπάνω περιπτώσεις? Υπάρχουν προγράμματα να μου καλύψουν τις ανάγκες μου? Κι αν ναι... σε τί κόστος?

Επικοινωνία με Windows PCs... Μεταξύ δύο Windows PCs υπάρχουν χιλιάδες τρόποι επικοινωνίας (Skype, msn, yahoo! messenger κλπ κλπ)! Τί γίνεται όμως όταν έχουμε Mac και θέλουμε να επικοινωνήσουμε με Windows? Συγκεκριμένα μιλάω με εξωτερικό μέσω msn... Τί θα κάνω τώρα αν επιλέξω Mac???

Συμβατότητα με Windows mobile σε PocetPC... Τί κάνουμε εδώ από θέμα συνδεσιμότητας και back up?

Δίκτυο σπιτιού... Έχω ένα laptop-άκι και το έχω σε δίκτυο μέσω hub με το PC. Σε περίπτωση που έχω Mac τί κάνω? Εννοώ από θέμα ανταλλαγής αρχείων κυρίως αλλά και από συμβατότητα!

Λογικά θα μου έρθουν και άλλα ερωτήματα, αλλά αυτά μάλλον για την ώρα είναι τα πιο βασικά.

Σημειωτέο πως δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα παιχνίδια. Με ενδιαφέρουν όμως οι υψηλές και σταθερές επιδόσεις!

Μία λύση σε όλα τα παραπάνω προβλήματα είναι πως από τη στιγμή που έχω laptop με Windows, μπορώ να κάνω τη δουλειά μου είτε στο ένα είτε στο άλλο! Αλλά αν είναι να συμβεί κάτι τέτοιο, θέλω να το ξέρω πριν πάω να σκάσω 2 και 3 χιλιάρικα!

Αυτά...

Θα εκτιμούσα εμπεριστατωμένες απαντήσεις και κυρίως από ανθρώπους που έχουν δουλέψει και τα 2 συστήματα.

Ευχαριστώ για την υπομονή σας :P

Φιλε Νικο, επιδη Mac δουλευω εδω και 5 χρονια και για να γινω πιο συγκεκριμενος,

mini mac, mac g4, macbook, imac. (αυτα εχουν περασει απο τα χερια μου, αυτη την στιγμη εχω τον imac g5)

παραληλα εχω και ενα pc ομως.

μπορεις να με ρωτησεις οτι θελεις, αν θελεις μπορω να σου δωσω και το κιν μου να στα πω καλυτερα.

απλα ενα πραγμα να ξερεις, πλεον δεν υπαρχει ουτε ενα πραγμα που να ηστερουν οι mac τιποτα!!!

ενδικτηκα να σου πω οτι εκτος απο οοοοοοοοοοοοοολα αυτα τα προγραματα που εχω και λειτουργουσαν εδω και χρονια τελεια οπως photoshop, in design, flash, κτλ κτλ

πλεον οι mac παιζουν και παιχνιδια....και η απολυτη πατεντα.... περνουν windows, στον mac μου εχω και mac os x (π ειναι το λογισμικο της apple) και windows...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :P

1) Τα Windows αυτή τη στιγμή μοιάζουν κατεστραμμένα... Συνεχώς βγαίνουν μηνύματα σφάλματος! Κι εποειδή δεν είμαι της λογικής του Repair, κάνω πάντα format σε αυτές τις περιπτώσεις.

2) Δεν θεωρώ άσχετο τον εαυτό μου στα PC αλλά σε καμία περίπτωση δεν είμαι και.... "προγραμματιστής". Μπορώ να στήσω ένα μηχάνημα εξ αρχής, να μοντάρω ένα κουτί από την αρχή, να εγκαταστήσω ότι οποιαδήποτε συσκευή, να κάνω τέλος πάντων πολλά, αλλά από τη στιγμή που μου παρουσιάσει κάτι πρόβλημα, δεν είμαι γενικώς της λογικής της επιδιόρθωσης, αλλά της εκ νέου εγκατάστασης... Αυτό περισσότερο γιατί βαριέμαι να ψάξω το πρόβλημα από που προέρχεται... Ίσως κι επειδή δεν ξέρω από που να αρχίσω.

3) Linux έχω δουλέψει λίγο, αλλά δεν θα τα έβαζα με τίποτα. Ο λόγος είναι ότι θα έχω πολλούς περιορισμούς κάτι το οποίο δεν μου αρέσει καθόλου. Επειδή, όπως είπε και ο φίλος orck, τα Mac έχουν γίνει λίγο trendy, θεωρώ ότι ίσως να έχω περισσότερες ελευθερίες. Από την άλλη δεν ξέρω πολλά και γι'αυτό ρωτάω.

4) Όπως είπα δεν ασχολούμαι με παιχνίδια, αλλά θέλω υψηλές επιδόσεις. Θέλω ταχύτητες και ικανότητα ταυτόχρονης λειτουργίας προγραμμάτων... και βαρέων προγραμμάτων! Με τα Windows ξέρω που να ψάξω για να βρω αυτό που θέλω, αλλά φοβάμαι μήπως έχω πάλι τα ίδια. Επίσης πλέον όλα είναι στη λογική των Vista τα οποία ΔΕΝ θέλω να τα βάλω! Αλλά δυστυχώς αν καταλήξω σε windows, θα αναγκαστώ να πάρω και Vista. Γι'αυτό είπα να ψαχτώ κι αλλού.

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν περιμενεις λιγο να ερθουν τα Windows7.

Δεν τα εχω δωκιμασει αλλα λεγετε οτι θα ειναι το καλυτερο λογισμικο τις Ms.

Ιδωμεν....

Παντος να ξερεις οτι τα λευτα ειναι πολλα για αγορα mac.

Αν ειναι να δωσεις 2.000 σε mac ξερεις τι PC παιρνεις με τουτα τα λευτα?

Πυραυλοοοο.... και σε αποδωσεις και σε ολα...

Link to comment
Share on other sites

Στο site του Πλαισίου, "έφτιαξα" ένα μηχάνημα για να δω πόσο θα μου βγει! ΧΩΡΙΣ οθόνη, drivers, περιφεριακά (πληκτρολόγιο, mouse κλπ) και σκληρούς δίσκους μου βγήκε 2200... Συγκεκριμένα έβαλα κουτί (ΜΑΧΙ), motherboard, CPU, ψύχτρα, τροφοδοτικό, μνήμες και δυστυχώς Vista και μου βγήκε τόσο...

Link to comment
Share on other sites

εισαι και ολιγαρκης φαινεται :P

με αντιστοιχο hardware σε apple ποσο θα σου κοστιζε

Στο site του Πλαισίου, "έφτιαξα" ένα μηχάνημα για να δω πόσο θα μου βγει! ΧΩΡΙΣ οθόνη, drivers, περιφεριακά (πληκτρολόγιο, mouse κλπ) και σκληρούς δίσκους μου βγήκε 2200... Συγκεκριμένα έβαλα κουτί (ΜΑΧΙ), motherboard, CPU, ψύχτρα, τροφοδοτικό, μνήμες και δυστυχώς Vista και μου βγήκε τόσο...

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν...

Η αγορά έγινε! Και δυστυχώς πάλι σε Windows.... Και ακόμα χειρότερα, Vista! Θα δείξει. Το κόστος τελικά ήταν αρκετά χαμηλότερο! Δεν ξέρω γιατί στο site μου βγήκε τόσο υψηλό. Πάλι κάποια λαλακία θα έκανα :P Ελπίζω το καινούριο μηχάνημα να φυσάει, γιατί αν δεν............................

Τρίτη τον παραλαμβάνω :P 2-3 μέρες α τον σετάρω γιατί θα είναι σε κομμάτια και βλέπουμε... Thanx για την ανταπόκρισή σας :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

tip: εαν η αγορα σου ειναι εξαρτηματα δικιας σου επιλογης απο το Πλαισιο ζητησε να στο συναρμολογησουν αυτοι

ετσι θα ειναι turbox υπολογιστης με 3 χρονια εγγυηση για ολα τα επιμερους εξαρτηματα

εαν το παραλαβεις εξαρτηματα εχεις εγγυηση για οσο λεει ο καθε κατασκευαστης (δεν ειναι ολοι 3 χρονια)

το κοστος της συναρμολογησης ειναι δωρεαν

Link to comment
Share on other sites

Νίκο δεν χρειάζεται να βάλεις τα (s)vista....καλύτερα βάλε τα xp με όλα τα service pack(1,2,3) και το μηχάνημα θα πάει πολύ πιο γρήγορα(δοκιμασμένο στον δικό μου)...

Link to comment
Share on other sites

Νίκο δεν χρειάζεται να βάλεις τα (s)vista....καλύτερα βάλε τα xp με όλα τα service pack(1,2,3) και το μηχάνημα θα πάει πολύ πιο γρήγορα(δοκιμασμένο στον δικό μου)...

:P:P:thumbup::thumbup::lmao::lmao::lmao::lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Με τετραπύρηνο CPU τα ΧΡ απλά δεν.........

Link to comment
Share on other sites

Νίκο τί εννοείς (σε τετραπύρηνο CPU τα XP απλά δεν...)???

Ότι αν βάλω ΧΡ πάνω σε τετραπύρηνο επεξεργαστή, τσάμπα πλήρωσα τετραπύρηνο επεξεργαστή! Οι ταχύτητες θα είναι σαν του 2πύρηνου ίσως και χαμηλότερες! Το μηχάνημα θα έχει 3GB μνήμες Triple Channel DDR3 στα 1800Mhz, οπότε το "βάρος" των Vista θα το έχουν για την πλάκα τους! Αυτό που με τρομάζει με τα Vista είναι ότι δεν τα ξέρω και δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια. Γι'αυτό και δεν πήρα τα Premium... Θα δείξει!

Link to comment
Share on other sites

Φτου και το δα τώρα το ποστ και δεν πρόλαβα να σου αλλάξω τα μυαλά :P

Πληροφοριακά και μόνο επειδή ρώτησες για AutoCad και τί παίζει σε αυτήν την περίπτωση με τους Μac, υπάρχει το αντίστοιχο Archicad το οποίο δεν διαφέρει σχεδόν τίποτα από το AutoCad. Aλλα δεν σε πρόλαβα.......

Link to comment
Share on other sites

ο δικός μου είναι τετραπύρηνος στα 2,4Ghz...με τα xp δουλεύουν όλοι και δεν εχω μείωση απόδοσης....απο μνήμη έχω 4 GB DDR2...δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

:P:thumbup:

Έδινα μάθημα και ούτε εγώ πρόλαβα να απαντήσω.. τώρα είδα και το πμ.. Χίλια συγγνώμη φίλε Νίκο.

Είμαι χρήστης mac 2,5 χρόνια τώρα και αν και αγαπάω τα μηχανήματα αυτά πάρα πολύ θα είμαι αντικειμενικός:

0. Δεν κολλάνε ιούς. Η γλώσσα προγραμματισμού που το λειτουργικό είναι γραμμένο προστατεύει τα απόκρυφα αρχεία του και μπορείς μόνο με κωδικό σου να έχεις πρόσβαση εκεί. Με άλλα λόγια, το σύστημα πάντα ζητάει κωδικό για να αλλοιώσει κάποιος ιός κάτι σημαντικό. Και ας μην γελιόμαστε, τα 3 μηνύματα που βγάζουν τα vista όταν σε ρωτάνε αν όντως θες να επιτρέψεις στο πρόγραμμα να εκτελεστεί δεν είναι η λύση. Ειδικά όταν σου λέει από κάτω στα στοιχεία του προγράμματος που ζητά έγκριση: "άγνωστος", "άγνωστος" :P . Επίσης το σύστημα αυτο-επιδιορθώνεται, κάτι που λύνει πολλές φορές μικρά προβληματάκια και καθυστερήσεις. Ούτε defragmentation χρειάζεται γιατί το σύστημα αρχείων είναι διαφορετικό από των windows.

1. κολλάνε 2 φορές το χρόνο και το αντίστοιχο ctrl+alt+del δουλεύει πάντα, κλείνει το προβληματικό πρόγραμμα και δεν καταρρέει όλο το σύστημα. Αυτή είναι η βασική διαφορά. Όταν λέμε ότι δεν κολλάει εννοούμε ότι δεν κρασάρει το σύστημα όλο επειδή πχ κόλλησε ο firefox.

2. υπάρχει δεξί κλικ κανονικά, δεν ξέρω γιατί δεν το έβρισκες! Στα macbook γίνεται ακουμπώντας τα 2 δάχτυλα στο trackpad. Κάποιοι το έχουν απενεργοποιημένο ωστόσο. Ο λόγος είναι ότι τα παράθυρα και τα προγράμματα είναι έτσι σχεδιασμένα ώστε να έχεις όλες τις επιλογές σε κουμπάκια παντού γύρω σου. Έτσι τις περισσότερες φορές το menu του δεξιού κλικ είναι αχρείαστο. (Ενημερωτικά η Apple εφηύρε το ποντίκι.)

3. Υπάρχουν πάρα πολλά προγράμματα!! Η Apple χαρίζει την σουίτα της αλλά δεν είσαι υποχρεωμένος να την ακολουθήσεις. Και όταν μιλάμε για ένα computer που δεν κολλάει ιούς φαντάσου ότι μπορείς να εγκαταστήσεις και να απεγκαταστήσεις ότι βλακεία βρεις στο internet μόνο και μόνο για να το δοκιμάσεις, κάτι που αν το κάνεις στα windows με τους ρυθμούς που το κάνω εγώ στο mac μου σίγουρα θα γεμίσεις addwares και άλλα ζιζάνια. Ο μόνος λόγος που μπορεί να έχει κάποιος antivirus στο mac του είναι για να μην προωθήσει κάποιο χαζό mail με μολυσμένο attachment. (Ναι, αυτό γίνεται. Ο mac δεν θα επηρεαστεί από τον ιό, αλλά το pc που θα λάβει το mail θα κολλήσει).

4. Σίγουρα είναι όμορφα μηχανήματα, αλλά είναι σχεδιασμένα να αντέχουν στο χρόνο και δεν εννοώ στη μόδα! Το τελευταίο λειτουργικό (Leopard) είναι πιο ελαφρύ και χρήστες με mac 7ετίας σχολιάζουν ότι τρέχουν πιο γρήγορα τα μηχανήματά τους. Για τράβα βάλε vista ή ακόμη και xp σε pc που αγόρασες πριν 7 χρόνια... Για να τα λέμε όλα όμως αυτή η υποστήριξη σταματά εδώ. Το Σεπτέμβρη το νέο λειτουργικό (Snow Leopard) δεν θα τρέχει σε mac με ppc επεξεργαστή. Ωστόσο δεν νομίζω ότι πολλοί κρατάνε το computer τους πάνω από 7 χρόνια. Και αν όμως το διατηρούν ακόμη το Leopard είναι πολύ μπροστά και η υποστήριξή και τα updates δεν πρόκειται να σταματήσουν όπως δεν έχουν σταματήσει για ακόμη παλιότερα mac που τρέχουν 5 λειτουργικά πίσω!!!! (OS 9). Όσο για την οθόνη ανοίγει και παρα-ανοίγει, απλά θέλει λεπτό χέρι!! Υπάρχουν όλα στο internet http://www.ifixit.com/Teardown/iMac-20-Inch/658/1

5. Αν, λέμε αν, χρειαστεί format, γίνεται σε 1 ωρίτσα και τα βρίσκεις όλα στη θέση τους. Τι εννοώ; Δεν κάνεις επανεγκατάσταση τα προγράμματα που είχες, δεν ξαναβάζεις τους drivers του εκτυπωτή σου, δεν ξαναβάζεις τους κωδικούς για το ασύρματο δίκτυο, για τις σελίδες σου στο internet, δεν χάνεις τα bookmarks σου, εννοείται ότι δεν χάνεις ούτε τα αρχεία σου, ούτε το wallpaper, ούτε καν τη θέση των εικονιδίων στο desktop σου. Όλα είναι στη θέση σου και νιώθεις ότι ο υπολογιστής σε κορόιδευε...κάθονταν 1 ώρα και έβλεπες την μπάρα να γεμίζει και αυτός δεν έκανε τίποτα!! Είναι όλα τόσο ίδια!! Εγώ όταν το έκανα για να πειραματιστώ γιατί δεν πίστευα ότι δεν χάνεις το παραμικρό, έπαθα την πλάκα μου...

6. Τρέχει WINDOWS και LINUX. Για τη σχολή μου (ηλεκτρολόγος μηχανικός) αναγκαστικά πειραματίζομαι και με τις άλλες 2 πλατφόρμες τις οποίες έχω εγκαταστήσει στο macάκι μου και τις τρέχω είτε native είτε σε παράθυρο μέσω του Leopard. Είναι μαγεία να μην δεσμεύεσαι από τίποτα και να δουλεύεις τα πάντα. Φαντάσου να μην σε βολεύει το Photoshop για μια δουλειά που θες να κάνεις, ανοίγεις το Illustrator. Εδώ πάμε ακόμη πιο μακρυά, φαντάσου να μη σε βολεύουν ούτε το Leopard, ούτε τα Windos...πας σε Linux. Δείξε μου άλλο λειτουργικό να σου λύνει τόσο πολύ τα χέρια..

Προβλήματα που θα αντιμετωπίσεις:

1. Το αντίστοιχο msn messenger δεν υποστηρίζει κλήσεις video. Υπάρχουν υποσχέσεις ότι αυτό θα αλλάξει, μέχρι τότε μόνο "αποστολή εικόνας μέσω web", ή εναλλακτικές του τύπου skype.

2. Ελληνικός ορθογράφος υπάρχει επί πληρωμή ή με χακεριά. Το καινούργιο λειτουργικό του iPhone έχει ελληνικό ορθογράφο, οπότε πιστεύουμε όλοι ότι αυτή τη φορά η Apple μας θυμήθηκε και θα λυθεί και αυτό το πρόβλημα.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

όταν βιαζόμουν με τα windows να τυπώσω την αναφορά για το εργαστήριο, την εργασία για το μάθημα κλπ κλπ ο Δίας αποφάσιζε να κάνει s€x, και όλα κόλλαγαν, το μηχάνημα κράσαρε την στιγμή που το χρειαζόσουν και έχανες την δουλειά σου. Από τότε που πήρα το macάκι νιώθω ότι είναι συνεργάτης μου και φροντίζει να γίνονται όλα στην εντέλεια. Δεν υπάρχει 1 φορά που να με έχει απογοητεύσει, είτε με τις επιδόσεις του, είτε με την αξιοπιστία του.

Ωστόσο θεωρώ ότι δεν φταίνε τόσο τα windows ως λειτουργικό που έχουν τόσα προβλήματα γιατί τα αναγκάζουμε να τρέξουν σε ό,τι hardware εμείς διαλέξουμε, σε αντίθεση με τα mac που έρχονται τυποποιημένα και το λειτουργικό έχει ακριβώς ότι χρειάζεται. Λένε όμως ότι τα windows 7 ίσως είναι καλύτερα. Για μένα τα xp είναι κλάσης ανώτερα από τα vista.

Φαντάζομαι ότι με πληρωμένα windows και με προσοχή στη χρήση και τα σωστά anti-virus δεν θα αντιμετωπίσεις προβλήματα, σίγουρα όμως την ασφάλεια και ανεξαρτησία του macintosh δεν θα την έχεις. Από την άλλη όπως μάθει κανείς. Θα κάνεις τη δουλειά σου με το pc που πήρες, ίσως όμως να την έκανες πιο ξεκούραστα με ένα macάκι!

όσοι το διαβάσατε ολόκληρο τα θερμά μου ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

Το θεματακι με απασχολει και εμενα ...οκ στο σπιτι πειτε οτι τα βαζω και τα μαθαινω ..στο γραφειο? τρεχει ολες τις εφαρμογες? πχ Autocad μεσα υπαρχουν και μελετες πυροπροστασιας ,βιολιοθηκες με block ,Φορολογικα προγραμματα ,Στατικο προγραμα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...