Jump to content

Sera Tropic Sun Royal


termitis

Recommended Posts

Την έχει χρησιμοποιήσει ποτέ κανείς αυτή τη λάμπα?

Κάνω την ερώτηση γιατί την αγόρασα στα 25w και η λάμπα είναι πράσινη(μου έδωσε την εντύπωση ότι είναι χαλασμένη),αν την βάλω να δουλέψει μόνη της ο φωτισμός είναι σχεδόν μηδαμινός.

Link to comment
Share on other sites

εγω που την εχω δοκιμασει στα 30w (90cm t8) το χρωμα της ειναι λιγο ροζ,

αλλα οταν δουλευει μονη της οχι και πολυ δυνατο φως.

αυτα απο εμενα.

δεν ξερω και πολλα

Link to comment
Share on other sites

εμένα είναι προς το γαλαζοπράσινο κ φωτίζει ίσα ίσα την επιφάνεια με τα χίλια ζόρια

Link to comment
Share on other sites

H Sera την ονομάζει πλήρους φάσματος με πολύ καλή απόδοση χρωμάτων (1Α),

αλλά εκπέμπει στα 4700 kelvin που την κάνει λιγότερο ''φυσική'' για φωτισμό ενυδρείου και

είναι ενεργειακής κλάσσης Β που σημαίνει ότι δεν είναι ιδιαίτερα φωτεινή...

Πάντως προσωπικά δεν την έχω χρησιμοποιήσει...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την έχω αυτήν την λάμπα, βγάζει πολύ λίγο πράσινο χρώμα, μόνη της δεν λέει τίποτα αλλά σε συνδιασμό με την plant color έχουν σπουδαία αποτελέσματα και ενισχύουν πάρα πολύ την φωτοσύνθεση.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την έχω αυτήν την λάμπα, βγάζει πολύ λίγο πράσινο χρώμα, μόνη της δεν λέει τίποτα αλλά σε συνδιασμό με την plant color έχουν σπουδαία αποτελέσματα και ενισχύουν πάρα πολύ την φωτοσύνθεση.

είναι αυτό το γαλαζοπράσινο χρώμα που λέω εγώ?

Κοίτα κ εγω την έχω μαζί με την grolux αλλά δοκίμασα να δω πως είναι αν δουλέψει μόνη της κ φοβήθηκα ότι είναι χαλασμένη. Η ουσία είναι ότι δεν φωτίζει σχεδόν κ καθόλου κ μόνο η grolux φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

H Sera την ονομάζει πλήρους φάσματος με πολύ καλή απόδοση χρωμάτων (1Α),

αλλά εκπέμπει στα 4700 kelvin που την κάνει λιγότερο ''φυσική'' για φωτισμό ενυδρείου και

είναι ενεργειακής κλάσσης Β που σημαίνει ότι δεν είναι ιδιαίτερα φωτεινή...

Πάντως προσωπικά δεν την έχω χρησιμοποιήσει...

Λόγω του πλήρους φάσματος 1Α την αγόρασα αλλά τώρα που είναι σε λειτουργία έχω απογοητευτεί πολύ κ σκέφτομαι να την αλλάξω αλλά δεν ξέρω με ποια.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του πλήρους φάσματος 1Α την αγόρασα αλλά τώρα που είναι σε λειτουργία έχω απογοητευτεί πολύ κ σκέφτομαι να την αλλάξω αλλά δεν ξέρω με ποια.

Σε ενυδρεία γλυκού νερού όπου συνήθως προσομοιώνουν ρηχά-καθαρά νερά προτείνεται ψυχρό φως ημέρας, πάνω από 5000 kelvin. Το ενυδρείο σου τι θέμα έχει;
Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρεία γλυκού νερού όπου συνήθως προσομοιώνουν ρηχά-καθαρά νερά προτείνεται ψυχρό φως ημέρας, πάνω από 5000 kelvin. Το ενυδρείο σου τι θέμα έχει;

κοινωνικό

Link to comment
Share on other sites

είμαι μεταξύ της dennerle amazon day, kongo white κ της sera daylight.

Ποιά να προτιμήσω?Η άλλη λάμπα που έχω είναι η gro lux

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις πολλά φυτά ή φυτά υψηλών απαιτήσεων και 2 απλές daylight θα κάνουν τη δουλειά μια χαρά! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις πολλά φυτά ή φυτά υψηλών απαιτήσεων και 2 απλές daylight θα κάνουν τη δουλειά μια χαρά! :)

Το ενυδρείο το αναπροσαρμόζω κ προσθέτω φυτά.Προς το παρόν έχω 2 echinodorus rosi, 4 anubia, 1 moss,1 ceratopteris thalictroides,1 cryptocorine κ 2 που δεν θυμάμαι πως τα λένε κ θα βάλω 3 ψηλά φυτά σίγουρα προς το παρόν.

Στις λάμπες που είπα είναι κ η freshwater. Οπότε είμαι καλυμμένος μ'αυτές τις λάμπες?Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός απλά θέλω να κάνω την καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου και πόσες λάμπες των πόσων Watt...;

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου και πόσες λάμπες των πόσων Watt...;

120l κ παίρνει 2 λάμπες των 25w εκ των οποίων η μία είναι η grolux. Για την άλλη είχα πάρει την sera tropical sun αλλά θα την αλλάξω με μία εκ των 4 που προανέφερα

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πολύ φως και ειδικά για τα φυτά σου,

πιστεύω πως δε θα έχεις πρόβλημα ακόμα και αν πας σε τελείως απλές λάμπες ψυχρού φωτός από κατάστημα ηλεκτρολογικού υλικού... :)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πολύ φως και ειδικά για τα φυτά σου,

πιστεύω πως δε θα έχεις πρόβλημα ακόμα και αν πας σε τελείως απλές λάμπες ψυχρού φωτός από κατάστημα ηλεκτρολογικού υλικού... :)

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτή τη στιγμή η άλλη λάμπα που φοράω μέχρι να αλλάξω την sera είναι η standard της sylvannia μαζί με την grolux. Όντως έχω αρκετό φως αν κ χάνω στις άκρες όπου φωτίζει ελάχιστα γι αυτό θέλω να κάνω την καλύτερη δυνατή επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να προσέξεις πολύ γιατί τα φυτά σου είναι αργής ανάπτυξης, το φως είναι παραπάνω από αρκετό και η άλγη παραμονεύει... Χρειάζεται ισορροπία μεταξύ φωτός-λιπασμάτων-διοξειδίου σε σχέση και ανάλογα πάντα με τα φυτά που έχεις... :)

Για'μένα καλύτερα να είναι λίγο πιο σκοτεινό το ενυδρείο σου παρά κάποια στιγμή να γεμίσεις άλγες...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να προσέξεις πολύ γιατί τα φυτά σου είναι αργής ανάπτυξης, το φως είναι παραπάνω από αρκετό και η άλγη παραμονεύει... Χρειάζεται ισορροπία μεταξύ φωτός-λιπασμάτων-διοξειδίου σε σχέση και ανάλογα πάντα με τα φυτά που έχεις... :)

Για'μένα καλύτερα να είναι λίγο πιο σκοτεινό το ενυδρείο σου παρά κάποια στιγμή να γεμίσεις άλγες...

Κοινώς μου λες να κρατήσω την tropic sun?

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω γενικώς χαμηλό φωτισμό σαν καταλληλότερο για το ενυδρείο σου!

Η tropic sun δεν είναι του προσωπικού μου γούστου σαν απόχρωση του λευκού,

αλλά δεν έχει σημασία πως φαίνεται στα δικά μου τα μάτια! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...